Az Arsenal elleni csúfos veresége(ke)t követően a csapat arra készült, hogy némiképp kozmetikázza az összképet, illetve életben tartsa a bajnoki reményeket. Ehhez egy szintén kimerült, illetve erősen B-soros Bilbaóval szemben kellett felvenni a kesztyűt. Lássuk a csapatok, a játékosok és az edző teljesítményének szubjektív értékelését.

Real Madrid (OP: 7,3)
Kellő nyugalommal és azzal a fejemben motoszkáló kérdéssel ültem a képernyő elé, vajon van-e még annyi ezekben a srácokban, hogy elhiggyem, valami talán megmenthető ebből a szezonból. Választ persze nem kaptam, hiú ábránd is részemről, hogy épp a rendszerszintű korrupcióval átitatott spanyol bajnokságban remélek megerősítést. Mindegy is, a szurkolók barátsággal fogadták a csapatot, kényeztették őket, hogy a legjobb formájukat nyújthassák. A felállás 4-4-2 volt, elöl Vinícius és Rodrygo, mögöttük Bellingham, illetve a védelem két szélén Federico és Camavinga. Hogy a játékrendszer megváltoztatása csak Mbappé távolmaradásának köszönhető-e, a francia visszatérésével kiderül. Ezzel a felállással a Real Madrid 22 kapuralövést és 2,41-es xG-t produkált, ami január 19-e óta a legmagasabb szám. A statisztikáktól függetlenül a mérkőzés majdhogynem eseménytelenül, de legalábbis unalmasan indult, köszönhetően az Athletic zárt, szolid védekezésének. Az igazi változást a második félidő hozta, eggyel magasabb fokozatba kapcsoltak a fiúk: először a Rodrygóra jellemző tekerés, amely épphogy a kapufa mellé ment, ezt követte Camavinga szólója, Vini tekerése és Bellingham fejese, Vini les miatt érvénytelenített gólja, Bellingham helyzete, melyet a játékvezető nem látott szabálytalannak, s végül a pont az i-re, Valverde bombája. Ami igazán szembetűnő volt, hogy a madridiak szögletből egyszerűen képtelenek voltak veszélyes szituációt teremteni.
Athletic Bilbao (OP: 4,7)
A magam részéről elsőre kevesebb pontot adtam volna a baszkoknak, mert két ernyedt helyzetet leszámítva nem tettek semmit a győzelemért, ugyanakkor azt mégis csak illő értékelni, hogy 93 percig állták a sarat. Zártan, fegyelmezetten védekeztek, a tizenhatoson belül, a szögleteknél határozottak voltak, Unai Simón nem véletlenül a spanyol válogatott elsőszámú hálóőre. Vélhetően a kétfrontos küzdelem az oka, hogy leginkább a túlélésre és az egy pontra játszottak.
MECCSEMBERE – Vinícius Jr. (OP: 8,2)
A látottak alapján nálam ez nem kérdés, a választásomat talán a statisztikák is alátámasztják. Egész meccsen elszántan, fáradhatatlanul tört előre, hol tempóját, hol cselezési készségeit, hol egyszerre mindkettőt kiaknázva ostromolta az ellent. A minap megszavaztatták a MARCA – egy rég nem madridi sajtóorgánum – olvasóit, kiket távolítanának el a csapatból, ezzel persze azt is sugallva, hogy a szavazás a madridisták véleményét tükrözi, mely szavazás eredményeképpen kijött, Vinícius eladását is több tízezren szorgalmaznák. Van egy véleményem erről a kérdésről, melyet tiszteletből finoman – érstd: mindenféle jelzők nélkül – fogalmazok meg: akadnak, akik szimplán, szemrebbenés nélkül válnának meg tőle, s vannak, akik enyhe főhajtás kíséretében. A magam részéről megingathatatlan, rendíthetetlen vagyok. Nem Vinícius a Real Madrid problémája, s efelől soha nem volt kétségem.

Thibaut Courtois (OP: 7,2)
Hosszas elemzésbe bocsátkozhatnék, ha lenne munícióm, de a belga óriásnak nem akadt dolga, egyedül Unai Gómez erőteljes lövését kellett hárítania. Ami, lássuk be, stand by üzemmódból aktiválódva nem is olyan könnyű feladat.
Fede Valverde (OP: 8,7)
Az első játékrész csendesen csordogált, labdával nem mutatott különösebb életjelet, nem úgy a második játékrészben. Hét lövése volt, ami majdnem hattal több, mint a meccsenkénti átlaga (1,35). Értem, hogy kényszermegoldás a védelem jobb szélén játszatni, de talán nagyobb bűn eltékozolni a benne rejlő támadópotenciált. A csapat abból profitál a legtöbbet, ha az uruguay-i a támadásokat segíti, nemcsak meccsenként egy-két alkalommal, hanem fő feladataként. Ami pedig a győzelmet érő gólját illeti: szinte hihetetlen, hogy egy ilyen káprázat, a Negreirato bunkerébe hajított tarack, csupán egy a sok közül. Egy egyedülálló gyűjtemény újabb felejthetetlen darabja.

Raúl Asencio (OP: 7,3)
A jobb szélen több ízben kellett megoldania egy-az-egy elleni szituációkat, Berenguer megindulását újabb jól időzített becsúszással sikerült megakadályoznia, amelyet a hálás közönség a nevének skandálásával jutalmazott. A második játékrészben nehezebb feladata akadt, ugyanis Maroannal kellett felvennie a versenyt, akivel meg is gyűlt a baja, egy elkésett belépőt követően sárga lapot kapott, Ancelotti pedig nem akarta kockáztatni esetleges kiállítását, így lecserélte őt.
Toni Rüdiger (OP: 7)
Most talán halványabb volt, mint fiatal társa, de így is feljegyezhettünk egy páros lábas bevetődést, amellyel kritikus helyzetben sikerült tisztáznia. Magasan tartotta a védelmi vonalat, sziklaként állt ellen, nem engedte lélegzethez jutni az Athletic Bilbao játékosait.
Eduardo Camavinga (OP: 7,8)
Védekezésben elvégzett feladatain túl – amely feladat nem jelenthetett különösebb kihívást – az első játékrészben keveset tudott hozzátenni a játékhoz, de kiemelendő, ahogy balszélső hátvédként kétirányú játékával, 50 méteres megindulásaival, lekövethetetlen ritmusváltásaival, hogyan képes megbontani az ellenfél védelmét, ráadásul Vinivel is jól megértik egymást. Megdöbbentő, hogy Carvajal kiesésével két középpályás (Valverde és Camavinga) nyújtja a legjobb teljesítmény a Real Madrid védelmének két szélén. Fontos hangsúlyozni, hogy a tegnapi Athletic-felállás kényszerhelyzet volt, a szombati Király-kupa döntőjében hasonló kezdővel, Camavingának már nem lesz ennyire kényelmes a helyzete. Mindenesetre a francia középpályás inkább emlékeztetett régi önmagára, ami bíztató előjel.
Aurélien Tchouaméni (OP: 7,4)
Öt labdaszerzés, négy megelőző szerelés a neve mellett. Emlékeztetőül: a Real Madrid pontosan azért szerződtette, mert ezekben a statisztikákban az öt topliga legjobbja volt akkoriban. Ezen túl hat fejpárbajt nyert, hétből öt hosszú átadása volt pontos. Tchouaméni szépen, csenben összerakott egy igen impozáns 2025-ös teljesítményt. Felpattant, s rosszemlékű középső védős időszakát háta mögött hagyva, ismét jól érzi magát a pályán. Az Athletic Bilbao ellen nem egy fontos támadást megakasztó közbelépése volt, kisegített a széleken, hatékonyan fedezte és játszotta meg a labdákat, szinte kiváló teljesítményt nyújtott.

Luka Modrić (OP: 6,5)
Számomra felfoghatatlan, hogy volt öt kulcspassza, mert a 78 percre vetített összbenyomásom az volt, nem tud a tőle elvárt szinten teljesíteni. Egyszer, talán az idény elején már leírtam, hogy nem úgy muzsikál, mint hajdanán, de akkor is, elég hosszú időre sikerült rám cáfolnia. Csak abban reménykedhetek, hogy ismét fordul a kocka, és az idény hátralévő részében még elkápráztat bennünket. Ami pedig a folytatást illeti, jelenleg minimális esélyt látok egy újabb szerződéshosszabbításra.
Dani Ceballos (OP: 5,7)
Sérülés után, újra a kezdőben, de egyértelműen keresi korábbi formáját. Játékba kell lendülnie, s erre nincs is különösebben sok ideje, mert a sérülés előtti Ceballos úgy kell ennek a csapatnak, mint egy falat kenyér. A jelenléte azonban már így is pozitív irányba befolyásolta Tchouaméni teljesítményét. A passzaival ezúttal nem sikerült áttörnie a baszkok vonalait, egy próbálkozása volt, amelyet Guruzeta blokkolt. Felépülési terve miatt az 57. percben hagyta el a pályát.
Jude Bellingham (OP: 6,8)
A gyémánt csúcsa, illetve hamis kilences. Nem a tegnapi meccsére fogunk sokáig emlékezni, akkor sem, ha próbálkozásai voltak, csak épp a szerencse nem szegődött mellé. A legtöbbször elnyelte a baszkok sűrűje, középen nem tudott kellőképp érvényesülni.
Rodrygo (OP: 6,2)
Enervált és halovány volt, persze nem az ő oldalán zajlott a játék. Egy-két alkalommal sikerült megmutatnia kvalitásait, de ezek elsősorban látványosak voltak. Akadt egy rá jellemző cselezése a tizenhatoson belül, amit tekeréssel zárt, azonban próbálkozása elkerülte a kaput. Cseréje indokolt volt.

Cserejátékosok
Endrick (OP: 5,6)
Ceballos-t váltotta az 57. percben, gyorsan helyzetbe is került, volt egy indokolatlan és felesleges ollózó mozdulata, leshelyzete miatt érvénytelenítették Vinícius gólját. Egyebekben a káosz mestere, rettenthetetlen tűzgolyó.
Arda Güler (OP: 5,8)
Hasznosan szállt be annak érdekében, hogy a csapat megszerezze a vezetést. Volt egy kulcspassza és 2/2 sikeres hosszú átadása. A cserék közül talán ő élt a legjobban a lehetőséggel.
Brahim Díaz (OP: 6,1)
Rodrygo cseréjeként érkezett a pályára, csetlés-botlása révén maga is kivette részét a győztes gólból.
Lucas Vázquez (OP: 5,5)
Raúl Asenciót váltotta, érdemben nem tett hozzá a játékhoz.
Carlo Ancelotti (OP: 6,8)
A Real Madrid dominálta a mérkőzést egyértelmű helyzetek nélkül, ám a második játékrészre sikerült reakcióra késztetni a csapatot. Ezúttal a cserékkel sem várt, időben belenyúlt a találkozóba.