Gy. András
Pochettino vagy Raúl?
Tapasztalat
Ez egy olyan terület, ahol Pochettinónak jelentős előnye van. Az argentin szakember komoly tapasztalattal rendelkezik a legmagasabb szinten, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a Tottenham csapatával egészen a BL-döntőig jutott. Londonban hasonló helyzetben találta magát, mint a Madrid jelenlegi helyzete. Egy jó darabig nem igazolhatott játékosokat a klub pénzügyi megszorításai miatt, miközben az új stadion gőzerővel épült. Ez arra kényszerítette őt, hogy azzal főzzön, amije van, ezt pedig nagyszerűen meg tudta oldani. A gond az, hogy Madridban sokkal kevesebb ideje lenne arra, hogy ezt véghez vigye, de ő egy olyan edző, akinek egyértelmű elképzelései vannak a játékról.
A klub és a klub működésének ismerete
Ez Raúl mellett szól. Az, hogy egy olyan idény közepén kellene csatlakozni a klubhoz, és át kellene venni egy futó projektet, Pochettino számára nagyon kevés időt biztosítana az ötletei meghonosítására. Az ideális helyzet az argentin számára az lenne, ha egy olyan időszakban vehetné át a csapat irányítását, amikor kedvére alakíthatná azt, igazodva saját stílusához, elképzeléseihez. Ráadásul olyan helyzetben találná magát, hogy egy olyan öltöző bizalmát kellene elnyernie, amely 100%-ban Zidane mögött áll, és amely gyanakodva közeledne felé egy olyan időszakban, amikor minimális változtatási lehetőségei lennének a kialakult gazdasági helyzet miatt.
A look at Pochettino and Raúl, the two candidates for the Real Madrid job is Zidane goes https://t.co/xt8IjND3pQ #RealMadrid #ChampionsLeague #LaLiga
— AS English (@English_AS) December 2, 2020
Raúl kinevezése mindenesetre ebből a szempontból logikus lenne. Már jól ismeri a keretet, számos játékossal kiváló a kapcsolata, Madrid az otthona, a játékosok pedig megoldásként tekintenének rá, már ami a rosszul alakult idény problémáit jelenti. Emellett az örök kapitány ismeri az itteni nyomást, a kritikus helyzetekkel járó drámát, hiszen számos alkalommal ő is átesett ezeken a Real Madrid játékosaként. Tökéletesen tisztában lenne azzal, hogy a játékosok mit éreznek egy ilyen krízishelyzetben, és megfelelően, kellően diplomatikusan tudná kezelni ezt úgy, hogy közben a jó irányba tereli a csapatot.
Hasonlóságok Zidane-nal
Zidane is az idény közepén vette át a Madrid irányítását, és olyan ügyesen kezelte a dolgokat, hogy a csapat végül abban az idényben elhódította a Bajnokok Ligáját, a bajnoki címért pedig az utolsó pillanatig versenyben volt. Másfél idényen át irányította a Castillát, ahogy Raúl is. Mindketten a klub legendás játékosai voltak. Más szóval Raúl kinevezése Zidane első kinevezésének lemásolása lehetne.
Személyiség
Raúl klubon belüli népszerűsége jól jöhet számára, de karizmája ellene dolgozhat. Ha a helyzet odáig fajul, hogy Zidane-nak távoznia kell, akkor az is egyértelmű lenne, hogy nem csak az edző a hibás a kialakult helyzetért. Sok játékos úgy érezheti, hogy mivel most mellőzve vannak, az új edző kezei alatt is mellőzve lesznek, és túl akarnak adni rajtuk. Pochettinónak könnyebb lenne megszabadulnia néhány idősebb, tapasztaltabb játékostól, akiknek az ideje már lejárt Madridban. ha a jelenlegi projekt nem működik, akkor egyértelművé válik, hogy a keretet újra kell gondolni. Egy komoly tapasztalattal és erős személyiséggel rendelkező edző, mint Pochettino, könnyebben hozna meg olyan döntéseket, amelyek a már mindent megnyert játékosokkal kapcsolatban válnának szükségessé. Zidane mostanáig minden alkalommal kiállt azok mellett a játékosok mellett, akiket a sajtó kinézett magának. Ha Zizou megy, ezek a játékosok elveszítik a támogatójukat, és az új edző döntéseitől függ majd a jövőjük.
Új játékstílus
Teljesen nyilvánvaló, hogy a modern futball megváltozott. Mostanra a Liverpool és a Bayern München lett a két referenciapont. Mindkét csapat egy nagy energiájú, fizikális stílust képvisel, magas letámadással, hatalmas irammal. Ez egy olyan stílus, amelyet sok PL-csapat próbált meg leutánozni, és amelyet Pochettino nagyon jól ismer. Ez az argentin mellett szólna, hiszen a Madridnak erre a szintre kell eljutnia, ha ki akarja érdemelni a helyét az európai porondon. Ha Mauricio érkezne, akkor teljes szabadságot kapna az edzésmódszerek megváltoztatásában, bevezetné az angol módszereket, hogy ennek segítségével olyan eredményeket érjen el a csapat, mint amilyeneket az angol együttesektől láttunk az elmúlt években.
Iker Casillas: Zizou kiérdemelte a jogot, hogy a Real Madrid edzője legyen
„A Madrid most csak saját magától függ a BL-ben, és a bajnokság is meglehetősen nyitott. Ez most egy különleges év.”
„Zizou egy csodálatos edző, jó barát, aki minden lehetséges dolgot megtesz azért, hogy a Madrid a lehető legjobb helyen legyen. Nem élhetsz a múltban, de ő akkor is kiérdemelte a jogot, hogy a Madrid edzője legyen.”
„Sergio Ramos a Real Madrid egyik legendája, a klubnak pedig meg kell tartania a legjobbjait.”
„Hogy visszatérek-e a Madridhoz? Újra munkába állok, és meglátjuk. De az biztos, hogy a Real Madrid az otthonom, úgyhogy ha esetleg megtörténik, akkor nagyon jó lesz visszatérni.”
Rafael Nadal and Iker Casillas during the award ceremony of 'Premios AS del Deporte 2020' at the Royal Theater in Madrid (efe) pic.twitter.com/y6bH4wttkv
— Tanika (@SitTanyusha) December 3, 2020
„Rafa Nadal egy igazán példás sportember, mindannyian nagyon szeretjük őt. Bárhová is menjen, öregbíti Spanyolország és a Real Madrid hírnevét.”
„Ez egy olyan díj, ami egy hosszú évekig tartó karrier elismerése, én pedig köszönettel tartozom azoknak, akik végig mellettem voltak az út során, nem megfeledkezve az edzőimről, csapattársaimról, a szüleim által hozott áldozatokról, a klubokról, ahol megfordultam, a Real Madridról, amely az otthonom, és amely megadta a lehetőséget, hogy egy más típusú életet élhessek, a Portóról. És persze a spanyol válogatottról sem, azokról az érzelmekről, amelyeket ennek az országnak adott. Rengeteg élményt szereztem a karrierem során. Szeretném, ha a következő ilyen díjátadó már másként zajlana, ha már meglenne a vírus elleni oltás, és ha már mindenki jól lenne. Köszönöm az AS-nak ezt a díjat, amely nagy büszkeséggel és örömmel tölt most el. Köszönöm szépen!”
„Amikor megnézem a rólam készült dokumentumfilmet, elérzékenyülök. Csodálatos felvételeket tartalmaz, a nézők szeretni fogják. Megmutathattam az embereknek, hogy attól, hogy egy ilyen eset történik az életedben, mint ez a szívroham, még továbbléphetsz. Persze vannak bizonytalanságok, de vagyunk néhányan, akik egész életükben versengő típusok voltak, és szeretjük legyőzni a kihívásokat. Ilyenek vagyunk.”
Európa-liga: Igen vagy nem?
A csoport harmadik helye azt eredményezné, hogy a blancók az Európa-ligában folytatnák a nemzetközi küzdelmeket, a MARCA pedig ezzel kapcsolatban kérdezett meg újságírókat. Ha már az Európa-ligában van a csapat, koncentráljon a győzelemre? Vagy inkább a többi sorozattal foglalkozzon?
Delfin Melero – NEM
„Jobb a negyedik helyen végezni a BL-csoportban, mint a harmadikon, bár ezt nehéz lehet elfogadni. Sokkal jobb teljesen elköszönni az európai porondtól, mint egyfajta büntetésként meccsekkel tölteni a csütörtököket. A Real Madid 13 alkalommal hódította el a legrangosabb európai kupát, nem szabadna egy olyan sorozatban szerepelniük, ami semmit nem adhat nekik. Ez az elmúlt időszak történetének legnagyobb kudarcát még szomorúbbá tenné. Nincsenek pozitívumok abban, ha az Európa-ligában kellene szerepelni. Milyen előnye származna a klubnak abból, ha megnyerné az Európa-ligát?”

„Ha ki kell esniük a BL-ből, akkor essenek ki, koncentráljanak a bajnokságra, és biztosítsák, hogy visszatérnek a következő idény BL-sorozatába, ahol a helyük van. Ki akarná látni a Real Madridot az Európa-ligában? Ez egy olyan kérdés, amit azoknak kell feltenni, akik élvezik, ha a klub kikap, azoknak, akik minden csütörtök este nevetni akarnak. Már önmagában is nevetséges lenne a BL-búcsú, de ha még ezt a megaláztatást is le kellene nyelni, az már elfogadhatatlan.”
Miguel Ángel Toribio – IGEN
„A csütörtöki játéknap se nem büntetés, se nem megalázó. Ez annak az eredménye lenne, hogy a keret még egy döntetlenre sem volt képes a Sahtar ellen.”
„Már mások is elmondták korábban, hogy az Európa-liga beosztása szörnyű, de az is látszik, hogy a Real Madrid játékosai szenvednek, ha hosszú heteken át nincs miért versenyezniük. Ez történt Ancelotti idejében még 2015-ben, és 2020 februárjában, mielőtt a Manchester City-vel kellett játszani.”
„Az Európa-liga nem menthetné meg az idényt, nem lesz ünneplés, nem lesz felvonulás a Cibelesen, de legalább egy újabb tisztelgés lenne a klub legendái előtt. Ők vérrel és verítékkel küzdöttek ezért a mezért, de soha nem szégyenkezve. A mostani generáció ezt az eszébe véshetné.”
Ha Neked is van véleményed a témában, várjuk hozzászólásban itt, vagy Facebook-oldalunkon.
Julen Lopetegui: A második félidőben mi voltunk a jobb csapat
„Egy vereség után mindig negatívan értékel az ember, ha pedig mást érdemelt volna a csapata, akkor még inkább.”
„A második félidőben felülmúltuk a Madridot, de nem találtuk az utat a kapujukhoz. Hiányoztak az igazán tiszta helyzetek, ők pedig az egyetlen lehetőségüket kihasználva betaláltak, és már nem engedték ki az előnyt a kezükből.”
Julen Lopetegui: 'They scored off the only mistake we made and were able to hold out for the win.'#WeareSevilla #SevillaFCRealMadrid pic.twitter.com/4Sl8sPDeex
— Sevilla FC (@SevillaFC_ENG) December 5, 2020
„Jobban futballoztunk náluk a második játékrészben, de a legfontosabbat nem tudtuk megtenni: betalálni.”
„A góljuk akkor született, amikor a legjobb időszakunkban voltunk, de lezárták a területeket, nekünk pedig hiányzott valami, ami a jó döntések meghozatalához kellett volna.”
„Voltak lövéseink, amikből nem sikerült betalálnunk, mint például Sudóé. Nem tudtunk gólt szerezni, csalódottak vagyunk.”
Beszámoló: Sevilla – Real Madrid (0-1): Nehéz mérkőzésen, de megvan a három pont
A Real Madrid harcos mérkőzésen szerezte meg a győzelmet a Sánchez-Pizjuánban a Sevilla ellen. Egy Vinícius Jr. által kierőszakolt Bono-öngól ezúttal elegendő volt a három pont megszerzéséhez Zidane csapatának. Az első félidő gól nélküli döntetlennel zárult, bár ha valamelyik csapat megérdemelte volna a vezetést ebben a játékrészben, az egyértelműen a Real Madrid. A vendégek nem sokáig húzták az időt az első veszélyes helyzet kidolgozásáig, lényegében az első percben megszületett az első lövés, amikor is Rodrygo hozta helyzetbe az elfutó Vinícius Jr.-t, akinek lövése centikkel tévesztett célt.

Nem sokkal később ismét Vinícius állt közel a gólszerzéshez. Letámadta a tisztázni készülő Bonót, és csak a gólvonalon tartózkodó Diego Carlosnak volt köszönhető, hogy a hazaiak nem kerültek hátrányba. Ahogy haladtunk előre az időben, a Madrid újabb helyzeteket dolgozott ki. Vinícius Jr. csinált területet a tizenhatosnál, majd Kroos elé tálalt, aki aztán remek lövést eresztett meg, amely súrolta a felsőlécet. A félidő utolsó emlékezetes pillanata is a madridistákhoz fűződik. Lucas Vázquez játszotta be a labdát Vinícius Jr. elé, a brazil kicselezte védőjét, majd a kapura lövő Benzema gyönyörű csavarását bravúros mozdulattal tolta ki Bono a 38. percben.
A Sevilla a második félidőre egyértelműen más szellemben jött ki, keresték a támadás lehetőségét, dominálni akarták a játékot, és az 52 percben meg is volt a lehetőségük a gólszerzésre. Navas küldte középre a labdát, De Jong próbálkozott akrobatikus mozdulattal, de Courtois remekül helyezkedett és ki tudta tolni a labdát. A vendégek jól reagáltak, és négy perccel később megszerezték a vezetést. Egy Vinícius és Benzema közötti remek összjátékot követően Mendy futott el a szélen, aki a franciától támadótól kapott nagyszerű labdát, majd pontosan tálalt Vinícius elé, aki csak pont annyira ért bele a labdába, hogy ezzel megzavarja Bonót, így végül a kapus lábáról került a kapuba a játékszer.
A Real Madridnak keményen kellett dolgoznia az előny megőrzéséért. A Sevilla nem találta a rést a vendégek védelmén, és lényegében csak távoli lövésekkel próbálkozott. Az első ezek közül Gudelj szabadrúgása volt a 75. percben, amely az oldalhálóban kötött ki, majd öt perccel később Suso lőtt kapu fölé. A 85. percben Óliver Torres keresztezett a jobb oldalról, Ocampos próbálta befejezni az akciót akrobatikus mozdulattal, ám Courtois ezúttal is résen volt. A Real Madrid innentől kezdve a Borussia Mönchengladbach elleni sorsdöntő BL-meccsre koncentrál.
Beharangozó: Sevilla – Real Madrid: Komoly teszt előtt a Real Madrid
Ez lesz az első a 2020-as évből hátralévő 7 összecsapásból, amely még a Real Madridra vár. A blancók számára nagyon fontos lenne ez a győzelem annak érdekében, hogy megalapozza a következő bajnoki mérkőzéseket, hiszen a csapatra ebben az esztendőben hat bajnoki vár.
„Komoly teljesítményt kell nyújtanunk egy nagyon jó csapat ellen” – mondta Zidane a találkozó előtti sajtótájékoztatón, ahol kiemelte a három pont megszerzésének fontosságát. A francia edző 20 játékost nevezett a keretébe, amelyben még nem kapott helyet a sérüléséből hamarosan visszatérő Sergio Ramos.

Lopetegui csapata a tabella ötödik helyéről, eddig 9 mérkőzésen 16 pontot gyűjtve várja a Real Madrid elleni mérkőzést. A Sevilla az elmúlt három bajnokiját megnyerte az Osasuna, a Celta és az Huesca ellen úgy, hogy mindhárom meccsen az utolsó pillanatokban szerezte meg a győztes gólt, azonban a Chelsea-től 4-0-s vereséget szenvedett a hétközi BL-fordulóban.
A spanyol mester óvatosságra intett a meccs előtti sajtótájékoztatóján. „A Real Madrid mindig veszélyes, az ilyen helyzetekben pedig még inkább az” – mondta a blancókkal kapcsolatban.
Lopetegui: A Real Madrid minden körülmények között kemény ellenfél
„Érthető módon izgatottak vagyunk a mérkőzés miatt. A három pont megszerzése a célunk, és természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy ki az ellenfelünk.”
„Ismerjük az ellenfelünket, nem kell tanulmányoznunk őket. Minden szempontból komplett csapatról van szó, az alternatív felállások tekintetében is. De nem úgy kell tekintenünk rájuk, mint egy nagy csapat, akikre készen kell állnunk, hanem úgy, mint a következő ellenfelünk. A Real Madrid mindig veszélyes, az ilyen helyzetekben pedig még inkább az. Egy olyan csapatról van szó, amelynek megvannak a válaszai sok szituációra, most pedig nagyon szeretnének jó teljesítménnyel előrukkolni. Egy erős Real Madridra számítok, amely a legjobbját fogja nyújtani ellenünk. Számomra a legfontosabb az, hogy mi miként készülünk fel az összecsapásra.”
Julen Lopetegui has given his pre-match press conference ahead of tomorrow's clash with @realmadriden. #WeareSevilla
— Sevilla FC (@SevillaFC_ENG) December 4, 2020
„Bono speciális edzésmunkát végzett, meglátjuk, hogy számolhatunk-e vele, de egyelőre egyedül dolgozott. Vaclík sérült, egy ideig nem lép pályára. Ha több információnk lesz, akkor a klub meg fogja adni a szükséges tájékoztatást, de annyit elmondhatok, meg megsérült. Suso normál edzésmunkát végzett az elmúlt napokban, ő bevethető lesz. Meglátjuk, hogy kezdő lesz-e, de felépült.”
„Már beszéltem a Chelsea elleni meccsről, csak a győzelemre gondolunk. Viszont most csak a Madrid elleni meccs jár a fejünkben. Készen kell állnunk arra, hogy a pozitív és negatív eredményektől függetlenül tudjunk foglalkozni a következő meccsel. A döntéseinket mindig annak megfelelően hozzuk meg, hogy a következő összecsapáson a lehető legjobban teljesítsünk.”
„Mindig hiányoznak a szurkolóink, mivel ha valamit el lehet mondani a stadionunkról, akkor az a pótolhatatlan támogatás, amit nyújtani tud. A legjobbunkat kell adnunk a szurkolóinkért, hiszen lélekben mindig ott vannak velünk. Most nem lesz meg a teltház előnye, az az extra lökés, amit ez nekünk adna, de tudjuk, hogy vissza fognak térni valamikor. A legjobbunkat kell adnunk értük és magunkért is.”
„Nem fogok Zidane munkájáról beszélni. A Real Madrid egy nagyon jól irányított csapat, ezt az elmúlt években elért sikereikre alapozom.”
Zidane bűnei
Az érzés, hogy bármi, amihez hozzáér, arannyá változik, már a múlté, különösen Európában, a renoméja pedig a Real Madrid vezetőségénél mélyponton van, még annak ellenére is, hogy az elmúlt években komoly sikereket ért el a klub kispadján.
11 trófeát nyert meg, melyek között három BL-cím és két bajnoki cím is szerepel, de azt nem fogják neki megbocsátani, ha a híres habfehér garmadát az Európa-ligába juttatja. Fontos látni, hogy számos problémát magának köszönhet, még akkor is, ha a játékosok és a vezetőség tisztelete övezi.
Megjósolhatatlan kezdőcsapatok
A játékosok folyamatos cserélgetése meglepő, különösen akkor, ha az első időszakával hasonlítjuk össze a jelenlegit. 2020-ban még nem találhattunk egy első számú kezdő 11-et, és manapság többet rotálja az olyan kulcsjátékosokat, mint például Toni Kroos, mint eddig valaha.
Ragaszkodásának az elvéhez, miszerint mindenki kapjon lehetőséget, biztosan a sűrű naptárhoz is köze van, de nem vált be a módszer. Továbbra is alulteljesítő játékosokra épít.

Zidane Marcelóba vetett hite ellentétes a brazil által mutatott teljesítménnyel, a statisztikák pedig azt mutatják, hogy a veterán védő már semmit nem tesz hozzá a játékhoz, amikor pályán van.
A kijevi BL-döntőig a második számú csapatkapitány minden Zidane-siker fontos szereplője volt, ám már hanyatlóban van. Isco kevesebb játékpercet kapott, de ő is rendkívül gyenge teljesítményt nyújt, az egyedüli, aki valóban meghálálta az edző bizalmát, az Lucas Vázquez.
Átigazolási igények
Ismert tény, hogy Zidane többször is kérte Florentino Péreztől Paul Pogba leigazolását, amit az elnök sosem tett meg, de vannak olyan játékosok, akiket a francia kért, azonban már nem bízik bennük. A legjobb példa erre Luka Jovic. Eden Hazard sérülései olyan mértékben lehetetlenítették el a játékos madridi karrierjét, hogy lényegében olyan, mintha ott sem lenne. Egyébként még Ferland Mendynek is meg kellett küzdenie a helyéért Marcelóval, ami utólag meglehetősen nevetségesnek tűnik.
Fiatal, minőségi játékosok elengedése
Zidane több olyan játékost is kategorikusan elutasított, akik a klubtól való távozásuk óta szárnyalnak. Ilyen például Llorente, Reguilón vagy Hakimi.
Taktikai döntések
A francia edző rendszere szinte semmit nem változott öt évvel ezelőtti érkezése óta. Ugyanabban a szellemben végzi a munkáját, mint amikor 11 trófeát nyert, de mivel a játékosok nem ugyanazok, így persze az eredmények sem.
Mindeközben a futball sokat változott, Zidane játékosai és legmegbízhatóbb katonái idősebbek lettek, és sokkal komolyabb taktikai munkára lenne szükség ahhoz, hogy új stílust lehessen bevezetni.
Krízisben a Real Madrid: Spanyol újságírói vélemények a blancók helyzetéről
Roberto Palomar:
„A Real Madrid problémáival kapcsolatos felelősségen közösen kell osztoznia Florentino Péreznek, aki a legfőbb felelős, Zidane-nak és a játékosoknak.”
„Ilyen helyzetekben nincs egyetlen bűnbak. Florentino terve az volt, hogy a keretet nem erősíti meg, inkább más dolgokra koncentrál. Zidane megrekedt, és néhány játékos nem a legjobbját nyújtja.”
„A legfőbb probléma a gólok hiánya. Mindig úgy tűnt, hogy most aztán megvernek bárkit, de gyakran nem jött meg a mindent eldöntő találat. Nagyon hiányzik nekik Cristiano Ronaldo, továbbá a csapat egyéb részeiben nincs meg a szükséges energia.”
„Én kitartanék Zidane mellett. Jót tenne a Madridnak, ha Florentino, akinek fel kell ezt vállalnia, kiállna, és azt mondaná, hogy Zidane mögött áll. Először is azért, mert a Madrid semmit nem veszített el. Másodszor azért, mert Zidane általában kikeveredik ezekből a szituációkból. Harmadszor azért, mert egy edzőváltás semmin nem változtatna. Még mindig lehetnek csoportelsők, jó helyen vannak a bajnokságban, bőven van idejük javulni. A megoldás szerintem most a nyugalom.”

Juanma Rodríguez:
„Az ilyen helyzetekben nincs egy ember, akit hibáztatni lehet. Mindenki felelős, bár a legnagyobb felelősség mindig az aktuális elnöké, jóban és rosszban. Aztán az edzőé és a játékosoké. A Madridnak kivételes kezdő 11-e van, 14 nagyon jó játékosa, és hét, aki nem tud játszani, aki nem nőtt fel a feladathoz. Frissítésre van szükség, ahogy mindig is volt. Nem csak a Madridnál, minden csapatnál. Minden idény végén.”
„Most még nem lehet idehozni Erling Haalandot, Kylian Mbappét vagy Eduardo Camavingát. Nem lehet véghez vinni azt a nagygenerált, amire a csapatnak szüksége van. Tehát a legnagyobb felelős Zidane. Meg kell szabadulni tőle és új elképzeléseket kell meghonosítani. Meg kell hozni egy olyan döntést, amiből a játékosok is megértik, hogy ez nem normális. Ha kirúgják Zidane-t és hozzák Pochettinót, a játékosok látni fogják, hogy történt valami. Ha a kaptár nem mozdul, a Madrid belepusztul ebbe a letargiába.”
Paco González:
„Nem szeretem ha bűnöst kiáltanak. Számomra az, hogy valakiről, aki négy BL-címet adott a klubnak, ezt mondják, igazságtalan, hálátlan és buta dolog. Az okokat kell megvizsgálni. És számomra a legfőbb ok, amely azt eredményezte, hogy a Madrid nem egy kiegyensúlyozott, megbízható csapat, különösen a BL-ben, az az elmúlt két év átigazolási politikája.”
„Persze biztosan több ok is van. De a milliók, amelyeket Viníciusba, Militãóba, Rodrygóba, Jovicba és a többiekbe fektettek, nincs összhangban a teljesítményükkel. Egyedül Ferland Mendy minősül igazi kezdőnek. Eden Hazard-t direkt hagytam ki, mivel ő egy valóban fontos igazolás volt, a sérülések pedig előfordulnak. A mag egyre idősebbé válik, és nem úgy tűnik, mintha megoldották volna az utánpótlás kérdését.”
„De alapvetően a támadásokban is elbuktak. Az UEFA top 50 játékosa között egyetlen blanco szerepelt, mégpedig Sergio Ramos, ráadásul ő sem azért, mert olyan nagyot alakított volna Európában, hanem inkább a neve miatt.”
„Ez nagyon komoly probléma. Egy igazi szupersztár támadó nélkül nem kérhetjük Zidane-t, hogy csodát műveljen a Bajnokok Ligájában. Ez egyszerűen nem elég. De ez áll rendelkezésre. A bajnokságban mindenesetre többet várhatna tőlük. És magától is. Mindenekelőtt kiegyensúlyozottságot. Nem nyerhetsz a Nou Campban, hogy aztán otthon kikapj a Cádiztól.”

Felipe del Campo:
„A felelős a elképesztően fáradt keret felújításának lehetetlen feladata. Ideje ezt felszámolni. Nincs egy igazi gólvágó, aki megteremtené a különbséget a meccseken. Cristiano távozása sokkal döntőbb fontosságú volt, mint sokan gondolták.”
„Rövid távon megoldást jelent az, hogy a Camp Nout és Guiseppe Meazzát tekintjük referenciapontnak. Középtávon az idényt méltósággal kell befejezni, hosszú távon pedig teljesen fel kell frissíteni a keretet. Én kiállnék Zidane mellett.”
Julio ’Maldini’ Maldonado:
„A legfőbb felelős természetesen az elnök. Az előző idény bajnoki címétől függetlenül Cristiano Ronaldo távozása az ő felelőssége, és egyértelmű, hogy a csapat azóta sem tudta pótolni a portugált.”
„Az oda-vissza vereség a BL-ben azért születhetett meg, mert teljes mértékben hiányzik a halálos pontosság az ellenfél tizenhatosán belül. A keret egyértelműen gyengült, és nem csupán Cristiano miatt. Az elnök gazdasági szempontból mindent jól csinált, de a sportkrízis az ő felelőssége.”
„A Real Madrid elveszítette a BL-ben a legyőzhetetlenség auráját, ez vitathatatlan. Most már sokkal sebezhetőbbek. Egy veterán mag, és a megújítandó keret komoly pénzügyi forrást igényel.”
„Zidane felelőssége taktikai megközelítésű. A csapatnak nincs igazán játéka, gyengén támadnak le, túl sokszor próbálkoznak beadásokkal úgy, hogy nem igazán vannak jól fejelő játékosok a keretben.”
„Néhány játékos nem tudta megtenni a szükséges szintlépést. Isco és Asensio különösen. Úgy tűnik, hogy Isco ideje a klubnál a végéhez közeledik, de nem fog lázadni, miközben Asensio félénksége egyértelmű. Végül Ramos, Modric és valamennyire Benzema próbálják felhúzni a csapatot. Courtois sem tud mindig csodát tenni.”
„A megoldás nem csak az edzőváltás, de érdekes lesz megnézni, hogy mi történik majd, ha a Real Madrid a következő három mérkőzésén nem tud majd nyerni. A blancók most Sevillába utaznak, majd fogadják a Mönchengladbachot, és az Atlético ellen játszanak idegenben. A realitás az, hogy az előző idény bajnoki címét a nagyszerű védekezésüknek köszönhetik, amely segített elrejteni azokat a problémákat, amelyek már akkor is bizonyítottan jelen voltak.”

José Luis Sánzhez:
„Zidane a felelős. Rendelkezésére áll egy kiegyensúlyozott, versenyképes csapat létrehozásának lehetősége, ám rossz döntéseket hoz, és úgy tűnik, hogy az öltözői beszédek sem működnek már úgy, mint régen. Ami a rossz nézőpontokat illeti, ezek pont Zidane gyenge erőforráskezelési képességeinek köszönhetők, és annak, hogy a sportszakmai szempontok az ő kívánalmainak megfelelően kerülnek alkalmazásra, annak megfelelően, ahogyan ő látja a csapatot. A csapat játékstílusa és felépítése sincs rendben.”
„Túl sokat rotál, amikor a csapat nem működik. Nem használja ki a rendelkezésére álló támadópotenciált. Újra és újra megpróbálkozik már megbukott formulákkal, és egy pihenésre esélytelen csapat magasan letámad, majd szétesik, amikor az edző makacsul ragaszkodik az elképzeléséhez.”
„Ha Zidane nem juttatja be a csapatot a legjobb 16 közé a Bajnokok Ligájában, akkor abban az esetben, ha nem mond le magától, ki kell rúgni. Ez egy olyan negatív történelmi csúcs lenne, amit nem lehetne következmények nélkül hagyni. Ha folytatja, akkor egy kiegyensúlyozott csapatot kell építenie, és meg kell próbálnia bizalmat szavazni azoknak a játékosoknak, akiknek egyáltalán nincs önbizalma.”
Susana Guasch
„A felelős az elnök, az edző és a játékosok. Néhányan az idényt osztják be és építik a keretet, mások pedig felkészülnek a meccsekre és lejátsszák őket. Együtt nyerjük meg a Clásicót, és együtt veszítjük el a Clásicót. Ez minden körülmények között igaz. Hibáztak, ez egyértelmű. Meglátjuk, hogy változtatnak-e valamin, bár nem vagyok túl optimista.”
„Az idény naptára nem mondható ideálisnak. Kétségtelen, hogy ez hatással van a sérülésekre, ráadásul a COVID-19 is megtette a hatását. A játékosok, akiket a klub meg szeretett volna szerezni, nem érkeztek meg, ilyen volt Mbappé is. A lezárás után a dolgok működtek, de ebben az idényben egyáltalán nem működik semmi, pedig ugyanazok a játékosok állnak az edző rendelkezésére. Nem felejthetjük el az egyik legfontosabb problémát: a gólok hiányát. A megoldás júniusban érkezik, az alapoktól kell változtatni. A nagyszerű Madrid, amelyet mindannyian ismerünk, kialakítás alatt van, és a piac segítségével megjavítható.”