Spanyolország – Németország: statisztikák a BL elõdöntõi elõtt

A Bajnokok Ligája idei kiírásának elõdöntõjébe két spanyol (Real Madrid, Barcelona) illetve két német (Borussia Dortmund, Bayern München) együttes került be. Az AS statisztikusait is megmozgatta ez a kvartett, nézzük, hogy mit mondanak a számok.

Két páros két országból: A Bajnokok Ligája történetében elõször fordul elõ, hogy két ország két-két csapata képviselteti magát a legjobb négy között. Korábban a Vásárvárosok kupájában egyszer (Barcelona, Zaragoza, Chelsea, Leads, 1965-1966), az UEFA kupában háromszor (Köln, Werder Bremen, Fiorentina, Juventus, 1989-1990; Leverkusen, Dortmund, Juventus, Parma, 1994-1995;  Hamburg, Werder Bremen, Dinamo Kijev, Shakhtar, 2008-2009) volt már ilyen. A négy alkalomból csupán egyszer fordult elõ, hogy az azonos országokból érkezõ csapatok egymás ellen vívták az elõdöntõket (Werder – Hamburg, Dinamo – Shaktar).

Bajnokok: A sors úgy hozta, hogy Spanyolország és Németország bajnoki címvédõi (Real Madrid és Dortmund) illetve a két (feltehetõen) leendõ bajnok (Barcelona és Bayern München) csap össze egymással.

Triplázás: A PSG kiesésével matematikailag már csak két csapatnak van esélye a triplázásra: a Bayern Münchennek és a Real Madridnak. A Bayern az elsõ lenne a német futball történetében, bár a statisztikák azt mutatják, hogy egy évtizedre csak egy triplázás jut, az Inter pedig ebben az évtizedben már sikeresen végrehajtotta ezt a feladatot. A korábbi triplázók: Celtik (1960-as évek), Ajax (1970-es évek), PSV (1980-as évek), Manchester United (1990-es évek), Barcelona (2000-es évek), Inter (2010-es évek).

A legtöbb elõdöntõ: Real Madrid (24), Barcelona (15) és Bayern München (15) a három legtöbb elõdöntõt játszott csapat a Bajnokok Ligája történetében. A Dortmund számára ez lesz a negyedik alkalom.

Madrid – 23-ból 12: A Madrid a lejátszott 23 elõdöntõjébõl 12 alkalommal jutott tovább, azonban a legutóbbi három esetben kiesett: 2002/2003 Juventus, 2010-2011 Barcelona, 2011-2012 Bayern München. 1968 és 1980 között a Madrid négy egymást követõ szezonban esett ki az elõdöntõben.

Barça – 14-bõl 7: A Barca 14 alkalomból hétszer jutott tovább. A 2001-2002-es szezon óta, vagyis a szabályok megváltoztatása óta: 2001-2002 (kiesés, Real Madrid), 2005-2006 (továbbjutás, Milan), 2007-2008 (kiesés, Manchester United), 2008-09 (továbbjutás, Chelsea (Övrebö közremûködésével)), 2009-10 (kiesés, Inter), 2010-11 (továbbjutás, Real Madrid), 2011-12 (kiesés, Chelsea).

Bayern – 14-bõl 9:
A Bayern csupán öt elõdöntõ párharcot veszített el, a legutóbbi hármat pedig megnyerte. Az 1999-2000-es szezon óta mindig továbbjutottak, ha elértek idáig. Akkor a Real Madrid állította meg õket.

Barca – sorozatban hat: A Barcelona az elsõ olyan csapat, amely hat egymást követõ évben jut be a Bajnokok Ligája elõdöntõjébe, ezzel a katalánok a Real Madrid 1956 és 1960 között beállítottrekordját adták át a múltnak. A legutóbbi nyolc elõdöntõbõl hét esetben ott voltak, az egyetlen kivétel a 2006-2007-es szezon, amikor Benitez Liverpoolja állította meg õket.

A veretlen Dortmund: A négyesbõl a Borussia Dortmund az egyetlen olyan csapat, amely veretlen az idei Bajnokok Ligája kiírásban (6 gyõzelem, 4 döntetlen). A németek szeretnének a hetedik olyan csapat lenni, amely veretlenül nyeri meg a Bajnokok Ligáját. Ez korábban a következõknek sikerült: Marseille (1992-1993), Milan (1993-1994), Ajax (1994-1995), Manchester United (1998-1999 and 2007-2008) and Barcelona (2005-2006)

A negyedik kalap: A Dortmund a harmadik olyan csapat, amelyik a negyedik kalapból eljut az elõdöntõig a Bajnokok Ligájában. Eddig ez a következõknek sikerült: Dinamo Kijev (1998-1999), Monaco (2003-2004). Az ukránok a Hitzfeld féle Bayern München ellen búcsúztak az elõdöntõben, a Monaco pedig a döntõben veszített Mourinho Portója ellen.

Három spanyol az elõdöntõben: Elsõ alkalommal jutott el két német együttes az elõdöntõig. A spanyol csapatok esetében ez a nyolcadik alkalom, hogy legalább ketten eljutottak eddig, ebbe beletartozik az egyetlen olyan eset is, amikor három csapatnak sikerült az elõdöntõig jutni: az 1990-2000-es szezonban a Real Madrid, a Barcelona és a Valencia jutott el idáig. A Madrid a Valenciát gyõzte le a döntõben.

Nyolcból hat: Az elõbb említett nyolc alkalomból hatszor spanyol csapat nyerte a tornát.

Kilencven mérkõzés: A spanyol és német csapatok 90 kétmeccses párharcot játszottak egymás ellen európai hadszíntéren. A németek 51 alkalommal jutottak tovább (57%). Ha csak a Bajnokok Ligáját vesszük figyelembe, akkor a mérleg a spanyolok felé dõl: 17 továbbjutás 27 párharcból (63%).

Forrás: AS
Szólj hozzá te is!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

TÉMÁBA VÁGÓ CIKKEK