Nagy változások a bírói testület élén, amely remélhetőleg a testület működésébe is új irányt hoz.
Új elnök
Francisco Soto Balirac irányításával veszi kezdetét a spanyol játékvezetés új korszaka. A galíciai testület delegáltját, aki egyben a Garrigues nevű ügyvédi iroda partnere is, Rafael Louzán mutatta be a CTA (Spanyol Játékvezetői Bizottság) új elnökeként, miután menesztették Luis Medina Cantalejót és vezetőtársait. Soto lesz a játékvezetői szakma átalakításának felelőse Spanyolországban, amely a következő idénytől kezdve számos változáson esik majd át mind strukturálisan, mind a játékvezetők értékelésének és kijelölésének módjában.
„Szeretnék köszönetet mondani a távozó vezetőknek, akik kiváló munkát végeztek. Egy olyan sikeres szakmai karriert hagyok magam mögött, amelyben a csúcson voltam. A Garrigues partnereként dolgozni az egyik legnagyobb kihívás, amit az ember csak kaphat. De szenvedélyesen szeretem a futballt és a játékvezetést, így nem volt kérdés számomra, hogy elvállaljam ezt a projektet” – mondta Soto a bemutatkozásakor.
A szakember egyúttal kiállt a jelenlegi játékvezetők mellett: „A jelenlegi bírói csapat világszinten is a legjobbak közé tartozik. Ezt meggyőződéssel állítom. A spanyol játékvezetés színvonala elképesztően magas. Sztratoszférikus. A világ változik, így nekünk is ezt kell tennünk. Az elmúlt hónapok kemény munkája után most egy új szakaszt indítunk, új ötletekkel. Újrakezdünk, építkezünk. Meggyőződésem, hogy növeljük a játékvezetői világ értékét. A rövid távú célom az, hogy a játékvezető személye megbecsült legyen, ne pedig semleges. Szoros kapcsolatban állok az utánpótlás-játékvezetéssel, így számomra természetesek ezek az alapok.”
Rafael Louzán támogatásáról biztosította az új elnököt: „Fran megérdemli a bizalmat. Nehéz döntést hozott meg, 45 esztendősen biztosított volt a szakmai jövője. Mégis meggyőzték arról, hogy ma itt legyen. Itt csak a legjobbak kaphatnak helyet, és bár eleinte azt gondoltam, hogy nem fogja elvállalni a felkérést, végül igent mondott a kihívásra.”
Ezt követően az új elnök az újságírók kérdéseire válaszolt.
A klubok elégedettek lesznek?
„Nem az a célunk, hogy a klubokat elégedetté tegyük. A futballnak kell elégedettnek lennie egy nyitott és objektív játékvezetői testülettel. Vannak olyan körülmények, amelyeket figyelembe kell vennünk, amelyekre reagálnunk kell. Fel kell ülnünk a modernitás hullámára. Remélem, hogy ezt logikus és koherens módon tesszük, mindenki megelégedésére.”
Találkozó a játékvezetőkkel:
„Mindegyikükkel találkozni fogok. Azt fogom kérni tőlük, hogy bízzanak bennem, a munkámban és a projektben. Azért vagyok itt, hogy bárkivel szemben kiálljak értük és támogassam őket. Először az asztúriai testülethez megyek. Bízom abban, hogy kapok tőlük egy esélyt. A jó embereket könnyű megvédeni, és ők a legjobbak. Empátiát és bizalmat kérek mindenkitől a játékvezetők felé.”
A bírók kijelölése:
„A profi játékvezetők kijelölését külön bizottság végzi. Szeretnénk a mesterséges intelligenciát is bevonni ebbe a folyamatba, hogy minden releváns szempontot figyelembe tudjunk venni. Megvizsgáljuk, hogy hogyan tudnánk ezt kizárólag segédeszközként használni.”
VAR-személyzet:
„A futball minden érdekeltjének van mondanivalója, ezért a szabályalkotó bizottságban korábbi edzők és játékosok is helyet kapnak. De a VAR működtetése továbbra is kizárólag játékvezetői feladat. Nem tartom helyénvalónak, hogy játékosok vagy edzők is a VAR részei legyenek, ez a profi bírók terepe. Szeretnénk, ha még professzionálisabb lenne, ehhez pedig kik lennének jobbak, mint a játékvezetők? Az a célunk, hogy egységesítsük a döntési szempontokat is. A VAR egy igazán hasznos és jó eszköz, még ha sokan nem is így látják.”
Ellentmondások:
„A futball egy szenvedély. Viták mindig lesznek. Ez elkerülhetetlen. A technológiát és a képzést viszont arra kell felhasználnunk, hogy a bírói hibák a lehető lekisebb számban forduljanak elő. Hogy a viták kizárólag a szurkolók megítélési szempontjaiból fakadjanak. De technikai szempontból nem lehet hiba.”
Hét év, harmadik elnök:
„Ez egy új szakasz, ahol a korábbi üzleti és vezetői tapasztalataimat kamatoztatom majd. A jogi képzés üzleti szemléletét tudom adni, kombinálva a játékvezetői ismereteimmel, különösen alsóbb szinteken. Nem lettem hivatásos játékvezető, de tisztában vagyok azzal, hogy hogyan lélegzik a kollektíva.”
Feszültség a Real Madriddal és a videóikkal:
„Nulláról kell indulnunk. Nem akarok vitába keveredni. Empátiát és bizalmat kérek. Véleményem szerint ez a vita semmihez nem járulna hozzá. Ez egy új szakasz, egy új korszak kezdete. Magunk mögött hagyjuk a múlt ellentmondásait. Meggyőződésem, hogy egy mindenki számára jobb jövő vár ránk.”
Panasz a Real Madrid ellen:
„Találkoznom kell a játékvezetőkkel. A végsőkig mellettük állok. De meg kell ismernem a helyzetet, meg kell vizsgálnom, hogy bizonyos szituációk hol tartanak. Meg kell találnunk a legjobb megoldásokat.”
Területi kijelölés:
„Ez alapos átgondolást igényel. Nem kell megszüntetni azt az elvet, hogy a játékvezető ott dolgozzon, ahol a mindennapjait éli. Erről még egyeztetnünk kell, de a magam részéről nem tartom jó ötletnek a területi elv eltörlését.”
Negreira-ügy:
„Engedjék meg, hogy ezzel kapcsolatban ne nyilatkozzak. Nem ismerem személyesen Negreirát, sosem találkoztam vele. Ez egy új korszak, új szemlélettel. Nem érdemes belemenni ebbe a vitába. Nem gondolom, hogy ez rám omlana. A jövőre koncentrálunk egy teljesen új csapattal. Ez egy bírósági szakaszban álló ügy, nem visz előre. Építkeznünk kell, nem hátrafelé tekintgetni.”
Spanyol bírók Európában:
„Az az egyik célunk, hogy a spanyol bírók újra ott legyenek a legfontosabb nemzetközi tornákon. A következőkön biztosan ott is lesznek.”
Transzparencia:
„Az első pillanattól kezdve azon leszek, hogy minden átlátható rendszerben működjön. Világosan le szeretném fektetni az előrelépés és visszasorolás szempontjait.”
Együttműködés korábbi játékosokkal:
„Ez a bizottság alakulóban van. Meg kell vizsgálnunk, hogy kiket és hogyan hívjunk meg. Szeretek csapatban dolgozni, így nem akarok egyoldalú utasításokat adni, közösen döntünk erről.”
Tiltakozás a játékvezetők döntései ellen:
„Biztosan kapok majd kritikát olyan döntések miatt, amelyek technikailag helyesek voltak.”
Bírói nyilatkozatok a meccsek után:
„Ezzel túlságosan kiszolgáltatott helyzetbe hoznánk őket. Amíg a társadalom számára nem elfogadott tény, hogy a bírók is sportolók, addig nem tudunk ezen a téren előre lépni. De fogunk lépéseket tenni.”
Kihívások
Nem könnyű út áll az újonnan megalakult bizottság előtt. Bár friss szemlélet érkezett a bíráskodás világába, ez egyben komoly elvárásokkal és számos tűzoltással is együtt jár. Az első kihívás az egyes klubokkal meglévő feszültség oldása lesz, akik kifejezetten ellenséges viszonyt ápolnak a bírókkal. Az egyik ilyen a Real Madrid, aki következetesen követelte Medina Cantalejo távozását, és hétről hétre olyan videókat tett közzé saját TV csatornáján, amelyekben a bírók munkáját kritizálta. Ezeket jelenleg is vizsgálja a Sportfegyelmi és Közigazgatási Bíróság.
Emellett a játékvezetői szervezet átalakítását is meg kell kezdeni, hogy egy átláthatóbb, függetlenebb irányba mozduljon el. Ennek első lépése az lehet, hogy a játékvezetők értékelései nyilvánossá válnak. A cél az, hogy a bírók kijelölése is algoritmusok alapján történjen, és minden meccsre három ideális jelöltet állítson ki a mesterséges intelligencia. A szoftver fejlesztése még zajlik.
A vezetésnek emellett egy másik sürgető elvárásnak is meg kell felelnie: a VAR-döntések egységesítésének. A klubok visszatérő panasza, hogy azonos vagy nagyon hasonló esetek teljesen eltérő megítélés alá esnek (kezezések, büntetők). Ezek az úgynevezett „szürke zónás” szituációk valóban nehezen értelmezhetők, de a következetlen ítéletek egyre nagyobb feszültségek szülnek a csapatok körében.