Egykori utánpótlás játékosaink a ligában (1. rész)

Örök téma a Real Madrid kapcsán az utánpótlás nevelés és a fiatal játékosok sorsának kérdése. Mint tudjuk, egy ekkora és ilyen játékospolitikával dolgozó klubnál - ahol szinte bárkit és bárhonnan képesek leigazolni - az átlagosnál is nehezebb egy fiatal futballistának a felnõtt csapatba kerülés, és még ennél is nagyobb feladat megragadni a legjobbak között. A többségnek ez nem is sikerül, találunk játékosokat, akik külföldre távoznak, akadnak, akik alsóbb osztályú csapatoknál próbálnak szerencsét, de a „kiöregedõ” játékosok közül többen is vannak, akik lehetõséget kapnak a La Liga más csapataitól. Ezen írásunkban az utóbbi csoport tagjait és a 2012-13-as szezonban nyújtott teljesítményüket vesszük górcsõ alá.

Kezdjük egy kis statisztikával: az elõzõ szezonban a Real Madridon kívül 19 csapat vett részt a pontvadászatban, ezek között mindössze 5 olyan együttest találunk, melyeknek keretében nem szerepel egykoron a madridi utánpótláscsapatokban pallérozódott játékos. Talán senkit sem lep meg, hogy e csapatok közt találjuk az örök rivális FC Barcelona együttesét és a hagyományaikat messzemenõkig tisztelõ baszk alakulatokat, az Athletic Bilbaót és a Real Sociedadot. Ezen három együttesen kívül csak a szezon végén az elsõ osztálytól búcsúzó Mallorca és a 17. helyen záró Celta Vigo csapatainak játékosállományában nem volt ex-Real Madrid labdarúgó. A maradék 14 klub összesen 31 madridi kötõdésû játékost szerepeltetett az elõzõ idény során. Szinte törvényszerû, hogy legtöbbjük más madridi csapatoknál tûnik fel, így az Atlético Madrid, a Getafe és a Rayo Vallecano keretében is négyen szerepelnek, kezdjük velük!

A matracosok keretében fontos szerepet játszik Juanfran (28), aki gyerekkorától a Real játékosa volt, végigjárta aJuanfran korosztályos csapatokat, majd 2003-tól 2005-ig a Castillában szerepelt 56 mérkõzésen, ezeken 7 gólt jegyzett. A jobb oldalon védõként és középpályásként is bevethetõ játékos 2004 tavaszától 6 meccsen a felnõtt csapatban is szerepelt, de 2005-ben távozott a királyiaktól. 2011 óta áll az Atlético alkalmazásában, az elõzõ szezonban 45 meccset játszott (35 bajnoki/6 kupa/4 nemzetközi kupa), a közel 4000 perc alatt egy bajnoki találatot szerzett. Alapembere csapatának és bekerült a válogatottba is, ahol 4 meccsen összesen 240 perc jutott neki. Szintén csapata alapembere Filipe Luis (27), a bal oldali védõként bevethetõ brazil játékos 20 évesen, 2005-ben került a Castillába Uruguayból, 37 Segunda División meccsen lépett pályára, majd távozott. 2010-tõl a városi rivális focistája, az elõzõ szezon során 41 meccsen lépett pályára (32/6/3), több mint 3500 perc jutott neki, ezen idõ alatt 1 bajnoki és két kupa találatot szerzett. Tagja hazája válogatottjának, ott volt a Konföderációs Kupa-gyõztes keretben, de nem jutott neki játéklehetõség. A két stabilan elsõ csapatos játékos mellett két másik labdarúgó is szerepel az Atleticónál, akik a királyiaknál is megfordultak. Javier Manquillo (19) 2007-ben igazolt a királyiakhoz ikertestvérével karöltve, majd fél évvel késõbb távozott is a városi riválishoz. Az elõzõ idényben a jobb oldali védõként bevethetõ játékos a felnõttek közt is bemutatkozott, 9 mérkõzést (3/4/2) és összesen 540 játékpercet tudhat magáénak a nagyoknál. A másik fiatal Saúl Níguez (18), õ 12 éves korában igazolt a Realhoz, ahonnan két év elteltével távozott a város piros-fehér csíkos felére. A ’B’ csapat keretéhez tartozó tehetség 11 meccset kapott a felnõttek közt (2/2/7), összesen 240 játékperccel. Mindkét fiatal utánpótlás válogatott, 2012-ben u19-es EB gyõztesek és az idei u20-as VB-t is megjárták a válogatottal.

A madridi kékeknél is népes ex-madridista mezõnyt találunk, ugyanis a Getafe játékosa Miguel Torres (27), aki 8 éves korától, 1998-tól volt a Real igazolt focistája, végigjárta a „szamárlétrát”, 2005-2006-os szezonban a ’C’ csapatban játszott 34 mérkõzést, 2006-2007-es idényben már a Castillában játszott 19 meccset és a felnõttek közt is bemutatkozott, ahol Pablo Sarabiaaztán 2009-ig összesen 52 meccsen játszott jobb oldali védõként, Salgado mellett. Álvaro Arbeloa érkeztével vált létszám felettivé és igazolt 2 millió euró ellenében mai kenyéradójához. Az elõzõ idényben 25 meccset (21/4/0), 2100 percet játszott, fontos tagja volt az együttesnek. Az egykoron szupertehetségnek és a következõ Raúlnak kikiáltott Pablo Sarabia (21) is a Getaféban rúgja a bõrt. A támadó középpályás 2004-ben, 12 évesen igazolt a királyiakhoz, 2009-tõl 2011-ig a Castillában 49 meccsen 15 találatot szerzett. Egy alkalommal, 2010 decemberében az Auxerre elleni BL-meccsen 19 perc erejéig a felnõttek közt is bemutatkozott, majd 2011-ben 3 millió euróért megvásárolta jelenlegi csapata. Az elõzõ bajnoki szezonban 16 meccs (13/3/0) jutott neki és 640 perc, ami 1 lõtt gólra volt neki elég. Bár nem alapembere klubcsapatának, a korosztályos válogatottakban minden alkalommal számításba veszik, így 2009-ben u17-es VB-bronzot, majd 2011-ben u19-es, 2013-ban u21-es EB-aranyat nyert. A Real nevelésû futballisták csapatát két idõsebb játékos is gyarapítja. Jorge Codina (31) kapus 20 évesen, 2002-ben került a Castillához, ahol 2007-ig 79 mérkõzésen állt a kapuban, 2007-tõl 2009-ig volt az elsõ keret tagja, ez idõ alatt azonban csak egy Levante ellen 5-2 arányban megnyert bajnokin védhetett. 2009-ben aztán ingyen távozott a Getaféhoz, az elõzõ szezonban 9 meccs (7/2/0) jutott neki, ezeken 13 gólt kapott. A másik rutinos, ex-Realos Borja (32), aki 15 évesen került a Realhoz 1996-ban, késõbb két szezon alatt 73 meccsen szerepelt a Castillában, majd 2003 és 2005 között 23 mérkõzésen az elsõ csapatban is szerepelt. 2010-ben igazolt mostani csapatába, ahol a 2012-13-as idény során 17 meccset (16/1/0), 1176 percet játszott és 1 bajnoki gólt szerzett, fõleg csereként kapott lehetõséget.

A Rayo Vallecano keretének tagja Adrián González (25), Már 9 évesen, 1997-ben a Realba igazolt az egykori madridi legenda, Míchel fia, aki 2006-ban csatlakozott az éppen édesapja által trenírozott Castilla keretéhez (késõbb apa és fia a Getafénál is dolgoztak együtt), a ’B’ csapatban 2008-ig 38 mérkõzésen játszott és 5 alkalommal tudott betalálni az ellenfelek kapujába. A felnõtt csapatban ugyan 6 alkalommal is ott ült a kispadon, de pályára nem lépett. 2012-benAdrián González igazolt a Rayóhoz, ahol az elõzõ idény során a csapat fontos tagja lett, 23 meccsen (21/2/0) szerepelt, de a 100 játékperc alatt gólt nem szerzett. Igazán érdekes Roberto Trashorras (32) pályafutása, aki Barca nevelés volt, majd egy meccs erejéig a katalánok felnõtt csapatában is szerepet kapott, ezt követõen azonban a Castillához igazolt, hol 2003 és 2005 között a csapat alapembere lett és 65 mérkõzésén 10 gólt szerzett, azonban a felnõttek közt nem tudott bemutatkozni, így távozott. 2011 óta a Rayo labdarúgója, az elõzõ szezonban 37 mérkõzés (35/2/0) jutott neki, a 2856 pályán töltött perc alatt 1 bajnoki találatot szerzett, szabadrúgásból. David Cobeno (31) kapus épp a Vallecanóból került mindössze 21 esztendõsen a ’C’ keretébe, többen Casillas esetleges alternatíváját vélték benne felfedezni, de fejlõdése nem volt megfelelõ ütemû, így egy 2005-2006-os Castillában töltött szezon után (29 meccs) távozni kényszerült. 2008-ban tért vissza a Rayo keretébe, az elõzõ idényben cserekapusként 10 meccs (8/2/0) jutott neki és 14 gólt kapott 801 perc alatt. Szintén a Real Madridban nevelkedett a középsõ védõ Jordi Figueras (26). 2005-ben, 18 évesen került a ‘C’ csapat keretébe és 2008-ig erõsítette azt, majd miután nem látott elõrelépési lehetõséget, távozni kényszerült. 22 évesen belevágott egy orosz kalandba, majd ezt övetõen a Club Brugge-be igazolt. A belga klub adta kölcsön az elõzõ szezon féltávjánál, 2013 januárjában a Rayónak, ahol gyorsan a kezdõbe verekedte magát, és végül 14 bajnokin szerepelt a védelem tengelyében, 1184 perc jutott neki, ez idõ alatt gólt nem szerzett. A szezon végeztével a Vallecano szerette volna megtartani, de a belgák végül a Betis ajánlatát fogadták el, így a következõ szezont már Sevillában kezdi Jordi.