Gy. András
A Real Madrid a Bajn…
A Real Madrid a Bajnokok Ligája mellett a FIFA-klubvilágbajnokságon is triplázni tudott, ami szintén olyan teljesítmény, amit még csak megközelíteni sem tudott soha, senki. A sorozatban három megnyert világbajnoki trófea azt jelentette, hogy a Real Madrid 176 mérkőzésen át viselhette egyhuzamban a világ legjobb csapatának járó FIFA-címert! Mivel december 21-én új világbajnokot avatnak, a blancók az Athletic ellen már nem ilyen mezben lépnek pályára.
Cristobal Soria: A Real Madridot meglopták, most megtudták, mit érzett mindenki más 117 évig
Frissítés: A MARCA tévesen Barcelona-szurkolóként hivatkozott a Sevilla-fanatikus újságíróra, a cikket a valóságnak megfelelően módosítottuk.
Cristobal Soria, az El Chiringuito vendége volt a Clásico után, ahol értékelte a mérkőzésen látottakat, különös tekintettel a meg nem ítélt büntetőkre. A köztudottan Sevilla-fanatikus, ám a Real Madrid aktuális ellenfelének minden esetben hatalmas szurkolójaként tetszelgő újságíró elismerte, hogy a Real Madridnak tizenegyest kellett volna kapnia a szerda esti El Clásicón, és elmondta, hogy kifejezetten örül annak, hogy a Real Madrid tajtékzik.
Az újságíró szerint a Real Madrid 117 éves történelme során a másik oldalról figyelte az eseményeket.

"A Real Madridot meglopták" – mondta a mérkőzés utáni műsorban.
"Tökéletesen érzem magam."
"Ma láttam a könnyeket, és imádom ezt."
"Ma a Real Madrid szurkolói megtudták, hogy mit éreztünk mi, többiek a futballtörténelem elmúlt 117 éve alatt."
"Nekem 42 évig kellett ezt elszenvednem."
Lenglet: Számomra ez nem tizenegyes
Clément Lenglet:
„Számomra ez nem tizenegyes. (a Varane-nal való találkozásáról – a szerz. kieg.) Fejjel akartam megszerezni a labdát, erőt akartam vinni a mozdulatba. A testemet és a lábaimat használtam erre, de sajnos véletlenül elértem Varane lábát.”

„Én vagyok az eset főszereplője, tudtam, hogy meg tudom szerezni a labdát. Nem az a fajta játékos vagyok, aki szeret megrúgni másokat. De ha valaki azt gondolja, hogy tizenegyes volt, az az ő véleménye. A VAR meghozta a döntést, amit tiszteletben kell tartani.”
„Voltak helyzeteink, kettő Messi, egy Suárez előtt. Úgy érezzük, hogy elhullajtottunk két pontot. Keserű szájízzel megyünk haza.”
„A Madrid egy minőségi csapat, és ha ide jönnek, akkor inkább védekezni szoktak.”
De Jong:
„Egy kissé csalódottak vagyunk a mérkőzés miatt. A hangulat és minden körülmény kiváló volt, de jobban akartunk játszani. A Barcelonának hazai pályán mindig győznie kell.”
„Nagy nyomás alatt tartottak minket, így kialakultak egy az egy elleni szituációk támadásban, de nem gondolom, megfelelő módon tudtuk megjátszani a támadóinkat, ez volt a fő probléma.”

„Ha döntetlent játszol hazai pályán, nem vagy elégedett. Úgy gondolom, a Madrid remekül teljesített. Végig nyomtak és bátran játszottak. Nem győztek le minket, de jól játszottak.”
Rakitić:
„Ismerjük az ilyen meccseket, mindig kemény munkát igényelnek. A Real Madridnak voltak helyzetei az első játékrészben. Nehéz volt, de később nekünk is megvoltak a lehetőségeink. Egy gól elég lett volna, de most nem sikerült. Mindkét csapat jól teljesített.”
„Úgy gondolom, hogy igazságos eredmény született. Mindkét csapat jó pillanatban érkezett a meccsre, ez pedig meg is mutatkozott. Nehéz meccs volt. Tudjuk, hogy milyen erősek. Lehet, hogy csak az utolsó passz hiányzott, vagy a megfelelő utolsó labdaérintés ahhoz, hogy gól szülessen. Mindenesetre a csapat munkájával elégedett vagyok.”

„Nem voltunk kellően nyugodtak. De ez normális. Meg kell találnunk a megoldást. Ahogy haladunk előre az időben, egyre jobbak lettünk. Összeállt a játékunk.”
„Nagyon tisztelem Varane-t, és nem gondolom, hogy a kérdéses esetekről kellene beszélnie, igazából mi is tudnánk mit mondani. Kemény mérkőzés volt, mindkét csapat nyerni akart. Harcoltunk a győzelemért.”
Valverde: Nehezen tudtunk szabadulni a nyomástól
Egyensúly: „Ez egy rendkívül küzdelmes mérkőzés volt, amelyen mindkét csapatnak megvoltak a jobb időszakai. Nagyon magasan támadtak le minket, veszélyes helyzeteket alakítottak ki. Volt, hogy szenvedtünk. Nagy volt a nyomás, sok volt a lap, de egy klasszikus az mindig klasszikus.”
Nagy nyomás: „Számítottunk erre, de ha az ellenfeled erős és kiegyenlített a játék, akkor a feladatod az, hogy megoldd az ilyen helyzeteket. Néha sikerül, néha nem.”

Busquets: „Láza volt a meccs előtt, így nem játszott. Ennyi. Úgy döntöttem, hogy ne lépjen pályára. Nem volt rosszul a láztól, vagy ilyesmi. Úgy döntöttem, hogy ne kezdjen, hanem ha szükséges, a meccs közben beküldöm.”
2019 vége: „Azonos pontszámmal zárjuk az évet. Itthon játszottunk, kötelező volt a pontszerzés. Szerettünk volna nyerni, de teljesen normális, hogy az ilyen meccsek nehezek.”
Mi hiányzott: „Nem tudtunk annyiszor kijönni a nyomás alól, amennyiszer szerettünk volna. Amikor megszereztük a labdát, azonnal három a három elleni szituációban találtuk magunkat. Arra építették fel a taktikájukat, amiben erősek, sok problémát okoztak nekünk. Megvoltak a lehetőségek a mi oldalunkon is, de a meccsen nem igazán volt folyamatos játék. A meccs szokatlan volt, senki nem tudta eldönteni.”
Értékelés: „Szerettünk volna nyerni, mivel itthon játszottunk. Egy kicsit nagyobb volt a felelősségünk. Nehéz meccs lett belőle. A tabella állása nem változott, a bajnokság várhatóan továbbra is szoros lesz.”
Teljesítmény: „Az edzők egy döntetlen után azt gondolják, hogy eljöhetett volna a pillanat, amikor teljesen megváltozik az egyensúly a saját csapata javára. Ha az egyik csapat betalált volna, minden másképp alakult volna. Minden alkalommal, amikor nem tudtunk szabadulni a nyomástól, megerősödtek. Tavaly végig domináltunk az első félidőben. Minden alkalommal, amikor legyőztük a nyomást, gólt szereztünk. Akkor kockáztattak.”

Megerősödő Madrid: „Mindenki úgy látja a meccset, ahogy akarja. El kell fogadnom, hogy mindenki úgy gondolja, hogy jó csapatuk van. Még sok van hátra.”
A Madrid föléjük kerekedett: „Igaz, hogy voltak pillanatok, amikor nem tudtunk kijönni, és a térfelünkön játszottak. De ez inkább instabilitást okoz, mivel nem vagyunk hozzászokva ahhoz, hogy ez történik. A kapusunk nagyon jól védett, Gerard is remekül védekezett, több esetre nem emlékszem. Nehezen tudtunk szabadulni a nyomástól.”
Piqué: „Tudom, hogy sok vitát generál maga körül. Nincs kihagyott edzés, minden meccsen bevethető. Akár tud játszani, akár nem, mindig pályára akar lépni. Ezeken a meccseken nagyon magas szinten játszik.”
Hangulat: „Egy ilyen jelentőségű meccsen nem igazán érzed át, hogy mi történik a pályán kívül. Nem volt nehéz ezt megoldani.”
Külső hatások: „Volt helikopter? Nem vettem észre. Ilyen feszült meccsen… Akkor láttam, hogy valami baj van, amikor labdák hullottak a pályára. Nem foglalkoztunk ezzel. Egy klasszikuson mindig nagy a feszültség.”
Tsunami: „Nem nekem kell erről beszélnem. Mi szerettünk volna az eredeti időpontban játszani.”
Butragueño: A VAR-nak közbe kellett volna avatkoznia
„Tudjátok, hogy a VAR támogatói voltunk. A technológiának segítenie kellene a bíró munkáját, mivel lehetetlen, hogy a játékvezetők mindent észrevegyenek. Erre való a VAR. Azért találták ki, hogy ha egyértelműen hibás döntés születik, akkor beavatkozzon. Nyugtalanító, hogy Varane eseteinél nem avatkozott közbe.”
„Teljesen megértjük, hogy két egyértelmű szabálytalanságról van szó, amit a bíró nem láthatott biztosan. De azt, hogy a rendelkezésre álló technológiát miért nem használták ezekben az esetekben. Nem tudunk mást mondani, mint hogy ez mindenki számára zavarba ejtő.”

„Bale meg nem adott gólja sem teljesen tiszta. Ezt mindenkinek a saját megítélésére bízzuk. A két elmaradt tizenegyes esetén azonban azt kell mondanom, hogy a technológia pontosan erre van. És szurkolóként, nem a Real Madrid képviselőjeként azt mondom, a VAR-nak közbe kellett volna avatkoznia.”
„Nem tudom, hogy mi hangzott el a bíró és a VAR képviselői között, de ha nem szólnak a bírónak, hogy nézze meg a történteket, az azért lehet, mert számukra teljesen tiszta a helyzet, vagy azt mondták, hogy nem történt semmi.”
„Ezt tudom elképzelni, de nem tudom, hogy valójában mi történt. Ha megnézed az esetek képeit, teljesen szembeötlő, hogy mi történt.”
Casemiro: Kevés csapatnak sikerülne az, amit mi véghez vittünk
Casemiro:
„Ez egy igazán szoros mérkőzés volt, nagyon magas szinten folyt a játék, tele nagyszerű játékosokkal. Voltak időszakok, amikor inkább ők birtokolták a labdát, köszönhetően a kiváló játékosaiknak, de leginkább mi irányítottunk, sok helyzetet kialakítottunk. A focit azonban gólra játsszák.”
„A legutóbbi meccseinken már megmutattuk, hogy folyamatosan javulunk és nagyon magas szinten játszunk. Az edző remek munkát végez, önbizalmat ad nekünk. Az, ahogy ide jöttünk és így teljesítettünk ma este, kevés csapatnak sikerülne. Mindenkinek jár a gratuláció. Erősek fogunk maradni, mivel harcban állunk minden trófeáért.”

„A bíró mindig megteszi, ami tőle telik. Ha beszéltél Varane-nal a szünetben, megnézted a sebeket a combján és visszanézed az esetet, akkor bosszús leszel, de a bíró mindent megtett, a VAR pedig ott van, hogy segítsen neki. Ha ilyen döntést hozott, akkor ezt tiszteletben kell tartanunk.”
Ramos:
„Sosem lehetsz boldog, ha nem sikerül nyerned. Mindig jó dolog pontokat gyűjteni. A Real Madrid ma este igazi karakterrel rendelkezett egy olyan pályán, ami az egyik legnehezebb, egy olyan csapat ellen, amely mindig sokat birtokolja a labdát, mi pedig már az ő térfelükön elvettük tőlük. Ezt akartuk elérni, és sikerült is. Annak ellenére, hogy nem sikerült nyernünk, jó érzésekkel távozunk.”
„Irányítottuk a játékot, valamivel több helyzetet dolgoztunk ki, mint ők. Itt mindig nehéz játszani, és sosem könnyű elvenni tőlük a labdát. Magasan letámadtuk őket és el akartuk venni tőlük a labdát, ez pedig elég jól működött. Remek időszakban vagyunk a teljesítmény tekintetében, fizikálisan pedig nagyon kiegyensúlyozottnak tűnünk.”

„Kár, hogy itt az év vége. Reméljük, hogy a szünet után is így tudjuk folytatni. Még van egy meccsünk az Athletic ellen, ahol szintén megpróbáljuk megszerezni a három pontot.”
„Megnéztük a kérdéses helyzeteket a szünetben, és teljesen egyértelmű, hogy mindkettő tizenegyes volt, de ezen nem tudunk változtatni. A VAR ott van, hogy segítsen, ha pedig kétségeid vannak, visszanézheted az esetet. Ez nem történt meg, ami nagy szerencsétlenség. Most akkor bízzunk benne, hogy ha mi csinálunk egy ilyen tizenegyest, akkor azt sem nézik majd vissza, de ilyen dolgok megesnek a fociban.”
Zidane: Remekül teljesítettünk, csak a gól hiányzott
„Nagyon elégedett vagyok a játékosok hozzáállásával. Nagyszerű meccset játszottunk, ahol csak a gól hiányzott, de ilyen a futball. Amikor megvannak a lehetőségeid, azokat ki is kell használnod, de ma ez nem sikerült.”
„Gratulálnunk kell a játékosoknak, mert ez egy nagyon nehéz pálya, ahol az ősi rivális ellen kellett játszanunk. Remekül teljesítettünk, meg vagyok elégedve velük. A legfontosabb, hogy legyenek helyzeteid és nyílt legyen a játék, mi pedig pontosan ezt vittük véghez.”

„Nem tudtunk betalálni, de büszkék vagyunk a játékosainkra. Sok gólt lőttünk már ebben az idényben, szóval a góltalanságunk csak erre a meccsre volt igaz. A játékosoknak boldognak kell lenniük amiatt, amit tettek.”
„Nem nézték vissza a kérdéses eseteket, ezzel nem tudsz mit tenni. Nem fogok ezeken a dolgokon rugózni.”
„Ezzel a teljesítménnyel megnyerhettük volna a meccset, de a futball már csak ilyen. Nem kell ezzel foglalkoznunk tovább. A legfontosabb, hogy megfelelő hozzáállással léptünk pályára, és 90 percen át nyomás alatt tartottuk őket és elválasztottuk őket a labdától. Ez egész jól sikerült, csak a gól hiányzott.”
„Bale fontos játékosunk, ezt ma is megmutatta. Remekül játszott, így kell folytatnia.”
„A Valencia és a Barcelona elleni döntetlenek miatt úgy érzi az ember, hogy többet akar. A futballban így mennek a dolgok, de a hozzáállás és a teljesítmény szempontjából jól állunk.”
„A pályán kívül minden olajozottan ment, ez a lényeg. Jó meccset akartunk járni, én pedig úgy gondolom, hogy mindenki elégedett lehet.”
Beharangozó: Barcelona – Real Madrid: Harc az első helyért
„Az ilyen meccsekért élsz” – mondta Zidane az El Clásicóról a mérkőzés előtti nyilatkozatában, amivel jól leírta Nou Campban megrendezésre kerülő találkozó jelentőségét. A bajnokság 10. fordulójának spanyol szövetség által elhalasztott mérkőzésén nem kisebb a tét, mint a bajnoki tabella első helye.
A ma esti találkozó a madridisták harmadik idegenbeli mérkőzése hét napon belül, a Brugge és a Valencia elleni meccsek után. A Real Madrid és a Barcelona azonos pontszámmal várja a találkozót, a blancók ráadásul 11 meccses veretlenségi sorozatban vannak (8 győzelem, 3 döntetlen).

„Jó formában várjuk az El Clásicót, tele vagyunk energiával. Egy ideje jól játszunk, jönnek az eredmények” – mondta Zidane a találkozó előtt. A francia szakember kihirdette 19 fős keretét, amelyben helyet kapott az a Karim Benzema is, aki legutóbbi 10 mérkőzésén 10 gólt szerzett. A támadó 12 bajnoki találatnál jár ebben az idényben, ezzel pedig a góllövőlista élén áll, holtversenyben Lionel Messivel.
Ha ez még nem lenne elég, a két csapat remek formában érkezik a mérkőzésre, mind a teljesítmény, mind pedig az eredmények tekintetében. A Real Madrid 11, a Barcelona 8 meccs óta veretlen. A hazaiak ebben az idényben még nem kaptak ki a Nou Campban, ahol 10 tétmeccsükből 9-et meg is nyertek.
Xabi Alonso: A Madrid nagyon erősnek tűnik
Hogy érzed magad most, hogy visszatértél a La Realhoz, mint a B csapat edzője.
Minden szempontból nagyon jól. Úgy gondoltam, hogy ez a megfelelő pillanat a visszatérésre, a játékosokkal pedig alaposan meg kellett ismernünk egymást. Egyre több dolgot vezetek be, csapatként pedig folyamatosan tanuljuk az irányt, amerre közösen haladni akarunk. Egy nagyon szoros bajnokságban versenyzünk, régóta itt lévő és újonnan érkezett játékosokkal karöltve.
Vannak játékosaid, akik az első csapatba is bekerülhetnek?
Lesznek ilyenek, efelől semmi kétségem nincs. Sokuknak ez az utolsó lépcsőfok az első csapatba kerülés előtt. Imanol bármikor behívhatja őket, én pedig nem gondolom, hogy túl messze lennének a szükséges szinttől. Függetlenül attól, hogy debütálnak-e vagy nem, a fejlődésük nem állhat meg, nekünk pedig azt kell feltételeznünk, hogy bármikor eljöhet a nagy pillanat.
A La Real sokkal jobb ebben az idényben, mint a korábbiakban. Egyetértesz azzal, hogy emiatt nehezebben elképzelhető, hogy felkerülnek a fiatalok?
Nem csak edzőként, de szurkolóként is úgy gondolom, hogy a csapat remekül játszik, és Németországban, Angliában és Olaszországban is felkeltette az emberek figyelmét. Nagyon versenyképesek. A játékosoknak tetszik, amit Imanol kér tőlük, élvezik ezt a játékstílust, az Anoeta hangulata pedig nem véletlen, az emberek nagyon szeretnék látni ezt a csapatot.

Igazságos eredmény született a Barcelona ellen vasárnap?
Szerintem a La Real remekül játszott, az első félidőben kiválóak voltak, könnyedén lehetett volna az állás 2-0 30 perc után, de a Barcelona 1-1-re hozta az állást, és ez mindent megváltoztatott. Függetlenül az eredménytől a csapat jó benyomást keltett. Szerintem Imanol egy olyan ideológus, aki tudja, hogy milyen játékot szeretne látni a csapatától. Ezt remekül adja át nekik, és el is hiteti velük, hogy ez a legjobb módja az előre lépésnek. Amikor látod, hogy megvalósítják az ötleteit, akkor nyugodtan mondhatod, hogy csodás munkát végez.
Gondolod, hogy ez a csapat harcolhat a BL-szereplést érő helyért?
Kemény küzdelem lesz ez, hiszen sok csapatnak ez a célja. A játékosok és Imanol is szeretnék, ha sikerülne, én pedig remélem, hogy el tudják ezt érni, de komoly utat kell ehhez még bejárni. Nem mondom, hogy nem jön össze a negyedik hely, egyáltalán nem lehetetlen.
A bajnoki címért folytatott harc elég szoros, nem igaz?
Szerintem a két klub, amely harcol a bajnoki címért, az a Real Madrid és a Barcelona. Ez egy nagyon kemény, de nyíltsisakos küzdelem, nincs egyértelmű favorit. Ha a két csapat épp egymás ellen játszik, akkor sem lehet megmondani, hogy ki a favorit, most sincs ez másképp. Eléggé kiegyenlítettnek látom a dolgot, nem gondolom, hogy bármelyik keret is jobb lenne a másiknál, bár a Madrid sokat javult. Nehéz időszakon mentek át, jelenleg pedig nagyon erősnek tűnnek, mintha bárhol képesek lennének nyerni.
Meglepett, hogy Zidane-t megkérdőjelezték az idény elején?
A Real Madridnál mindig történik valami, de a falakon belül béke honolt. Zidane kinevezése jó döntés volt, fontos meccsek után nem szabad elhamarkodott döntéseket hozni.
Niko Kovac menesztése után felmerült a te neved is a Bayern Münchennél, mint lehetséges utód. Látsz esélyt arra, hogy ez megtörténjen?
Jelenleg ott vagyok, ahol lenni akarok. Még csak most kezdtem az edzői karrieremet, nincsenek San Sebastianon túli céljaim. A többi csak pletyka. Remélem, hogy jobb edző válhat belőlem itt, és a karrierem minden egyes pillanatát élvezni fogom. Lesz, ami lesz, ezek a nagy klubok a legjobb edzőket tudják leigazolni, én pedig még csak most kezdtem.
A La Real B szombaton derbit játszik az Athletic Bilbaóval. Különleges meccs ez számotokra, vagy ez az érzés már elmúlt, miután sok tapasztalatot szereztél karriered során?
Nagyon izgatott vagyok amiatt, hogy edző lehetek az Anoetában. Sokat megéltem már, de ez a meccs nagyon motivál. Ez egy nagy iramú meccs lesz. Az Athletic remek csapat, de mi is azok vagyunk, és a végsőkig harcban akarunk állni a bajnoki címért.
Ernesto Valverde: Mindegy, hogy a Real Madrid hogyan áll fel, nekünk a saját játékunkat kell játszanunk
„Ez a bajnoki idény nagyon szoros, egy Clasico pedig mindig az, függetlenül a két csapat aktuális formájától. A mérkőzés megnyerése nagy lépés lenne a bajnokságban még a féltáv előtt, és rendkívül fontos lesz a győztes számára, aki így három ponttal megléphet. Az, hogy ugyanannyi pontja van a két csapatnak, megmutatja, hogy nagyon kiegyenlített a bajnokság.”
„A Bernabéuban lejátszott meccseinken jó eredményeket értünk el. Mindenesetre a Nou Campban a Real Madrid hagyományosan jól játszik, és nagyon erősek ezeken az összecsapásokon.”

„Arthur Melo nem edzett hétfőn. Nehéz lenne számára részt venni a Clásicón.”
„Akiknek ez lesz az első klasszikusa? Ez egy különleges mérkőzés, egy magasabb szint. A fiatalok első kézből tapasztalhatják meg. Már a játékoskijáróban meg lehet mondani, hogy ez egy Clásico.”
„Az emberek a stadionban kifejezhetik a véleményüket, egészen addig, amíg azt tisztelettel teszik. A futballnak egyesítenie kellene az embereket, nem szétválasztani. Úgy gondolom, hogy a legjobb az lett volna, ha az eredeti időpontban játszottuk volna le a mérkőzést. Most holnap fogjuk lejátszani, függetlenül attól, hogy az emberek hogyan fejezik ki magukat. Két hónappal ezelőtt is egy kiegyenlített meccs lett volna, most is az lesz.”
„Egy hotelben leszünk, de nem tudom, hogy mit fogunk csinálni, ha összefutunk Zidane-nal. Nem tudom, hogy kávézunk-e egyet vagy nem, de szerintem nem fogunk találkozni.”
„Az, hogy egy nappal többet pihenhettünk, pozitív hatással lehet ránk, igen. Ez egy apró előny. Az eredeti időpont esetén nekünk lett volna egyel kevesebb napunk. Mindkét csapat tudja, hogy miként készüljön fel egy ilyen helyzetben, a motiváció pedig ilyenkor az egekben van. Tavaly szerdán és szombaton játszottunk, de jól reagáltunk.”
„Teljesen mindegy, hogy ki játszik náluk, nekünk akkor is meg kell találnunk a módját, hogy a saját játékunkat játsszuk. Rengeteg lehetőségük van, az edzőjük dönti el, hogy mit tesznek majd. Nem tudom, hogy mit fog csinálni, hogy Bale játszik-e vagy Isco, esetleg Vinícius vagy Rodrygo. Benzemának remek idénye van, sok gólt szerez, ő a Real Madrid gólkirálya. Nagyon figyelnünk kell rá.”

„Egyértelmű volt, hogy a VAR megjelenésével nem fognak nyomtalanul eltűnni a vitás helyzetek, hiszen a futballban megvan a vita lehetősége. Mindenki más szemszögből látja a dolgokat. Mi azt gondoltuk, hogy kaphattunk volna egy tizenegyest, de megvizsgálták és nem így döntöttek, mindenesetre erről nem szeretnék többet mondani.”