Gy. András

8872 cikk
1997, Roberto Carlos, Šuker, Mijatović, Raúl, habfehér mez, azóta szerelem. És ez már így is marad. 2008 óta vagyok a magyar madridista szurkolói közösség aktív részese hírszerkesztőként, 2009-ben alapító tagja voltam a Real Madrid Magyar Szurkolói Egyesületnek, amelynek jelenleg is alelnöke vagyok, 2011-ben pedig a penamadridista.hu megalapításának is részese lehettem, amire azóta is nagy büszkeséggel gondolok. Mindörökké Real Madrid!
Tovább

Lucas Vázquez: Az álmom az, hogy a Real Madridból vonuljak vissza

„Ez elég furcsa érzés” – monja Lucas Vázquez. „Ahhoz szoktunk hozzá, hogy meccseket játszunk, edzünk, minden nap együtt vagyunk. 30 ember, állandóan együtt. Aztán egyik pillanatról a másikra egyedül maradtunk.” A Real Madrid kosárlabda-játékosa, Trey Thompkins pozitív koronavírus-tesztet produkált. A labdarúgó csapat megérkezett az edzésre, de aznap már nem léptek pályára. A klub úgy döntött, lezárja Valdebebast, és mindenkit hazaküld.

Hét hét telt el azóta, és a helyzet változatlan. Mint mindenki más Spanyolországban, a Real Madrid játékosai is karanténban vannak, Vázquez haja pedig hosszabb, mint valaha. Hetek óta senki nem megy ki, csak kutyát sétáltatni. „A harmadik nap után a kutya már azt gondolta, hogy kell neki egy szabadnap” – mondta nevetve Lucas. Aztán a gyerekek következtek, ezen a hétvégén pedig végre a felnőttek. Igaz, hogy csak egy órára mehetnek ki, de ez is valami. A játékosok tesztelése a héten megkezdődik, az edzések pedig utána kezdődhetnek meg. Legalább is a tervek szerint.

Lucas Vázquez

„Ez jó hír” – mondja Lucas. „Apránként csökkennek a számok, van remény, hogy visszatérhetünk a normális életünkhöz. Addig is maradnak az otthoni edzések. A Madrid napi szinten küldi az utasításokat, így minimalizálható a csoportos edzések hiányának hatása. Edzések, táplálkozás… Emellet sorozatokat nézek, és ott van még a fiam is, aki sosem hagy békén, amit nagyon élvezek. Aztán vannak még angol óráim is.”

„Valamennyi alapom van, angolul nézek sorozatokat, olvasok is, és nyelvtant tanulok. Másfél éve csinálom” – mondja. Elég jó vagy már ahhoz, hogy ezt a beszélgetést angolul folytassuk le? „Ha azt akarod, hogy 'igen' és 'nem' válaszokat adjak, akkor persze” – mondja nevetve. Egy izgalmas, váratlanul nyugodt óra következett, visszatekintve egy utazásra, amely egy kis faluból indul, és a világ legnagyobb klubjában ér véget, három BL-győzelemmel. „Ez a legvadabb álmaimban sem tűnt lehetségesnek.”

Ő az egyik legsikeresebb ember Curtisból, ez biztos. A Wikipedia két személyt említ, a másik San Pedro de Mezonzo, de ő már több mint ezer éve elhunyt. Vázquez ismét felnevet. „Van néhány oda valósi ember, aki remekül boldogult, de egyikük sem nyert három Bajnokok Ligáját. 2000 ember él a városban, mindenki ismer mindenkit. Ez egy tipikus kisváros, farmokkal, és mindennel, ami ehhez hozzá tartozik.” És egy étteremmel, amit nagyszülei nyitottak, és amit jelenleg édesapja ikertestvére üzemeltet. Újabb nevetés. „Spanyolország legjobb étterme, kétségtelenül.”

Real Madrid-szurkoló, de bérletes a Riazorban, ahol a Deportivo La Coruñát nézte annak idején. „Valerón, Tristán, Víctor Sánchez, Fran, Sergio González, aki az edzőm volt az Espanyolnál, Djalminha, Makaay… Öröm volt nézni őket.” Egyébként tipikus galíciainak tartja magát. Az emberek arrafelé nagyon rejtélyesek. „Nehezen adunk egyértelmű válaszokat, én pedig szégyenlős is vagyok. 15 évesen egy 2000 lakosú városból egy milliós városba költözni óriási dolog volt. Voltak jó, és nem fogok hazudni, rossz pillanatok is. Keménynek kell lenned, meg kell találnod a saját utadat, és hinned kell magadban. De újra megtenném, csukott szemmel is.”

Lucas Vázquez

Carvajal, Nacho és Casemiro maradt a csapatnál abból az időszakból. Morata is ott volt. De volt egy középpályás a Liverpoolból. Vázquez megint nevet. „Fabinho jobb oldali védőként kezdte. Ott játszotta végig a szezont. Először nehezen illeszkedett be, de kiváló játékos volt. Látszott, hogy sok van benne.”

Ahogy Vázquezben is. „Kevés olyan játékos van, aki szélsőnek született. Szóval engem nyugodtan hívhatsz klasszikus vagy tiszta szélsőnek.” (nevet) Ez olyan, mint egy 70-es, 80-as évekbeli dolog? „Nos, szeretem az ilyen focit. Először is most már jobbak a pályák. Már nincsenek azok a sártengerek.” Ez eléggé angol nem? Vajon passzolna hozzá? Jó az időzítés? 28 évesen, 18 hónappal a szerződéséből. Hogyan tovább? „Az álmom az, hogy a Real Madridból vonuljak vissza, de a fociban sosem lehet tudni, hogy mi fog történni. Gyerekként mindig angol meccseket néztünk a testvéremmel. Nagyon látványos volt, és még most is az. Ez olyan futball, ami illene hozzám, és a személyiségemhez.”

A személyiséghez különösen. Vázquezzel kapcsolatban az embernek az az érzése, hogy mint játékost, inkább határozza meg a temperamentum, mint a tálentum, a karrierje pedig a hitén és a minőségén alapszik: meglehetősen határozott, keményen dolgozik, sosem beszél feleslegesen. Tipikus galíciai, bár egyszer Santi Solari azt mondta róla, hogy megvan benne az, amit a leginkább kedvel a spanyolokban: összetartás és bátorság. Ami Zidane-t illeti, ő is állandóan visszatér Lucashoz. „Rendkívül őszinte. Akár jó vagy, akár rossz, megmondja a szemedbe” – mondja Vázquez.

„Azzal, hogy mondok valamit egy mikrofonba, nem nyerek semmit, de ez nem jelenti azt, hogy ne állnék ki mondjuk holnap, és ne mondanám azt, hogy játszani akarok. A játék mentális oldala is nagyon fontos. Az emberek néha panaszkodnak, és úgy tűnik, mintha azt gondolnák, hogy veszíteni akarunk. Nem vagyunk gépek, ahol egy meg egy az mindig kettő. Ha 22-23 évesen rosszul játszol, akkor két-három napig a plafonon vagy. De ahogy idősödsz, tanulsz. Nem segít, ha folyamatosan ezen jár az agyad. Tisztában kell lenned azzal, hogy mit rontottál el, de meg kell kérdezned magadtól azt is, hogy ’miért?’. Fejlődni kell, tovább kell lépni. Együtt kell élned ezzel a nyomással.”

Nyomás? Ha van egy kép, amit sokszor látok Vázquezről, az az, amikor az Atlético Madrid elleni BL-döntő tizenegyespárbajában sétál a büntetőponthoz, és az ujján pörgeti a labdát, mintha magasról tenne az egészre. „Igazából nem voltam betojva, mert nem fogtam fel, hogy mi is forog kockán. Az emberek megkérdezték tőlem, hogy miért akartam elvállalni a büntetőt. Meg voltam győződve róla, hogy betalálok, és azt gondoltam: ’Miért ne?’. A séta közben végig arra gondoltam, hogy be kell lőnöm.”

Lucas Vázquez

Tudtad, hogy melyik oldalra lövöd majd? „Nem igazán. Szeretek várni…”

Attól teszed függővé, hogy a kapus merre mozdul? „Igen, némileg.”

És ha nem mozdul? Vázquez felnevet. „Akkor keményen meglövöm, és remélem, hogy bemegy.”

És bement. Még mindig hihetetlennek tűnik, mondja. „Három Bajnokok Ligája, egy bajnoki cím. Hihetetlen. És imádnám, ha megint sikerülne.”

De persze először még itt van ez az idény. Fordítaniuk kell a bajnokságban és a BL-ben is. Ha folytatódnak egyáltalán. Ha nem, akkor Vázquez szerint minden zűrzavaros lesz. „Mindenek előtt felelősségteljesnek kell lenned. Ha a megfelelő biztonsági intézkedések mellett játszhatunk, akkor nagyon szeretnénk rendesen befejezni az idényt. Jó lenne az embereknek, a társadalomnak. Két órára nem a vírussal foglalkoznánk. A futball örömforrás.”

Még zárt kapuk mögött is? Még akkor is, ha az edzőpályán kell játszani, nem a Bernabéuban? „Nos, a pálya ugyanakkora, szóval nem kell ezen fennakadnunk. Játszottam már zárt kapuk mögött, és furcsa vola. Szokatlan, hogy tudsz kommunikálni, hallasz mindent. Ha az edző a pálya egyik szélén van, én pedig a másikon, akkor normál esetben mutogatásokkal kell jeleznie, vagy fogalmam sincs, hogy mit akar.” Megint felnevet. „Így legalább mindig hibáztathatod a zajt, ha nem azt csinálod, amit kér. Ha üres a stadion, akkor ez nem jön össze.”

Lucas Vázquez

Mindenesetre a vírus hatása óriási lesz. A Real Madrid játékosai 20%-os fizetéscsökkenésbe egyeztek bele azzal a céllal, hogy a többi alkalmazott megélhetését biztosítani tudja a klub. Vázquezt aggasztja a futball jövője? „Nagyon remélem, hogy nem lesz olyan nagy a hatás. A futballnak hatalmas szerepe van a társadalomban, biztosan érezhető lesz a vírus hatása, de remélem, hogy mininálisan.”

„Nálunk Sergio a kapitány. Először vele beszélt a klub. Ő hozza a híreket. Találkoztunk, beszélgettünk, értékeltük a helyzetet, megbeszéltük, hogy mi lenne a legjobb mindenkinek. Egy pillanatig sem volt kétséges, hogy mit kell tennünk. A Madrid egy nagy klub, rengeteg alkalmazottal. Olyan, mint egy nagy család. Fontos volt, hogy mindannyian egy irányba menjünk. Megtettük azt, amiről úgy gondoltuk, hogy helyes. Nem hezitáltunk. Most csak játszani akarunk, ha tudunk. A kormány döntéseire várunk, és reméljük, hogy folytathatjuk a játékot.”

Tovább

Marcelo: Nem akarom elhagyni a Real Madridot

Érdeklődés Olaszországból: „Néhány évvel ezelőtt hallottam arról, hogy a Juventusba akarok igazolni, és hogy már magamra is öltöttem a Juve mezét, és nem tudok Cristiano nélkül élni… Az emberek sok mindent kitalálnak. Mindenesetre az jól esett, hogy jó néhány Juventus-szurkolónak tetszett az ötlet, hogy a csapatukban játszhatok.”

A Madrid nem engedne el egykönnyen: „Nem akarok elmenni, és szerintem a Madrid sem akarja, hogy elmenjek. Nagyon boldog vagyok itt. Amióta csak ide jöttem a családommal, csodálatos minden. Hogy őszinte legyek, nem is tudom, hogy a Juventus valóban érdeklődött-e irántam.”

Marcelo

Roberto Carlos: „Még most is mindig izgulok, ha beszélek vele. Ő a példaképem. Már akkor, amikor elkezdtem futsalozni, őt próbáltam meg utánozni. Azon gondolkodtam, hogy hogyan képes folyamatosan elől és hátul is jelen lenni a szélen.”

Sergio Ramos: „Még nagyon fiatal voltam, amikor először láttam játszani, de már akkor is látszott, hogy igazi vezér. Láttam kifejlődni az elmúlt években, és mindig tudtam, hogy nagyszerű vezető lesz.”

Zidane: „Néhányan úgy gondolták, hogy nem lesz képes kezelni egy ekkora sztárokkal tűzdelt öltözőt, de Zizou csodálatos munkát végzett. Amikor először vette át az edzői stafétát, a csapat nagyon nehéz pillanatban volt. Nem jöttek a győzelmek. De kemény munkával, alázattal, és a játékosok megértésével segített abban, hogy ezt a rengeteg dolgot elérjük. De ez nem azt jelenti, hogy az előtte itt lévők munkáját el kell felejteni. Ancelotti is óriási munkát végzett.”

Tervek: „A kor mindenkit utolér. Hamarosan 32 leszek. Vannak ötleteim a jövőre nézve. Szeretek dolgozni. Nem akarok közvetlenül futballal foglalkozni. Nincs meg a személyiségem ahhoz, hogy edző legyek. De mindig voltak terveim. Sok mindenen átmentem Brazíliában, amikor 15 éves voltam. Láttam, hogy mit mondtak az ügynökök az édesapáknak a gyerekeikről. ’Gyerünk, ezt meg azt fogom adni.’ De a végén a gyerek, aki egyébként nagyon tehetséges, elveszik, mert az ügynököt nem érdekli más, csak a pénz. Jó néhány srácot elrontottak, hiszen csak a pénzzel foglalkoztak, és nem dolgoztak velük, hogy juthassanak valamire. Eladogatják a srácokat kluboknak, fogják a pénzt, és soha többé nem látod őket. Én ezeken a srácokon akarok segíteni, leginkább ezzel szeretnék foglalkozni.”

Legnehezebb ellenfél: „Nos, tudod, ellenünk úgy játszanak a csapatok, mintha az lenne életük utolsó mérkőzése. Mivel támadó felfogású védő vagyok, nagyobb eséllyel mennek el az oldalamon. Szóval lássuk. Sosem játszottam Cristiano ellen. Messi… Álszent dolog lenne nem őt mondani. Sokan okoztak nekem komoly problémát, például Jesús Navas annak idején… Emlékszem egy Sevilla elleni meccsre, ami után még hetekig kaptam a kritikákat. Ő egy apró termetű srác, de nagyon cseles…”

Cristiano vs. Messi: „Nem lehet megmondani, hogy ki a jobb. 10 évig játszottam együtt Cristianóval, hihetetlenül motiváló tud lenni, óriási pluszt ad a játékodnak. Messiről azt gondolod, hogy levettétek a pályáról, de aztán hirtelen bevág egy gólt.”

Hazard: „Kapott egy rúgást a lábára. Ugyanez a lába volt sérült korábban. De én mondom neked, fantasztikus játékos. Hihetetlen sebességgel csinálja a dolgokat. Remekül volt a sérüléséig, ami nagyon sajnálatos eset. De úgy gondolom, hogy készen áll a visszatérésre.”

Marcelo és a többiek

Legviccesebb csapattárs: „Te voltál! Mindig viccelődtél. Akkoriban Iker nem igazán volt az a vicces típus, Mahamadou Diarra hihetetlenül jókedvű volt, de Robinho, Cassano… Sosem tudta abbahagyni a viccelődést. Vele minden vicces volt.”

Vinícius és Rodrygo: „Két 18 éves srácot látok, akik olyanok, mint én voltam. Amikor először csatlakoztam a Real Madridhoz, azt hittem, hogy felnőtt vagyok, hogy tudok mindent. De semmit nem tudtam. Csak egy gyerek voltam. Vinícius berobbant, elképesztően cselez, látszik rajta, hogy futsalozott, a labda ragad a lábához. Robinhóra emlékeztet, csak gyorsabb nála. Rodrygo nyugodt, mindig nagyon nyugodt. Kicsit olyan, mintha már 10 éve profi szinten játszana. Nagyon intelligens. Mindkettőnek azt mondom, hogy legyenek türelemmel, el fog jönni az idejük, de most már passzoljanak Benzemának, aki majd belövi a gólt.”

Koronavírus: „Napi egyszer megyek ki a négy kutyámmal. Az emberek errefelé tisztelik a szabályokat, de nagyon nehéz időszak ez. Sokat tanultam magamról, és most sok időt tölthetek a családommal, olvashatok és meditálhatok. Normál esetben egy pillanatra sem állok le, folyamatosan rohanásban vagyok, de azért próbálok néhány percre megállni gondolkodni, relaxálni.”

Tovább

Kepa: A LaLiga még nem látta a legjobb Hazard-t

Beszéljünk a korábbi Chelsea-játékos Hazard-ról. Egy lapon említenéd őt Messivel és Cristiano Ronaldóval?
Nem tudom, hogy egy szinten van-e velük, mivel ők ketten olyan sok évig hoztak hihetetlen számokat, de az biztos, hogy közel van hozzájuk. Nagyszerű játékos. A legjobb Hazard-t még nem látta a LaLiga.

Rengeteg sérülés…
A sérülések jönnek, amikor jönnek. Nem lehet őket irányítani. Az előző idényben, nálunk alig volt sérült. Remélhetőleg a következő idényben egészségesen láthatjuk a pályán.

Spanyolországban veled kapcsolatban mindenki emlékszik arra, hogy majdnem a Real Madrid játékosa lettél 2018 januárjában. Te hogy emlékszel erre?
Azóta eltelt már pár év. Közeledtem a szerződésem végéhez a Bilbaónál, és számos nagy klub érdeklődött. Nagyon hízelgő volt, hogy olyan csapatok akartak megszerezni, akik a világ legjelentősebb trófeáiért harcolnak. De a dolgok akkor történnek, ha eljött az idejük. Akkor nem történt meg, én pedig örülök a döntésnek, hogy végül hosszabbítottam az Athletic-kel.

Kepa

A karriered során először kerültél akkor a címlapokra. Mit tanultál ebből?
Remek alkalom volt arra, hogy felnőjek. Igaz, hogy meglehetősen introvertált voltam; nem akartam meghallgatni másokat, de beszélni sem nagyon. Még a nagymamám is azt mondta akkor, hogy többször lát a címlapokon, mint személyesen.

Gondolod, hogy ki kellett volna állnod és mondanod kellett volna valamit?
Túl sokat beszéltek róla… Úgy döntöttem, hogy nem mondok semmit, amíg nincs meg a végleges döntés. Amint megújítottam a szerződésemet, megszólaltam.

Elhitted a pletykát, hogy Zidane azért mondott nemet rád, mert egy jelentés szerint a levegőben gyenge voltál?
Nem tudom. Ezt sosem hallottam. Nem tudtam róla.

Mit gondolsz? Visszatérhetsz a spanyol ligába?
Jelenleg nagyon boldog vagyok egy nagyszerű klubnál, a Chelsea-nél, amely lehetővé teszi számomra, hogy kiélvezzem az angol ligát.

Tovább

Bale: Egyszer számomra is érdekes lehet az MLS

MLS: „Ez egy folyamatosan fejlődő bajnokság. Rengeteg játékos van, aki szeretne ott játszani, és valamikor engem is érdekelhet majd ez a lehetőség. Ráadásul szeretek Los Angelesbe menni nyaralni, és sokat golfozom, ha ott vagyok.”

A madridi öltöző: „A Real Madridnál rengeteg időt töltök Lukával. Jól ismerjük egymást, hiszen öt évet játszottunk együtt a Tottenhamben, itt pedig már hetet. Szóval természetesen remekül kijövünk egymással. Kroosszal is sokat szoktam beszélgetni. Szinte mindenkivel remekül kijövök, de hogy őszinte legyek, kettejükkel különösen.”

Az a bizonyos zászló: „Láttuk ezeket a zászlókat a meccs előtt az interneten. Viccelődtünk vele, néhányan pedig úgy gondolták, hogy ha továbbjutunk, akkor hoznak egyet. Én azt mondtam, hogy azt csinálnak, amit akarnak. Aztán együtt ünnepeltünk, és ez csak egy kis tréfa volt. Az emberek annak látják, aminek akarják, de én csak ünnepeltem, hogy a hazám továbbjutott, és nevettem.”

Bale

Pszichológia a futballban: „A játék ezen oldalával nagyon sokáig alig foglalkoztak. Ha beszéltél róla, akkor gyenge voltál. Az elmúlt évtizedben sokkal többször volt téma, többször érintették a sportnak ezt az aspektusát. Szerintem az emberek most megtapsolják a játékosokat, amikor azok kifejezik az érzéseiket.”

Kritika: „Nehéz kezelni a nyomást és a kritikákat egyszerre. Csak annyit tehetsz, hogy nem engeded ezt beférkőzni a fejedbe. Nyugodtnak kell maradnod, és a pályán végzendő feladatodra kell koncentrálnod.”

A Barcelona elleni győztes gólja a Király-kupa döntőjében: „Az volt az első trófeánk, megadta a lökést a továbbiakra. Emlékszem, hogy Cristiano sérült volt, és én voltam elől, Benzemával. Megpróbáltam élvezni a meccset, különleges találkozó volt.”

Az ollózás a Liverpool ellen: „Emlékszem, hogy jött a labda, hogy meglőttem, és szállt a kapu felé, a stadionban pedig egy pillanatra némaság lett úrrá. Nagyszerű emlék. Nem volt sok időm gondolkodni. Marcelo tudta, hogy ha bejuttatja a labdát a tizenhatoson belülre, akkor mi meg fogjuk próbálni befejezni az akciót. Mind együtt ünnepeltünk.”

Tovább

Az új Bernabéu fontos elemei

Teljes átalakulás
Amikor a Real Madrid elnöke jóváhagyta az átalakítást, egyértelművé tette: a stadion teljes átalakítása alapvető követelmény. Az érintettek ennek tudatában kezdték meg a munkát. Azt kapták feladatul, hogy a stadionból varázsoljanak egy építészeti remekművet, aminek eredményeként a régi Bernabéu csupán emlék marad. A cél az volt, hogy az eredmény egy olyan épület legyen, amely hasonlóan a Big Benhez vagy a Sydney-i Operaházhoz, világszerte ismertté válik majd.

Gyűrűk
A felső gyűrűk alapvető fontosságúak a munkavégzés kapcsán, nélkülük nem lehetne megvalósítani a terveket, azonban a stadiont a munkálatok közben használni fogják. A legnagyobb munkákat ennek megfelelően nyaranta végzik, bár a koronavírus kapcsán kialakult helyzet miatt gyorsabban haladhat a munka a tervezettnél. Ha a csapat a híreknek megfelelően a Di Stéfano Stadionban játssza le a hátralévő meccseit, úgy még több időt nyerhet a kivitelező. A stadiont körbeveszi egy kompressziós gyűrű. Ez teszi lehetővé, hogy egy belső gyűrű számos kábellel beépítésre kerülhessen. Így a pálya felszabadul, és folyhat a játék, miközben a tetőn munkavégzés zajlik. Erre a következő idényben kerül majd sor.

Bernabéu

15 perc alatt csukódó tető
A stadion tervezői szerint a tető 15 perc alatt záródik, vagy nyitódik ki teljes mértékben. A tető borítását egy hihetetlenül műanyagból készítik majd. A vízelvezetésre külön hangsúlyt fektettek a tervezésnél, hogy elkerüljék a súlygyarapodás miatti problémákat. A stadion tetőszerkezetébe beépítésre kerül egy teljesen körbe futó ledfal. A zárható tető 76 méternyi fény beengedését teszi lehetővé, ami a tervezők szerint világrekord.

Bernabéu

A külső változása
A lelátók olyanok maradnak, mint most, bár az egyik oldalon kapnak némi magasítást. A válgoztatások inkább a külsőre vonatkoznak majd, a Bernabéu belső része szinte olyan marad, amilyennek most ismerjük.

Rozsdamentes acél borítás
A stadiont rozsdamentes acéllemezek veszik majd körbe. Egy fém borítás, ami megvédi a stadion belsejét. A megfelelően kezelt rozsdamentes acél nem fog tükröződni, az építészek elmondása szerint az anyagot ránézésre úgy kell elképzelni, mint az konyhai edények anyaga. Egyértelmű, hogy titániumra hasonlít a külseje. Miután voltak olyan épületek, ahol korábban problémát okozott a hasonló borítás, mivel a napfény visszatükröződése megkárosította a környezetet, erre külön hangsúlyt fektettek a tervezésnél.

Bernabéu

Speciális homlokzat
Az új Bernabéut megtervező stúdió el akart szakadni attól a megközelítéstől, hogy egy épületnek négy homlokzata van. Ez motiválta őket. El akartak rugaszkodni a szimmetriától. Úgyhogy a homlokzat teljesen aszimmetrikus lesz. Attól függően mutat teljesen más arcot, hogy melyik oldalról nézzük. A sima és ívelt vonalak teljesen megváltoztatják a létképet, a megtekintés helyének függvényében.

Magaslati körbejárhatóság
A stadion felső része lehetővé teszi majd a teljes körbejárást, lényegében mint egy terasz. Innen a szurkolók élvezhetik a stadion látképét, de a város nevezetességeit is.

Bernabéu

Szimbolikus főbejárat
A jelenlegi Bernabéu 57 kapuval rendelkezik, de nincs egy hivatalos főbejárata. Ez lesz az új stadion egyik alapvető változtatása. A bejárat szimbolikus lesz, egy hatalmas lobbival a Paseo de la Castellana irányába.

Luxushotel
Az első tervek szerint egy luxushotel és egy bevásárlóközpont létrehozása nem lesz lehetséges. A tervezők azonban nem vetették el annak lehetőségét, hogy egy kisebb luxushotelt hozzanak létre, melynek szobái a pályára néznek. Nehéz lesz, de még nem zárták ki a lehetőséget.

Bernabéu

Múzeum kiterjesztés
A Real Madrid múzeuma a klub egyik fontos bevételi forrása, és továbbfejlesztik majd, hogy még nagyobb teret biztosíthassanak a kiállításnak. Éves szinten nagyjából négymillió ember látogatja a múzeumot, ami a spanyol fővárosban a Prado és a Reina Sofia múzeumok után a leglátogatottabb. A fejlesztés után vélhetően 20 euróra nő a belépőjegyek ára. A stadiont különböző jelentős események megrendezésére is használhatják majd, ami szintén lehetőséget teremt arra, hogy a klub plusz bevételekhez jusson.

Tovább

Ronaldo: Zidane titokban látogatott meg a kórházban, azóta barátok vagyunk

A partik
„Az általam rendezett partik nagyon jók voltak. Némelyik emlékezetesebb, mint a góljaim. Az emberek el sem tudják képzelni, hogy valójában mennyire jó bulik voltak ezek.”

„Florentino Pérez sokszor leszidott emiatt. A legjobb ilyen sztori az, amikor egyszer felhívott, és a következőt mondta: „Miért nem maradsz otthon? Nézd meg Figót…” Én erre a következőt mondtam: „Presi, ha nekem is olyan feleségem lenne, mint Figónak, én is otthon maradnék.””

Ronaldo és Pérez

„Arrigo Sacchi is letolt egyszer, és meg is büntetett. A következő alkalommal odajött hozzám, és azt mondta: „Pénzbüntetés vagy fejmosás?””

„Mindig a futball volt számomra az első, szóval nem bántam meg semmit. A futballisták fiatalok. Szórakozni akarnak, lányokkal akarnak találkozni. Ez teljesen normális a fiatalok esetében, főleg akkor, ha sok pénzük van.”

Sérülések
„Két nagyon komoly sérülésem volt, amelyek három évet vettek el a karrieremből, ennek pedig meglett a következménye. Ráadásul emiatt korábban kellett befejeznem a karrieremet.”

„Igazi gyötrődés volt, nagyon kemény időszak. A családom, a fizioterapeutáim és az orvosok is bátorítottak, hogy tartsak ki, és megérte. Ráadásul akkor lettem édesapa először, ami plusz motivációt adott.”

„Soha nem gondoltam arra, hogy véget érhet a karrierem. Sosem kételkedtem abban, hogy visszatérhetek. És egy pillanatig sem volt kétséges számomra, hogy a rehabilitáció, az egész tortúra, a fájdalom végül meg fogja érni.”

Ronaldo

„Zidane bejött hozzám a kórházba Franciaországban. Olaszországban játszott, a Juventus játékosa volt, de vállalta a rizikót, és eljött. Nem szólt, hogy jön, csak meglátogatott a kórházban, hogy megnézze, mi van velem. Ez a barátságunk születésének története.”

„1999-ben a Copa America után nyaralni mentem, túlsúlyos voltam, Vanderlei Luxemburgo pedig adott nekem Xenicalt, fogyasztó tablettát. 10 percenként wc-re jártam. Hogy fogok így edzeni? Pelenka, vagy valami ahhoz hasonló volt rajtam elővigyázatosságból. Áldozatot hoztam, hogy az edzőm elégedett legyen.”

„Egy olyan sérülés miatt hagytam abba a futballt, ami az utolsó évemben ért. Egy csúnya ágyéksérülés volt, ami egyben életem legfájdalmasabbja is volt. De 35 évesen már nem akartam egy újabb operációt. Nem éreztem magamban az erőt.”

Ronaldo és Zidane

A Barcelona, a Real Madrid és az Inter elhagyása
„Akaratom ellenére hagytam el a Real Madridot. Kezdtek problémáim lenni az edzővel, Fabio Capellóval. Ha 100 gramm túlsúly volt rajtam, azonnal kitett a csapatból.”

„Úgy gondolom, hogy úgy kezelt, mint egy saját túszt. Ha rosszul játszottam, az a súlyom miatt volt. Egyre rosszabb lett a kapcsolatunk, amíg egyszer elszakadt a cérna. Ha pedig ez történik, és az edző az erősebb, akkor a klubnak döntést kell hoznia.”

„Héctor Cúper rosszabb volt. Capellónak legalább volt múltja. De Cúper? Mit nyert?”

Ronaldo

„Az volt az egyetlen alkalom, hogy beszéltem Massimo Morattival. A következőt mondtam neki: „Elnök úr, nem tudom ezzel az edzővel folytatni. Küldje el, vagy én megyek.” Ő Cúpert választotta.”

„A Barcelonánál aláírtam egy szerződéshosszabbítást, és elmentem nyaralni Brazíliába. Öt nappal később felhívtak, és elmondták, hogy nem akarják végig vinni a szerződés megújítását.”

„Sosem rajtam múlott. Én maradni akartam. Ha egy klub nem értékelt úgy, ahogy kellett volna, nem a kezemben volt a döntés. Én mindig maradtam volna.”

Az 1998-as vb-döntő
„Úgy döntöttem, hogy ebéd után pihenek egy kicsit, és az utolsó dolog amire emlékszem az, hogy ágyba kerülök. Lefeküdtem az ágyba, ott aztán volt egy rohamom, és arra eszméltem, hogy orvosok és játékostársak vannak körülöttem.”

„A tesztek semmi rendelleneset nem mutattak. Kimentünk a stadionba, én elmondtam Zagallónak, hogy jól érzem magam, nincs semmi gond és játszani szeretnék. Nem igazán tehetett mást, minthogy elfogadja ezt.”

Ronaldo

„Lehet, hogy ez hatással volt az egész csapatra, hiszen egy roham ijesztő lehet. Nem látsz ilyet minden nap. De kötelezettségeim voltak a hazámmal szemben, és nem akartam cserben hagyni a csapatot. Megvolt a büszkeségem, úgy éreztem, hogy tudok játszani.”

„A 2002-es döntő ugyanakkor volt, mint a párizsi. Ebéd után mindenki elvonult pihenni, de én nem akartam aludni. Megmondtam Didának, hogy most velem marad. Nem aludtam, mert féltem, hogy újra megtörténik.”

Futball
„Szívesen lőttem volna azt a bizonyos gólt a Compostela ellen a Real Madrid színeiben.”

„A galaktikus érának nevezett időszakban Zidane-nal játszhattam, egy emberrel, akit csodálok. Ő a legjobb, akivel valaha is játszottam, akit edzeni láttam. Ő az, aki leginkább lenyűgözött engem. Hatalmas kiváltság volt vele játszani.”

Galaktikusok

„Hatalmasak voltak az elvárások a galaktikusokkal szemben, mi pedig nagyszerű meccseket játszottunk. Fantasztikus generáció volt az, amely megváltoztatta a futball üzleti oldalát.”

Élet
„Sok dolog miatt mozdulnak meg az emberek. Ha mondjuk fekete vagy, vagy meleg. De nem emlékszem arra, hogy bárki is megvédett volna, amikor kövérnek neveztek. De nem érdekel.”

„Vazektómiát csináltattam, de egy egész futballcsapatnyi spermát fagyasztattam le, ha a feleségem esetleg meggondolná magát.”

Tovább

Varane: Ideje szerződést hosszabbítani

Raphaël Varane szombaton ünnepelte 27. születésnapját egy olyan idény közben, ami remekül sikerült számára. A francia védőt elkerülték a sérülések, a teljesítménye pedig figyelemre méltó. 3000 perc játék (3. a csapaton belül), 4 gól (amivel a 2016-2017-es idényben elért eredményét egalizálta) és egy gólpassz. A 2018-2019-es idény befejezését követően a PSG élénken érdeklődött iránta, azonban ő úgy döntött, Madridban marad, és ez az egész ügy nem volt hatással a teljesítményére.

A következő néhány hónap rendkívül fontos lesz Varane és a Madrid számára. A játékos szerződése 2022-ben jár le, az AS szerint pedig egyelőre még nem történt közeledés a felek részéről a kontraktus meghosszabbítása kapcsán. Azok a játékosok, akik egy éven belül lépnek be szerződésük utolsó évébe, szerződéshosszabbításra számíthatnak.

Varane

A koronavírus azonban mindenre hatással van. A játékosok, akik megkezdik szerződéseik utolsó 18 hónapját, és még nem kezdődött meg a szerződéshosszabbítási folyamat az esetükben, úgy érezhetik, hogy a klub eldöntötte, szabadon távozhatnak.

A Madrid folyamatosan nyomon követi a játékosok helyzetét, és próbálja kezelni az egyedi eseteket. Egyelőre még nem tették még az első lépést Varane esetében, ám úgy ítélik meg, hogy nem kritikus a helyzet, tekintettel a klub és a játékos jó kapcsolatára. A PSG továbbra is érdeklődik a védő iránt, de egyelőre semmi konkrétum nem történt még ez ügyben, azonban a Manchester United is lehetséges opcióként tekint a franciára.

Varane azt tervezi, hogy a Real Madrid játékosa marad. Szeretne a klubnál maradni, amellyel mindent megnyert klubszinten, és ahol az elmúlt nyolc évet töltötte. A klub nem gondolja úgy, hogy a tárgyalások során a pénz jelentheti a motivációt Varane számára. Az azonban esetleg elképzelhető forgatókönyv lehet, hogy a játékos új kihívásokat keresne egy másik bajnokságban, másik csapatban.

Varane az előző idényben nem akart távozni, tekintettel a katasztrofális idényre. A LaLiga elérhetetlennek bizonyult a csapat számára, a BL-ből az Ajax ejtette ki a blancókat, a Király-kupától pedig az elődöntőben búcsúztak. Nem szerette volna elhagyni a klubot egy ilyen nehéz pillanatban, és Zidane visszatérését is pozitívan élte meg.

A helyzetet tovább súlyosbítja Sergio Ramos esete, hiszen a 34 éves védő szerződésére is oda kell figyelnie a Real Madridnak. Emellett ott van még Nacho bizonytalan jövője, és Militão gyenge teljesítménye is. Biztosan lennének csapatok, akik élnének a lehetőséggel, ha Varane 2022-ben, 29 évesen ingyen igazolhatóvá válna. Kérőkben nem lenne hiány.

A Real Madridnál töltött 9 idénye alatt Varane nyert négy BL-t, két bajnoki címet, egy Király-kupát, négy klubvilágbajnokságot, három UEFA-szuperkupát és három Spanyol Szuperkupát. Nemzetközi szinten pedig begyűjtött egy világbajnoki címet a francia válogatott színeiben.
 

Tovább

Florentino Pérez nagy terve 2022-re

A Luis Figóval, Zinédine Zidane-nal, Ronaldóval és David Beckhammel kapcsolatos emlékek még mindig lenyűgöznek bárkit, ahogy a tíz évvel ezelőtti második generáció, Cristiano Ronaldóval, Kakával, Karim Benzemával és Xabi Alonsóval szintén.

A második éra fektette le az alapokat ahhoz a csapathoz, amely néhány évvel később ötből négy BL-címet nyert meg, köztük a példátlan triplázással.

Cristiano távozása természetes módon maga után vonta az átalakulás időszakát, de néhány sikertelen próbálkozást követően Zidane visszatért a csapat élére, hogy kezébe vegye az irányítást a Santiago Bernabéuban.

A Real Madrid számára a 2022 emlékezetes év lehet, egy olyan év, amelyben a klub egy újabb szupercsapatot épít. Kylian Mbappé az első számú célpont, a csatár lehet az ékkő Florentino Pérez koronáján.

Mbappé

Stratégiai fontosságú igazolás
Mbappé szerződése 2022-ben jár le a párizsiakkal, ami azt jelenti, hogy akkor ingyen igazolhatóvá válik. Elképzelhető, hogy Eden Hazard-hoz hasonlóan ő is egy évvel előbb érkezik, csökkentett áron.

A Real Madrid minden alkalommal meg fog próbálkozni a játékos leigazolásával, ha lehetősége adódik rá. Ha Mbappé nem hosszabbít a párizsiakkal, akkor legközelebb 2021-ben, remélve, hogy a PSG szeretne még valamennyi pénzhez jutni a játékosért, ahelyett, hogy egy évvel később teljesen ingyen elengednék.

Az is elképzelhető, hogy a PSG kemény dió lesz, és a Real Madridnak 2022-ig várnia kell Mbappé megszerzésével, de ha egy ilyen kaliberű játékost ingyen tudnak megszerezni, azt nem fogják elutasítani.

A Bernabéu átépítésével a blancók Európa egyik leglenyűgözőbb stadionjával rendelkeznek majd, Florentino pedig olyan csapatot szeretne a pályára varázsolni, amely méltó egy ilyen otthonhoz.

Ami talán az egyik legérdekesebb dolog az új stadionnal kapcsolatban, az az, hogy a régi stadion alapjaira épül, nem pedig nulláról kezdik újra felépíteni. Egy ilyen ambiciózus terv megvalósulását az elnök úgy szeretné megünnepelni, hogy a világ legjobb játékosait bocsátja az edzője rendelkezésére.

Håland célkeresztben
Erling Håland a következő név a klub kívánságlistáján. A norvég csillogott ebben az idényben, fejlődése pedig csak egy újabb löketet kapott azóta, hogy a Borussia Dortmund játékosa lett januárban.

Haland

Hålanddal és Mbappéval támadásban, Martin Ødegaard-ral a középpályán, és az olyan brazil fiatalokkal, mint Reinier, Vinícius és Rodrygo, a Madrid megállíthatatlanná válhat.

Bizalom Viníciusnak
A klubnak még mindig nagy reményei vannak Vinícius kapcsán, annak ellenére, hogy a gólok hiánya miatt sok kritikát kap a játékos. A brazil már eleget tett ahhoz, hogy meggyőzze a Real Madridot, hogy ő az, aki a jövőben akár az Aranylabdát is megnyerheti, a blancók pedig arra számítanak, hogy 2022-ben a világ egyik legjobbja lesz.

Vinícius

Nehéz megjósolni, hogy mi fog történni, de valószínűnek tűnik, hogy Håland előbb érkezik majd, mint Mbappé. Ezt követően a francia támadó ügyét kell megoldani, de a Real Madridnál mindenki biztos abban, hogy 2022-ben, az új Bernabéuban őt akarják látni.