Brahim számára nem sikerült a bravúr, de remek tornát zárt

Brahim Díaz
Brahim Díaz (forrás: realmadrid.com)

A Real Madrid spanyol–marokkói szélsője, Brahim Díaz 2026. január 18-án válogatottjával, Marokkóval elveszítette a Szenegál elleni Afrika Nemzetek Kupája-döntőt, így a bravúr nem jött össze számára: nem lett a Real Madrid történetének harmadik Afrika Nemzetek Kupája-győztese. Brahim az egész tornán válogatottja egyik húzóembere volt.

Brahim az Afrika Nemzetek Kupáján

Brahim a tavalyi évben csatlakozott a marokkói válogatotthoz, miután a spanyol válogatott szövetségi kapitánya, Luis de la Fuente több alkalommal sem hívta meg őt a nemzeti csapatba.

A marokkói válogatott az elmúlt években egyre jelentősebb szerepet tölt be a nemzetközi labdarúgásban, és egyre több játékosa futballozik a világelitben. A teljesség igénye nélkül néhány példa az elmúlt évekből: Yassine Bounou, Achraf Hakimi, Noussair Mazraoui, Sofyan Amrabat, Youssef En-Nesyri, Ayoub El Kaabi, valamint maga Brahim Díaz.

A 2025/2026-ban rendezett Afrika Nemzetek Kupájának Marokkó házigazdaként és az egyik favoritként vágott neki. Brahim igazi vezérré vált, és hátán vitte a válogatottat egészen a döntőig.

A Comore-szigetek elleni csoportmérkőzésen azonnal győztes gólt szerzett a 2–0-ra megnyert találkozón. A csoport második mérkőzésén, Mali ellen szerzett gólja pontot ért válogatottjának, hiszen a mérkőzés 1–1-es döntetlennel zárult.

A Zambia elleni csoportzáró mérkőzésen – amelyet Marokkó 3–0-ra nyert meg – Brahim ismét eredményes volt.

A legjobb 16 között Tanzánia ellen ő szerezte a győztes gólt (1–0), majd a legjobb nyolc között Kamerun legyőzése alkalmával is az ő találata döntött (2–0).

A Nigéria elleni elődöntő volt az első mérkőzése a tornán, amelyen nem talált be: 107 percet töltött a pályán, Marokkó pedig végül büntetőpárbajban jutott be a fináléba.

A döntőben egészen a 98. percig 0–0 volt az állás, amikor egy szögletet követően lerántották Brahimot a tizenhatoson belül. Ekkor kezdődött a káosz: a VAR büntetőt jelzett, amit a játékvezető is megítélt. A szenegáli játékosok és a kispad elveszítették a fejüket, lökdösődésbe és fenyegetőzésbe kezdtek, majd levonultak a pályáról, és az öltözőbe vonultak.

A játék több mint tíz percig állt, a mérkőzésvezető azonban nem fújta le a találkozót. Sadio Mané végül rávette társait a visszatérésre, Brahim pedig elvégezhette a tizenegyest, amelyet – talán a hatalmas teher vagy a „hideg lábak” miatt – csúnyán kihagyott.

A kétszer tizenöt perces hosszabbításban Szenegál feltámadt, és Gueye találatával megszerezte a vezetést, amely végül a győztes gólnak bizonyult.

A Real Madrid Afrika Nemzetek Kupája-győztes játékosai

Eto'o (forrás: youtube screenshot)
Eto’o (forrás: youtube screenshot)

A Real Madrid története során számos kiváló, afrikai származású játékos szerepelt a klubnál, többek között Emmanuel Adebayor (Togo), Michael Essien (Ghána), Mahamadou Diarra (Mali), Samuel Eto’o (Kamerun), Geremi Njitap (Kamerun), valamint a közelmúltból Achraf Hakimi és Brahim Díaz (mindketten Marokkó).

Az Afrika Nemzetek Kupáját azonban eddig mindössze két játékosnak sikerült megnyernie a Real Madrid aktív futballistájaként.

A két játékos Samuel Eto’o és Geremi Njitap volt, akik 2000-ben Kamerun színeiben hódították el a trófeát. A döntőt 2000. február 13-án rendezték, Eto’o pedig ekkor még hivatalosan a Real Madrid játékosa volt – a klub csak nyáron értékesítette végleg a Mallorca együttesének. Samuel a tornán a második legjobb góllövő lett négy találattal.

Geremi szintén végigjátszotta az egész tornát, sőt két évvel később, 2002-ben is megnyerte az Afrika Nemzetek Kupáját, szintén a Real Madrid játékosaként.

Brahim Díaz ugyan nem tudta elhódítani a trófeát, ám a torna gólkirályaként térhet vissza Madridba, öt találattal.

Forrás: penamadridista.hu
Szólj hozzá te is!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

TÉMÁBA VÁGÓ CIKKEK
Luka Modrić és Cristiano Ronaldo (forrás: youtube screenshot)
Tovább

Last Dance: Ronaldo kontra Modrić

Talán sok Real Madrid-szurkoló igyekszik figyelemmel követni a már péntekre átnyúló, hajnali egykor kezdődő Portugália–Horvátország mérkőzést, amelyen Cristiano…