A színfalak mögött

A Real Madrid 110 éves történelme bõven szolgál érdekesebbnél érdekesebb anekdotákkal, amelyeknek azonban csak egy kis része jut el a szurkolókhoz. Ezeket gyûjtötte össze két neves spanyol újságíró egy könyvben, amely eddig viszont csak spanyolul jelent meg. Az innen kiválogatott bennfentes sztorikból fogunk rendszeresen közzétenni egy csokrot, hogy olvasóink képet kapjanak arról, mi rejlik a színfalak mögött.

Egy (királyi) címer története

A Real Madrid címere az idõk során sokat változott, amíg elnyerte a ma ismert alakját. 1941-ben alakult ki az a forma, amit kisebb stilisztikai módosításokkal ugyan, de azóta is visel a csapat. 1902-ben, még amikor a klubot alapították, megalkották az elsõ, M, F, és C betûkbõl álló címert, ami az akkori csapatnév, a Madrid Football Club kezdõbetûibõl állt össze. Hozzá kell tenni, hogy az akkori elõírások miatt nem ezt a címert, hanem Madrid városának címerét kellett viselni a mezeken.

1908-ben történt meg az elsõ módosítás a Madrid FC címerében. Az M, F és C betûk a ma ismert íves formájukat nyerték el, és úgyis fonódtak össze egy körön belül, ahogy azt a mai címerben is megfigyelhetjük.
1920. június végén, miután több más csapat is megkapta a képen látható XIII. Alfonz királytól a „királyi” jelzõt, a klub akkori elnöke, Pedro Parages (akivel már foglalkoztunk ezen a sorozaton) is hasonló kéréssel fordult az uralkodóhoz, akinek a klub tiszteletbeli elnöki posztját is felajánlotta.

Parages még egy kedves gesztust tett: a király 13 éves fia, õfelsége don Alfonso de Borbón y Battenberg asztúriai herceg nagy focirajongó volt, és az elnök megbízott egy Urquiola nevezetû ismert festõt, hogy készítsen a kicsi Alfonsóról egy portrét, amit aztán a klub irodájában függesztett ki.

Így talán nem olyan meglepõ, hogy csupán pár nappal a kérelem benyújtása után a következõ értesítés érkezett a királyi udvartól:

„Õfelsége a Király, a legnagyobb örömmel ítéli meg a „Királyi” címet annak a bizonyos Club de Football-nak, amelynek V. méltó Elnöke, és amely címet ezentúl nevében elõtagként használhat a klub. A határozatot és annak következményeit V. számára közlöm. Isten óvja V.-et sok évig.

Királyi palota, 1920. június 29.
A Királyi palota Fõparancsnoka.

Sr. D. Pedro Parages Diego Madrazo
A Madrid Football Club elnöke”

A királyi cím nemcsak egy „Real” elõtagot jelentett a klub nevében, hanem a címerbe is bekerült az a korona, amit ma is ismerünk. Ez azonban körülbelül egy évtizedig maradt így, ugyanis 1931. április közepén, a köztársaság kikiáltásával, minden királyi jelképet eltöröltek. A Madrid így elvesztette a koronát a címerérõl, amelybe bekerült ugyanakkor egy lila sáv.
Évekkel késõbb, 1940-ben Franco aláírta azt a törvényt, amely megtiltotta az idegen szavak használatát a spanyol klubcsapatok neveiben, mint pl. a Sporting vagy az Athletic esetében. Így lett 1941. január 1-tõl hivatalosan is Madrid Football Club helyett, Real Madrid Club de Fútbol a csapat hivatalos neve. Ezzel egy idõben visszakerült a királyi korona a címerbe, amelyben a lila sáv is megmaradt, így kialakítva a ma jól ismert embléma végleges formáját.
 

Schuster a házasság pártján

Amikor pár éve a német Bernd Schuster volt a Real Madrid edzõje, Zaragozába ment, hogy elõadást tartson „vezetõi képesség, célok a profi labdarúgásban és egy vállalkozásban” témában. A beszélgetés során az edzõ meglepte a közönséget, amikor azt mondta, hogy jobban szereti, hogyha a játékosai házasságban élnek. Elismerte ugyan, hogy nehéz ezt a gyakorlatban megvalósítani, és „nem mindig lehet így”, de hangsúlyozta, hogy a házasság bizonyos érettséget és felelõsséget kölcsönöz a játékosoknak a magánéletben, ami aztán a pályán is pozitív értelemben tükrözõdik.

Schuster egy késõbbi megjegyzése nagy derût okozott a közönségnek, ugyanis némi öniróniával megjegyezte, hogy ezzel kapcsolatban tart a „fiatal, magas, szõke, kék-szemû játékosoktól”, amivel pont a fiatalkori külsejét írta le.
 

Beckham kölnije

A következõ anekdotának két fõszerelõje van: az egyik David Beckham, akit nem kell különösebben bemutatni, a másik Rafa Guerrero, aki egy nagy tiszteletnek örvendõ vonalbíró Spanyolországban, és önéletrajzi könyve is megjelent már „Rafa, no me jodas” (Rafa, ne baszakodj velem) címmel.

Az egyik Real Madrid meccsen Beckham ment a partvonalhoz bedobást végezni, amikor is közel került a vonalbíróhoz. Mielõtt bedobta volna a labdát, Rafa a következõképpen szólította meg az angolt: „David, bocsáss meg”. Beckham meglepetten hátrált pár métert, hogy hallja, mit akar a partjelzõ mondani neki: „Az a kölni, amit használsz, az Issey Miyake, igaz?”. Beckham erre csak annyit mondott: „Igen” és alig leplezte megdöbbenését, de, hogy ne vonja el továbbra is a figyelmét a játéktól, gyorsan bedobta a labdát.

A játékos kijáró felé újra beszéltek, és akkor magyarázta el Rafa, hogy különös érzéke van az illatokhoz, és azonnal felismerte az övét, ami nagy benyomást tett az angol középpályásra.

A sorozat elõzõ részei:

Forrás: Las mejores anécdotas del Real Madrid c. könyv
Szólj hozzá te is!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

TÉMÁBA VÁGÓ CIKKEK
Hugo Gatti
Tovább

Gyászhír: Hugo Gatti

A klub hivatalos közleménye az argentin futball legendájának halálhíre kapcsán. A Real Madrid C.F., a klub elnöke és…
Real Madrid hivatalos közlemény
Tovább

Gyászhír: Ferenc pápa

A Real Madrid hivatalos közleménye a vallási vezető halálhíre kapcsán. A Real Madrid C.F., a klub elnöke és…