Özil: Sokat változtam 2010 óta

A Real Madrid középpályása a német válogatott edzõtáborában adott interjút a német szövetség hivatalos weboldalának, melyben saját magáról, klubcsapatáról és a válogatottjáról beszélt.

A hétvégén a Real Madrid – Mallorca mérkõzés második félidejére becseréltek. A beállásod után 1:2-es hátrányból végül 5:2-re alakult a végeredmény.
Nem egyedül fordítottam meg a meccset. Csapatként küzdöttünk és szerencsére sikerült gólokat szereznünk. Még akkor is meg kell nyernünk a meccseinket, ha a Barcelona már nagy elõnyre tett szert. A Real Madridnál ez kötelezõ.

Három évvel ezelõtt a Mallorca ellen debütáltál a Real Madridban. Hogy emlékszel vissza a kezdetekre?
Csak azt tudom, hogy nagyon izgatott voltam. Nálam egyébként ez nem megszokott, de az elsõ fellépés a Real Madridban más volt. Sami mellett ültem a padon, egy óra után pedig becseréltek. Végül 0-0 lett a mérkõzés, de számomra ez akkor is egy kisebb gyõzelem volt, hiszen lejátszottam az elsõ mérkõzésemet a Real Madrid színeiben, a spanyol bajnokságban. Most pedig már a harmadik szezont töltöm Madridban, és hihetetlen, milyen gyorsan elment az idõ. Rengeteg dolog történt ezalatt.

Miben változott Mesut Özil a 2010-es és a 2013-as Mallorca elleni meccsek között?
A testfelépítésem javult, a teljesítményem pedig sokkal állandóbb. Változatlanul nagyon élvezem ha pályára léphetek és focizhatok. Természetesen a futball szempontjából érettebb és tapasztaltabb lettem. Mindemellett tisztában vagyok azzal, hogy vannak területek, amelyeken javulnom kell.

Tudsz példát mondani?
Például a befejezéseknél. A gólarányom nem olyan jó, mint lehetne. Sokkal több gólt tudnék lõni. De irányító vagyok, a feladatom az, hogy megteremtsem a helyzeteket. Mindig ez lesz a fõ feladatom, de ez nem zárja ki, hogy gólerõsebbé váljak.

Robosztusabb és kiegyensúlyozottabb lettél, rendben van. De emberként megváltoztál?
Az ember a korral érettebb lesz. Elõször is annyi tapasztalatot kell szerezni, amennyit csak lehet. Megismerhettem a spanyol kultúrát, a madridi embereket, a nyelvet. Igazából az elsõ idõszak nagyon nehéz volt, akkoriban még egyedül éltem. Most már a családommal lakom, ez egyszerûbbé teszi a dolgokat. Az elsõ idõszak ebbõl a szempontból is jó tapasztalat volt. A csapat jól bánt velem, mindig ott voltak nekem a társak, különösen Sami Khedira.

Hogy éled meg a spanyol kultúrát? Mennyire különbözik a némettõl?
Igazából vannak sztereotípiák, de azokat úgy is élem meg. A németek nagyon fegyelmezettek, és mindenben nagyon precízek. A pontosság, a rend. A spanyolokra is vannak ilyenek. Egy kicsit hasonlítanak a törökökre. Minden lazább egy kicsit. Amikor itt megbeszélünk egy csapattalálkozót valamelyik estére, egy pontos idõpontra, egy adott helyszínre, akkor a csapat egy része tíz, egy része tizenöt perces késéssel esik be, de ez senkit nem zavar. Németországban ez elképzelhetetlen lenne.

Mennyire nehéz az átállás a pontosságra, amikor csatlakozol a válogatotthoz?
Nem nehéz. Az egész életemet így éltem. Mindkét kultúrát megismertem és magamévá tettem.

A válogatottban a dél-afrikai világbajnokság volt az elsõ nagy tornád. Azóta nem csak te, hanem a válogatott is sokat fejlõdött. Hogy írnád le ezt a fejlõdést?
A válogatottat külföldön mindig tisztelet övezi, ezt személyesen is tapasztaltam. Amikor az emberek a csapatról beszéltek, mindig a fegyelmet, harcosságot és akaraterõt emlegették. Ez azóta változott. A spanyolokkal hasonlítanak össze bennünket, hasonló játékerõt képviselünk. Sok fiatal van a csapatunkban, akik magas szintû futballra képesek. Ez 2010-ben is így volt, de azóta csak jobb lett a helyzet.

Mi az, amiben a spanyolok még elõbbre tartanak?
Mi sajnos röviddel a cél elõtt megtorpantunk, õk nem. Ennek az lett a következménye, hogy õk nyerték a címet. Emellett az övék a gyõzelem tapasztalata is. Ezt sem szabad lebecsülni. Futball szempontból nincs sok különbség, mi is tudunk ugyanolyan erõsen játszani. Továbbra is keményen kell dolgoznunk, konzekvensen haladnunk kell tovább a megkezdett úton. Ha így teszünk, akkor meggyõzõdésem, hogy hamarosan az utolsó lépést is sikerül megtenni.

A futballnak és a teljesítményednek köszönhetõen sok érdekes emberrel találkoztál. Ott van például Angela Merkel, német kancellár, vagy Recep Erdogan, a török miniszterelnök. Mennyire vagy büszke erre?
Merkel asszonyt és Erdogan urat nagyon szimpatikusnak, lazának és nyitottnak ismertem meg. Kellemes beszélgetésünk volt. Természetesen nagyon büszke vagyok arra, hogy ilyen személyiségeket ismerhettem meg.

Szoktál izgulni az ilyen találkozók elõtt?
Egyáltalán nem. Mindig nagyon lazán kezelem ezeket a találkozásokat. Nem játszom meg magam, vagyok, aki vagyok, magamat adom. Ez mindig beválik. Azt tapasztaltam, hogy ha valaki másnak adja ki magát, az nem vezet eredményre. Sosem volt még problémám a beszélgetésekkel.

A Bajnokok Ligájában a Galatasaray lesz a Real Madrid ellenfele. Mindenki tudja, hogy Törökországból származol. Fiatal korodban volt olyan török csapat, akiknek szurkoltál?
Nem mondanám magam szurkolónak, de a nagyobb meccseket természetesen követtem. A barátaimmal összejöttünk ilyenkor, és mindig jól szórakoztunk. Annak pedig nagyon örülök, hogy most Isztambulban játszhatunk. Vannak ott barátaim, és a családom egy része is ott él. A törökországi meccsek mindig különlegesek számomra, ez egyértelmû. A célunk persze az, hogy továbbjussunk, még akkor is, ha ezzel sok embernek csalódást okozunk Törökországban.

Mit gondolsz a sorsolásról? A Dortmund a Málagával játszik, egy olyan ellenféllel, akit sokan szerettek volna.
Ezzel vigyáznék. A Málagát nem szabad lebecsülni. Nem véletlenül vannak itt a legjobbak között. Rendkívül erõsek, ezt már személyesen is tapasztaltam. 2-3 arányban kikaptunk tõlük, úgyhogy a Dortmundnak is óvatosnak kell lennie.

A válogatottal két mérkõzést játszotok majd, az egyiket egy kisebb ellenféllel. Mennyire lenne veszélyes lebecsülni Kazahsztánt?
Nem fogjuk ezt tenni. Tisztában vagyunk azzal, hogy a kisebb csapatok a nagyok ellen rendkívüli teljesítményre képesek, és akár 200%-ot is ki tudnak hozni magukból. Ha a saját játékunkat játsszuk, akkor mindkét mérkõzésrõl gyõztesen távozunk.

Mekkora hátrány, hogy a mérkõzést mûfüves pályán fogjátok játszani?
Nem vagyunk hozzászokva, hogy ilyen talajon játsszunk. De egy technikailag erõs csapatunk van, és képesnek kell lennünk arra, hogy mûfüvön is meg tudjuk mutatni, mit tudunk. De játszottunk már itt korábban, akkor 3-0-ra nyertünk a kazah csapat ellen az Európa-bajnokság selejtezõjében.

Az eredmény azonban simábbnak tûnik, mint amilyen a meccs volt. Mindhárom gól a második félidõben esett.
Igen, de csak idõ kérdése volt. Ha jól emlékszem, az elsõ félidõben is sok nagy helyzetünk volt. Számomra egyértelmû, hogy csak rajtunk múlik, hogy nyerünk-e. Ha azt játsszuk, amit tudunk, akkor a helyzetek és a gólok is jönni fognak.

Forrás: DFB
Szólj hozzá te is!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

TÉMÁBA VÁGÓ CIKKEK