Gy. András
Valdano: A Bernabéu-faktor? Ez nincs benne a jegyárban…
„A „miedo escénico”? Ez nem csak egy korszakot határoz meg. Ez nem olyasvalami, ami a jegyár része… Ahhoz, hogy meglegyen, rendelkezésre kell állnia bizonyos feltételeknek. Sokkal inkább függ attól, hogy mennyire eltökéltek, elkötelezettek a játékosok, mint attól, hogy milyen ügyesen játszanak. Különleges helyzeteket igényel, az egyik ilyen pedig az, hogy meg kell fordítani az állást. Amikor szorul a hurok, hátrányban van a csapat, és születik egy gól, a stadion felrobban…”

„Amikor játékos voltam, a közönség fele álló helyeken szurkolta végig a meccset, ami azt jelentette, hogy húszezer emberrel többen voltak, mint szabadott volna, túl a stadion kapacitásán. Úgy gondolom, hogy kevés olyan stadion van, amelyik tudná közvetíteni azt az érzést, amit a Bernabéu. Ez nem olyan, mintha az operába mennél, ez színtiszta futball.”
„Nem emlékszem, hogy annak idején az Inter vagy a Borussia Mönchengladbach elleni fordítás alkalmával született-e ez a mondás. De arra emlékszem, hogy az El País riporterének mondtam. Megkérdezték, hogy miért ismételgettem ugyanazt a pályán, én pedig elmondtam, hogy ez a miedo escénico volt. És persze hogy olyan félelem ez, amit a futballisták is éreznek. Nagy segítséget jelent a reagálásban, ha az embert egy vibráló közönség tüzeli folyamatosan.”
„Veszélyes dolog kizárólag a tizenkettedik emberre számítani, de hiszek abban, hogy ha van meccs, amely alkalmával segítséget kell kérned a szurkolóktól, az a Clásico.”
Sergio Ramos: Nagyon fontos lenne, hogy megnyerjük ezt a meccset
„Ez nem csak egy újabb meccse lesz. Annak ellenére, hogy itt is csak három pont a tét, mint bármely más mérkőzésen, az El Clásico nem hasonlítható semmi máshoz. A Barcelona legyőzése hatalmas örömöt jelentene számunkra. De ami ennél is fontosabb, a csapat moráljának hatalmas lökést adna.”
„Ezzel mindkét csapat tisztában van, és a lehető legjobban kell kezelnünk ezt a helyzetet ahhoz, hogy erőt merítve belőle megnyerjük a meccset. A meccset megelőző hét is különleges. Hatalmas a médiafigyelem, de ez is hozzájárul ahhoz, hogy ilyen nagy meccs legyen ez. Nagyon nehéz elmagyarázni az érzést, ami ilyenkor átjárja az embert.”
„Az, hogy én lehetek a legtöbb El Clásico szerepléssel rendelkező játékos, nagy öröm. Remélem, hogy még sok ilyen találkozón léphetek pályára. Ez jó lenne, mert azt jelentené, hogy még sok évig itt lehetek. És ha még meg is nyerjük ezeket a meccseket, az még jobb. De ez a hosszú évek kemény munkájának és áldozathozatalának gyümölcse is. Nem az egyéni díjak miatt futballozol, de nagyon jól esik az embernek, ha kap ilyen elismeréseket, vagy ha elérhetetlennek tűnő rekordokat dönthet. Ez nagy motiváló erő.”
„A mérkőzés nagyon kiegyenlített lesz, hiszen az idény ezen szakaszában rendkívül kicsi különbség a két csapat pontszámában. Az eredménytől függően változhat is a sorrend, de bármi is történjen, még nagyon hosszú utat kell bejárni a bajnokságban. Sok pontot lehet még begyűjteni, így bármi megtörténhet. Nagyon fontos lenne, hogy hazai pályán, saját szurkolóink előtt nyerni tudjunk, ez is plusz motivációt jelent. Ha itt nyernénk, az még nagyobb elégedettséggel töltene el minket. Erősebbek vagyunk, ha a szurkolóink mögöttünk állnak, ezt meg kell mutatnunk. Reméljük, hogy sikerül, és nyerünk.”

„Ugyanolyan izgatott vagyok, mint az első Clásicómon. Nem úgy lépek pályára, mintha ez lenne az utolsó, hanem úgy, mintha ez lenne az első. Ugyanolyan ambíciókkal, győzelmi vággyal. A titok nyitja a kemény munka, elkötelezettség, az ambíció fenntartása. Ez nagyon fontos. Nehéz a csúcson maradni, de mindig megpróbálom elölről kezdeni a trófeákért folytatott küzdelmet, fenntartani az izgatottságot, és az újabb győzelmekre való törekvést. Ez az egyik kulcs.”
„Az, hogy ennek a csapatnak a kapitánya lehetek, hatalmas büszkeség. Ennyi év után, ennyi tapasztalattal, ennyi mérkőzéssel, idénnyel, ennyi jó és rossz tapasztalattal a hátam mögött. Kiváltság és büszkeség a Real Madrid kapitányi karszalagjának viselése. Tudni azt, hogy gyerekek ezreinek és a csapattársaidnak is példakép vagy, nagy felelősséggel jár. Megpróbálok a lehető legjobb vezér lenni, hogy mind a társaim, mind pedig azok, akik kötődnek a Real Madridhoz, büszkék legyenek a kapitányukra.”
„Igaz, hogy a LaLigában hatalmas a verseny, de küzdeni fogunk a trófea megnyeréséért. Nagyon szeretnénk elhódítani, ezért is igyekszünk a legjobbunkat nyújtani. A LaLiga évről évre nehezebbé és kiegyenlítettebbé válik. Ma nem lehet azt mondani, hogy minden pályán nyerni fogsz, mivel ez nem igaz. Bármely csapat képes gondot okozni neked. Ez is az egyik dolog, ami különlegessé és izgalmassá teszi a spanyol pontvadászatot. Ha pedig megnyerjük a bajnoki címet, az emiatt még nagyobb elégedettséggel tölt majd el minket.”
„Zidane kitűnő edző, nem csak a trófeák miatt, amiket együtt megnyertünk vele. Sok évet töltött el itt játékosként, az öltözőben pedig nagyon otthon érzi magát. Nem mindenki képes menedzselni egy öltözőt, vagy legalább is nem olyan természetes módon, ahogy ő teszi. Függetlenül attól, hogy valaki kevesebbet játszik, minden játékosa motivált, ez az egyik nagy erőssége. Pontosan tudja, hogy mit hozhat ki belőlünk, úgy gondolom, hogy ő a tökéletes edző egy olyan klub számára, mint a Real Madrid. Reméljük, hogy egy újabb sikeres időszakot élhetünk át vele.”
„Különleges gólom az El Clásicókról? 1-0-s hátrányban voltunk a Nou Campban, én pedig fejesből találtam be Modric szabadrúgása után. 1-1 lett a meccs, ez a pont pedig nagyon fontos volt a bajnokság megnyerésében. Néhány meccsel később, a Málaga ellen lettünk bajnokok. Nagyon fontos gól volt, mivel ha végül megnyersz egy trófeát, akkor mindennek különleges jelentősége lesz.”
Régen a kamera ráközelített Cristianóra, és elhittük…
A jelenet megszokottabb volt, mint John Wayne-t cowboykalapban látni. A játékosok felálltak a Bajnokok Ligája himnusza alatt, a kamera sorban végig haladt mindenkin, ráközelítve az arcukra. Végül Cristiano Ronaldo tűnt fel a TV-képernyőn, arcán pedig eltökéltség, magabiztosság tükröződött. Ő lenézett rád a lencsén keresztül, te pedig elhitted. Feltetted volna rá a házadat, kocsidat, pénztárcádat, de még a nyugdíjadat is. A Wolfsburg elleni fordítás is így kezdődött el, még mielőtt bárki is belerúgott volna a labdába.
A Real Madrid jelenlegi keretében nincs olyan játékos, aki egyetlen pillantással képes lenne ilyen önbizalmat sugározni. Vagy ha van, akkor sérült. Jelenleg Eden Hazard az egyetlen világklasszis, ténylegesen top játékos ebben a klubban. Cristiano elment, senki nem érkezett a helyére, és egy két edzőt is elfogyasztó, kudarcnak minősített idény után is csak a belga érkezett, hogy betöltse a portugál által hagyott űrt gólok, vezéregyéniség és személyiség tekintetében.

A Real Madrid tavaly nyáron megdöntötte saját átigazolási rekordját. És kit igazoltak? Hazard-on kívül pofátlan összeget költöttek Luka Jovicsra, aki szinte teljesen eltűnt; Eder Militaóra, aki emberemlékezet óta nem volt pályán; Rodrygo Goesre, egy kiváló játékosra, aki néhány hétig felzavarta az állóvizet, majd eltűnt a térképről; és Ferland Mendy-re, egy jó bal oldali védőre, akivel a Real Madrid valóban nyerhet a következő években. Egy vagyont költöttek olyan játékosokra, akik a számokat feltornászták, de ezzel nem lehet trófeákat nyerni.
Lionel Messi azt mondta, hogy a Barcelona jelenlegi kerete nem elég erős a BL megnyeréséhez. De nekik ott van ő. Ha majd végignéz a csapaton, amely vasárnap kiáll ellenük, azt fogja látni, hogy komoly gondjaik vannak a gólszerzéssel. Látni fogja Karim Benzemát, aki elzárta a gólcsapot, a még mindig csak ígéret Vinícius-t, aki az utolsó labdaérintésig csillog, egy korosodó Modricsot, és Gareth Bale-t, aki két dimenzió között lebeg.
Kevin De Bruyne és Raheem Sterling darabokra törte a Real Madridot. A Transfermarkt nem hazudik. Pep Guardiolának négy játékosa van, akik legalább 100 millió eurót érnek. Sterling 160, De Bruyne 150. A Real Madridban egyetlen játékos ér ennél többet, de ő a szezon legnagyobb részében sérült. A második legértékesebb Raphaël Varane. A trófeák pénzbe kerülnek. A Real Madrid elpazarolta a sajátját. Úgyhogy, élve Messi szavaival, ez nem elég a BL megnyerésére. De még arra sem, hogy a legjobb 16-ból továbbjusson a csapat.
VIDEÓ – Összefoglaló: Real Madrid – Manchester City (1-2)
A mérkőzés összefoglalója:
Beszámoló: Real Madrid – Manchester City (1-2): Pofon a Clásico előtt
A Santiago Bernabéu tegnap este egy fordulatos BL-meccset láthatott a Real Madrid és a Manchester City főszereplésével. Bernardo Silva jóvoltából jól kezdtek az angolok, hiszen a portugál már az első percben veszélyeztetett. A City rákényszerítette a Madridot, hogy a legjobbat hozza ki magából. A blancók Vinícius Jr. elfutásainak köszönhetően tudtak reagálni, aki a 15. percben Varane-nak készített elő egy helyzetet, a francia lövése azonban a kapu felett hagyta el a játékteret.
A vendégek részéről aztán Gabriel Jesús előtt adódott hatalmas lehetőség. A brazilt De Bruyne ugratta ki mesteri passzal, ám Courtois bravúrral védeni tudott. Fél óra elteltével érkezett az első nagyobb madridi helyzet. Mendy keresztezett, Benzema kapura fejelt, Ederson védett, a kipattanó Vinícius elé került, a brazil azonban hatalmasat hibázott, és egy nagyon furcsa mozdulattal próbálta a labdát az üres kapuba juttatni, de nem sikerült neki. A City is mutatta jelét, hogy szeretne gólt szerezni még a szünet előtt, de Ramos, Casemiro és Valverde közös erőfeszítésének köszönhetően végül 0-0-val vonultak az öltözőbe a csapatok. Ismét Jesús próbálkozott lövéssel egy Courtois-védés után, Sergio Ramos menteni próbált a kapu előtt, de a mentése nem sikerült, így a kapu felé pattant róla a labda, aminek a gólvonalon tartózkodók közül végül Casemiro állta útját.

Az angol csapat erősen kezdte a második játékrészt, Courtois-nak kellett védenie Mahrez próbálkozása után. A Madrid azonban egy óra játék után áttörést ért el. Luka Modric szerzett labdát a pálya közepén, majd megjátszotta Vinícius-t, aki ellépett a védők gyűrűjében, majd beadásával megtalálta Iscót, aki nem hibázott, és megszerezte a vezetést a hazaiaknak.
A vezető találat felpörgette Zidane fiait, míg Guardiola csapata láthatóan megingott. Megnyíltak a területek, Ramos pedig majdnem megduplázta a hazai előnyt a 70. percben. A futball mindenesetre kiszámíthatatlan sport, és a City öt perc leforgása alatt megfordította az állást. A vendégek vitatható körülmények között egyenlítettek ki a 78. percben, amikor Gabriel Jesús bólintott a kapuba, miután szabálytalankodott Ramosszal szemben. A 83. percben aztán Kevin De Bruyne értékesített egy büntetőt, amivel be is állította az 1-2-es végeredményt. A Real Madrid végül 10 emberrel fejezte be a mérkőzést, miután Ramos-t a 86. percben kiállították. A visszavágón hatalmas erőfeszítésekre lesz szüksége a Madridnak ahhoz, hogy meglegyen a továbbjutás.
Casemiro: Erre nincs kifogás
Casemiro:
„A párharc még nem dőlt el, ha van csapat, amelyik képes visszajönni egy ilyen eredmény után, az a Real Madrid. 75 nagyszerű percet játszottunk, de az utolsó 15 rosszul sikerült.”
„Jobbak voltak, de nincs minden veszve. Nem volt meg a megfelelő intenzitás és irányítás az utolsó negyedórában. Leültünk, de ha egy ilyen csapatnak engeded, hogy megeresszen néhány lövést, be fognak találni. Erre nincs kifogás.”
„Ez a meccs most már a múlt, innentől a Barcelona elleni mérkőzésre kell koncentrálnunk. A ma elkövetett hibák nem eshetnek meg újra. Egy ilyen 15 percet nem engedhetünk meg magunknak ismét. Most a Barcelonára kell gondolnunk. Tudjuk, hogy kemény lesz az angliai túra, de most a Barcelona a lényeg.”
„Erre van a VAR. Ha nem látták, akkor nem tudunk mit tenni. Mindegy, hogy Ramos érezte, hogy meglökik… A VAR azért van, hogy segítsen.”

Vinícius:
„Nyugodtnak kell maradnunk, nyerni fogunk Manchesterben, megfordítjuk az állást. Hiányzott a fókusz az utolsó 15 percben, ezért lőttek két gólt. Javulnunk kell. Tudjuk, hogy kemény lesz a visszavágó, de továbbmegyünk.”
„Keményen fogunk dolgozni, nyugodtak maradunk. Most arra koncentrálunk, hogy mindenképp megverjük a Barcelonát vasárnap. Ez nehéz feladat lesz, mivel általában uralni szoktuk a Bernabéut, de mostanában nem ez a helyzet. Az öltözőben nem beszéltünk semmiről. Mindenki csendben volt. De felemelt fejjel kell kiállnunk a következő meccsekre.”
„Biztos vagyok benne, hogy Jesús meglökte Ramost, ugyanúgy, ahogy én is meglöktem Mahrezt az első félidőben. Nem kell megnéznem a telefonomon az esetet, mindenki láthatta, hogy lökés történt.”
„Köszönet jár a szurkolóknak a támogatásukért. Keményen fogunk dolgozni, hogy megnyerjük a meccseinket a Bernabéuban, a szurkolók mindig segítenek ebben.”
„Mindig kezdeni akarok, hogy segíthessem a csapatot. Azért vagyok itt, hogy segítsek. Lemondanék a gólpasszomról, ha ez azt jelentené, hogy megnyerjük a meccset.”

Courtois:
„Egy kicsit szenvedtünk, kellett néhány nagy védést bemutatnom. Összességében az 1-0-ig jól teljesítettünk. Behozták Sterlinget, aki nagyon gyors, irányítottuk a meccset, de egy ötperces gyenge periódus miatt elveszítettük. Ilyen a futball. A vasárnapi meccs előtt magabiztosak vagyunk, tudjuk hogy le kell győznünk a Barcelonát.”
Zidane: Egy ilyen rivális ellen végig koncentrálni kell
„Nagyon nehéz megint úgy elveszíteni egy meccset, hogy jó futballt játszottunk. Mindannyian dühösek vagyunk, mivel az utolsó tíz percig jól játszottunk, utána viszont megváltozott minden. Nagyon fájdalmas hibák voltak ezek, mivel többet érdemeltünk volna. Egy ilyen rivális ellen az utolsó pillanatig koncentrálnunk kell. Az utolsó tíz percet megelőzően megtettünk mindent, ami a győzelemhez kell, jól játszottunk. Nem érdemeltünk vereséget. Nem gondolom, hogy bárkit is hibáztatni kellene a játékosok közül.”
„Két jó csapat volt a pályán, akik jó meccset játszottak. Voltak lehetőségeink, ahogy nekik is, köszönhetően a hibáinknak. A legrosszabb időszakunkban találtunk be, mivel nagyon erősen kezdték a második félidőt. A gól után jól játszottunk, de tíz-tizenkét perccel a vége előtt már nagyon rosszul. Lőhettek volna még egyet. Az utolsó percek kemények voltak számunkra. Nem koncentráltunk eléggé. A hibák is a játék részei, most ki kell elemeznünk a meccset a legjobb tudásunk szerint.”

„Ha tovább akarunk jutni, akkor győznünk kell a következő meccsen. A Real Madrid képes erre. Tudjuk, hogy mit kell tennünk. Ez egy 180 perces párharc, nyernünk kell. Arra kell gondolnunk, hogy továbbjutunk. Nincs más a fejünkben. Ezt fogjuk tenni.”
„Remekül teljesítettünk három-négy hónapon keresztül, voltak kiváló eredményeink, most pedig egy rossz időszakban vagyunk. Ha rossz eredményeket érsz el, akkor egységesnek, erősnek kell maradnod, és tovább kell dolgoznod. Vasárnap véget kell vetnünk a rossz sorozatnak.”
„A vasárnapi egy csodás meccs lesz, most megfelelően fel kell készülnünk, majd nagyszerű teljesítményre lesz szükségünk. Remélem, hogy a szurkolók kijönnek és hozzásegítik a csapatot a győzelemhez. Mindent bele fogunk adni, de rossz sorozatban vagyunk, és valahogy ki kell lábalnunk belőle. A vasárnapi meccs megfelelő lehetőség erre.”
„Az egyenlítő találatról a bíró azt mondta nekem, hogy semmi nem történt, nem volt lökés. Ez az ő döntése volt, ennyi. A gól kulcsfontosságú volt.”
„Kroos hihetetlenül fontos játékos számunkra. Edzői döntés volt, hogy nem játszott, nincs problémám vele. Egyszerűen csak mást választottam erre a meccsre.”
Sterling: Amit Zidane tesz, az nem a szerencsének köszönhető, ez egy győztes formula
Hol voltál, amikor megtudtad, hogy a Real Madrid lesz a City ellenfele a Bajnokok Ligájában? És a csapattársaid? Mi volt az ő reakciójuk?
Az edzőközpontban volt megbeszélésünk, és élőben követtük a sorsolást. Ezt mindig közösen csináljuk és remekül szórakozunk közben. Mindig így van. Amikor megtudtuk, hogy a Real ellen lépünk majd pályára, akkor is jól reagáltunk. Egy hatalmas klubról beszélünk, akik ellen már van tapasztalatom ebben a sorozatban, és itt csak akkor teljesíthetsz jól, ha a legjobb csapatok ellen játszol és rajtuk keresztül jutsz fel a csúcsra. Ebből a szempontból nem is kaphattunk volna jobb ellenfelet, mint a Real Madrid.
Az a madridi csapat nem volt annyira jó, mint a mostani. Figyelemmel követted a fejlődésüket?
Igen, teljes szívemből mondom, hogy akkor és most… Teljesen mindegy, hogy jó vagy rossz formában vannak, mindig nehéz ellenük játszani. Már csak az atmoszféra, illetve a legendás stadion miatt is, amelyben pályára lépünk… Nehéz összecsapás lesz. Különösen most, hiszen nagyon jól teljesítenek, de emellett maximálisan bízom a csapatunkban és ha minden kedvezően alakul, úgy hiszem, képesek vagyunk győzni.
Ennek a fejlődésnek Zidane volt a kulcsa; néhányan Spanyolországban úgy hiszik, szerencse övezi az útját. Te hogyan látod őt?
Úgy gondolom, ilyen sokszor megnyerni a Bajnokok Ligáját, ráadásul zsinórban, nagyon nehéz. Ez nem szerencse, hanem egy formula. Néhányan rendelkeznek ezzel a győztes mentalitással, és ő minden értelemben egy ilyen győztes. Tehát semmiképp sem mondanám, hogy ez szerencse. Inkább úgy fogalmaznám meg, hogy ez egy olyan valami, amit a csodálatos játékoskarrierje során fejlesztett ki és edzői pályafutása során is fejleszti, így folyamatosan győzelmet arat. Nem gondolom, hogy amikor nyersz, az a szerencse miatt van, ez a győztes mentalitás.

A Manchester City az utolsó percben szerzett gólok specialistája. Készültök arra, hogy a Real is előszeretettel dönti el a meccset az utolsó pillanatokban?
Igen, tudjuk, mennyire nehéz lesz ez. Alighanem pályafutásunk egyik legnagyobb tesztje előtt állunk. Véleményem szerint a BL-ben idén jól teljesítünk, ha már a bajnokságban nem úgy alakultak a dolgok, ahogy terveztük. Itt a lehetőség, hogy kiálljunk és megmutassuk, milyen fából is faragtak bennünket. Manapság nem sok csapat képes megállítani bennünket. Tudjuk, mennyire nehéz a megoldandó feladat, de maximálisan erre koncentrálunk.
Ha vezetőedző lennél, melyik játékost igazolnád le a Realból?
Luka Modrićot. Játszottam ellene néhány alkalommal, többnyire a Horvátországgal vívott meccsek során, és nem is tudom, ahogyan siklik a pályán… Igazán szemrevaló a játéka.
A kezdőcsapatodban is helyet kapna?
100%. Egészen biztosan.
El tudnád képzelni magad a Real Madridban? Hogy gondolod, illenél a csapatba?
(Nevet) Ez egyike azoknak a dolgoknak… Jelenleg a Citynél vagyok és nagyon boldognak érzem magam. De azt kell mondanom, hogy a Real Madrid egy fantasztikus együttes, amikor meglátod a habfehér mezt, azonnal tudod, hogy a klub mit képvisel, és ez hatalmas. Azonban szerződésem van a Cityvel és ezt kell tiszteletben tartanom. De egy fantasztikus klubról beszélünk.
Van bármelyik madridi játékossal kapcsolatod, Brahimon kívül? Beszéltek esetleg a WhatsApp alkalmazáson keresztül?
Az igazat megvallva egyikükkel sem tartom a kapcsolatot. Láttam őket párszor nyaralás közben. Ha jól emlékszem, Isco volt az és Marcelo… Ha látom Brahim valamelyik Instagram-posztját, annyit írok neki, hogy „Így tovább!” vagy „Sok sikert!”, de ez sem történik meg mindig.
Mi a véleményed arról, hogy egyikőtök sem nyerte még meg az Aranylabdát vagy a PFA Év Játékosa díjat?
Különösen a tavalyi szezonban – amikor hazai terepen mindent megnyertünk, beleértve a ligát is – volt sokatmondó az, hogy egyik játékosunk sem nyerte meg a PFA Év Játékosa díjat. A trófeát egy liverpooli labdarúgó kapta, aki hihetetlen szezont tudhatott magáénak, de én a korábbi idényekre is gondolok itt, például amikor Yaya Touré 20 gólt szerzett középpályásként, mégsem lett az övé az elismerés. Sergio Agüero is már több, mint hét éve van a klubnál, ez idő alatt hihetetlen gólokat szerzett, de még a City egyetlen játékosa sem nyerte meg ezt a díjat.
Úgy vélem, hogy az elmúlt néhány évben bizonyos játékosokat nem kezeltek ugyanúgy attól függően, hogy melyik csapatban játszottak országos vagy globális viszonylatban. Az első idényemben megnyertük a bajnokságot, De Bruyne hihetetlen volt és mégis egy másik játékosnak adták az elismerést. Minden évben elhódítunk egy nagy trófeát és mégis az ellenfél játékosa kapja a díjat. Ez egy olyan dolog, ami nem rajtunk múlik, de folytatnunk kell az eddigi munkát.

Sokat gondolsz erre?
Ez egy olyan dolog, amit mindenki láthat. Lehetetlen, hogy megnyerjük a bajnokságot négy vagy öt alkalommal, és egyik játékosunk sem hódítja el az Év Játékosa címet. Mindegyik együttes, amelyik megszerzi a bajnoki címet, bizonyára a soraiban tudhatja az Év Játékosa-cím birtokosát is. Tehát idén a Liverpool lesz a bajnok és az egyik játékosuk minden bizonnyal a szezon legjobbja. Ötször nyertük meg a bajnokságot, mégsem kezelnek minket ugyanazzal a tisztelettel.
A Madrid le akart igazolni téged, és a pletykák még mindig erről szólnak… Mit gondolsz erről?
Ez egy olyan dolog, amivel mindig találkozhatsz, de a City játékosa vagyok és élvezem a játékot jelenleg, még ha a bajnokság nem is úgy alakult, ahogy szerettük volna. Most egy hatalmas lehetőség áll előttünk a BL-ben, de továbbra is csak azt mondhatom, hogy a Real egy fantasztikus együttes, nagyon jó az időjárás arrafelé, de nagyon boldog vagyok Manchesterben.
Egyszer azt mondtad: „Gyerekként mindenki arról álmodozik, hogy egyszer egy idegenbeli szerelésben látja viszont önmagát egy napsütötte országban.” Szeretnél egy nap a Real Madridban játszani?
(Nevet) Hogyan válaszolhatnék erre? Felvesz a kamera, vagy csak képeket készít? Senki sem tudhatja, hogy mit hoz számára a jövő. Játékos vagyok és mindig nyitott vagyok az új kihívásokra, de most a Manchester City jelenti számomra ezt a kihívást. A jövőben is, remélhetőleg, bár ki tudja…
Egyszer problémád volt Sergio Ramosszal, aki azt mondta, nem taposott meg. Beszéltél vele azóta?
Úgy gondolom, ez egyike azoknak az eseteknek… egy futballmeccsről van szó, ahol mindketten győzni akartunk. Tudja, hogy rám lépett akkor, de… mindketten próbáltunk dicsőséget szerezni a nemzetünknek és történt egy kis incidens, ő nem gondolta úgy, hogy ez az ő hibája lenne, én viszont igen és ez megesik néha. Ettől nem lettünk rosszabb viszonyban… Ő egy olyan játékos, akit csodálok éppen azért, amit a mérkőzések során tesz. Ő egy igazi példakép, egy ikon. Amikor beszél, tudod, hogy figyelned kell rá. Amikor vége lett a meccsnek, minden rendben volt.
Anglia remek kerettel utazik a 2020-as Európa-bajnokságra. Hogy gondolod, a legjobb formádban fogsz megérkezni a tornára?
Ez egy remek lehetőség Anglia számára. Elég, ha megnézzük a játékosokat, különösen a támadósort: Kane, Sancho, Rashford… Mind olyan játékosok, akik jelenleg remekül teljesítenek. De nem csak ez számít, mindannyian csapatuk legfontosabb láncszemei, akik olyan korban érkeznek a tornára, amikor példaként is szolgálhatnak. Ez tehát egy tökéletes alkalom Anglia számára, ugyanakkor kemény munka áll előttünk. A világbajnokság jó volt, de szerintem nagyon sokat fejlődtünk azóta, különösen támadásban a tehetséges játékosoknak köszönhetően. Most itt az ideje, hogy letegyük a névjegyünket, ez az én és a nemzetem álma is, szóval teljesen fel vagyok rá készülve, úgy, ahogyan még egyetlen tornára sem.

Úgy gondolod, hogy az angolok a torna favoritjai?
Nem szeretném, ha ezt mondanánk rólunk. Remélem, senki sem lát így bennünket, remélem, mindenki leírja a csapatunkat és mi csak folytatjuk a munkát.
Hogy látod Spanyolország esélyeit?
Nyáron, az előszezon során nem szeretnél ellenük játszani, mert úgy tűnik, hogy képtelenek elveszíteni a labdát. Mindig jó csapatuk van és ahogy telnek-múlnak az évek, a jó játékosok csak jönnek. Mindig kihívást jelentenek.
Van különös jelentősége annak, hogy a középső neved Shaquille?
Amikor édesanyám elnevezett, a nagyanyám próbálta elérni, hogy Shaquille O’Neal után kapjam a nevemet. Ő Amerikában élt, és róla akart elnevezni.
Édesapádat megölték Jamaicában, amikor még csak kétéves voltál. Hogy emlékszel erre? Hogy befolyásolta az életedet ez az esemény?
Ez mindig nagyon rossz emlék volt, de egyszerre egy olyan dolog is, amire mindig vissza tudok tekinteni és fel tudom használni arra, hogy motiváljam magam, hogy tovább küzdjek, hogy a legjobbra törekedjek. Egy ötéves gyerek nem tudja, hogy igazából mi is történik. Szóval amikor felnősz, elkezdesz feltenni kérdéseket, az édesanyád pedig elmondja, hogy mi és hogyan történt. Ekkor realizálod, hogy lényegében milyen nehéz is lehetett neki, a bátyáimnak és a nővéremnek.
Segített a futball, hogy átvészeld a dolgot?
A futball az egyik olyan dolog, ahol jól érezhetem magam, ahol kikapcsolhatok, nevethetek, és izzadhatok, legyen bármilyen az idő. Ez olyasvalami volt, amit nagyon szerettem és élveztem.
Hogy volt és hogy van édesanyád?
Ő az a személy, aki a legnagyobb motiváció számomra. Valaki, akire a kemény munka kapcsán példaként tekintek. Megmutatta nekem, hogy hogyan harcoljak azért, amit el akarok érni, amire szükségem van, szóval ő az első ember, aki eszembe jut, ha a motivációra gondolok.
Mit mond neked most, hogy csúcsjátékos vagy?
Ő nagy befolyással bír, különösen a karrierem elején volt ez így. Azt akarta, hogy többet legyek a kapu közelében. Mindig megkritizált engem. Brutálisan őszinte volt velem, a futballban manapság ez a legfontosabb. Amikor vannak emberek körülötted, akik megmondják az igazat, nem pedig azt, amit hallani akarsz, és nem hagyják, hogy azt halld meg, amit szeretnél, hanem a valóságot, na ez az édesanyám.
Te és nővéred wc-ket és szobákat takarítottatok egy hotelben…
Akkoriban láttuk, hogy édesanyánk milyen keményen dolgozik, és ez egyszerűen a mindennapjaink része volt. Megpróbáltuk könnyebbé tenni az életét, szóval amiben tudtunk, segítettünk neki.
Álmodtál valaha arról, hogy játszani fogsz egyszer a Wembley-ben, ami nagyon közel van ahhoz a környékhez, ahol felnőttél?
Az Etihadban és a Wembley-ben játszani mindig is az álmaim között szerepelt. Igazából ezek olyan dolgok, amikről csak álmodhatsz. Megnézed a Wembley-t, és arra gondolsz, hogy bárcsak lenne esélyed egyszer pályára lépni itt. Ez volt az első álmom, az első szerelmem.

Rossz gyerek voltál. Kirúgtak egy iskolából, és a tanárod még azt is mondta, hogy 17 éves korodra vagy börtönben fogod végezni, vagy az angol válogatottban játszol majd. Hogy emlékszel erre?
Nem mondanám, hogy börtön, de van az a viselkedés, aminél a dolgok követik egymást. Akkoriban nagyon rossz társaságban voltam, és aki így folytatja, általában néhány év múlva olyan irányt vesz az élete, ami nem jó. Nekem jókor jött ez a pofon. Az, hogy futballozhattam, sokat segített. Londonban, ahol sok dolog el tudja vonni a figyelmedet, rengeteget segített a foci abban, hogy távol tartsam magam a bajtól, és a jó úton maradjak.
Mi volt a legrosszabb csínytevésed?
Volt egy meccs, ahol kiállítottak, én pedig köveket dobáltam a pályára, és pár hétig nem játszottam. Úgy gondolom, hogy ez volt a legrosszabb.
Sok dolgot olvastam rólad… Hány gyereked van?
Ezzel kapcsolatban sokszor találgatnak az emberek, de egy lányom és két fiam van.
Mit jelentenek ők az életedben, a karrieredben?
A futball sokat ad az embernek, de ha rosszul mennek a dolgok, akkor ők azok, akik boldoggá tesznek. Látni a gyermekeidet valószínűleg a napod legfontosabb pontja. Minden mást elfelejtesz olyankor, kizárod, szóval ha hazatérsz, minden tökéletes. A fiam, Thiago hároméves, és ha egy meccsen nem rúgok gólt, elmondja, hogy ez történt. Elmondja azt is, hogy ki szerezte a gólokat, szóval muszáj betalálnom, különben néhány óráig azt hallgatom tőle, hogy nem lőttem gólt.
A lányod a Liverpool és Salah szurkolója. Hogy kezeled ezt?
Hahaha! Ő hasonlít rám, szeret ugratni, és Mo Salah dalokat énekel nekem. Tisztában van a két klub közötti rivalizálással, tudja, hogy hol játszom, és mindig az ő dalaikat énekli, próbál felhúzni, de ilyen a személyisége.
A rasszizmus elleni küzdelem elkötelezett híve vagy. A szurkolók és a média részéről is tapasztaltál már negatívumokat. Megtanultál már együtt élni ezzel?
Igen, manapság ez már általános dologgá vált. Gyakran látni játékosokat, akik lesétálnak a pályáról. Szomorú, de úgy gondolom, hogy nem veszik kellően komolyan ezt a dolgot. Az emberek azt mondják, hogy igen, de hónapról hónapra látod, hogy mindenhol ugyanaz van. Úgy gondolom, hogy ha másról lenne szó, mondjuk az emberek szexuális beállítottságáról, akkor sokkal komolyabban vennék, mint azt, hogy valakinek a bőrszíne a téma.
Még azért is kritizáltak, hogy a Primark-ban vásároltál… (Egy olcsóbb termékeket árúsító hálózat – a szerk. kieg.)
Pontosan. Ha ott vásárolok, az nem gond, a baj az, hogy nem tudhatja más, hogy mennyit keresel, mert azt mondják, hogy itt vagy ott nem vásárolhatok, mert ennyit keresek. Csak meglepődtek, és erről kezdtek el beszélni.
Guardiola: Amit Zidane véghez vitt Európában, az megismételhetetlen
„Raheem egészséges. A vele született fizikai adottságai, a regenerációs képességei csodálatosak. Elmondta, hogy tudott volna játszani a West Ham és a Leicester ellen is. Az orvosok azt mondták, hogy legyünk óvatosak. Az izomsérülések mindig három hétig, vagy egy hónapig elhúzódnak, de ő már 15 nap után játszani akart. Ez jó jel. Egészséges, készen áll.”
„Először is jól kell játszanunk. Erősnek, ügyesnek, és még sok mindennek kell lenünk. És persze szükségünk van szerencsére is. Ez már az egyenes kieséses szakasz, a bizonyos pontokon meghozott döntések nagyon fontosak lehetnek. De ezeket nem irányíthatjuk. Amire hatással vagyunk, az a saját játékunk. Olyan jól kell játszanunk, ahogy csak tudunk. Aztán meglátjuk. Lesz, ami lesz.”

„Ebben a versenysorozatban láthattuk az előző idényben, és az azt megelőzőkben, amikor a Liverpoollal játszottunk, hogy játszol 180 percet minőségi ellenfelekkel, majd bizonyos pillanatban meghozott döntések mit eredményeznek.” (Utalva arra, hogy mind a Liverpool, mind a Tottenham ellen City-gólokat érvénytelenítettek – a szerk. kieg.)
„Túl kell lépni dolgokon, ahogy a Liecester ellen is tettük. Kihagytunk egy újabb tizenegyest, de ahogy reagáltunk erre, az kivételes volt. Ebben a versenysorozatban pontosan erre van szükségünk. Maximális koncentrációval kell megvalósítanunk a terveinket, és perce egy kicsit szerencsésnek is kell lennünk azoknál a döntéseknél, amelyekre nincs befolyásunk. De nem fogok aggódni emiatt, hiszen nem irányíthatjuk ezeket a döntéseket.”
(Zidane a sajtótájékoztatóján visszaemlékezett arra, amikor meglátogatta a Bayern edzését, hogy megfigyelje Guardiola módszereit – a szerk. kieg.) „A miénk volt a megtiszteltetés, hogy Zidane eljött Münchenbe, hogy megnézzen minket. Akkoriban kezdte meg az edzői pályát, igazi megtiszteltetés volt, hogy a történelem egyik legjobb játékosa eljött hozzánk. Azóta azt csinálja, amit gondoltunk. Nagyon jól képviseli a szakmánkat. Jót tesz a futballnak, ha olyasvalaki, mint Zidane olyan sikereket ér el, amilyeneket ő.”
(Zidane a világ legjobbjának nevezte Guardiolát – a szerk. kieg.) „Természetesen köszönöm neki ezeket a szavakat. Nem akarok ellentmondani neki, de nem vagyok a legjobb; a játékosok a művészek. Sosem akartam a legjobb lenni. Igazából sosem tudtam, hogy ki a legjobb. Persze ha nyersz, sok dicséretet kapsz, viszont ha veszítesz, jönnek a kritikusok.”

„Amit Zidane véghez vitt Európában, az megismételhetetlen. Ez is megmutatja ennek a csapatnak a nagyságát. A pályán kívül a történelmük miatt lehetetlen felvenni velük a versenyt, de a pályán megpróbálhatjuk.”
„Nagy öröm visszatérni ebbe a stadionba, ami az egyik legnagyszerűbb a világon. Igazi megtiszteltetés, és ki kell élveznünk. Játékosként sokszor veszítettem itt. A legszebb emlékem a 2009-es bajnokság megnyerése volt. Nem a 6-2 miat, hanem azért, mert az idény végén a miénk lett a bajnoki cím.”
„Nagyon rossz, hogy Hazard nem lehet itt a meccsen. Nagyon élveztem a játékát, Angliában szenvedtem is miatta. Ha látod közelről játszani, csak annyit mondasz, hogy micsoda játékos. A sérülése szerencsétlenül jött, de még sok év van előtte. A legjobbakat kívánom neki a felépülése kapcsán, biztos vagyok benne, hogy a Bernabéu még ki fogja élvezni a játékát.”
„Nagyon régóta vizsgálnak már minket. Fellebbezhetünk. Bízom az emberekben a klubomnál, elmagyarázták, hogy miért történik mindez. Megmutatták nekem, hogy mi képezi a vita tárgyát, de a bizonyítékokat is. Fellebbezünk. Optimisták vagyunk, hogy a következő idényben is itt lehetünk. Ha nem, akkor el kell fogadnunk a döntést és tovább kell lépnünk. Bízom a klubomban. Meglátjuk, hogy mi történik.”
„Semmiképp nem ez az utolsó lehetősége ennek a keretnek arra, hogy BL-t nyerjen. Még nagyon sok esélyük lesz rá. Ez az idény egy hatalmas lehetőség. Tudjuk, hogy a sorozat királya ellen kell játszanunk, tudjuk, hogy nagy kihívás ez, de biztos, hogy nem az utolsó. Ha meghalsz, utána már nincs esélyed. De az életben, ha ebben a szakmában vagy, játszani és edzeni akarsz, akkor sosem tudhatod, hogy mi fog történni. Ez a helyzet nem jelent plusz motivációt. Ha az utolsó lenne sem jelentene. A győzelmi vágynak meg kell lennie, anélkül nem megy. De ez is csak egy újabb meccs. Ennyi.”
David Silva: Nincsenek rossz érzéseim amiatt, hogy sosem játszottam a Real Madridban
„A Bajnokok Ligája nagyon fontos nekünk. És nem csak ebben az idényben. Én mindig meg akartam nyerni ezt a sorozatot, de nem sikerült.”
„Az, hogy a Real Madrid ellen játszhatunk, és az, hogy a Bajnokok Ligájáról van szó, hatalmas motivációt jelent. De önmagunkat kell adnunk, úgy kell játszanunk, ahogy az elmúlt két évben, agresszívnak kell lennünk, helyzeteket kell kidolgoznunk, irányítanunk kell a játékot. Ha mindezt képesek leszünk magas szinten megtenni, nagyszerű meccset játszhatunk.”
„Hogy döntő fontosságú lesz-e ez a meccs? Ahogy már mondtam, nagyon fontos összecsapás lesz. A BL-ben minden meccs az.”

„Az, hogy hazai pályán játszhatjuk a visszavágót, jó dolog. Most jó eredményt kell elérnünk a Bernabéuban.”
„Sorozatban kétszer nyertük meg az angol bajnokságot, ami nagyon nehéz. Idén a Liverpool verhetetlen, remekül játszanak. Most más sorozatokra kell koncentrálnunk.”
„A sorsolásra teljesen normálisan reagáltunk. A Bajnokok Ligája rendkívül nehéz. Itt már minden csapat nagyon erős, mi is ezért vagyunk itt. Szóval normálisan reagáltuk le a dolgot.”
„Nincsenek rossz érzéseim amiatt, hogy sosem játszottam a Real Madridban. A karrierem tökéletesen alakult. Elégedett vagyok az alakulásával.”
„Hogy kit igazolnék le innen? Sergio Ramost mondanám, mivel már nagyon rég óta ismerem őt. Egy igazi vezér, akinek hasznát tudnánk venni.”