Tegnap vagy az édesanyákat ünnepeltük, vagy a Real Madrid bajnoki mérkőzését néztük. Alapesetben a kettő nem zárja ki egymást, de Javier Tebas-nak hála, a többség választani kényszerült. Egy biztos, valakik emlegették valakik anyukáját. Lássuk a felek teljesítményének szubjektív értékelését.

Real Madrid (OP: 6,8)
Rég volt hasonlóra példa, egy teljes hét pihenés két mérkőzés között. Mindjárt ment is a játék hatvan percig, majd jött egy rövidzárlat (ezt később a megfelelő helyen kifejtem) és majdnem csúfos vége lett a Celta elleni bajnokinak. Ancelotti nem lehetett kellemes helyzetben a csapat összeállításakor, a védelemből hirtelen három ember dőlt ki, majd a bajt tovább tetézte Rodrygo kiválása is. Tchouaméni ismét a védelem tengelyében találta magát, míg Gülernek a középpályán kellett helyet találni. A madridiak játéka elsősorban vertikális volt, veszélyt nem sokat teremtettek az első fél órában, ugyanakkor irányították a játékot. Általánosságban megjegyzendő, hogy a labda nélküli játékosok nem sokat mozogtak, egyedül Vinícius-ban volt némi élet. Az első helyzetek, oldalanként egy-egy, rögzített szituációkból adódtak, s mikor az unalom épp úrrá lett volna rajtam, jött – hogy eposzi jelzővel éljek – “sokat tűrt” Arda Güler, az ő félelmetes balosa, s a labda a kapu jobb sarkában kötött ki. Percekkel később Bellingham passzát Mbappé váltotta gólra, a felek 2-0-val vonulhattak az öltözőkbe. A második félidő első jelentősebb eseménye Güler remek labdája, illetve Mbappé újabb gólja volt. A blancók felszabadultan játszottak, több ígéretes helyzetet is sikerült kialakítaniuk. Aztán jött a fent már említett krízist kiváltó mozzanat, Jacobo érkezett Asencio helyére. Te, mi, ti, de még ők sem értették. A Real Madrid gyorsan helyzetbe hozta a Celtát, amihez persze kellett Iago Aspas klasszisa és a játékvezetők kiújult szkotómája, azaz ez a bajnoki sem ért véget körömrágás nélkül.
Celta Vigo (OP: 5,9)
Érdemesebb helyzetekkel indították a mérkőzést, többször megtornáztatták Courtois-t, ellenben az első félidőben nem sikerült megizzasztaniuk a házigazdákat. Nem úgy a második félidőben, Iago Aspas beállásával megváltozott a Celta játéka, az öreg hozott némi fényt az éjszakába. Visszakapszkodtak ugyan, és ezt nem kizárólag önerőből tették, de leginkább csak az egyszerű madridisták idegeivel játszottak. Akit kiemelnék még Aspason kívül, az Yoel “úgyis azt teszek a pályán, amit akarok” Lago, aki – Gil Manzano által megtámogatva, de – félelmet nem ismerve, határozottan, sokszor keményen, még többször a szabályok határait súrolva, vagy épp túllépve védekezett Mbappéval szemben, összességében kiemelkedő mérkőzést hozott. Még akkor is, ha indokolatlanul maradhatott pályán.

MECCSEMBERE – Arda Güler (OP: 8,6)
A spanyolok szerint nem ő lett a meccsembere, és vetélytársa is akadt kettő, de az utóbbi idők teljesítménye mellett nem lehet elmenni szó nélkül. Nem is indokolja semmi, hogy így tegyek. Valami egész idényben hiányzott a Real Madrid játékából, s tudjuk, hogy ennek legfőbb oka Kroos távozása és az általa hátrahagyott, avagy az ezt követően be nem töltött űr. Halovány reményt jelentett ugyan Ceballos sérülés előtti játéka, de mégis nélkülözni kényszerültünk a középpálya umamiját. A Getafe elleni bajnoki óta Arda Güler jelenti a gördülékenységet, az éleslátást, a könnyed és egyszerű megoldásokat, a harmonikus játékot. Bár a pontossága a folytonosság hiánya miatt nem igazodik germán elődje statisztikáihoz, a legendássá vált fehér Adidas Pro11 által kikoptatott gyepen a török megtalálta saját hangját. Erényeit mindjárt duplázva kapjuk: nem pusztán az utolsó passzai kivételesek, de a gólérzékenysége is. A játék összképére gyakorolt taktikai hatása mellett nem törpül el az esztétikai sem. Güler 83 percet töltött a pályán, ez idő alatt lőtt egy gólt, kiosztott egy gólpasszt, Kroos távozása óta első játékosként teljesített 60 passz felett 100%-os pontossággal, volt három kulcspassza, egy sikeres csele, egy szerelése. Nem kezdem ki Ancelottit a padoztatás miatt, nyilván ebben a kérdésben elsősorban ő lát tisztán, de becsülöm az őszinteségét, amellyel a minap megkövette a törököt.
Thibaut Courtois (OP: 8,4)
Szoktam volt mondani, a Real Madridnak nem szerencséje van, hanem Thibaut Courtois-ja. Ha a világ legjobbja áll a kapuban, akitől persze a hibázás lehetősége sem áll távol, nincs értelme szerencséről beszélni. Megdolgoztatták, látványos és hihetetlen bravúrokat mutatott be, emberfeletti teljesítményével komoly szerepet vállalt a három pont megszerzésében. Egyszerűen kikezdhetetlen.
Lucas Vázquez (OP: 5,6)
Támadásban magabiztosabb volt, védekezésben mind a sebesség, mind a fizikum hiányzott. Volt egy felemás felszabadítása, amit elsőre, a képernyő előtt ülve még nagyra értékeltem, utólag azonban beláttam, lehetett volna egyszerűbb, célratörőbb is. Megoldása gyakorlatilag gólpasszt jelentett.
Raúl Asencio (OP: 7,7)
Utolsó pillanatos beavatkozása Borja Iglesiasszal szemben tükrözi megingathatatlan magabiztosságát, jellemét. Nem könnyű kellemetlen helyzetbe hozni, gyors, jó reakcióidővel reagál, könyörtelen a védelemben. Neki – talán az utolsó épkézláb center státusa okán – mindössze 66 perc jutott, távozása, mint később láthattuk, (ön)gyújtópontja volt a mérkőzés további alakulásának.

Aurélien Tchouaméni (OP: 7,2)
70 pecig szinte észrevétlenül nyújtott ötcsillagos teljesítményt, a szezonban középső védőként talán épp tegnap délután hozta a legjobb formáját. Egy-az-egy elleni védekezése fantasztikus volt, több indítást is lefülelt. Swedberg gólját megelőzően akadt némi zárlat, ez köszönhető – többek között – Asencio kiválásának is, hiszen felborult az amúgy is kényes egyensúly, ráadásul egy lehetséges sárga lap réme is a feje fölött lebegett. Összességében rendben volt a játéka.
Fran García (OP: 6,5)
Hiányzott az összhang Vinivel, továbbá nála is kialudt a fény egy pillanatra a második félidőben, ami megbosszulhatta volna önmagát. Ami egyértelműen árt az önbizalmának az az, ha ígéretes helyzetből bátran próbálkozik – véleményem szerint nem reménytelenül -, a csapattársai mégis kérdőre vonják. Részemről, volt már jobb performansza.
Fede Valverde (OP: 7,2)
Labdaszerzések sora, amelyek veszélyes madridi támadásokat eredményeztek, fáradhatatlan robot, illetve több ígéretes megindulás, amelyet a társak nem támogattak kellőképpen. Sokáig koncentrált és fegyelmezett volt védekezésben, főként Lucas megindulásainál. Iago Aspas érkezése azonban őt is kizökkentette, nehezen boldogult a háta mögé küldött labdákkal.
Dani Ceballos (OP: 6,2)
Várhatóan eltart még egy darabig, míg visszanyeri sérülése előtti formáját, de a csapatnak a jelenleginél többre van szüksége. A labdabirtoklással, pontossággal (65/66) nem volt gond, annál inkább a rá jellemző kemény és kellemetlen védekezéssel. Labda nélkül egyelőre nem hozza, amit elvárnék tőle, az átmenetekben erőtlennek bizonyult, viszonylag könnyedén rázták le az ellenfél játékosai.
Jude Bellingham (OP: 6,5)
Az első félidőben halványabban teljesített, nem volt sikeres a vonalak közötti labdafogadásokban, de fizikai erejét sem sikerült kihasználnia. Mbappét remek passzal találta meg, ami végül gólt eredményezett. A második félidőben magára talált, több helyzetet is sikerült kidolgozni, de szép lassan elhatalmasodott rajta a fáradtság.

Kylian Mbappé (OP: 8,4)
Lagónak köszönhetően az első félidőben nem sok lehetősége akadt, azonban a játékrész utolsó harmadában sikerült fokozatot váltania, ennek köszönhetően egy pazar befejezéssel növelte a Real Madrid előnyét. A második negyvenöt percben – többek között labda nélküli mozgásának hála – egy életveszélyesebb Mbappét láthattunk, gyorsan meglötte második gólját, több próbálkozása éppenhogy kimaradt. Ismét döntő fontosságú találatokkal vétette észre magát, nem mellesleg túlszárnyalta Ronaldót az első szezonban lőtt gólok tekintetében (igaz, ehhez 19 mérkőzéssel többre volt szüksége).
Vini Jr. (OP: 5,6)
A mérkőzés elején villámgyors, látványos megindulásai, cselei voltak, azon a ponton azonban, amikor Güler átvette az irányítást a pálya közepén, illetőleg a jobb szélen, a brazil fokozatosan szürkült bele a mezőnybe. A második félidőben akadozott a játéka, nem volt ott, ahol jelen kellett volna lennie, támadásban lelassult, megindulásai erőtlenné váltak. Remélem, ha idén többször nem is, de vasárnap még láthatok egy klasszis, sziporkázó Vinícius-t.
Cserejátékosok
Jacobo Ramón (OP: 5,1)
Pályára lépésével egyidőben összeomlott a madridi védelem. Persze ezért nem tehető egyszemélyben felelőssé, de láthatóan nem tudott mit kezdeni Aspas mozgásával, passzaival, sok esetben indokolatlanul, túl nagy lendülettel lépett ki a védelemből, ezzel megzavarva társait.
Luka Modrić (OP: 5,6)
A játékszervezés, irányítás, stabilitás miatt érkezett, ehelyett madridi szempontból majdnem káoszba fulladt a mérkőzés.
Brahim Díaz (OP: 5,3)
A 83. percben érkezett, bár a mérkőzést alakíthatta volna 4-2-re is, a befejezésnél pontatlan volt. Összesen 6 labdaérintés jutott részéül, érdemben nem volt hatással a meccs alakulására.

Carlo Ancelotti (OP: 5,9)
A körülmények ellenére jól indult, s akár tanúsíthatnék nagyobb megértést is, azonban az első félidei álmot egyetlen döntésével rémálommá változtatta. Arda Güler jegelése egy a negatív előjelű listáján, de az, hogy Raúl Asencio helyére beküld egy zöldfülűt, Tchouaménit pedig az eltiltás kockázata ellenére pályán hagyja, teljes mértékben érthetetlen. A csapat védekezése működésképtelenné vált, gyakorlatilag összeomlott.