A Keselyû ötöse
1983. november 14-én az El País egyik cikkében egy Julio César Iglesias nevû újságíró keresztelte el az akkori Real Madrid ifjú tehetséges generációját a fenti névvel. Akárcsak a galaktikusok esetén, ez az elnevezés is bevonult a történelembe, habár minden valószínûség szerint ezt a szerzõ akkor még nem is sejtette. „Az a beszámoló az egyik legjobb spanyol generáció születésének a lenyomata volt” – írta jóval utána Santiago Segurola, aki ma Marca egyik legismertebb újságírója.
Az ötös fogat tagjai a következõk voltak: Butragueño – a csapat vezére, akirõl az elnevezés is született, ugyanis az õ beceneve a keselyû (el buitre) – Míchel, Martín Vázquez, Sanchís és Pardeza. Mindannyijukban az volt a közös, hogy a Castillából indultak, ahol megnyerték a spanyol másodosztály küzdelmeit (mivel egy fiókcsapat nem tud feljutni a felnõtt csapat mellé, ez a lehetõ legnagyobb siker). Akit a Castilla története részletesebben érdekel, az itt elolvashatja a háromrészes sorozatunkat a csapatról. Érdekes módon az a Pardeza került fel elõször a nagyokhoz, aki aztán a legkorábban távozott Madridból. A klub jelenlegi sportigazgatója egy évvel Butragueño, Sanchís és Martín Vázquez elõtt jutott be az elsõ vonalba. Õket követte egy idénnyel késõbb Míchel (a Sevilla jelenlegi vezetõedzõje), aki saját bevallása szerint majdnem a Málagához igazolt, de végül remekül kiegészítette a „Keselyû ötösét”, és segítette csapatát zsinórban öt bajnoki címhez (1986, 1987, 1988, 1989, 1990) és két UEFA-kupa gyõzelemhez (1985, 1986). A sikeres korszak a kezdeti mag tagjainak távozása után, a 90-es évek elején ért véget.
A „Macsók” ötöse
Kevésbé volt prózai a késõbbi generáció elnevezése, amelyet ezúttal nem egy újságíró, hanem maga Hugo Sánchez talált ki. A 80-as évek végén jártunk, amikor még Madridban játszottak Butragueñóék (tehát ez papíron még "A Keselyû ötösének” a korszaka volt), de a csapat nagy sztárja a mexikói gólvágó lett. A korábbi elnevezés mintájára a csatár kitalálta, hogy õk mostantól legyenek „A Macsók ötöse”. Mindenki úgy értelmezte a dolgot, mint egy férfias kinyilatkoztatás, arról a büszke és legyõzhetetlen csapatról, amely zsinórban ötször hódította el a bajnoki címet. A valóság azonban annyira távol volt ettõl, mint amennyire banális volt a név eredete.
Hugo késõbb elmagyarázta, hogy azért jutott eszébe ez a név, mert Spanyolországban folyamatosan ezt mondogatták neki: „Hogy vagy macsó?/ Mi a helyzet macsó?" (Cómo estás, macho?/ Qué pasa, macho?). Ez a kifejezés fõleg Spanyolországban elterjedt, és körülbelül úgy hangzik, mintha magyarul azt mondanánk: „Mi a helyzet öreg?”, annyi különbséggel, hogy a férfiasságukra büszke spanyolok szeretik macsónak hívni egymást. Hugo maga vallotta be egy késõbbi beszélgetésen: „Ezt nagyon mókásnak találtam, ezért döntöttem úgy, hogy ezzel a névvel kereszteljük magunkat”.
A legendás csatár, akinek más utat szántak
„A Macsók ötösének” tagja volt az a Carlos Alonso González is, akit Santillana néven valószínûleg sok olvasó ismer. A spanyol futballtörténelem egyik legjobb csatára a Real Madrid történetének harmadik legeredményesebb játékosa, aki 17 idényen keresztül szolgálta a klubbot. Mindez lehet, hogy nem vált volna valóra, ha nevelõire hallgat, akik egy egészen más jövõt képzeltek el neki:
Santillana a szülõfaluján kezdte tanulmányait a „Colegio de las Monjas Clarisas” nevû katolikus intézményben. A diákok nagyon vallásos nevelést kaptak, és „Carluco” vagy „Carlitos”, ahogy ott hívták, rendszeresen segédkezett a szertartásokon ministránsként. „Micsoda remek kisfiú vagy! Minden tekintetben nagyon jól viselkedsz” – mondták akkoriban neki az apácák.
Santillana így emlékszik vissza azokra az idõkre: „Nagyon élénken érdeklõdtek irántam. Egy nap azt mondták nekem, hogy nagy misszionárius válna belõlem. Már azt is kitalálták, hová kellene mennem: a Fülöp-szigetekre! Amikor felvetették nekem a misszió ötletét és az úti célt, nem haboztam válaszolni: Nõvérem, én nem hagyom ott a szenvedélyem, a focit azért, hogy misszionárius legyek”. Ma már ki lehet jelenteni, hogy jól döntött…
A sorozat elõzõ részei: