Florentino menedzselése tananyag lett a Harvardon
A nagy fociklubok mára óriási költségvetésû vállalatokká váltak, és központi elemei lettek a szórakoztatói ipar egyik legfontosabb szegmensének. Elég csak belegondolni abba, hogy ha a fehér mezes úriemberek rúgják a bõrt, akkor az hány embert képes a képernyõ elé ültetni szerte a világon… A labda után futó 11 játékos mögött most már olyan gazdasági gépezet mûködik, amelyhez nagyon komoly és profi menedzsment szükséges.
A Real Madrid nemcsak egy nagyszerû futball csapat, hanem egy rendkívül sikeres cég is (ez a kettõ nem mindig jár együtt), ahogy ezt immáron a Forbes-lista elsõ helye is mutatja a világ legértékesebb futballcsapatai között. Errõl természetesen nemcsak a játékosok teljesítménye tehet, hanem az a profi gazdálkodás, amit Florentino Pérez csapata végez a klubon belül, és amely olyannyira sikeres lett, hogy a Harvard Üzleti Iskoláján is belevették a tananyagba. Aki arra járna, vagy ott tanul, John Quelch professzornál érdeklõdjön…
Che Guevara is a nézõk között
Ki ne ismerné a dél-amerikai történelem egyik legkarizmatikusabb alakjának a portréját. A „Che”-rõl lehet az embereknek jó vagy rossz véleménye (meggyõzõdésem, hogy a Che Guevara-pólós fiatal baromarcúak többsége semmit nem tud róla), de vajon ki gondolta volna, hogy az õ és a Real Madrid útjai egyszer találkoztak?
Pahíño 1948 és 1953 között volt a Real Madrid csatára. Az õ visszaemlékezései közül most azzal foglalkozunk, amelyen a csapat bogotái kalandjáról mesélt:
„1952 júniusában a Madrid Dél-Amerikába utazott egy körútra. Az elsõ két meccsünket a helyi Millonarios ellen játszottuk, amelyen ott játszott Di Stéfano, és már pletykáltak arról, hogy a Madridba igazolhat. A kolumbiai csapat mindkétszer megvert minket. A második meccsen nem adtak meg nekem egy gólt, ami szerintem érvényes volt. Az a találkozó azonban nem errõl maradt emlékezetes számomra, hanem Che Guevara jelenlétérõl. Hivatalos dokumentumok igazolják, hogy akkor kint volt a meccsünkön”.
Ernesto Rafael Guevara akkor még csak 23 éves fiatal argentin srác volt, aki éppen az orvosi egyetemen halasztott egy évet, hogy körbemotorozhassa Dél-Amerikát. Az útja során írt naplóból született meg késõbb „Che Guevara: A motoros naplója” c. film is. Ha megnézzük a naplót, az valóban említi, hogy 1952 júniusában Bogotában járt, tehát könnyen elképzelhetõ, hogy kiment a Millonarios- Real Madrid meccsre (habár erre nem tesz külön említést). A dokumentáció mindenesetre igazolja, valamelyik szemfüles utólag vehette észre a nevét… Még egy ember, akit a csapat híres nézõi közé sorolhatunk.
Raúl visszaemlékezése a Fradi elleni meccsrõl
Az 1995-96-os szezonban Raúl González Blanco 17 évesen debütált a Bajnokok Ligájában. Elsõ meccsét az Ajax elleni elsõ csoportmeccsen játszotta a sorozat késõbbi gólcsúcstartója. Az igazán emlékezetes mérkõzés 2 fordulóval késõbb, a Ferencváros ellen következett, amelyen mint ismert, 6-1-ra nyert a Madrid a Bernabéuban. A fiatal csatár három gólt vállalt a hatból azon meccsen, amelyrõl késõbb így emlékezett vissza:
„A mérkõzést követõ napokon nagyon sok kommentár született arról, hogy most akkor a Madrid ilyen jó, vagy a Ferencváros ilyen rossz. Ezt nem tartottam igazságosnak, hiszen az eredmény önmagáért beszélt. Az is hozzátartozik a dologhoz, hogy a magyar ellenfélnek nem sok köze volt ahhoz a magyar focihoz, amelyrõl még nekem mesélték korábban, hogy egy igazi csoda volt”.
„Azt hiszem a Ferencváros rosszul mérte fel az erõviszonyokat, amikor támadólag állt fel, és ez lett az oka a kiadós vereségnek. Szerencsés voltam, hogy az elsõ kettõ, és az utolsó gólt is én lõttem. Rajtam kívül még Zamorano lõtt kettõt és Hierro egyet. Amikor öt perccel a vége elõtt belõttem a hatodikat, Míchel a nyakába emelt. Azt a meccset két dolog miatt nem fogom soha elfelejteni: Míchel gesztusa és az elsõ gólom a Bajnokok Ligájában.”
Azt, hogy mennyire Raúl meccse volt ez, jelzi, hogy két gólja mellett adott egy gólpasszt, és a lõtt egy kapufát, amibõl aztán gól lett. A spanyol a budapesti „visszavágón” is betalált, így gyorsan megismerhették õt a magyar szurkolók. A Fradinak sem kellett szégyenkeznie, hiszen 5 ponttal végül harmadik lett a csoportjában, a késõbbi döntõs Ajax és a Real Madrid után. A BL akkoriban 16 csapatos volt, így még nagyobb szó a magyar csapat szereplése. A Real Madrid végül a továbbjutás után a késõbbi gyõztes Juventusszal került össze a negyeddöntõben, és 1-2-es összesítéssel kiesett.
Aki kicsit nosztalgiázna, az itt nézheti meg a mérkõzés bõ összefoglalóját magyar kommentárral.
A sorozat elõzõ részei:
- Elsõ rész
- Második rész
- Harmadik rész
- Negyedik rész
- Ötödik rész
- Hatodik rész
- Hetedik rész
- Nyolcadik rész
- Kilencedik rész
- Tizedik rész
- Tizenegyedik rész
- Tizenkettedik rész
- Tizenharmadik rész
- Tizennegyedik rész
- Tizenötödik rész
- Tizenhatodik rész
- Tizenhetedik rész
- Tizennyolcadik rész
- Tizenkilencedik rész
- Huszadik rész
- Huszonegyedik rész