Gy. András

8872 cikk
1997, Roberto Carlos, Šuker, Mijatović, Raúl, habfehér mez, azóta szerelem. És ez már így is marad. 2008 óta vagyok a magyar madridista szurkolói közösség aktív részese hírszerkesztőként, 2009-ben alapító tagja voltam a Real Madrid Magyar Szurkolói Egyesületnek, amelynek jelenleg is alelnöke vagyok, 2011-ben pedig a penamadridista.hu megalapításának is részese lehettem, amire azóta is nagy büszkeséggel gondolok. Mindörökké Real Madrid!
Tovább

A Spanyol Szuperkupa szabályai

A Spanyol Szuperkupa új formátumban kerül megrendezésre, melynek értelmében négy csapat küzd meg a címért: Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid, Valencia. A két elődöntő (Real Madrid – Valencia, Barcelona – Atlético Madrid) győztese vívja a döntőt, bronzmérkőzést nem rendeznek.

A Szuperkupát Szaúd-Arábiában, Dzsidda városában rendezik meg.

A tornára nem szükséges külön keretet hirdetniük a csapatoknak, minden játékosukra számíthatnak.

Meccsnapon azonban meccskeretet kell hirdetni, ám csupán 18 fő nevezhető a keretbe, ami azt jelenti, hogy nem mindenki ül majd a padon, aki elutazik a tornára.

Az eltiltásokat a megszokott protokoll szerint szükséges alkalmazni, így ha valaki az első mérkőzésen piros lapot kap, csapata pedig továbbjut a döntőbe, úgy az érintett játékos kihagyni kényszerül a finálét.

A csapatok számára adott a lehetőség egy esetleges hosszabbítás esetén plusz egy cserére. Amennyiben az adott mérkőzésen 120 perc után sincs győztes, tizenegyesrúgások következnek. 

Tovább

Kihívások, amik Sergio Ramosra várnak 2020-ban

1. A Real Madrid történelmének 4. legtöbbször pályára lépő játékosává válhat
Ramos 628 mérkőzéssel a háta mögött kezdi meg a 2020-as évet a Real Madridban, amivel mindössze 17 találkozóval van lemaradva a jelenlegi negyedik helyezett Carlos Alonso Santillana mögött.

A dobogó három helyét Raúl (741), Iker Casillas (725) és Manuel Sanchís (710) foglalja el. Őket egyelőre még nem tudja befogni.

Ramos

2. A bajnoki cím és az első, új formátumú Szuperkupa megnyerése
Zinédine Zidane az első helyre tette prioritási listáján a bajnokság megnyerését, ami Ramos ötödik bajnoki elsősége lenne.

Mindenek előtt azonban Szaúd-Arábiába utazik a csapat, hogy részt vegyen az új formátumú, négycsapatos Spanyol Szuperkupa küzdelmeiben, ahol a blancók az elődöntőben a Valencia ellen lépnek pályára.

Ramosék tehát megnyerhetik az első, új formátumú Szuperkupát.

Szuperkupa

3. Utolsó nagy szerződés a Real Madriddal
A Kínába való átigazolás pletykáival teletűzdelt előző nyár után Ramos kifejezte azon szándékát, miszerint a Real Madridból szeretne visszavonulni. Jelenlegi szerződése, amit 2015-ben írt alá, 2021 júniusában lejár, ami azt jelenti, hogy a megújítás már a küszöbön áll.

4. Első kapitány, aki négyszer emelheti magasba a legrangosabb európai klubtrófeát
Ramoson kívül Franz Beckenbauer az egyetlen játékos, aki kapitányként háromszor is felemelhette a BEK-serleget, ő még a Bayern München játékosaként, 1974-ben, 1975-ben és 1976-ban tette ezt meg. Négyszer még soha, senkinek nem sikerült.

Sergio Ramos

5. Ronald Koeman rekordjának beállítása
Ramos 64 bajnoki gólt szerzett karrierje során, 62-t a Real Madridban, 2-t a Sevilla játékosaként.

Koeman 67 bajnoki gólig jutott a Barcelonában, ami a spanyol bajnokság legjobb eredménye egy védőtől.

Fernandi Hierro 105 gólt jegyez, amivel mindkettőjük előtt áll, de ezek közül 44-et középpályásként szerzett.

6. Továbbra is higgadtan elvégezni a büntetőket
Ramos a világ egyik legmagabiztosabb tizenegyeslövőjévé vált, hiszen 2018 májusa óta nem hibázott büntetőt. Ez az esetében azt jelenti, hogy sorozatban 16 tizenegyest értékesített. (A Leganés ellen az első kísérletét elhibázta, azonban ezt a büntetőt újra kellett rúgni a kapus szabálytalansága miatt.)

Ramos

7. 2014 után újra betalálni szabadrúgásból
Ramos 64 bajnoki találatából mindössze 2 született szabadrúgásból. Az egyik a Sevilla játékosaként a Real Madrid ellen még 2005-ben, a másik pedig a Real Madrid játékosaként a Real Valladolid ellen 2014-ben.

Azóta nem talált be a hálóba ilyen helyzetből. Igazából a Real Madrid nem lőtt szabadrúgásgólt a ligában azóta, hogy Ceballos betalált a Betisnek még 2019 januárjában.

8. Ismét nyerni Spanyolországgal
Miközben Ramos tagja volt a kétszeres Eb-győztes és világbajnok spanyol válogatottnak, ezeken a tornákon Iker Casillas volt a kapitány. Júniusban és júliusban a spanyol védő mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy válogatottját újabb győzelemre vezesse, ezúttal a 2020-as labdarúgó Európa-bajnokságon.

Ramos

9. Túlszárnyalni Daniel Alberto Passarellát
Gianluigi Buffon tartja az európai országok tekintetében a legtöbb válogatott pályára lépés rekordját (176), de Ramos nem sokkal van mögötte. A spanyol védő 170 meccsnél jár.

Emellett mindössze egy gólra van az argentin Passarella 22 találatától, aki a futballtörténelem legeredményesebb válogatott védője volt.

Pasarella

10. Képviselni Spanyolországot a 2020. évi nyári olimpiai játékokon
Ramos egyértelművé tette, hogy ha lehetősége lenne rá, akkor szívesen játszana az olimpián a válogatottban. Reálisan nézve 2020-ban, Tokióban lenne erre utoljára esélye, a torna pedig 11 nappal a 2020-as Európa-bajnokság döntője után kezdődik.

Tovább

Zidane négykupás kihívása

A karácsonyi szünetet követően a Real Madrid visszatért a mindennapi munkához, és megkezdte a felkészülést az új esztendőre, ahol Zinédine Zidane-nak nem kisebb célja van, mint hogy a katasztrofális 2018/19-es idényt követően visszaállítsa a klub presztízsét, és négy kupával zárja az aktuális idényt. Óriási a kihívás, ez teljesen egyértelmű, de Zidane már korábban is véghez vitt hasonlót. 2017-ben a csapat 5 kupát nyert meg: bajnoki cím, BL-trófea, UEFA-Szuperkupa, Spanyol Szuperkupa és FIFA-klubvilágbajnokság.

Spanyol Szuperkupa
Miután lejátszotta első 2019-es mérkőzését a Getafe ellen a bajnokságban, a Madrid Szaúd-Arábiába utazik, hogy részt vegyen az új formátumban első alkalommal megrendezésre kerülő Spanyol Szuperkupa küzdelmeiben. Január 8-án az ellen a Valencia ellen lépnek pályára Zidane fiai, amelyet nem tudtak legyőzni a Mestallában, december közepén. Ráadásul egy utolsó perces Karim Benzema egyenlítő találat kellett ahhoz, hogy elkerüljék a vereséget. Ha sikerrel veszik a denevérek elleni akadályt, akkor a Barcelona – Atlético Madrid összecsapás győztesével találkozhatnak január 12-én.

Szuperkupa

A Barca és az Atlético szintén két olyan csapat, akiket a Madrid ebben az idényben nem tudott legyőzni, bár a Valenciához hasonlóan tőlük sem kaptak ki. Mindkét összecsapás gól nélküli döntetlennel zárult, a decemberben a Nou Campban lejátszott klasszikuson pedig kifejezetten jó teljesítményt nyújtott a Madrid. Zidane Madridja egyébként legutoljára 2017-ben találkozott a Barcelonával a Szuperkupában, akkor 5-1-es összesítéssel hódították el a kupát a blancók.

Király-kupa
A Király-kupa az egyetlen trófea, amit Zidane még nem gyűjtött be a Real Madrid edzőjeként. Ráadásul ez a sorozat hozta el az egyik mélypontot is a francia tréner számára, amikor a 2017/18-as idényben meglepetésre búcsúzott a csapat a Leganéb ellen a negyeddöntőben. Olyannyira volt jelentős ez a 2-1-es hazai vereség és kiesés, hogy később ezt nevezte meg egyik okként a francia szakember a lemondásakor. „Számomra ez hatalmas csalódás volt” – mondta a kiesést követően. A lemondásakor pedig hozzátette: „Vannak pillanatok, amelyek arra késztetnek, hogy megállj és átgondold a dolgokat. Pillanatok, amelyek megragadnak a fejedben.”

Zidane

Egy évvel korábban a Celta Vigo vetett véget Zidane kupaálmainak, egy Bernabéuban elért 2-1-es győzelemmel. A január 14-es sorsolást követő héten a Madrid megkezdi aktuális kupamenetelését.

Bajnokság
Bár a Bajnokok Ligájában már ötször is megtapasztalhatta a klubbal a győzelem ízét (egyszer játékosként, egyszer segédedzőként Ancelotti oldalán, háromszor edzőként), Zidane mindig azt hangoztatja, hogy edzőként a legnagyobb teljesítménynek a bajnoki cím megnyerését gondolja. „Ez karrierem legboldogabb pillanata” – mondta a blancók 2016/17-es győzelmét követően. „Amikor elkezdődik az idény, kizárólag a LaLiga mindennapos kihívásaira gondolsz. Ezt a sorozatot a legnehezebb megnyerni.”

Zidane

A Madrid jelenleg a második helyen áll a tabellán 18 mérkőzést követően, ha pedig a Barcelona esetleg botlik az Espanyol ellen a hétvégén, úgy át is vehetik a vezetést féltávnál. Ez a helyzet nagyban megkülönbözteti ezt az idényt az előző kettőtől, amelyekben a Madrid már itt kiszállt a bajnoki címért folytatott küzdelemből. Tavaly 10 ponttal voltak lemaradva, előtte pedig 13-mal. A 2017/18-as gyenge bajnoki szereplés volt a másik oka Zidane leköszönésének.

Bajnokok Ligája
A legutóbbi hat tornából négy alkalommal a Real Madrid örülhetett a végső győzelemnek, így a versenysorozatban egyenes kieséses párharcot még soha nem veszítő Zidane és a klub számára jelen pillanatban ez a trófea alacsonyabb prioritással bír, mint a bajnokság. Az mindenesetre vitathatatlan, hogy a 13-szoros bajnok Madrid egyet jelent a Bajnokok Ligájával, ráadásul Florentino Pérez sosem mulasztja el megjegyezni, hogy ez a torna az, ami meghatározza a klub helyét a világ futballjában.

Zidane

A szenvedős csoportkört követően a Madridra a Manchester City együttese vár a legjobb 16 között. A párharc első mérkőzését a Bernabéuban rendezik február 26-án, a visszavágónak pedig az Etihad ad otthont március 17-én.
 

Tovább

Benzema, az év dolgozója

A francia 35 góllal zárta a naptári évet, nála többet csak Robert Lewandowski (48), Lionel Messi (45) és Kylian Mbappé (39) szerzett Európában.

Cristiano Ronaldo 2018-as távozását követően egyedül Benzema volt az a Real Madrid játékosai közül, aki felvette a kesztyűt, és megpróbált korábbi csapattársa nyomdokaiba lépni.

A 32 éves támadó a 2018/19-es idényben 30 alkalommal zörgette meg az ellenfelek hálóját, amivel mindössze két góllal maradt el eddig legjobb, 2011/12-es idényétől.

2019-ben ráadásul több percet töltött a pályán, mint bármelyik csapattársa. 4222 játékpercet gyűjtött össze, amiben honfitársa, Raphäel Varane követi 3940 perccel, mögöttük pedig Casemiro áll, 3910-zel.

Benzema

A csapat összes mérkőzésén pályára lépett, egy Leganés elleni kupameccs és egy Rayo Vallecano, illetve egy Villarreal elleni bajnoki kivételével.

A francia emellett a klub 117 éves történetének egyetlen olyan játékosa lett, aki sorozatban nyolc mérkőzésen betalált.

„Ami változott, az a gólok száma” – mondta nemrég. „Nagyon bízom magamban, a csapattársaimtól érkező segítség pedig kulcsfontosságú. Meg akarom nyerni ezt a bajnoki címet.”

Benzema ebben az idényben már 16 gólnál jár, amelyek közül 12-t a bajnokságban szerzett. Először fordul elő vele madridi karrierje során, hogy a csapat góljainak 50%-ából kiveszi a részét. A blancók jelenleg 47 gólnál járnak, Benzema pedig 16 gólt és 7 gólpasszt számlál.

Hogy ennek a jelentőségét kellőképp fel tudjuk mérni, íme két adat. Az előző idényben ez a mutató 40% volt, egy évvel korábban pedig 18,5%.

A 2019-ben szerzett 35 góljából 14 a csapata első gólja volt az adott mérkőzésen, amelyek közül 8 ebben az idényben született.
 

Tovább

Benzema 2022!

Karim Benzema legalább 2022-ig a Real Madrid játékosa lesz, miután a francia támadó megegyezett a szerződéshosszabbításról a spanyol klubbal.

A szerződésmódosítást hivatalosan nyáron írják alá, ezzel további egy évvel hosszabbítják meg a játékos jelenlegi, 2021-ig szóló kontraktusát.

Benzema

A plusz 12 hónap mellett a francia jobb fizetést is kap majd, amivel honorálják a keretben betöltött szerepének fontosságát. Jelenleg Benzema nem akar hosszabb távra leszerződni a Real Madriddal, inkább apró lépésekben haladna, így elkerülheti, hogy úgy is a Madridnál futballozzon, hogy már nem tudja a legjobbját nyújtani.

A francia csatár épp most lett 32 éves, új kontraktusa lejártakor pedig 34 esztendős lesz. 

A Real Madrid a csapat egyik kulcsfigurájaként tekint Benzemára, és figyelembe vették az idénybeli teljesítményét is, ahol épp vezeti a góllövőlistát, és ő a csapat arca.

A klub és a játékos között kivételes a kapcsolat, Florentino Pérez személyesen is nagy rajongója a blancók 9-esének.
 

Tovább

Courtois: Szeretném, ha Bale adna egy spanyol nyelvű interjút, és nem piszkálnák tovább ezzel

Hiányzik a Boxing Day? Most épp szabadságon vagy.
Nem, igazából egyáltalán nem hiányzik. A karácsonyi időszak így sokkal jobb. Ilyenkor van egy kis szünet, ami megszakítja az idényt, ez pedig jó dolog. Aztán jön a Szuperkupa Szaúd-Arábiában, ami egy újabb kiszakadás a napi rutinból. Jó ez a szünet, mert mindenki feltöltődve érkezik vissza, felkészülve a továbbiakra.

Izgatott vagy az új Szuperkupa formáció miatt?
Nézd, ez a formátum nagyszerű lehet, jót tesz neki a változás. Ez a final four megoldás szuper, bár hozzá kell szoknunk, hogy Spanyolországon kívül kell játszanunk.

Courtois

Boldogan mentél el az ünnepekre?
Nos, igen. Mindig lehetne jobb, de igen.

Elég kemény volt számodra az idény kezdete, de az elmúlt meccsekre már túlléptél ezen a helyzeten.
Úgy gondolom, hogy az elején, az olyan meccseken, mint a Celta elleni, jól játszottunk. Két olyan fontos védésre is emlékszem, ami emberhátrányban jött, majd megnyertük a meccset. Nem volt túl sok gond a bajnokságban, inkább Párizs volt a problémás. Az elégedetlen hangok felerősödtek, de mindig erős maradtam, mert tudtam, hogy hogyan dolgozom, és hogy a napi rutinunk jó. Biztos voltam benne, hogy a dolgok végül jóra fordulnak. Most boldog vagyok, de nem dőltem hátra, mivel meg akarom nyerni a bajnokságot, a BL-t és a Király-kupát is…

Mindig nagy meggyőződéssel beszélsz a csapat teljesítményéről, ahelyett, hogy magadat méltatnád.
Persze, elvégre egy csapat vagyunk. Mindenki kiveszi a részét. Egyedül semmit nem tehetek, ahogy Karim vagy Sergio sem. Mindannyian 100%-ig benne vagyunk ebben. Láttam, ahogy az emberek azt mondták, hogy a Valencia ellen úgy ünnepeltünk, mintha trófeát nyertünk volna, de ez azért volt, mert mindenki mindent beleadott, és látható a sikeréhség és az elkötelezettség mindenki részéről.

Korábban azt mondtad, hogy a Real Madridban való játék megköveteli, hogy tudd kezelni a kritikákat, amilyeneket például te is kaptál az idény elején. Úgy tűnik, hogy azóta jobbra fordultak a dolgaid ebből a szempontból. Felszabadultabb vagy?
Nos, emlékszem, hogy a Galatasaray elleni meccsen bemutatott két védésem után nagyon jól éreztem magam. A földre zuhantam, és újra éreztem a magabiztosságot és a helyemet a kapuban. Roberto Martínez jól mondta. Én magam nem figyeltem fel erre, de ez a meccs sokat segített, onnantól kezdve pedig több kapott gól nélküli meccsem volt, és egyre jobb vagyok.

Az a tény is felszabadítóan hatott rád, hogy Keylor Navas már nincs ott az öltözőben. Sokkal gyakoribb, mint az ember gondolná, hogy olyan csapattársak vannak egy öltözőben, akik nem barátok. Ez is ilyen volt?
Ez ugyanolyan, mint az életben bárhol. Van, akihez közelebb állsz, mint másokhoz. A csapattársam volt, mindig jó kapcsolatunk volt. A tény, hogy nincs már itt, semmilyen szinten nem segített nekem. Szerintem inkább az a pozitívum, hogy a kívülről érkező viták szűntek meg. Belül csak két kapus voltunk, akik tették a dolgukat, versengtek a kezdőbe kerülésért, most ugyanez zajlik Areolával. A napi szintű elvárások egyáltalán nem változtak. De úgy tűnik, hogy kevesebb a külső vita.

Courtois

Kik a legjobb barátaid az öltözőben?
Nos, a fiatalabb játékosokkal, mint Fede Valverde, Brahim, vagy korábban Reguilón, jobban kijövök. Casemiro mellettem ül, sokat beszélgetünk, ahogy Iscóval és Edennel is. Velük töltöm a legtöbb időt. De igazából könnyű velem kijönni, illetve beszélek több nyelven.

Öt nyelven beszélsz!
Jól négy nyelven (angol, holland, francia és spanyol), az iskolában pedig mindig tanultam németül, szóval egy kicsit beszélem ezt a nyelvet is. És ilyen sok brazil csapattárssal a csapatban, tanulom a portugált is. Szívesen gyakorlom az angolt Gareth-tel, bár sokkal jobban beszél spanyolul, mint az emberek gondolnák. Könnyedén tudna spanyolul interjút adni. Sokat beszélgetek vele, a golfot is szeretem.

Jó vagy benne?
Nem annyira, mint Bale! De igen, szeretem. Ő nagyon jó. Gareth remek srác, jól kijövök vele.

Mi a helyzet vele? A vele kapcsolatos viták belül is megvannak, vagy ez is csak egy külső dolog?
Nézd, csapattársként nincsenek kétségeim vele kapcsolatban. Az idény elején beszéltünk Zidane-nal, és mindannyian elmondtuk, hogy szerintünk mit tudunk adni a csapatnak, és mit akarunk elérni. Gareth mindent megtesz azért, hogy meccseket nyerjünk. Aztán mindig ugyanazokkal a dolgokkal találják meg. A golf, a nyelv… Szívesen megnézném, ahogy kiáll és ad egy spanyol nyelvű interjút, mert az öltözőben nagyon jól beszél a többiekkel, és remekül meg is érti a nyelvet. Ő viszont jobban szeret angolul megnyilvánulni, az emberek pedig abbahagyhatnák, hogy állandóan ezt vágják a fejéhez, és meglátnák, hogy mennyire odaadó.

Úgy tűnik, hogy az öltözőben mostanra minden sokkal nyugodtabb.
Nos, a különbség annyi, hogy most meccseket nyerünk, és jól játszunk. Az idény elején volt néhány döntetlenünk, ami nem segített. Igazából semmi nem változott, csak végeztük a munkánkat, mert tudtuk, hogy a dolgok végül jól alakulnak majd.

Mit kívánsz 2020-ra?
Ez a Real Madrid, most a Szuperkupa jön, aztán a Király-kupa, LaLiga és a BL. Mindent. Minden címet meg akarunk nyerni, nagyon szeretnék történelmet írni a Real Madriddal. Először a Szuperkupa következik, mi pedig megmutattuk a Barcelona ellen, hogy bárkit képesek vagyunk legyőzni, és tudunk jól játszani.

De ha csak egyetlen trófeát kérhetnél?
Nos, a bajnokságot már korábban megnyertem, úgyhogy a BL-t mondanám. De a bajnoki cím különleges lenne a Real Madriddal.

A BL befejezése után jön az Eb. Belgium elég erősnek tűnik.
A FIFA ranglistáján első helyen vagyunk, de ok, megnyertük a meccseinket, de még nem voltak nehéz mérkőzések. Esélyesek vagyunk, de Franciaország, Németország, Anglia és Spanyolország is nagyon jónak tűnik.

Courtois

Van olyan csapat, amelyiktől félsz?
Nem. Senkitől nem félek. Tudom, hogy mi vagyunk az esélyesek, de oda kell mennünk és játszanunk kell.

Ugyanaz történik Belgiummal, mint korábban Spanyolországgal. Remek csapat, de a trófeák nem jönnek.
Nos, remekül teljesítettünk a vb-n. Volt egy csapat, ami azon a bizonyos napon jobb volt nálunk, de nem szólhatunk egy szót sem. Túlléptünk ezen a pszichológiai korláton, de az a nap, az a pillanat… Ha a labda nem akar bemenni, akkor nem megy be.

Roberto Martínez tényleg ennyire fontos pont, vagy csak azért kedveljük ennyire, mert spanyol?
Nem, minden, amit elért a csapattal, az ő érdeme. Ahogy játszunk, a csapat dinamikája. Alkalmazott apróbb taktikai változtatásokat a vb-n, amik tökéletesen beváltak.

Mit csinált?
Kirakta a szélre Lukakut, a másik oldalon Edennel, amivel megtörtük Brazíliát. Négy védővel játszottunk öt helyett, és remekül működött. Csak egy nappal a meccs előtt dolgoztunk ezen, ami megmutatta, hogy milyen tehetséges az edzőnk. Remélem, hogy sokáig nálunk marad, de biztos vagyok benne, hogy ha jól teljesítünk az Eb-n, egy nagy csapat le akarja majd igazolni.

Volt néhány nagyszerű edződ a karriered során…
Igen. Valaki a minap kérdezett rá erre, és akkor fogtam fel. Csodálatos. Vannak dolgok, amikre nagyon jól emlékszem, amik segíteni fognak nekem, ha a visszavonulásom után a futball világában akarok majd maradni.

Gyorsan szaladjunk végig. Diego Simeone.
Emlékszem az energiájára, ahogy motiválta a csapatot. Úgy gondolom, hogy a legjobb dolog, amit mondhatok Cholóról, az az, hogy elérte, hogy mindannyian szintet lépjünk és ez meglátszott a csapaton. Ezért nyertük meg a bajnokságot. Taktikailag is nagyon jó.

A Chelsea-nél két edződ is volt, kezdjük Morinhóval.
Hatalmas elvárásai voltak, igazi győztes típus, ami mindig jó, ahogy a Tottenhamnél ez most is látható.

Courtois

És Conte?
Úgy gondolom, hogy taktikai szempontból ő volt a legjobb. Ahogy látja, megéli a futballt, az egy más szint. Mindannyian tudtuk, hogy mit kell tennünk a pályán. A változtatás, amit bevezetett (három védős rendszer) megállíthatatlanná tett minket. Olyan gépezet voltunk, amit senki nem tudott megverni.

És Zidane?
Ő egy olyan edző, aki az egész csapatot motiválja. Nagyon fontos a szerepe, az egész csapatot bevonja, és tudja, hogy hogyan kell motiválni. Mindannyian nagyon odafigyelünk rá, rengeteget elért a Real Madriddal, úgyhogy azt gondolom, sokat nyerünk majd ebben az idényben.

Melyik a legerősebb csapat jelenleg a BL-ben?
Nos, ha megnézzük a Liverpoolt, látszik, hogy kiválóan teljesítenek az angol bajnokságban, de Európában vannak gondjaik. Tudjuk, hogy a City ellen fogunk játszani február végén, de addig sok minden változhat, még ha most épp nehezebb időket is élnek. Nehéz bármit is megjósolni. Liverpool, City, Barcelona, Atlético…

Tudod, hogy mit jelent ez a meccs, igaz? Pep Guardiola a Bernabéuban. Nem egy Clásico, de majdnem…
Igen, bár úgy gondolom, hogy ez inkább a szurkolótáborok rivalizálása. A játékosok inkább a meccsre koncentrálnak, hogy jól érezzék magukat a drukkerek. Egyértelmű, hogy Guardiola nagyszerű edző, a múltja pedig emlékezetes ebben a stadionban.

Hogy van Hazard?
Kicsit jobban. Egy kicsit… Nos, nem mondanám, hogy szomorú volt, de nem érezte jól magát a pályán, Karimmal viszont remekül tudtak együtt dolgozni. Minden meccsen jól összejátszottak, vele a pályán pedig sokkal több gondot tudtunk okozni az ellenfelek védelmének, mint azokon a meccseken, ahol nem lőttünk gólt nélküle. Most már nagyon szeretne visszatérni, egyre több feladatot tud végrehajtani, de nem tudom, mikor tér vissza, ez a felépülésétől függ.

De érzelmi szempontból… Úgy tűnt, hogy a beilleszkedés és minden ezzel kapcsolatos dolgot jól kezelt és úgy tűnt, hogy az első pillanattól rendben van.
Úgy gondolom, hogy ebből a szempontból teljesen rendben volt. Mindig nehéz az első néhány hónap, de velem, a franciául beszélőkkel, a spanyolokkal is jól megvolt, mindenki remekül fogadta. Eden hihetetlenül jó játékos. Lépésről lépésre mindenkivel össze fog szokni. Sok időbe telt például a Chelsea-nél, amíg megszokta Kantét, most pedig olyanokhoz kell hozzászoknia, mint például Casemiro. Folyamatosan ismerik meg egymást.

Courtois

Milyen jó érzés lehet tudni, hogy olyanok vannak mögötted, mint Casemiro vagy Kanté! Biztosan imádja őket!
Igen. Manapság ritka az ilyen középpályás a futballban. Szinte semmi nem megy át rajtuk, olyanok, mint egy fal. Fontosak a csapat egyensúlya szempontjából, lehetővé teszik, hogy a szélső védők többet támadjanak, hiszen tudják, hogy fedezi őket.

A Bernabéu türelmes Edennel. Még mindig megvan a bizsergés körülötte a stadionban, ahol kevesek úszták meg a füttyszót.
Ez teljesen normális, mivel ő egy olyan játékos, aki nagyon izgatottá teszi az embereket. Emellett nála nem nézheted csak a gólokat és gólpasszokat. Ha nem szerzel 20 gólt, úgy tűnik, mintha nem lennél jó, pedig lehetővé teszed, hogy a többiek több gólt lőjenek. Még akkor is, ha nem ő adja a gólpasszt, csinál két cselt, amivel elindul egy figura, aminek gól a vége. Veszélyes helyzeteket alakít ki, és az ember úgy érzi, hogy bármikor történhet valami, az ellenfelek pedig pont ettől tartanak.

Mi maradt az atléticós Courtois-ból?
Annak a kapusnak, aki ma vagyok, egy jelentős része az Atléticónak köszönhető. A legjobb döntés, amit a Genkben hozhattam, az az Atléticóba való átigazolás volt. Hatalmas nyomás volt rajtam, de éreztem, hogy a csúcsra érhetek ott, és javulni akartam. Olyan helyre akartam menni, ahol hatalmasak az elvárások, és úgy gondolom, hogy mind emberként, mind játékosként sokat fejlődtem. Egy másik országba kerültem, a nyelv ismerete nélkül, mostanra pedig szinte spanyol vagyok.

Tökéletes korban vagy. Sok időt szeretnél a Real Madridban tölteni?
Igen. Nézd, én imádtam Ikert gyerekként. Volt a családnak egy jó barátja, akivel sokszor voltam a Bernabéuban, és vett nekem egy mezt, volt egy Bernabéu-zászló a falamon. Történelmet akarok írni, sok trófeát akarok nyerni, és madridistának érzem magam. Ezt a pályán is megmutatom, ahogy például a Valencia ellen.

Szeretnél egyszer kapitány lenni?
Ember, az nagyszerű lenne, de nem vagyok az a típus, aki beszél az öltözőben. Mindig többet akarok, de a válogatott egyik kapitánya vagyok, ami hatalmas megtiszteltetés. Nem ez a célom, de ha megtörténne, nagyszerű lenne.

Még mindig hiányzik a csapatnak Cristiano Ronaldo és a gólveszély, amit jelentett?
Minden tiszteletem Cristianóé azért, amit a Real Madridért tett, de már másfél év eltelt. Amikor nem jönnek a gólok, az emberek állandóan róla beszélnek, de ez minket nem aggaszt. Sokkal rosszabb lenne, ha nem lennének helyzeteink, de nem ez a helyzet. Karim rengeteg gólt szerzett, végül pedig mindenki be fog találni. 14-15 játékosunk lőtt már gólt ebben az idényben, vagyis majdnem 16 (nevet). Az ellenfeleink kapusát gyakran választják meg a meccs emberének, az pedig azt mutatja, hogy jól végezzük a munkánkat.

Marc-André ter Stegen, Jan Oblak, Courtois, Alisson… Milyennek látod a jelenlegi kapusfelhozatalt?
Nagyjából ugyanazt a generációt képviseljük, és remekül teljesítünk. Alisson nagyon magas szinten van. Ahogy Neuer is. Örülök, hogy jól teljesítenek, még akkor is, ha nem velünk vannak. Nagyon tiszteljük egymást. Árnyalatnyi különbségek vannak köztünk.

Mit gondolsz arról, hogy a Rayo Vallecano meccsét elhalasztották, mert inzultálták Roman Zozuliát?
A futballban gyakran tiszteletlenek a szurkolók a játékosokkal. Őszintén. Szeretem a rivalizálást, de a sértegetések néha átlépnek egy határt. Kimész melegíteni, és sértegetnek. A buszon ülsz, és látod a középső ujjakat, ahogy gyerekek előtt sértegetnek. Ez nem jó példa. A meccs elhalasztása szerintem jó ötlet. Keménynek kell lennünk ezekben a dolgokban. Nem arról beszélek, amikor rondának, vagy ilyesminek hívnak minket, hanem arról, amikor túllépnek ezen a szinten. Mint amikor a Valencia ellen csókot dobtam a szurkolóknak. Akartam tenni valamit, aztán azt láttam, hogy kritizálnak emiatt. Csak nézd meg.

Tehát ha sértegetik, vagy rasszista beszólásokkal illetik egy csapattársadat, akkor elhagynád a pályát?
Azonnal. Ezt így kell csinálni. Ha nem csinálsz valami figyelemfelkeltőt, sosem hagyják abba. De ugyanez igaz az emberre, aki a rasszista bekiabáló mellett ül. Manapság sok dolgot kell elviselni, és inkább nem mondunk semmit, nem állunk le vitatkozni. Sok a sértegetés. Az ugratás rendben van, de azok a sértések, amiket hallunk, nincsenek rendben…

Tovább

VIDEÓ – Valverde veretlenségi sorozata

Az uruguayi játékos 1120 percet töltött a pályán, miközben nem csak hatalmas területet játszott be és védekezett remekül, de azt is megmutatta, hogy mire képes a labdával. A támadó harmadban már meg is kezdte a gólgyártást és a gólpasszok kiosztását. Első bombája az Eibar ellen érkezett az Ipurúában, majd az azt követő héten a Real Sociedad hálójába is betalált a Bernabéuban.

Valverde egyik legnagyobb erőssége a hatalmas lövőereje. Első két gólja a tizenhatoson kívülről született, és majdnem kétszer is megzörgette Marc-André ter Stegen hálóját is távoli bombákkal a Nou Campban. Gólpasszait tekintve ő szolgálta ki Eden Hazard-t a belga első madridi gólja előtt, és Karim Benzema gólját is ő készítette elő az Espanyol elleni 2-0-s győzelem alkalmával, amivel a francia lezárta a meccset.

Tovább

Ferran Soriano: Számomra Guardiola a legjobb edző, de Zidane eredményei magukért beszélnek

Milyen érzései vannak a Real Madrid elleni párharc kapcsán?
Nos, már nagyon várjuk. Ez két óriási klub összecsapása lesz. Az edzőink és a játékosaink is nagyon várják, hogy egy olyan nagyszerű klubbal nézhessenek szembe, mint a Real Madrid, és a világ médiája ezzel a meccsel foglalkozzon.

A Real Madrid remekül játszott az elmúlt néhány mérkőzésén, de a góllövés nem akar összejönni nekik. Hogy látja ezt Manchesterből?
A részletek ismerete nélkül annyit mondhatok, hogy a Real Madrid egyértelműen sokkal erősebb, mint az idény elején. Ahogy mindig mondom, a sorsolás decemberben lezajlik, és nem lehet tudni, hogy a csapatok milyen formában érkeznek a februári és márciusi meccsekre. Meglátjuk, hogy a Madrid akkor is felívelőben lesz-e, vagy nem, és hogy a Manchester City-vel mi a helyzet. Most még túl korai bármit mondani. Amit biztosan tudunk, az az, hogy két nagyszerű csapat feszül egymásnak két újabb nagy mérkőzésen, amit a világ minden táján nézni fognak.

Soriano

Melyik keret a jobb?
Erre nagyon nehéz válaszolni. Én nagyon kedvelem a csapatomat, a City-t. Ha megnézed ezt a két csapatot, a tehetségeket, a befektetett összegeket, a fizetéseket, és így tovább, két nagyszerű csapatot látsz, amelyek nagyon hasonlítanak. Nem valószínű, hogy bármelyik is jelentősen jobb lenne a másiknál. Minden ezen a két meccsen múlik majd, és ahogy az lenni szokott a BL-ben, a párharcban egy apróság, például egy védelmi hiba, bírói hiba dönt. Emlékszem, hogy amikor utoljára találkoztunk velük a BL-ben, egyetlen gól született, egy megpattanó lövésből.

Mindig bizonygatja a City játékstílusának fontosságát, miközben a Real Madrid stílusa általában az, hogy nem számít milyen áron, de győzni kell, Zidane-nal pedig három BL-t is nyertek sorozatban.
Ez a valóság. Három BL-t nyertek sorozatban Zidane-nal, és négyet öt év alatt. A játékstílusról beszélni teljesen felesleges, amikor megnézzük a számokat. Én arról beszélek, hogy mi számít a Manchester City-nek, ami meghatározott játékstílust képvisel, de azért, mert hiszünk benne, és mert jól csináljuk, és ha épp nem így játszunk, akkor vereséget szenvedünk. Mi egyszerűen tekintünk a futballra. A saját játékunkat kell játszanunk, amit többféleképpen kivitelezhetünk, de a stílus, az alapok mindig ugyanazok. Ez a törekvésünk sosem hagyhat alább. Lehet, hogy más csapatok sokféleképp tudnak játszani, de mi nem.

Soriano

Zidane nemrég elmondta, hogy Pep Guardiola tűnik a világ legjobb edzőjének.
Szerintem is! (nevet) Zidane esetében a számok magukért beszélnek, ahogy Pep esetében is. Mindent megnyert a spanyol, a német és az angol bajnokságban… Számomra Guardiola a világ legjobb edzője, mert ő a mi edzőnk.

Guardiola hónapokkal ezelőtt kijelentette, hogy a Real Madrid nincs az elmúlt évtized legjobb csapatai között, bár utólag tisztázta, hogy a bajnokságra, az abban mutatott állandóság hiányára gondolt. Mit gondol, a Real Madrid szurkolói megértették Pepet?
Ezt önöknek, a médiának kellene megmondania. A futball nagyrészt a szenvedélyről, érzelmekről szól, de Guardiola és Zidane számai is lenyűgözők.