Így festenek most az erõviszonyok a Real Madridban

A keret átalakult. Távozott Xabi Alonso, Di María, Diego López, Morata és Casemiro, de vannak érkezõk is: James, Keylor Navas, Chicharito és Kroos. Az öltözõn belül új kép van kialakulóban. Ennek a folyamatnak vannak a sporttal kapcsolatos következményei, de más téren is érezteti a hatását. Nem csak a nevek változtak, a játékosok hierarchiája is. Egyesek elnyomókká, mások elnyomottakká válnak, van, aki „újjászületik”, mások pedig elvesztik befolyásukat a csapatban.

Funkció szerint hat játékoscsoportot különíthetünk el a Real Madrid keretében. Ezek a következõk:

1. A tényleges kapitányok
Itt csupán két emberrõl beszélhetünk: Sergio Ramosról és Cristiano Ronaldóról. Õk a „fõnökök”. Az erkölcsi és lelki viszonyítási alap, akár van rajtuk karszalag, akár nincs. Ramos 2005-ben érkezett a fõvárosba, azóta a csapat szívévé vált.
Tehetsége, játékminõsége, színvonala emelte fel õt. Szinte senki nem szegülhet szembe Sergióval anélkül, hogy kockáztatná a vereséget. Kimagasló pozíciója még jobban megerõsödött azáltal, hogy Casillas befolyása csökkent a királyi gárdában. Mourinho idejében a blancók elsõ számú kapitányának tekintélye hanyatlásnak indult, s Ramos ragadta magához az irányítást, mikor veszélyes vizeken evezett a csapat. Ebben segítségére volt Cristiano, akivel jó barátságot is ápolnak, s akivel tulajdonképpen egy szövetséget alakítottak ki az öltözõn belül.

CR7 nem csak az egyik legrégebben itt lévõ játékos a keretbõl (az ötödik „legöregebb”, ami a csapatban töltött idõt illeti), hanem a klub és a világ legfontosabb játékosa, mely szintén ok arra, hogy meghallgassák, és szava komoly tekintélyt képviseljen a társak körében. Ráadásul az évek során egoista, individualista stílusát levetkõzve igazi csapatjátékossá érett, aki többet gondol másokra, mint saját magára. Ebben Ramosnak, Casillasnak és Zidane-nak is kiemelkedõ szerepe volt.

2. Iker Casillas
Azt mondhatjuk, a Real Madrid kapusa önmagában egy csoportot formál. Kivételesek a képességei. Õ a karszalag tulajdonosa, de azt sem lehet kétségbe vonni, hogy a kapitányi szerepben Ronaldo és Ramos látszólag túlnõttek rajta. A Mourinho-éra alatt Iker befolyása csökkent a csapatban. Õ maga is úgy döntött, inkább kihátrál a konfliktusokból. Visszakozása és elszigetelõdése a magányig fokozódott, már nem volt hatással a Real Madrid játékosaira. Az utóbbi hónapokba mintha visszaszerzett volna valamicskét régi erejébõl, fõleg azért, mert a nyári távozások miatt néhány komolyabb tényezõ is kiesett a rangsorból. Higuaín, Özil, Albiol, Diego López, Xabi Alonso vagy Di María karizmatikus játékosok voltak, akik olyanok számára adták át a helyet, akik elõtt Iker régi fényében tündökölhetett. Az, hogy kezdõvé avanzsált, szintén segített neki. Minél többet játszhatsz, annál fontosabbnak éreznek a csapatban. Maga Iker is megváltozott. Ismét kiállt magáért, s kapitányként viselkedett, mely szerepben korábban több szezonon keresztül is tündökölhetett. Pozitív, építõ jellegû hozzáállást mutat, mely már észrevehetõ volt a Real Sociedad elleni meccset követõen is. Szembenézett a helyzettel, nem bújt el, egyenes volt. Annak ellenére sem vonul a háttérbe, hogy a játékosok jó részével igen hûvös a kapcsolata.

3. Kapitányok a második vonalban
A Real Madridnál a kapitányi rangot az elsõ csapatban töltött szezonok szerint osztják ki. Eszerint a sorrend Casillas, Sergio Ramos, Marcelo és Pepe. Az elsõ kettõrõl már esett szó, hátra van a harmadik és negyedik ember a sorban. A brazil és portugál bekk formálják a második vonalat, õk komolyabb szerepet töltenek be az öltözõben, mint az átlag, de a két elsõ kapitány, illetve Cristiano Ronaldo alatt vannak a hierarchiában. Az egyenlõtlenség intézményi szinten is megjelenik, a vezetõség kizárólag Ramosszal és Casillasszal tárgyal klubszintû ügyekben – ezzel kapcsolatban egyébként nekik maguknak is vannak fenntartásaik. Akárhogy is, tapasztalatuk, karakterük, elkötelezettségük és hosszú karrierjük miatt adnak a szavukra, a komolyabb döntések meghozatalakor értékelik a véleményüket.

4. A „tisztek”
A negyedik csoportban azokat találjuk, akiknek a véleményét tudásuk, tapasztalatuk (esetleg mindkettõ) miatt figyelembe veszi a csapat. Ide tartozik például Benzema és Bale is. A francia félénk, visszavonuló természete miatt nehezen vívta ki magának az elismerést, de Florentino Pérez támogatásának vagy Zidane bizalmának köszönhetõen az elõzõ szezon során kiemelkedett azok közül, akiket csupán csak tisztel a gárda. Bale státusza hasonló, személyisége hasonlóan félénk, kevésbé hajlamos az irányításra. Ennek ellenére jelentõs játékos, s épp ezért különleges helyzetben van, Arbeloa is ezen “csoport” tagja, aki egyike a veteránoknak, Xabi Alonso és Diego López távozásával elmentek legjobb barátai, de karakterébõl adódóan szeret részt venni a közösség életében.

5. A középmezõny
Itt van a csapat nagyobb része, a keret zöme, az olyan játékosok, akikben nincs vezetési hajlam, befolyásuk pedig átlagosnak tekinthetõ. A játékosok közül itt találjuk Carvajalt, Varane-t, Nachót, Coentraót, Khedirát, Illarramendit, Iscót, Modricot és Jesét.

6. Az újak
A csoport neve mindent elmond. James, Keylor Navas és Kroos nem különösebben akarják befolyásolni az erõviszonyokat, nem törekednek vezetõ szerepre a csapaton belül (Chicharitóról még ennyit sem tudni). Ennek ellenére Kroosról elképzelhetõ, hogy irányítani fog. Még csak pár hónapja van itt, de már megmutatta, hogy olyan fából faragták, ami a vezetésre predesztinálja a nem is olyan távoli jövõben.

Forrás: eleconomista.es
Szólj hozzá te is!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

TÉMÁBA VÁGÓ CIKKEK