A színfalak mögött

A Real Madrid 110 éves történelme bõven szolgál érdekesebbnél érdekesebb anekdotákkal, amelyeknek azonban csak egy kis része jut el a szurkolókhoz. Ezeket gyûjtötte össze két neves spanyol újságíró egy könyvben, amely eddig viszont csak spanyolul jelent meg. Az innen kiválogatott bennfentes sztorikból fogunk rendszeresen közzétenni egy csokrot, hogy olvasóink képet kapjanak arról, mi rejlik a színfalak mögött.

Florentino menedzselése tananyag lett a Harvardon

A nagy fociklubok mára óriási költségvetésû vállalatokká váltak, és központi elemei lettek a szórakoztatói ipar egyik legfontosabb szegmensének. Elég csak belegondolni abba, hogy ha a fehér mezes úriemberek rúgják a bõrt, akkor az hány embert képes a képernyõ elé ültetni szerte a világon… A labda után futó 11 játékos mögött most már olyan gazdasági gépezet mûködik, amelyhez nagyon komoly és profi menedzsment szükséges.

A Real Madrid nemcsak egy nagyszerû futball csapat, hanem egy rendkívül sikeres cég is (ez a kettõ nem mindig jár együtt), ahogy ezt immáron a Forbes-lista elsõ helye is mutatja a világ legértékesebb futballcsapatai között. Errõl természetesen nemcsak a játékosok teljesítménye tehet, hanem az a profi gazdálkodás, amit Florentino Pérez csapata végez a klubon belül, és amely olyannyira sikeres lett, hogy a Harvard Üzleti Iskoláján is belevették a tananyagba. Aki arra járna, vagy ott tanul, John Quelch professzornál érdeklõdjön…

Che Guevara is a nézõk között

Ki ne ismerné a dél-amerikai történelem egyik legkarizmatikusabb alakjának a portréját. A „Che”-rõl lehet az embereknek jó vagy rossz véleménye (meggyõzõdésem, hogy a Che Guevara-pólós fiatal baromarcúak többsége semmit nem tud róla), de vajon ki gondolta volna, hogy az õ és a Real Madrid útjai egyszer találkoztak?

Pahíño 1948 és 1953 között volt a Real Madrid csatára. Az õ visszaemlékezései közül most azzal foglalkozunk, amelyen a csapat bogotái kalandjáról mesélt:

„1952 júniusában a Madrid Dél-Amerikába utazott egy körútra. Az elsõ két meccsünket a helyi Millonarios ellen játszottuk, amelyen ott játszott Di Stéfano, és már pletykáltak arról, hogy a Madridba igazolhat. A kolumbiai csapat mindkétszer megvert minket. A második meccsen nem adtak meg nekem egy gólt, ami szerintem érvényes volt. Az a találkozó azonban nem errõl maradt emlékezetes számomra, hanem Che Guevara jelenlétérõl. Hivatalos dokumentumok igazolják, hogy akkor kint volt a meccsünkön”.

Ernesto Rafael Guevara akkor még csak 23 éves fiatal argentin srác volt, aki éppen az orvosi egyetemen halasztott egy évet, hogy körbemotorozhassa Dél-Amerikát. Az útja során írt naplóból született meg késõbb „Che Guevara: A motoros naplója” c. film is. Ha megnézzük a naplót, az valóban említi, hogy 1952 júniusában Bogotában járt, tehát könnyen elképzelhetõ, hogy kiment a Millonarios- Real Madrid meccsre (habár erre nem tesz külön említést). A dokumentáció mindenesetre igazolja, valamelyik szemfüles utólag vehette észre a nevét… Még egy ember, akit a csapat híres nézõi közé sorolhatunk.
 

Raúl visszaemlékezése a Fradi elleni meccsrõl

Az 1995-96-os szezonban Raúl González Blanco 17 évesen debütált a Bajnokok Ligájában. Elsõ meccsét az Ajax elleni elsõ csoportmeccsen játszotta a sorozat késõbbi gólcsúcstartója. Az igazán emlékezetes mérkõzés 2 fordulóval késõbb, a Ferencváros ellen következett, amelyen mint ismert, 6-1-ra nyert a Madrid a Bernabéuban. A fiatal csatár három gólt vállalt a hatból azon meccsen, amelyrõl késõbb így emlékezett vissza:

„A mérkõzést követõ napokon nagyon sok kommentár született arról, hogy most akkor a Madrid ilyen jó, vagy a Ferencváros ilyen rossz. Ezt nem tartottam igazságosnak, hiszen az eredmény önmagáért beszélt. Az is hozzátartozik a dologhoz, hogy a magyar ellenfélnek nem sok köze volt ahhoz a magyar focihoz, amelyrõl még nekem mesélték korábban, hogy egy igazi csoda volt”.

„Azt hiszem a Ferencváros rosszul mérte fel az erõviszonyokat, amikor támadólag állt fel, és ez lett az oka a kiadós vereségnek. Szerencsés voltam, hogy az elsõ kettõ, és az utolsó gólt is én lõttem. Rajtam kívül még Zamorano lõtt kettõt és Hierro egyet. Amikor öt perccel a vége elõtt belõttem a hatodikat, Míchel a nyakába emelt. Azt a meccset két dolog miatt nem fogom soha elfelejteni: Míchel gesztusa és az elsõ gólom a Bajnokok Ligájában.”

Azt, hogy mennyire Raúl meccse volt ez, jelzi, hogy két gólja mellett adott egy gólpasszt, és a lõtt egy kapufát, amibõl aztán gól lett. A spanyol a budapesti „visszavágón” is betalált, így gyorsan megismerhették õt a magyar szurkolók. A Fradinak sem kellett szégyenkeznie, hiszen 5 ponttal végül harmadik lett a csoportjában, a késõbbi döntõs Ajax és a Real Madrid után. A BL akkoriban 16 csapatos volt, így még nagyobb szó a magyar csapat szereplése. A Real Madrid végül a továbbjutás után a késõbbi gyõztes Juventusszal került össze a negyeddöntõben, és 1-2-es összesítéssel kiesett.

Aki kicsit nosztalgiázna, az itt nézheti meg a mérkõzés bõ összefoglalóját magyar kommentárral.

A sorozat elõzõ részei:

 

Forrás: Las mejores anécdotas del Real Madrid c. könyv
Szólj hozzá te is!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

TÉMÁBA VÁGÓ CIKKEK
Tovább

Az Athletic Bilbao elleni kezdőcsapat

Ancelotti az alábbi játékosokat küldi pályára a baszkok elleni bajnokin. Kezdőcsapat 1. Courtois8. Valverde35. Asencio22. Rüdiger6. Camavinga10. Modrić14. Tchouaméni19.…