A címvédő Real Madrid a legutóbbi Bajnokok Ligája összecsapáson 3-0 arányú vereséget szenvedett Londonban az Arsenal csapata ellen, ezzel a szakértők (és szurkolók) többsége szerint búcsúzott is az idei kiírástól. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy a Bajnokok Ligája történelmének melyek voltak a legnagyobb fordításai az egyenes kieséses szakaszban, a Real Madrid mikor jött vissza a legnagyobb bajból, és persze azt is, hogy mit is mondanak a számok.
A Bajnokok Ligája történelmének legnagyobb fordításai

Két gólról sok csapat tudta már megfordítani a párharcot, de az ominózus 3 gólos hátrányból eddig nem sokan. A hozzánk időben közelebbi idényektől indulva eddig a következő fordítások történtek:
2018/2019: Az elődöntők párharcaiban az FC Barcelona hazai pályán 3-0 arányban legyőzte a Liverpoolt, akiknek akkor a Real Madridhoz hasonlóan kevés esélyt adtak a továbbjutásra. A visszavágón hazai pályán azonban a Liverpool már a 7. percben betalált, és végül 4-0 arányban nyert, így 4-3-as összesítéssel továbbjutott, hogy aztán végül meg is nyerje a trófeát.
2017/2018: A nyolcaddöntő első mérkőzésén az FC Barcelona 4-1 arányban nyert az AS Roma ellen, ezzel féllábbal már a negyeddöntőben érezhette magát. Az olasz csapat azonban a hazai visszavágón a 6. percben vezetést szerzett, majd egy egészen elképesztő teljesítménnyel 3-0 arányban nyert is, így akkor még az idegenben lőtt góloknak köszönhetően 4-4-es összesítéssel a Roma jutott tovább, megfordítva a párharcot.
2016/2017: Egy újabb nyolcaddöntő és egy újabb FC Barcelona meccs. A spanyol klub ezennel a PSG otthonában kezdte a párharcot, ahol 4-0 arányban kikapott. Valóban esélytelennek tűnt innen a továbbjutás. A visszavágón Barcelonában azonban Luis Suárez a 3. percben betalált, majd egy őrült meccsen 6-1 arányban nyert a Barcelona, így 6-5 arányú összesítéssel megfordítva a párharcot tovább jutott.
2005/2006: Kissé kakukktojás ez, hisz ez nem egy párharc, hanem a finálé. Az olasz AC Milan félidőben már 3-0-ra vezetett, de a Liverpool a második félidő 9. percében betalált, majd 3-3-ra visszahozta a meccset, és a tizenegyes párbajban meg is fordította azt.
2003/2004: A nyolcaddöntőben az olasz AC Milan (amit akkor Carlo Ancelotti készített fel) a spanyol Deportivo La Coruña csapatával találkozott. Az első meccset a címvédő Milan 4-1 arányban megnyerte, így senki nem gondolta, hogy innen gondjaik lesznek a továbbjutást illetően. A visszavágón azonban a Deportivo La Coruña már az 5. percben vezetést szerzett, a félidőre ledolgozta háromgólos hátrányát, végül 4-0-ra nyert és ezzel 5-4-es összesítéssel megfordította a párharcot.
1988/1989: Az első fordulóban a német BFC Dynamo találkozott a szintén német Werder Bremennel. Az első meccsen a Dynamo háromgólos előnybe került, de a Werder otthon 5 góllal nyert (az első gólt a 22. percben szerezték), így 5-3-mal továbbjutott.
Szintén ebben a kiírásban a svájci Xamax 3-0 arányban verte a török Galatasaray-t az első meccsen, de a törökök a visszavágón már a 18. percben betaláltak, majd végül 5-0-ra nyertek, így 5-3-as összesítéssel továbbjutottak.
1985/1986: Az elődöntőben az FC Barcelona a svéd IFK Göteborg csapatával találkozott, és meglepetésre 3-0 arányban kikapott az első meccsen. A visszavágón végül már a 9. percben betaláltak a katalánok, majd 3-0 arányban nyertek. A két csapat között a büntetők döntöttek, és az FC Barcelona örülhetett a végén.
1975/1976: A legjobb 16 csapat között a Real Madrid az angol Derby County-val találkozott, és az első meccset 4-1 arányban elvesztette. Úgy tűnt oda a továbbjutás esélye, de otthon Madridban már a 3. percben előnyben volt a királyi gárda, majd végül 5-1 arányban nyert, így három gólról felállva továbbjutott.
1974/1975: A legjobb 16 között a francia Saint-Étienne az első meccsen 4-1 arányban kikapott a jugoszláv Hajduk Split csapatától. Hazai pályán ugyan csak a 36. percben jött a Saint-Étienne első gólja, de a meccset 5-1 arányban megnyerték és ők mentek tovább.
1970/1971: Az akkoriban a korábbi Real Madrid legenda, Puskás Ferenc által irányított görög Panathinaikósz a jugoszláv Red Star Belgrade csapatával találkozott, és az első meccsen idegenben 4-1 arányú vereséget szenvedett. Az athéni visszavágón azonban már a 2. percben vezetést szereztek, és végül 3-0-ra nyertek, így az idegenben lőtt gólnak köszönhetően fináléba jutottak.
1965/1966: A jugoszláv Partizan a nyolcaddöntő első meccsén 4-1 arányban kikapott a cseh Sparta Prague-tól, de a visszavágón már a 4. percben megvolt az első gól, majd végül 5-0 arányban nyertek, így 6-4-es összesítéssel továbbjutottak.
A Real Madrid legnagyobb fordításai a Bajnokok Ligájában
A Real Madrid a Bajnokok Ligája rekordere, mondhatni, hogy a sorozat királya a maga 15 trófeájával és 18 fináléjával, de sok esetben nehézségekkel tarkított út vezetett a végső sikerig. Most megnézzük, melyek voltak a csapat legnagyobb visszatérései a Bajnokok Ligájában.
2023/2024:

Az elődöntőben a Real Madrid a Bayern München csapatával találkozott és idegenben egy jónak számító 2-2 született az első meccsen. A visszavágón azonban a Bernabéuban 68 perc után vezetett a Bayern, és ezzel továbbjutásra is állt a német együttes. Már-már sokan lemondtak a továbbjutásról, amikor Joselu a 88. percben kiegyenlítette a párharcot, majd a 91. percben tovább is lőtte a Real Madridot.
2022/2023:
A Real Madrid már a legjobb 16 között találkozott az előző évi döntős ellenfelével, a Liverpoollal. Az első meccset Angliában rendezték, ahol a Liverpool 14 perc után már kétgólos előnyben volt, de Vinícius Jr. duplájával már 36 perc után egálra álltak a felek, majd végül 2-5 arányban nyert is a címvédő.
2021/2022:

PSG-Real Madrid 1-0. A visszavágón a Santiago Bernabéuban szintén a PSG került előnybe, így a Madrid hátránya már két gól volt, amikor alig fél óra volt hátra a rendes játékidőből. Talán senki nem felejti, hogy Karim Benzema pályafutása egyik legfontosabb mesterhármasát szerezte, ezzel egymaga megfordítva a párharc állását, a Real Madrid pedig 3-2 arányban továbbjutott.
Ugyanebben a szezonban a nyolcaddöntőben a Real Madrid ugyan 3-1 arányban megnyerte Londonban az odavágót a Chelsea ellen, de hazai pályán 75 perc után 3 gólos hátrányban volt, így 15 perccel a rendes játékidő vége előtt 4-3 arányban kiesésre állt. A 80. percben aztán Luka Modrić fantasztikus külsővel adott gólpassza után Rodrygo kiegyenlítette a párharcot, majd Karim Benzema a 96. percben tovább lőtte a Real Madridot.
Szintén ebben az epikus szezonban az elődöntőben a Madridi alakulat 4-3-ra kikapott a Manchester City otthonában, majd hazai pályán a Bernabéuban a 73. percben hátrányba került. 17 perccel a párharc vége előtt három gól választotta el a Madridi alakulatot a továbbjutástól. Ekkor született meg az az epikus 1% esély, amit az UEFA tett közzé. A többi pedig már történelem. A 90. percben Rodrygo szépített, majd a 91. percben ki is egyenlítette a párharc állását. A hosszabbításban aztán Karim Benzema döntött, így tulajdonképpen 20 perc alatt lőtt három gólt a Real Madrid és 6-5 arányban továbbjutott.
2015/2016:
A nyolcaddöntőben a Real Madrid az elviekben könnyebb feladatnak ígérkező Wolfsburg csapatával találkozott. Az első meccset Németországban játszották, ahol óriási meglepetésre a Wolfsburg 2-0 arányban legyőzte a rekordbajnokot. A madridi visszavágón aztán Cristiano Ronaldo varázsolt, és a mesterhármasával 3-2 arányban továbbjutott a Real Madrid.
2013/2014:

A csapat ekkor jutott 12 évet követően újfent a Bajnokok Ligája fináléjába, az ellenfél a városi rivális Atlético Madrid volt. Egy védelmi hibát követően Godín révén vezetést szerzett az Atlético Madrid, akik aztán az előnyüket kiválóan őrizték a meccs utolsó előtti pillanatáig. Úgy tűnt, a Real Madridnak tovább kell várnia a végső sikerre, ami a Bajnokok Ligája címet illeti, de a 93. percben Sergio Ramos a történelem egyik legfontosabb Madridi gólját szerezte, amivel egyenlített. A kétszer tizenötperces ráadásban aztán a Madrid bedarálta az Atléticót, és 4-1 arányban megnyerte fennállása 10. BL címét.
1979/1980:
A nyolcaddöntő első meccsén a skót Celtic csapatával találkozott a Real Madrid, és az első meccset 2-0 arányban elvesztette. A visszavágón ugyan csak a 45. percben jött az első gól Santillana révén, de ezt még két gól követte, így a Madrid megfordította a párharcot, és 3-2 arányban továbbjutott.
1975/1976:
Az előző részben említett Derby County elleni párharc, ahol az első 4-1-re elveszített meccs után otthon 5-1 arányban nyert a csapat és továbbjutott.
1955/1956:

A fináléban a Real Madrid a francia Reims csapatával találkozott, ahol a világ egyik legjobb játékosa, Raymond Kopa volt a nagy sztár. A döntőt a franciák elképesztően kezdték, és 10 perc után már két góllal vezettek. Utólag belegondolva talán a Real Madrid egész történelmét megváltoztatta, amikor Di Stéfano a 14. percben szépített, majd többek között Héctor Rial duplájának és Marquitos góljának köszönhetően 4-3 arányban megnyerte fennállása első BEK serlegét a klub.
Mit mondanak a számok?

Hogy mi kellene ahhoz, hogy a Real Madrid továbbjusson az elődöntőbe? Minimum három lőtt gól, és ez esetben egy kapott gól nélküli mérkőzés. De melyikkel, hogy áll idén a csapat?
A Deportivo Alavés elleni bajnoki volt a 31-ből a 11. meccs idén a La Ligában, melyen nem kapott gólt a csapat. A Király-kupában ez a mutató öt meccsből kettő, a Spanyol Szuperkupában két meccsből egy kapott. A klubvilágbajnoki és az UEFA-szuperkupa-döntőben egyaránt nem kapott gólt a csapat.
Az aggasztó inkább a Bajnokok Ligája, ahol ebben az idényben 13 meccsből mindössze egy meccsen, a Brest ellen nem kapott gólt a Madrid.
Az összesített mérleg így 53 fellépés, melyekből mindössze 17 olyan volt, ahol nem kapott gólt a csapat, ami 32%-os mutató. Ha hiszünk a számoknak, ennyi lenne az esélye a kapott gól nélküli meccsnek, ami nem túl hízelgő a csapatra nézve.
Az esélyeket javíthatja az, hogy az Arsenal idén 49 meccsen van túl, ebből 9 alkalommal nem találtak hálóba, ami 18.4%.
A Real Madrid idén 35 mérkőzést nyert meg, ebből 12 alkalommal tudtak három vagy több góllal nyerni, ami 34.3%.
Az Arsenal az aktuális idényben egyszer sem kapott két gólnál többet, bár azt is hozzá kell tenni, hogy elviekben egyik ellenfele sem rendelkezett olyan minőséggel, mint a Real Madrid.
A támadóink minősége is fontos. Kylian Mbappé a Deportivo Alavés elleni bajnokin sem talált hálóba, ez sorozatban a negyedik meccse, amin nem lőtt gólt. Ilyen ebben a szezonban mindössze egy alkalommal fordult elő, 2024. október 19. és 2024. november 09. között, akkor a soron következő ötödik meccsen a Leganes ellen hálóba talált és a Real Madrid 0-3 arányban nyert.
Vinícius Jr. az elmúlt tíz meccsén két gólt szerzett, ilyen negatív szériája neki sem volt az idényben, általában ilyenkor szokott jönni tőle egy fontos találat.
Rodrygo nyolc mérkőzés óta nem talál hálóba, ilyenre ebben a szezonban két alkalommal is volt példa, de mindkétszer a soron következő mérkőzésen betalált.
A számok nem állnak a Real Madrid mellett, de ez az a csapat, amely a legtöbb fordítást és csodát véghez vitte, egy a számára mindig is különleges sorozatban.