Ma 18 órától sorsolják ki az UEFA Bajnokok Ligája 2024/25-ös szezonjának párosításait, ami a korábbiakhoz képest azért is érdekesebb, mert most mutatkozik be a “svájci modell” alapú lebonyolítási rendszer.
Mi az a “svájci-modell”, miért van ennyi csapat most a BL-ben?
Az új formátum legfontosabb változása, hogy nem csoportok lesznek, hanem egy liga, így a korábbi 8 csoport helyett minden csapat egy táblázaton foglal helyet. A “svájci-modell” egyébként a sakkból átvett lebonyolítási módszer, aminek egyik lényege, hogy nem kell minden csapatnak mindenkivel játszania.
A csapatok száma a korábbi 32-höz képest 4-gyel emelkedik. A 36 csapat mindegyike 8 mérkőzést játszik a liga-szakaszban – korábban ez 6 volt. Ami szintén változás, hogy egy csapat nem 3 másik csapattal játszik oda-visszavágós párharcot, hanem minden fordulóban egy új csapattal találkozik.
A szezon során összesen 189 mérkőzés lesz, ami számottevően több az eddigi 125-höz képest.
Az UEFA a változtatással abban bízik, hogy már a BL kezdeti szakaszában sokkal több lesz a nagy meccs, hiszen a kiemelkedő csapatok már ősszel találkoznak egymással és nem csak a kieséses szakaszban. Közben a 4. kalapos csapatoknak is lehetőségük van arra, hogy pontot, pontokat szerezzenek, hiszen két csapattal is megmérkőznek majd a saját kalapjukból.
A liga szakasz januárig tart, azután kezdődik a kieséses szakasz, ahova automatikusan bejut a liga első 8 helyezettje, míg a további 8 helyet kétmeccses párharc után töltik fel a ligában a 9-24. helyen végzett klubok.
Itt van egy olyan új kikötés, hogy azok a csapatok, melyek a liga első két helyén végeztek, nem találkozhatnak egymással a döntőig.
Kik jutottak be, hogyan néznek ki a kalapok?
1. kalap: Real Madrid, Manchester City, Bayern München, Paris Saint-Germain, Liverpool, Inter, Borussia Dortmund, RB Leipzig, Barcelona
2. kalap: Bayer Leverkusen, Atlético Madrid, Atalanta, Juventus, Benfica, Arsenal, Club Bruges, Shakhtar Donetsk, AC Milan
3. kalap: Feyenoord, Sporting, PSV, Dinamo Zagreb, Red Bull Salzburg, Lille, Red Star Belgrade, Young Boys, Celtic
4. kalap: Slovan Bratislava, Monaco, Sparta Prague, Aston Villa, Bologna, Girona, Stuttgart, Sturm Graz, Brest
Hogyan változik meg a sorsolás menete?
A korábbi években 8 db négy csapatos csoportot sorsoltak ki, most ez annyiban változik meg, hogy négy kalapba helyeztek el 9-9-9-9 csapatot az UEFA koefficiens alapján. Ez úgy számolják ki, hogy megnézik, hogy az adott klub hogyan teljesített az elmúlt 5 szezonban a különböző UEFA sorozatokban. Egyetlen kivétel van, akit nem ez alapján helyeznek el a kalapokban, az pedig a regnáló BL-győztes, jelen esetben a Real Madrid.
Ami még nagy változás a sorsoláson, hogy egyetlen esetet leszámítva, nem kézi, hanem automatizált lesz a folyamat.
A színpadon egy ember fogja kihúzni az adott csapat nevét, akinek aztán a számítógép azonnal kisorsolja a 8 ellenfelét, illetve azt is, hogy kivel játszik haza pályán és kivel idegenben.
Minden csapat két ellenfelet kap minden kalapból.
Találkozhatnak egymással azonos nemzet csapatai?
Nem. Vagyis a mostani szezonban szinte biztos, hogy nem, de ez a jövőben már nem feltétlenül lesz elkerülhető. A cél viszont az, hogy a liga szakaszban ez később se történjen meg.
Az új, automatizált szoftver két szabályt fog követni: az egyik, hogy ne kerüljön össze azonos ország két csapata. Ez akkor változhat, ha úgynevezett patthelyzet alakul ki, és csak úgy folytatható a sorsolás, ha mégis összekerül két ilyen csapat. Erre akkor van lehetőség, ha egy kalapban több olyan csapat is helyet kap, akik egy bajnokságban játszanak. A mostani sorsoláson erre nem sok esély mutatkozik.
A másik szabály, amit követ majd a gép, hogy egy csapat egy országból maximum két ellenfelet kapjon. Tehát nem lesz az, hogy a Real Madrid játszik a Manchester Cityvel, a Liverpoollal és az Arsenallal is.
Miért automatizált a sorsolás?
Egyszerű az oka: időtakarékosság. Az UEFA elmondása szerint, ha kézi sorsolást szeretnének, akkor körülbelül 1000 labdát kéne szétrakniuk 36 tálba és a folyamat háromnál is több órát venne igénybe.
Az automatizált sorsolás kb. ugyanannyi ideig fog tartani, mint a korábbiak, ami 35 percet jelent – persze ebbe nincsenek benne beszédek és a vetítések.
A sorsolásért és a szoftverért egyébként az AE Live nevű cég felel, akik élő sportesemények területére fókuszálnak, és ott szolgáltatnak különféle grafikai és technológiai megoldásokat. A cég 20 éve csinál hasonló sorsolási mechanizmusokat, dolgoztak együtt például az FA-kupával, a FIFA-val és a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal is.
A készítők arra is felkészültek, hogy ne lehessen kibertámadással befolyásolni a szoftvert és a sorsolást.
Mikor tudjuk meg a mérkőzések dátumait?
Ez ugye főleg azért fontos, hogy mikorra kell szabaddá tenni az estéket, lefoglalni a repjegyeket, meg a szállásokat.
A pontos dátumok nem fognak kiderülni a sorsoláskor, hanem valamikor augusztus 31-én, szombaton kerülnek majd ki az UEFA felületeire. Erre azért van szükség, mert logisztikai és biztonsági szempontokat is figyelembe kell venniük nemcsak a BL, hanem az Európa-liga és a Konferencia-liga tekintetében is.
Meccsnapok a liga szakaszban:
Meccsnap 1: 2024. szeptember 17-19. (Ez lesz az exkluzív hét, amikor kedden, szerdán és csütörtökön is lesznek meccsek.)
Meccsnap 2: 2024. október 1-2.
Meccsnap 3: 2024. október 22-23.
Meccsnap 4: 2024. november 5-6.
Meccsnap 5: 2024. november 26-27.
Meccsnap 6: 2024. december 10-11.
Meccsnap 7: 2025. január 21-22.
Meccsnap 8: 2025. január 29.
Meccsnapok a kieséses szakaszban:
Rájátszás: 2025. február 11-12. és február 18-19.
Nyolcaddöntők: 2025. március 4-5. és március 11-12.
Negyeddöntők: 2025. április 8-9. és április 15-16.
Elődöntők: 2025. április 29-30. és május 6-7.
Döntő: 2025. május 31.
A sorsolást élőben lehet majd követni az UEFA honlapján, a Sport1-en, valamint az RTL+ felületén is.