Puskás Ferenc és öröksége

Puskás Ferenc 2024 november 17

A februári hónappal elkezdődött a magyar Sport Tv jóvoltából egy PlayBEK címmel futó műsor, amely a Bajnokok Ligája és annak elődje, a Bajnokcsapatok Európa-kupája döntőit eleveníti fel. Puskás Ferenc, a Real Madrid és a magyar válogatott legendája a mai napig az egyetlen magyar labdarúgó, aki megnyerte a Bajnokcsapatok Európa-kupáját.

A PlayBEK első műsorában az 1960. május 18-án, a glasgowi Hampden Parkban 135.000 néző előtt megrendezett Real Madrid-Eintracht Frankfurt mérkőzést adták le.

A lassan 65 évvel ezelőtti finálé legendás mai napig. A Real Madrid 7:3 arányban tudott nyerni, természetesen egyébként hátrányból fordítva. Ez a legtöbb góllal büszkélkedő finálé. De az igazán érdekes az, hogy Alfredo Di Stéfano mesterhármast lőtt, míg Puskás Ferenc a történelem egyetlen mesternégyesét szerezte BEK-, illetve BL-döntőkben.

Puskás története talán még azok körében is ismert, akik nem napi rendszerességgel követik nyomon a labdarúgást. 1956-ban a forradalom kitörésekor Puskás akkori csapata a Budapest Honvéd egy BEK (mai BL) mérkőzésen vendégszerepelt Spanyolországban, ahol 2-3-ra kikapott az Athletic Bilbaótól. Ezután a bizonytalan hazai állapotok miatt a csapat úgy döntött, hogy vár a visszatéréssel, és a decemberi brüsszeli visszavágó után elutazott a hazai vezetés által nem engedélyezett dél-amerikai turnéra. A többi történelem. Puskás nem tért vissza Magyarországra, 18 hónapos eltiltást kapott és amennyiben haza tért volna börtön várt volna rá.

Valahol mégis ez az eltiltás az, ami a történelem legsikeresebb klubjához vezette a magyar klasszist. Érdekesség, hogy az 1950-es években a magyar bajnokság beletartozott a világ legjobb öt bajnokságába, míg a válogatott megnyerte az Európa bajnokság elődjét, az olimpiát és játszott világbajnoki finálét is. Puskás pedig ennek a válogatottnak és a magyar bajnokságnak is a legjobb játékosa volt. Nem csoda, hogy két kézzel kapkodtak érte a klubok.

Puskás szeretett volna aláírni az RCD Espanyol csapatához, ahol még próbajátékon is volt, majd megkereste az AC Milan és a Juventus is, de ezeket a lehetőségeket mind keresztülhúzta az eltiltás. A 18 hónap leteltével legnagyobb kérője az angol Manchester United volt, akik elől végül elhappolta őt a Real Madrid.

Az 1960-as BL-finálé és Puskás legjobb éve!

Puskás Ferenc 31 évesen, túlsúlyosan, sokak szerint már túl a csúcson érkezett meg Madridba. Debütáló idényében, az 1958-59-es szezonban mégis 25 gólt szerzett, melynél többet első idényében akkor csak az argentin Alfredo Di Stéfano ért el a Real Madrid színeiben. Ő az 1953-54-es idényben 28 góllal debütált.

Puskás legjobb naptári éve egész biztosan az 1960-as volt Real Madrid játékosként.

Sokan úgy vélik, hogy ekkoriban a magyar klasszis volt Európa, de talán a világ legjobb labdarúgója is. 1960-ban nagy esélye volt arra, hogy elnyerje a France Football Aranylabdáját, első magyarként.

Akkoriban a France Football Aranylabdáját még naptári évre osztották ki, így nem egy adott szezon alapján kellett megítélni a győztest, mint manapság.

Az 1960-as naptári év bizony kiállt Puskás Ferenc mellett.

Magát a díjat 1956-ban osztották ki első ízben, melyet akkor az angol Stanley Matthews nyert meg mindössze három ponttal a Real Madrid argentin zsenije, Alfredo Di Stéfano előtt, a harmadik egyébként abban az évben szintén egy Real Madrid játékos, a francia Raymond Kopa lett. Az ezt követő három esztendőt azonban végig uralta a Real Madrid aranylabda porondon is. 1957-ben Alfredo Di Stéfano nyerte a díjat, 1958-ban Raymond Kopa, míg 1959-ben újfent Alfredo Di Stéfano. El is érkeztünk az 1960-as naptári évhez.

A díj fő esélyesei ebben az évben Puskás Ferenc, Alfredio Di Stéfano, Uwe Seeler és Luis Suárez voltak.

A sportrajongók úgy vélték, hogy ezt a díjat csakis Puskás Ferenc nyerheti meg. 1960. december 13-án Párizsban adták át az Aranylabdát és némi meglepetésre Luis Suárez (FC Barcelona) 54 pontot szerzett, míg Puskás Ferenc 37 ponttal mindössze második lett, alig megelőzve Uwe Seelert (33 pont) és Alfredo Di Stéfanot (32 pont). Az okokról számtalan elmélet és spekuláció született. A leggyakrabban felmerülő ok a politika és az elfogultság. Az igazságot valószínűleg sosem tudjuk meg, de ahogy mondani szokták talán fél úton lehet valahol. Van egy olyan elmélet is, hogy a futballtársadalomnak már elege volt abból, hogy a Real Madrid sorozatban ötödik éve volt Európa legjobb klubcsapata és már három éve ők adták mindig a világ legnagyszerűbb labdarúgóját is.

A szavazó újságírókat mindenesetre érdemes megemlíteni. Ekkoriban 19 ország szakembere szavazott és ez alapján dőlt el a végső győztes. Az érintett országok: Ausztria, Belgium, Bulgária, Csehszlovákia, Anglia, Franciaország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Szovjetunió, Spanyolország, Svédország, Svájc, Törökország, Nyugat-Németország és Jugoszlávia voltak.

Puskást öt ország újságírója szavazta az első helyre (Ausztria, Belgium, Bulgária, Lengyelország és Jugoszlávia). A probléma ott kezdődik, hogy egy újságíró sem volt, aki a második helyre tette volna, mindössze egy, aki a harmadik helyre rakta (Svájc) és négyen tették a negyedik, (Svédország, Törökország, Nyugat-Németország, Anglia) és egy ország küldötte az ötödik helyre (Spanyolország).

Ebből világosan kirajzolódik, hogy Puskást nem szavazta be a legjobb öt közé nyolc ország küldötte, mely a szavazó újságírók 42%-a.

Ezek az országok voltak a Szovjetunió, Csehszlovákia, Franciaország, Görögország, Olaszország, Hollandia, Portugália és Magyarország.

A Keleti-blokk alá tartozó Csehszlovákia, Szovjetunió és Magyarország újságírói nagy valószínűséggel politikai megfontolásból nem tették be a legjobb öt közé Puskást.

Szóbeszédek szerint a francia Gabriel Hanot, aki a BEK egyik alapító tagja, már nagyon unta, hogy a Real Madrid nyeri az Európa legjobb klubcsapatának kijáró trófeát évek óta, nem egyszer pont francia klubokat megállítva, így Puskást ezért se tette be a legjobb öt közé. Úgy vélte, hogy a Real Madridból csak Di Stéfanót és Gentót rakja be a legjobb öt közé, hisz nekik amúgy is csekély esélyük van a végső győzelemre.

Bizonyos elméletek szerint a görög, olasz, holland és portugál újságírók pedig a friss emlék miatt nem voksoltak Puskásra. De mi is volt az a friss emlék?

A Real Madrid 1955 és 1960 között öt éven keresztül volt Európa királya és évek óta a habfehéreknél játszottak a világ legjobb játékosai. 1960. novemberében az FC Barcelona a BEK-ben azonban 4:3 összesítéssel ki tudta ejteni a címvédő Real Madridot, ami óriási szenzáció volt. Ebben a párharcban pedig Luis Suárez két gólt szerzett. A görög voksoló ugyan Di Stéfanot első helyre tette, de a top ötbe nem rakott be más Real Madrid játékost. A holland szavazónál Di Stéfano negyedik lett, de más nem fért be. A portugál voksoló Raymond Kopát jelölte elsőnek, de más Real játékost nem. Az olasz szakembernél pedig egy Madrid játékos sem fért fel a top ötös listára.

Most, hogy megnéztük a szavazás alakulását térjünk ki számszerűleg arra, miért is olyan meghökkentő az, hogy nem Puskás Ferenc lett 1960 Aranylabda győztese.

A számok Puskás mellett állnak ki

Puskás Ferenc (forrás: realmadrid.com)
Puskás Ferenc (forrás: realmadrid.com)

Mint említettem 1960 kapcsán naptári évről kell beszélnünk, így az 1959-60-as szezon második fele és az 1960-61-es szezon első fele számított bele. Az akkori adatokhoz segítségül vettem az El Mundo Deportivo és az ABC.es újságok beszámolóit. Innentől pedig beszéljenek a számok.

Luis Suárez 1960-as naptári éve:

  • 37 mérkőzés
  • 18 gól
  • 15 gólpassz
  • La Liga győztes
  • Vásárvárosok kupája (mai Európaliga) győztes
  • Finálékban szerzett gólok: 0

Puskás Ferenc 1960-as naptári éve:

  • 39 mérkőzés
  • 49 gól
  • 25 gólpassz
  • Bajnokcsapatok Európa-kupája (mai Bajnokok Ligája) győztes
  • Klubvilágbajnok
  • A spanyol liga gólkirálya
  • Bajnokcsapatok Európa-kupájának gólkirálya
  • Klubvilágbajnokság gólkirálya
  • Finálékban szerzett gólok: 6 (négy gól a Bajnokcsapatok Európa-kupájában a Frankfurt ellen és két gól a klubvilágbajnokság döntőjében a Peñarol ellen).

Ma 2025-ben rendkívül nehéz elképzelni, hogy egy játékos, aki közel 50 gólt szerez egy naptári évben és, aki a legtöbb gólpasszt jegyezi, három gólkirályi címet nyer, és négy gólt rúg egy Bajnokok Ligája-döntőben az ne nyerje meg az Aranylabdát.

Puskás csodálatos teljesítményét tovább növeli, hogy ekkor már 33 éves volt, ez egyben azt is jelentette, hogy ez volt az utolsó esélye az Aranylabda elnyerésére.

Puskás Ferenc legendája Madridban

Puskás Ferenc (forrás: realmadrid.com)
Puskás Ferenc (forrás: realmadrid.com)

Idén lesz 59 esztendeje, hogy Puskás Ferenc lejátszotta utolsó mérkőzését a Real Madridban, mégis mai napig töretlen a legendája Spanyolországban és világszerte.

Számos rekord van, amit hosszú ideig Puskás tartott Madridban.

Többek között ő volt az első játékos a Real Madrid történelmében, aki a BEK-ben két gólkirályi címet is el tudott nyerni (1959-60, 1963-64).

Egy időben csak Alfredo Di Stéfano lőtt nála több gólt Real Madrid mezben Bajnokok Ligája (BEK) mérkőzésen. Puskás a maga 35 BEK góljával mai napig az ötödik a klub örökrangsorában.

Korábban Puskás érte el a leggyorsabban az 50. és a 100. gólt is Real Madrid játékosként a La Ligában. Előbbihez 54, míg utóbbihoz 105 mérkőzésre volt szüksége. Ezt mai napig csak Cristiano Ronaldo tudta megdönteni.

Ami a La Liga mesterhármasokat illeti Puskás 12-t jegyzett, a Real Madrid örök rangsorában nála több csak Alfredo Di Stéfanonak (21) és Cristiano Ronaldonak (34) van.

Ami a Real Madridban lőtt legtöbb szabadrúgás gólt illeti, mai napig a harmadik legeredményesebb. Puskás 18 alkalommal volt eredményes pontrúgásból, Roberto Carlos 30 míg Cristiano Ronaldo 38.

A Bajnokok Ligája (illetve BEK) döntőkben szerzett legtöbb gól azonban mai napig Puskás nevéhez fűződik megosztva Alfredo Di Stéfanoval.

Di Stéfano öt különböző döntőben is betalált: 1956-ban, 1957-ben, 1958-ban és 1959-ben egyaránt egy gólt szerzett, míg 1960-ban mesterhármasig jutott, azaz összesen 7 gólja van BEK-finálékban.

Puskásnak úgyszint 7 BEK-döntős gólja van. 1960-ban az Eintracht Frankfurt ellen négy gólt szerzett, míg 1962-ben az SL Benfica ellen mesterhármast lőtt. Ez a hét gól némileg megdönthetetlen rekordnak tűnik. Cristiano Ronaldo öt, míg Gareth Bale, Héctor Rial, Eusébio, Sandro Mazzola, Gerd Müller és Pierino Prati három finálébeli találatot jegyzett.

Puskás eredményei a Real Madridban:

  • La Liga győztes 5x
  • Király-kupa győztes 1x
  • Bajnokok Ligája (BEK) győztes 3x
  • Klubvilágbajnok 1x
  • La Liga gólkirály 4x
  • Bajnokok Ligája (BEK) gólkirály 2x
  • Klubvilágbajnokság gólkirálya 1x
  • World Soccer Év csapatának tagja 4x

Az El Mundo Deportivo és az ABC.es újságok beszámolóit segítségül véve, illetve az opta adataira és a ceroacero.es adataira támaszkodva Puskás statisztikája a következő volt a Real Madrid játékosaként.

  • La Liga: 180 mérkőzés / 156 gól / 100 gólpassz.
  • Király-kupa: 41 mérkőzés / 50 gól / 17 gólpassz.
  • Bajnokok Ligája (BEK): 39 mérkőzés / 35 gól / 16 gólpassz.
  • Klubvilágbajnokság: 2 mérkőzés / 2 gól / 2 gólpassz.
  • Barátságos meccsek: 32 mérkőzés / 27 gól / 8 gólpassz.
  • Összességében: 294 mérkőzés / 270 gól / 143 gólpassz.

Kutatómunkám során kíváncsi voltam egy adatra, mégpedig, hogy Puskás gólpasszait ki vette igénybe leginkább. A három legtöbbet keresett csapattársa: Alfredo Di Stéfano (38 gólpassz), Francisco Gento (20 gólpassz) és Amaro Amancio (11 gólpassz). Puskás a Real Madrid játékosaként 24 csapattársának adott gólpasszt.

Ezeket a statisztikákat pedig mind 30 éves kora felett produkálta. Talán ezeket szemléltetve még inkább érthetővé válik Puskás legendája, és mi magyarok méltán lehetünk büszkék rá az idők végeztéig.

Forrás: penamadridista.hu
Szólj hozzá te is!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

TÉMÁBA VÁGÓ CIKKEK