A csoportkört hibátlan mérleggel zárta a Királyi Gárda, ezt ezelõtt csak négy csapat mondhatta el magáról. Csoportgyõztesként a Napoli, a Basel, a Leverkusen, a Marseille, a Zenit, a Milan vagy a CSZKA Moszka együtteseivel kerülhettek össze, végül a sors, no meg a BL-döntõ nagykövete, Paul Breitner kézügyessége utóbbi csapattal hozta össze Cristiano Ronaldoékat. Érdekesség, hogy a két együttes még soha nem találkozott tétmeccsen egymással.
A CSZKA Moszkva igen szerencsés körülmények között jutott tovább a Bajnokok Ligája idei kiírásának B csoportjából. Az oroszok az utolsó meccsen le kellett gyõzzék az Intert a Giuseppe Meazzában, míg a csoport másik találkozóján a francia bajnok Lille és a török Trabzonspor döntetlenre kellett végezzen egymással. A Real Madrid által is figyelt Eden Hazard csapata végül csak egy gólnélküli döntetlent tudott elérni hazai közönség elõtt, így a záró forduló elõtt az utolsó helyen tanyázó CSZKA-nak saját kezében volt a sorsa. Az 50. percben a csapat talán legveszélyesebb és legjobb formában lévõ támadója, Seydou Doumbia révén némi meglepetésre vezetéshez is jutottak az Inter stadionjában, de örömük alig egy percet tartott, hisz a következõ támadássorozat végén a Real Madridban is megfordult Esteban Cambiasso egyenlített, egy kapusról kipattanó labdát pofozva a hálóba. Mikor már úgy tûnt, hogy a CSZKA búcsúzik az európai kupáktól, jött Vasili Berezutski és a 86. percben egy szögletrúgást követõen gyönyörû mozdulattal fejelt Luca Castellazzi kapujába. A lefújást követõ percekben minden CSZKA szimpatizáns lélegzetvisszafolytva várta a Lille – Trabzonspor összecsapásról érkezõ híreket, és mivel ott nem született gól, Leonid Slutski játékosai a pályára szaladva ünnepelték a továbbjutást a BL-nyolcaddöntõbe.
Következzen most egy rövidke ismertetõ tavaszi ellenfelünkrõl.
A CSZKA Moszkva jelenlegi csapatkapitánya Sergei Ignashevich, de ismerõsen csenghet a futball szerelmeseinek Igor Akinfeev és Alan Dzagoev, az orosz labdarúgó-válogatott portásának, illetve támadó középpályásának neve is (Akinfeev idén még egy percet sem védett a BL-ben, ugyanis augusztus végén térdsérülést szenvedett, egész õszre kidõlt, így talán a visszavágón már õ védhet a bizonytalanabb Vladimir Gabulov helyett). A támadásban továbbá a már említett elefántcsontparti gólzsák, Seydou Doumbia, és a változó hajszínû brazil Vágner Love szorgoskodik, utóbbinak jelenleg a kék festék a kedvence. A védelemben az Berezutski-ikerpáros okozhat majd fejtörést a Real Madrid támadóinak.
Talán azt kevesen tudják, hogy a CSZKA magyar megfelelõje a Hadsereg Központi Sportklubja lenne. A klub elõdjét az 1920-as évek végén hozták létre a Vörös Hadsereg Központi Háza (CDKA) sportklubjaként. 1951-tõl a Védelmi Minisztérium Sportkulbja (CSZK MO) nevet viselte, majd 1960-ban a Hadsereg Központi Sportklubja (CSZKA) nevet kapta.
A CSZKA Moszkva Oroszország egyik legsikeresebb labdarúgó csapata. Európában legutóbb 2005-ben villantottak, akkor az UEFA Kupa lisszaboni döntõjében épp a házigazda Sportingot verték 3-1-re. Érdekesség, hogy az akkor pályára lépõ játékosok közül sokan a mai napig a moszkvai együttesben rúgják a bõrt (Igor Akinfeev, Sergei Ignashevich, Aleksei és Vasili Berezutski, Vágner Love).
Fõbb sikereik:
- Szovjet bajnok: 7 alkalommal (1946, 1947, 1948, 1950, 1951, 1970, 1991)
- Szovjet kupagyõztes: 5 alkalommal (1945, 1948, 1951, 1955, 1991)
- Orosz bajnok: 3 alkalommal (2003, 2005, 2006)
- Orosz kupagyõztes: 4 alkalommal (2002, 2005, 2006, 2008)
- Orosz szuperkupa-gyõztes: 4 alkalommal (2004, 2006, 2007, 2009)
- UEFA-kupa gyõztes (2005)
A CSZKA Moszkva elleni párharc elsõ mérkõzését idegenben, a mûfüves pályájáról ismert Luzsnyiki stadionban játsszák majd Mourinho tanítványai február 21-én, kedden. Az 1956-ban épített aréna 84 ezer nézõ befogadására alkalmas, ez Oroszország legnagyobb stadionja. Három évvel ezelõtt itt rendezték 2007/2008-as Bajnokok Ligája döntõjét, de a meccsre kicserélték a mûfüvet természetesre. (A döntõben az idei év nagy (negatív) meglepetéscsapata, Manchester United gyõzött, 6-5-re verve a Chelsea együttesét tizenegyespárbajban.) Ezen kívül a nagy hideg is nehezítheti a Real Madrid játékosok dolgát az orosz fõvárosban, ahol a februári hónapban nem ritkák a -20 Celsius fokos hidegek sem…
A visszavágó rá három hétre, 2012. március 14-én lesz a Santiago Bernabéu stadionban.
A tavaszi nyolcaddöntõ további meccsei közül a Milan – Arsenal és a Napoli – Chelsea párharc ígérkezik a legszorosabbnak, de érdekes összecsapás lesz még az Inter – Marseille is. A Real Madrid csoportjából továbbjutó Lyon a nagy meglepetés ciprusi APOEL-t kapta, a Bayern München a Manchester Unitedet kiejtõ Baselt, míg a Benfica Szentpétervárra látogat majd a Zenit vendégeként tavasszal. A Barcelona a Bayer Leverkusen csapatával került össze, azzal a Leverkusennel, akit a Real Madrid gyõzött le a 2002-es BL-döntõben, Zidane felejthetetlen góljával. A bajorok az E csoportból egy másik spanyol csapatot, a Valenciát megelõzve jutottak tovább, így csöppet sem lebecsülendõ ellenfelek.
A BL-döntõt május 19-én rendezik a Fußball Arena München-ben. Ez lesz a negyedik BL/BEK döntõ, amit a bajor fõvárosban játszanak majd.