Gy. András

8872 cikk
1997, Roberto Carlos, Šuker, Mijatović, Raúl, habfehér mez, azóta szerelem. És ez már így is marad. 2008 óta vagyok a magyar madridista szurkolói közösség aktív részese hírszerkesztőként, 2009-ben alapító tagja voltam a Real Madrid Magyar Szurkolói Egyesületnek, amelynek jelenleg is alelnöke vagyok, 2011-ben pedig a penamadridista.hu megalapításának is részese lehettem, amire azóta is nagy büszkeséggel gondolok. Mindörökké Real Madrid!
Tovább

A Di Stéfano készen áll: Egy álom, amely Floridában kezdődött

A mai egy különleges nap az Alfredo Di Stéfano Stadion életében, hiszen első alkalommal fordul elő a komplexum történetében, hogy otthont ad egy első osztályú spanyol bajnoki mérkőzésnek. A Real Madrid első csapata egyébként másodszor lép pályára a stadionban.

A ma esti mérkőzést megelőzően végrehajtottak néhány fejlesztést a stadionban, így mostanra minden készen áll ahhoz, hogy elhangozzon a kezdősípszó. A stadionnal kapcsolatban, amelyet a klub történetének egyik legnagyobb alakjáról neveztek el, van néhány érdekesség, amelyeket a MARCA csokorba gyűjtött.

Di Stéfano Stadion

Minden Floridában kezdődött
Valdebebas stadionjának koncepcióját egy floridai cég álmodta meg, az építési projektben pedig részt vett többek között a Bovis Lend Lease, az Estudio Lamela, az Euroconsult és a CSP, több mint 30 építész, tervező és mérnök közreműködésével. 

Az első ellenfél a Stade de Reims, az első gól szerzője pedig Sergio Ramos
2006 május 9-én egy barátságos mérkőzéssel avatták fel a stadiont, ahol a Real Madrid a Stade de Reims együttesét fogadta. A találkozót 6-1-re nyerték a blancók, a mérkőzés első gólját pedig Sergio Ramos szerezte. A kezdőcsapatban Casillas, Salgado, Ramos, Mejía, Roberto Carlos, David Beckham, Guti, Robinho, Zidane, Cassano és Raúl kapott helyet azon az estén.

A 400 kilós Di Stéfano-szobor
A stadion előtt egy Alfredo Di Stéfanót ábrázoló szobor díszeleg. A klublegenda volt az, aki elhelyezte a stadion alapkövét, méghozzá a jelenlegi csapat egyik játékosának társaságában, aki nem más, mint Dani Carvajal.

A Pedro Montes által készített szobrot 2007 februárjában avatták fel, több mint 400 kg-ot nyom, több mint két méter magas, és egy Vasas elleni BEK-mérkőzés gólörömét ábrázolja.

A stadion a 120 hektáros edzőközpont közepén helyezkedik el, és úgy építették fel, hogy lehetőség legyen a további bővítésére. Jelenleg 6000 néző befogadására alkalmas, azonban amikor a projekt negyedik fázisának is vége szakad, 25000 látogatót lesz képes leültetni.

Felkészülve a médiára
Bár a helyszínt felkészítették a mérkőzések közvetítésére, a stadionnal már eddig is volt két stúdiója, négy kommentátor-boksza, tíz rádiós állomása, 28 helye az írott sajtó munkatársainak, és 32 a kommentátoroknak.

Található itt megfelelően kialakított pálya a kameráknak is a leshelyzetek elemzéséhez, de vannak további kamerák egy exkluzív sajtórészleg mellett.

Di Stéfano

Zidane és nyolc játékos, akik már játszottak itt
A Real Madrid először lép pályára a Di Stéfanóban bajnoki meccsen, de nem mindenki számára jelent ez debütálást ebben a környezetben. Maga Zidane is irányította már itt a Castillát, az első csapatot pedig 2016 január 5-én edzette itt először.

Több játékos is van, akik a Castillával már játszottak itt, ilyen Nacho, Carvajal, Casemiro, Valverde, Vinícius, Rodrygo, Lucas Vázquez és Mariano. Utóbbi játékos a maga 22 góljával a keret legeredményesebbje ebben a stadionban, nála csak Álvaro Morata lőtt több gólt itt, szám szerint 27-et.

Környezettudatos stadion
A stadiont, összhangban az edzőközponttal, rendkívül környezettudatosan alakították ki és üzemeltetik. A melegvizet napenergia segítségével állítják elő, az öntözést tisztított vízzel végzik, a hűtést pedig jégtartályokkal segítik.

Többcélú komplexum
A stadiont leginkább arra használják, hogy a Castilla itt játssza le a mérkőzéseit, de úgy tervezték, hogy más típusú eseményeknek is otthont adhasson, például koncerteknek.

A létesítményt úgy alakították ki, hogy a koncertkellékeket, színpadokat szállító járművek könnyedén megközelíthessék a helyszínt, a jövőben pedig külön részleg kerül kialakításra az ilyen eseményekre szánt öltözőknek.

Tovább

Beharangozó: Real Madrid – Eibar: Visszatér a bajnokság!

A mérkőzést az Alfredo Di Stéfano Stadionban rendezik, amely története során először ad otthont az első csapat tétmeccsének, miközben a Santiago Bernabéuban folytatódnak a felújítási munkálatok. De nem csak ez lesz az egyetlen újdonság a mai meccsel kapcsolatban, hiszen az összecsapást biztonsági követelmények miatt zárt kapuk mögött rendezik meg. Emellett mindkét csapat 23 játékost nevezhetett a keretébe, és öt cserelehetőséggel számolhat.

Real Madrid

A Real Madrid visszatérése a bajnokságba, ahol a csapat jelenleg hazai pályán még veretlen (9 győzelem, 4 döntetlen), egyben Zidane 200. mérkőzése is lesz az első csapat trénereként. A francia mester 10 címet nyert már a csapattal edzőként, emellett a klub harmadik legtöbbet foglalkoztatott edzője. A szakember a mérkőzés előtti nyilatkozatában a csapat által elvégzett felkészülési munkát méltatta, és biztosította a szurkolókat afelől, hogy a játékosok és a stáb is mindent megtesz a bajnokság megnyerése érdekében. A mérkőzés 23 fős keretébe ezúttal négy sérült nem került be, technikai döntés miatt senki nem maradt ki.

Az Eibar egy kiesés ellen folytatott küzdelem közepén érkezik meg a Real Madrid otthonába, mindössze két pontnyi előnnyel a tabella 18. helyén álló csapattal szemben. A baszk gárda a szünet előtt a Real Sociedad ellen játszott, ez volt az utolsó találkozó a sorozat szüneteltetése előtt. Azt az összecsapást is zárt kapuk mögött játszották, így az Eibar már megtapasztalhatta, hogy milyen érzés szurkolók nélkül játszani. A találkozót Escalante eltiltás miatt biztosan kihagyja.

Tovább

Zidane: Készen állunk a bajnokság folytatására

Bevezető: „Szeretném kifejezni a szeretetemet azok irányába, akik ezekben a nehéz időkben elveszítették a szeretteiket. Emellett nagyon hálás vagyok az egészségügyi szakembereknek és azoknak, akik az emberéletek megmentésén munkálkodtak, és persze a Real Madrid családjának azon tagjainak is, akik már nincsenek velünk. Ezek nehéz és furcsa idők, de muszáj volt először erről beszélni.”

Felkészülés: „Tudjuk, hogy nehéz időszakon vagyunk túl. Sokan nálunk is rosszabb időket éltek át, mi most szerencsések vagyunk, hogy folytathatjuk a munkát. A játékosok örülnek és hálásak, hogy visszatérhettek a munkához. Komoly felkészülésen vagyunk túl, ez nem kérdés, készen állunk a folytatásra, ami a legfontosabb.”

A Di Stéfano: „Ez is a mi stadionunk. Hozzászoktunk ahhoz, hogy a Bernabéuban játszunk, de alkalmazkodni fogunk a körülményekhez. Elégedettek vagyunk a helyszínnel. Itt edzettünk, ugyanakkora a pálya, készen állunk, hogy a Di Stéfanóban focizzunk.”

A csapat kihirdetése: „Ez a Real Madrid, itt vannak a legjobb játékosok. Tudom, hogy gondban leszek a kezdőcsapat összeállításával, ahogy mindig. Ez a munkám. Az edző dolga, hogy 25 játékos közül kiválassza a kezdőt. Van három-négy sérültünk. Mindenki, aki bevethető, jó formában van. Meg fogom hozni a döntést. A jó dolog az, hogy mindenki ott lehet a kispadon, én pedig örülök, hogy mindenki bevethető. Remekül edzettek a héten, így megvan a lehetőségem, hogy válasszak a 23 bevethető játékosból.”

Zidane

Hazard és Asensio állapota: „Jó, hogy volt idejük a felkészülésre, ahogy a többieknek is. Marco hosszú sérülés után tér vissza, de teljes értékű edzésmunkát végez. Ugyanez igaz Edenre is. Bevethetők, és ott lesznek velünk, ami jó hír.”

Öt cserelehetőség: „Nem gondolom, hogy előnyt vagy hátrányt jelentene ez bárkinek. Nem gondolok erre. Ez most egy új szabály, amihez alkalmazkodni fogunk. Meglesz a lehetőségünk, hogy 23 játékost nevezzünk a meccsre, és ehhez is alkalmazkodunk. Furcsa időszakot élünk, de mi csak örülünk, hogy visszatérhettünk és játszhatunk. A játékosok a legfontosabbak, mivel ők azok, akik kimennek a pályára játszani, mi készen állunk mindenre. A mérkőzéstől függ, hogy mennyi csere lesz. Lesz olyan, ahol ötöt kell cserélned, de lesz olyan is, ahol kettőt. Jó, hogy megvan a lehetőség az öt cserére, meglátjuk, hogy milyen állapotban tudjuk befejezni a meccseket.”

Zárt kapuk: „Nem szeretek zárt kapuk mögött játszani. De alkalmazkodni fogunk a helyzethez. Elfogadjuk a kormány döntését, az emberek most a jó ügyért dolgoznak. Ettől még nem fogunk kevésbé izgatottan pályára lépni. Biztos vagyok benne, hogy hiányozni fognak a szurkolóink, de mindent bele fogunk adni, függetlenül attól, hogy zárt kapuk mögött játszunk. A jövőben pedig meglátjuk, hogy miként változnak a dolgok. Én is voltam játékos, és úgy gondolom, hogy igazán nézők előtt szeretünk játszani.”

Felkészülés: „Készen állunk. Volt egy hónapunk arra, hogy felkészüljünk a visszatérésre. Ez elég volt arra, hogy helyreálljon az erőnlétünk. Pozitívan látom a visszatérés lehetőségét. Lehet, hogy nehezen fogunk lezárni meccseket, de a legfontosabb most az, hogy újra kint vagyunk a pályán és versenyzünk. Jó és mély keretünk van, a legfontosabb most az, hogy készen álljunk és boldogan menjünk ki a pályára.”

Kétszáz mérkőzés: „Ez lesz mind közül a legfurább meccs. Zárt kapuk mögött a Di Stéfanóban. De tudjuk, hogy mi történik a világban, készen állunk. Arra koncentrálunk majd, hogy jó teljesítményt nyújtsunk és megpróbáljuk megnyerni a meccset. Nem gondolok arra, hogy bárkitől is átvegyem a helyét. A legfontosabb a mindennapi munkám, és az, hogy milyen szerencsés vagyok, hogy itt lehetek ennél a klubnál. Ezt maximálisan ki is használom, hiszen ez az, amit imádok csinálni. Élvezem, hogy a játékosokkal vagyok, hiszen ez egy áldás. Mindig hálás leszek a Real Madridnak azért, hogy megadta nekem ezt a lehetőséget. Imádom Spanyolországot, és az itteni életemet. A lehető legtöbbet kihozok minden pillanatból, amit ennél a klubnál töltök.”

Zidane

Hátralévő meccsek: „Le fogjuk játszani a bajnoki meccseket és befejezzük a szezont. Nagyjából másfél hónap van még hátra. 11 meccsünk van, 11 döntő, aztán a BL is visszatér. Ez nem változtat semmin. Nem változtatunk meg semmit. Fura helyzetben vagyunk, de versenyezni fogunk a bajnokságban és a BL-ben is.”

A Barcelona után játszani: „Ez csak egy meccsnaptár. A pihenőidő miatt is panaszkodhatnánk. [A Real Madridnak van messze a legkevesebb pihenőideje az aktuális ellenfelekkel összehasonlítva – a szerz. kieg.] Mi csak örülünk, hogy visszatérhettünk és alkalmazkodunk a helyzethez. Szoktunk háromnaponta játszani. Nincsenek kifogások, megfelelően felkészülünk majd a hátralévő meccsekre. Mindent bele fogunk adni az előttünk álló hónapokban.”

Hazard és Jović: „Eden remekül van, örül, hogy visszatérhet, és újra a csapattal van. Ami Lukát illeti, nagyon rossz hír, hogy otthon megsérült, ráadásul csúnyán, ami miatt egy darabig nem számíthatunk rá. Nem tudom pontosan, hogy meddig. Meglátjuk, hogy még az idény vége előtt visszatérhet-e.”

Nyomás: „A helyzet az, hogy két ponttal le vagyunk maradva a listavezetőtől. 11 kupadöntő áll még előttünk, mindent bele fogunk adni a bajnokság megnyerése érdekében.”

Összehasonlítás egy vb-vel vagy Eb-vel: „Tetszik ez az összehasonlítás. A játékosaim tudják, hogy milyen kupadöntőket játszani, döntő fontosságú pillanatokban, és mennyire fontos a felkészülés, mi pedig kiválóan felkészültünk. Hiszek az elvégzett munkánkban, most pedig itt az ideje, hogy megmutassuk a pályán, hogy hova jutottunk.”

LaLiga vagy BL: „Néha rosszul fejezem ki magam a spanyolom miatt. Számomra minden meccs fontos, ez ugyanúgy igaz a barátságos meccsekre is. Ez a mez erre tanított engem. A LaLiga nagyon hosszú sorozat. Kedvelem. Ha végig jól teljesítesz, akkor a BL-ben is jól fogsz. A bajnokság a legnehezebb, leghosszabb, legkeményebb sorozat. A spanyol futball erős, kemény ellenfelekkel állsz szemben, én pedig ezt nagyon szeretem. Ha felhúzod ezt a mezt, minden meccs fontos.”

Karantén: „Sok mindent csináltam, sok meccset néztem, mivel ezt élvezem. Emellett rengeteg időt töltöttem a családommal. Mindannyiunknak rossz időszak volt ez. Sokan vannak, akik elveszítették a szeretteiket. Mindenkit érintett ez a helyzet. Jó dolog, hogy minden kezd visszatérni a normális kerékvágásba. Nem főztem, mivel szörnyű vagyok a konyhában. Jobb vagyok a focinézésben.”

Mi hiányzott a legjobban? „A szabadságom. Senki nem szereti, ha kötelező otthon maradnia, de ezt kellett tennünk. Ez egy nagyon komoly világjárvány volt, de pozitívnak kell maradnunk, és a dolgok visszatérnek a normális kerékvágásba. A jövőre kell gondolnunk, és reménykednünk kell abban, hogy minden a jó úton halad.”

Tovább

Asensio számára Diego Costa a követendő példa

Közel 11 hónap telt el azóta, hogy Marco Asensio súlyos térdsérülést szenvedett egy Arsenal elleni barátságos mérkőzésen, Washingtonban. Akkor úgy tűnt, hogy a Real Madrid támadója kihagyni kényszerül az egész idényt, de a koronavírus járvány következtében bekövetkezett szünet lehetővé tette számára, hogy a hátralévő meccseken pályára léphessen. A bajnoki idény utolsó heteiben tehát megtudhatjuk, hogy milyen állapotban is van Asensio.

A MARCA összegyűjtött néhány játékost, akik a múltban hasonlóan komoly térdsérülést szenvedtek, és megvizsgálta, hogy miként tudtak visszatérni a játékhoz.

Asensio

Diego Costa tankönyvbe illő visszatérése
Az Atlético Madrid csatárának 2011. július 27-én elszakadt a térdszalagja a jobb térdében, mely után műtéten esett át. 2012. február 5-én, 193 nappal a sérülés bekövetkezése után Costa újra pályán volt, az első 5 meccsén négy gólt szerzett a Rayo Vallecanóban, kölcsönjátékosként.

Az idény hátralévő részében mindössze két találkozót hagyott ki. Az egyiket az Espanyol ellen, eltiltás miatt, a másikat pedig anyaegyesülete, az Atlético ellen. Costa lényegében követendő példaként szolgálhat Asensio számára.

Xavi világbajnoki tervei
2005 decemberében Xavi jobb térdében szakadt el a szalag. A spanyol akkor úgy gondolta, hogy nem lesz képes pályára lépni a következő nyáron megrendezett világbajnokságon.

Végül 149 nappal később, április 30-án már pályára lépett a Barcelonában egy Cádiz elleni meccsen. A középpályás az Arsenal elleni BL-döntőben nem játszott, de az Ukrajna elleni kezdőcsapatban már ott volt.

Sergio Canales hihetetlen balszerencséje
A középpályás 171 nap alatt épült fel térdszalagszakadásából 2011 októbere és 2012 áprilisa között.

Sajnálatos módon ahogy visszatért a pályára, újra meg is sérült. Ugyanilyen sérülést szenvedett a másik térdében, ezúttal pedig 266 napot volt kénytelen kihagyni. A karrierjét mindenesetre sikerült megmentenie, hiszen azóta remekül teljesít a spanyol bajnokságban, és hazája válogatottjában is pályára lépett már.

Canales

Radamel Falceo elmulasztott világbajnoksága
Úgy volt, hogy a Tigris a 2014-es brazíliai vb egyik sztárja lesz, azonban hat hónappal a torna kezdete előtt egy francia kupameccsen elszakadt a térdszalagja.

A Monaco kolumbiai játékosa ezután kihagyta a világbajnokságot, és már soha nem lett ugyanolyan, mint a sérülést megelőzően.

Ruud van Nistelrooy elhibázott műtétje
A 2000-es Európa-bajnokság előtt a Manchester United arra készült, hogy bejelenti a PSV 24 éves sztárjának leigazolását. A két klub már megegyezett egymással a 18,5 millió eurós vételárban, de április 28-án az üzlet meghiúsult, miután a játékos jobb térdében elszakadt az elülső keresztszalag. Ruud ezután 309 napot töltött a partvonalon kívül, legközelebb tehát a következő év márciusában játszhatott.

Sir Alex Ferguson nem feledkezett meg a hollandról, aki így végül 2001-ben az Old Traffordon kötött ki. 

A 2000-ben elvégzett operáció azonban később visszaütött, és újabb beavatkozást kellett rajta végrehajtani 2008-ban. Ekkor Nistelrooy már a Real Madrid játékosa volt, és 10 hónapra volt szüksége a felépüléshez.

Szuper Zlatan, vagy valami hasonló
A svéd csatár jobb térdében még 2017 áprilisában szakadt el a szalag, amikor a Manchester United játékosaként az Anderlecht ellen játszott.

A csatár hihetetlenül gyorsan felépült, hat hónappal később ismét pályán volt, bár ezt követően a sérülései miatt nem sokáig maradt sem a Manchesterben, sem a Los Angelesben.

Tovább

Zidane 200!

Tovább

A Real Madrid nem fog az Atlético stadionjában játszani

A blancók ehelyett a hátralévő hat hazai ligaösszecsapást a valdebebasi edzőközpontban található Alfredo Di Stéfano Stadionban játsszák majd le.

Semmi nem változtatja meg a májusban meghozott döntést, így vasárnap a Real Madrid a Di Stéfanóban látja vendégül az Eibart.

Az elmúlt napokban felreppentek a hírek, hogy a következő hónapban a nézők korlátozott létszámban visszatérhetnek a stadionokba, azonban ez nem befolyásolja a blancókat.

Pérez és Cerezo

Az elhatározás megmásíthatatlan, ráadásul a Di Stéfanóban olyan változtatásokat is eszközöltek, amelyek alkalmassá teszik a stadiont a bajnoki meccsek megrendezésére, többek között a VAR és a világítás tekintetében.

A Real Madrid terve továbbra is az, hogy a következő idényben nyílik meg a Bernabéu a közönség számára, a Di Stéfanóban pedig nem fogadnak nézőket.

A Real Madrid és az Atlético Madrid vezetői között szívélyes a kapcsolat, az elmúlt napokban egy jótékonysági akció keretén belül össze is fogtak. A Bernabéuban azonban senki nem gondolkodik annak lehetőségén, hogy a csapat a Wanda Metropolitanóban lépjen pályára, hazai csapatként.

A Bernabéu átalakítása mindeközben remek ütemben halad, a stadiontúra ma újra megnyitja kapuit, csökkentett jegyárakkal, nem teljes bejárási lehetőséggel. 

Tovább

Akkor sem lesznek nézők a Di Stéfanóban, ha lehetőség lesz rá

A Real Madrid nem fogja beengedni a szurkolókat az Alfredo Di Stéfano Stadionba, még akkor sem, ha az illetékes szervezetek megadják az engedélyt a mérkőzések helyszíni megtekintésére.

A blancók Valdebebas fő pályáján fogják lejátszani a bajnokságból hátralévő meccseiket, hogy ezzel is segítsék a stadionfelújítási munkálatok előrehaladását.

A koronavírus-fertőzések visszaesése miatt Spanyolországban már arra számítanak, hogy július 1-től már lehetnek szurkolók a stadionokban. A hírek szerint 30%-os kapacitással működhetnek ezek az épületkomplexumok.

Di Stéfano

A Real Madrid mindenesetre nem gondolkodik abban, hogy nézőket engedjen a meccsekre, egészen szeptemberig vagy októberig, amikor is újra a Bernabéuban játszhat a csapat.

Tehát hiába tölthetik meg a többi stadion egyharmadát nézők, a Di Stéfano üres marad. A kormány fogja meghozni a végleges döntést az emberek stadionokba való visszaengedése kapcsán, illetve ők határozzák meg a feltételeket is.

Érdekesség, hogy az Atlético Madrid elnöke egy interjú során elmondta, hogy ha a blancók igényt tartanak a Wanda Metropolitanóra a kialakult helyzetben, akkor ők nem zárkóznak el attól, hogy biztosítsák számukra a lehetőséget. Az Atlético szurkolóinak képviselője szerint ezzel a szurkolóknak sem lenne problémája, tekintettel arra, hogy a múltban már arra is volt példa, hogy az Atlético egy stadionfelújítás miatt a Bernabéuban játszott le egy bajnoki meccset.
 

Tovább

Ramos 2022!

Sergio Ramos még legalább két évig a Real Madrid játékosa lesz, miután a klub és a játékos ügynöke között megtörtént a megegyezés a spanyol védő szerződésének egyéves meghosszabbításáról. Bár az új szerződést még nem írták alá, az AS értesülései szerint ez is meg fog történni hamarosan, így a klub hű maradt azon belső szabályzatához, mely szerint 30 év feletti játékossal egyszerre csak egy évet hosszabbítanak.

Ramos így 2022 júniusáig a Madrid játékosa lesz, vagyis Militãónak tovább kell várnia a ranglétrán való előrelépés lehetőségére, ami a védelem közepét illeti.

Ramos

15 év a fővárosban
Ramos karrierje elmúlt 15 évét a spanyol fővárosban töltötte, miután a Sevilla együttesétől 27 millió euró fejében helyezte át székhelyét Madridba még 2005-ben. A középső védő 640 mérkőzést játszott a Madridban, amelyek során 92 gólt szerzett.

Ramos a spanyol válogatott színeiben 170 találkozón lépett pályára, és mindenképp szeretne ott lenni a koronavírus járvány következtében 2021-re tolódott Európa-bajnokságon. Vélhetően a 2022-es katari világbajnokságon viseli majd utoljára a válogatott mezét. 

További motiváció a spanyol legenda számára az is, hogy 2022-ben pályára léphet a megújult Bernabéuban. Testvére és ügynöke, René Ramos szerint ezt követően fogja mérlegelni a további lehetőségeket, vagyis azt, hogy maradjon-e még Madridban, vagy új kihívást keressen-e magának például az Egyesült Államokban, ahol Raúl is rendkívül jól érezte magát a New York Cosmos játékosaként, és ahol a labdarúgás komoly fejlődésen megy keresztül.

Ami biztos, az az, hogy Ramos egyelőre marad Madridban. A fizikálisan tökéletes állapotban van, a győzelmi vágya pedig mit sem kopott.