A kiadások
A futball sem függetlenítheti magát a gazdasági válságtól: a pazarlásokra is hatással volt a pénzhiány. A spanyol bajnokság ezen a nyáron összesen 116 millió eurót fizetett ki a különbözõ játékosokért, ami egyébként brutális összeg, viszont ha az elõzõ szezonban elköltött közel 360 milliót vesszük alapul, mindjárt más képet kapunk. Sõt, ha megnézzük, hogy három játékosért (Modric, Song, Jordi Alba) 66 millió eurót fizettek, és összesen több, mint száz szerzõdés köttetett, a dolog több, mint érdekes.
Az elõzõ évekbõl logikusan következik, hogy idén is a Barcelona és a Real Madrid költötték a legtöbbet. A Madrid és a Barcelona két-két igazolása (Modric és Essien, illetve Jordi Alba és Song) a teljes spanyol átigazolási piac értékének ötvenöt százalékát teszi ki. A maradék tizennyolc csapat összesen 50 millió eurót fizetett ki az érkezõkért.
A nagy költekezõk mellett több olyan csapat is van, amely egyetlen eurót sem költött a nyári átigazolási idõszak során. Ez a helyzet a Málagával is, ahol Al Thani sejk zárta el a csapot, vagy olyan csapatokkal, mint az Osasuna, a Rayo, a Deportivo vagy a Valladolid. A bajnokság legkeményebb csapatainál így nem több és nem kevesebb, mint 47 átigazolás ment végbe.
Néhány csapat azonban kilóg mind a sokat, mind a keveset költõk táborából. Ilyen a Levante, amely egymilliót költött az európai kupaszereplés elérése érdekében, vagy az Athletic Bilbao és a Mallorca, amelyek hárommilliót áldoztak arra, hogy megismételhessék az elõzõ szezon nagyszerû eredményeit.
A bevételek
A spanyol csapatok így tehát igazolásokra nem költöttek sokat, viszont jóval több pénz érkezett összességében a kasszákba. A liga klubjai összesen 153 millió euró értékben adtak el játékosokat, vagyis bajnokság-szinten 37 millió eurós haszonnal zártak. Jó néhány csapatnak azért kellett kiadnia több játékos útját, hogy egyensúlyba hozzák a pénzügyeket. Ilyen volt a Málaga, amely Cazorlától 16, Rondóntól 10 millió ellenében vált meg. A Levante egyik legjobb játékosáért, Konéért ötmilliót fizetett a Wigan. Michu Madridból, a Rayo Vallecanótól Walesbe, a Swansea-hoz tette át a székhelyét, két és félmillió euró ellenében.
Meglátjuk, mi lesz a tendencia télen, azonban az már most tisztán látszik, hogy a csapatok jócskán visszavettek a költekezésbõl, és sokkal nagyobb figyelmet fordítanak a megfelelõ pénzügyi helyzet megteremtésére. Erre a lépésre egyébként azért is rá kellett venniük magukat, mert az LFP bekeményített, és zérótoleranciát hirdetett a túlzó költekezések ellen.