Az elsõ gyászszalagot viselõ csapat
Többször írtunk már a Real Madrid úttörõ szerepérõl a futballszerelések terén. A királyi gárda viselt elõször számozást Spanyolországban és szintén õk voltak az elsõ csapat, amely a mezszponzort hozta divatba. Ezúttal, még egy ezeknél is régebbi hagyományról lesz szó, ugyanis már a számozások és mezszponzorok elõtt viseltek fekete karszalagot a csapatok, és ebben is a Real Madrid bizonyult elsõnek.
1922. március 3-át írtuk, amikor a Madrid a Racing de Madrid ellen lépett fel az akkori regionális bajnokságban. A Gran Vida nevû újság írt errõl a meccsrõl, innen fogunk egy részletet idézni:
„Úgy tûnik megoldódott a Spanyol Futballszövetség és Regionális Futballszövetség közötti ellentét, így lejátszhatták azt a meccset, amelyen korábban a piros-feketék tagadták meg a részvételt a semleges játékvezetõ hiánya miatt. A Madrid, Sotero Aranguren (1911 és 1918 között volt a fõvárosiak középpályása – a szerk.) halálát gyászolta, és emlékére a játékosok egy karra helyezett fekete szalaggal léptek pályára.”
Ez az elsõ említés a világon arról, hogy bármely csapat ilyen gesztussal gyászolt volna egy elhunytat. Azóta ez már mindenhol hagyománnyá vált.
A fehér szín története
Helyben vagyunk, hiszen ismét a csapat felszerelésérõl lesz szó, csak ezúttal a mez színének történetét vesszük át a kezdetektõl napjainkig. A fehér szín annyira emblematikus jelképe a csapatnak, hogy sokan azt gondolnák, a Real Madrid mindig ebben játszott, pedig nem ez a helyzet. Az igazság az, hogy a csapat színe nagyon sok változáson ment keresztül, amióta 1902-ben az alapításnál meghatározták az együttes felszerelésének részleteit. Az akkori szövegben szó szerint a következõ szerepel: „A hivatalos öltözet a hagyományos mérkõzésekre egy sötétkék nadrág, amely rövid és egyenes; fehér felsõ és sötét zoknik. A rendkívüli mérkõzésekre: fehér nadrág és felsõ, fekete zoknik és egy nemzeti színû öv; mindezt még kiegészíti egy sötétkék sapka.” Más volt az akkori ízlés, az biztos…
A következõ években a hagyományos szerelés nadrágja sötétkékbõl fehér lett, a zoknik pedig sötétkékek maradtak.
A madridi felszerelések történetének legkülönösebb epizódja az volt, amikor az 1925-26-os idény elõtt két fõvárosi játékos, Escobal és Quesada, Londonba látogatott, és látták ott játszani az amatõr Corinthians csapatát, amely méltán volt híres arról, hogy szép focit játszik, és ezt fair-play szellemében teszik. Az õ felszerelésük egy krém-színû felsõ volt és egy fekete nadrág. Ez ihlette meg a két játékost, arra, hogy tiszteletük és azonosulási vágyuk jeléül ezeket a színeket javasolják az akkori elnöknek, Paragesnek. Az elnök elfogadta a javaslatot, de a módosítás rövidéletû volt, és csak egy idényig tartott. Egy év után, a Barcelona ellen elszenvedett két vereség kiváló ürügy volt arra, hogy az új színekre fogják a balszerencséjüket, és visszatérjenek a fehérhez.
A következõ nagy változtatás 1955-ben történt, amikor a zoknik is átvették a szerelés többi részének színét, és csak ettõl a ponttól lép teljes fehérben pályára a csapat. Innentõl kezdve csak olyan módosításokat végeztek a mezen, mint az Adidas által bevezetett három csík, de a mindenkori sportszergyártónak figyelembe kell vennie, hogy a Real Madridnak a habfehér szín lett a jelképe.
Mourinho könyve a meccsek elõtt
Sokan biztos gondolkoztak már azon, ki mit csinál a Real Madridban egy-egy meccs elõtt. Errõl már ezen a honlapon is megjelent egy cikk, Királyi szertartások címmel. Akkor azt nem említettük, hogy Mourinhónak van még egy szokása, amit saját maga vallott be: „A meccsek elõtt szeretem olvasni a Bibliát, kicsit elgondolkodni és nyugodtnak lenni.”
Mourinhóval már mélyebben is foglalkoztunk, és akkor kiderült többek között, hogy a vallás fontos szerepet tölt be az életében. A mélyen hívõ Mou II. János Pált szokta említeni a történelem legjelentõsebb alakjaként, és gyakran kifejezi a vallásosságát, mint például, amikor minden Inter játékosnak egy-egy keresztet adott ajándékba, vagy amikor még Madridba igazolása elõtt tett egy látogatást a Vatikánba.
A sorozat elõzõ részei:
- Elsõ rész
- Második rész
- Harmadik rész
- Negyedik rész
- Ötödik rész
- Hatodik rész
- Hetedik rész
- Nyolcadik rész
- Kilencedik rész
- Tizedik rész
- Tizenegyedik rész
- Tizenkettedik rész
- Tizenharmadik rész
- Tizennegyedik rész
- Tizenötödik rész