Hogy tudnak versenyképesek maradni az orosz és arab milliárdosok tulajdonában lévõ, szinte határtalan anyagi forrásokkal rendelkezõ klubokkal az olyan egyesületek, mint a Real Madrid vagy a Barcelona, amelyek a pártoló tagok kezében vannak? Meg tudják tartani a sztárjátékosokat?
A Real Madrid, a Barca, a Bayern olyan klubok, amelyeknek van egy különleges értékük, ez pedig a történelem. Ez az, amit pénzért nem lehet megvenni. A címek, az európai kupagyõzelmek, a történelem, az intézmény, a szurkolók… Ezeket a dolgokat nem lehet megvenni. A legjobb játékosok ezekben a csapatokban akarnak játszani, abban a háromban, amelyeket említettem, és még néhányban, amelyeknek több száz trófeájuk van. Ez még mindig szerepet játszik a játékosok döntésében. Aztán azt is figyelembe kell venni, hogy hamarosan jön a pénzügyi fair play szabály. Platini állítólag szigorúan be fogja tartatni. Komoly megszorítások lesznek, és azoknak a kluboknak problémájuk lehet, amelyek nincsenek jól strukturáltan felépítve, még akkor is, ha rengeteg pénzük van. A Real Madrid szemszögébõl nézve, amit értelem szerûen jól ismerek, elmondható, hogy a klub felkészült a változásokra, és készen áll az új korszakra. A Real Madridban megvan a kellõ potenciál és történelmi érték ahhoz, hogy megtartsa az olyan játékosokat, mint Cristiano, Casillas, Benzema vagy Higuaín, de mondhatnék bárkit a keretbõl. A Barca is ilyen. De azoknak a kluboknak, amelyek kizárólag a tulajdonosaik befektetéseibõl élnek, nem lesz könnyû dolguk. A pénzügyi fair play szabály tehát jót fog tenni a focinak.
Az elit kluboknál három féle játékost figyelhetünk meg: a világ top tízes játékosait, a közepeseket, és a kevésbé kiválóakat. Nem tud minden csapat csak az elsõ kategóriából építkezni, de talán lehetnek közepes képességû játékosaik. Egy olyan jól felépített klubnak, mint a Real vagy a Barca, olyan csapatokkal kell versenyeznie, amelyeket orosz milliárdosok és sejkek irányítanak. Ez egy valós probléma, nem igaz?
Igen, lehetséges. Nem tudom. Jelenleg változóban van a piac. Teljesen felfordult. Ott van például a legutóbbi eset, amikor az orosz Zenit leigazolta Hulkot és Witselt, összesen száz millió euróért. Két történelmi együttesnek fizettek hatalmas pénzt, a Portónak és a Benficának. Ezeket a játékosokat könnyedén láthattuk volna a Bajnokok Ligájában is meghatározó együttesekben, de végül Oroszországban kötöttek ki. A pénz még mindig fontos a játékosok számára, de leginkább csak a középszerû focisták vannak ezzel így. Egy olyan játékos, aki ötmillió eurót keres valahol, nem fog váltani egy öt és fél millió eurós ajánlat hallatán. De ha valaki keres kétszázezret egy évben, és kap egy négyszázezres ajánlatot, nyilvánvalóan váltani fog. Ez teljesen logikus, hiszen már ezzel is megváltozhat az élete. De ha már az összegeknél tartunk, a nagy sztárok esetében ez nincs így. Ami a portugál liga két, legjobbak közül való játékosával történt, meg fog ismétlõdni az elkövetkezendõ években. De ahhoz, hogy egy sztár elhagyjon egy történelmi, trófeaesélyes klubot, sok követ kell megmozgatni. Ez most egy új módi, amihez hozzá kell szoknunk.
A Bajnokok Ligája csoportjuk bajnokokból áll. Tudna mondani néhány információt a három másik együttesrõl?
Igen, ez igaz. És nem csak egyszerûen négy bajnokról van szó, hanem hárman közülünk a négy legerõsebb európai topliga bajnokai: a spanyol bajnokság, a német bajnokság és az angol bajnokság. Szerintem az olasz futball jelenleg szenved, és csak a Juventus tudná tartani a lépést a csoportunkban lévõ együttesekkel. A francia bajnokság egyre jobb, de még nem érte el a megfelelõ szintet. A csoport természetesen nagyon nehéz, ez nem is kérdés. Végül pedig ott az Ajax, amely most épp átalakulásokon megy át, de mindig új és érdekes játékosokat vonultat fel, akik nevet akarnak maguknak szerezni, és keményen fognak küzdeni. Az Ajax is nyert már egyet s mást, és ez még akkor is látszik a mezükön, ha épp fiatal játékosok harcolnak érte.
A múlt heti sorsolás után a sajtó halálcsoportként emlegette a Real Madrid Bajnokok Ligája csoportját. Ruud Gullit például azt mondta, hogy szerinte egyetlen apró hibát sem lehet elkövetni ebben a négyesben, mivel az végzetes lehet. Egyetért ezzel?
Teljes mértékben. A különbség a mi csoportunk és a többieké között az, hogy a Real Madrid nem engedeti meg magának, hogy egy pillanatra is lazítson. Ahogy a riválisaink sem. Emellett van még egy dolog, amit érdemes átgondolni: az ebbõl a csoportból továbbjutó két együttes nem ugyanolyan állapotban vág neki az egyenes kieséses szakasznak, mint a többiek. Elmondom, hogy értem. Nekünk az elsõ pillanattól kezdve teljes erõbedobással kell küzdenünk a csoportkörben. Maximális intenzitás, tökéletes koncentráció, az ellenfél nyomás alatt tartása. Ahhoz, hogy valaki innen továbbjusson, óriási fizikai és szellemi erõfeszítésre lesz szükség. A többiek frissen, lapok, eltiltások nélkül, a játékosaik rotálásával tudnak továbbmenni. Ezek olyan elõnyök, amelyekkel a Real Madrid, a Manchester City, a Dortmund és az Ajax nem fog rendelkezni. Fokozott erõbedobással juthatunk el az egyenes kieséses szakaszba, valószínûleg lapokkal, rengeteg intenzív játékperccel, fizikailag és fejben elfáradva.
A csoportkör nem lesz egy sétagalopp, igaz?
Nem lesz könnyû. De ismerve a csapatomat, a játékosaimat, õszintének kell lennem, és el kell mondanom, hogy az ilyen meccsekre való felkészülést könnyebbnek találom, találjuk, mint a többit. Könnyebben alszom úgy, hogy tudom, a Real Madrid óriási fejlõdésen ment keresztül. Nem is kell mondanom semmi mást a csapatról. Tudják, hogy a csúcson kell lenniük, és mindent bele kell adniuk a Bajnokok Ligájában. Tudják azt is, hogy akár egy jó, jobb, vagy normál meccset játszanak, le kell gyõzniük a velük szemben álló csapatot. A Manchester City elleni meccs elsõ percétõl erre kell törekednünk.
A City a legfõbb ellenfél?
Nos, nem vagyok biztos benne. A Dortmund a német bajnok, tele vannak válogatott játékosokkal, sok német játszik náluk, és a két legjobb lengyel játékos is ott van. Már van tapasztalatuk a Bajnokok Ligájában, csodálatos stadionjuk, szurkolók vannak, akik a végsõkig mellettük állnak majd. Az Ajax esetében pedig sosem lehet tudni, de okozhatnak fejfájást. Hibázni pedig nem szabad… De igen, a Manchester City nagyon erõs a pénz és a világklasszis játékosok miatt. A City egy olyan csapat, amelyet a Bajnokok Ligája megnyerésére építettek fel, ezzel a céllal rakták össze. Az évrõl évre látott befektetések célja egy európai kupasiker elérése. Nehéz meccsek lesznek. De nekik is, hiszen a Madrid az a Madrid.
A Barcelona bicskája kétszer is beletört a Real Madridba az elmúlt hat hónapban. Elkezdõdött egyfajta változás?
Nem nekem kellene ezt mondania. Tisztán látszik, hogy megtörtük a Barca gyõzelmi sorozatát, aminek köszönhetõen egyik trófeát hódították el a másik után. Most egy új idõszak kezdõdött, meglátjuk, ki nyeri ezt a csatát. Mindenesetre legyünk õszinték: a Real Madridról és a Barcelonáról beszélünk, két kiváló, csodálatos csapatról. Ha a világ bármely más csapatát kiválasztanánk, egyik sem lenne elsõ vagy második a spanyol bajnokságban. Én pedig a Real Madridot választottam, pontosan ezért. Nehezebb itt lenni. Ha egy másik bajnokságba mész, ott könnyebb nyerni. Bármely más rivális ellen, ami nem a Barca, és az egész bajnokságot figyelembe véve, minden könnyebb lenne.
Azt kell mondanom, hogy a Barca is az egyik oka annak, hogy a Madrid odáig jutott tavaly, ameddig. Nagyon, nagyon magasra teszik a mércét. Ahhoz, hogy bajnokok legyünk, egy másik dimenzióban kell játszanunk, ezért is jelent olyan sokat, hogy megnyertük az elõzõ bajnokságot. De a harc nem ért véget. A Barcelona gyõztes szériája talán már a múlté. De a két csapat hihetetlenül magas színvonala nem. A küzdelem tovább folytatódik. A szurkolók, nem is csak a spanyolok, hanem a világ minden táján élõk pedig élvezni fogják a soron következõ Madrid – Barca meccseket. A Madrid – Barca párharc egy áldás a futballnak és a szurkolóknak. Nem ismerem a pontos számadatokat, de biztos vagyok benne, hogy a legutóbbi szuperkupa mérkõzésnek nagyobb nézettsége volt, mint sok tavalyi Bajnokok Ligája meccsnek.
Edzõként és menedzserként meg tudja oldani Cristiano ügyét? Ha egyáltalán úgy gondolja, hogy van ügy.
Hadd gondolkodjak…
Készen áll a válaszra?
Igen, de ez egy olyan téma, amelyrõl nem szabadna beszélnem, és nem is tudok.
Miért nem?
Errõl nem fogok mondani semmit.
Azért nem válaszol, mert elõször Cristianóval, szemtõl szemben szeretné ezt megbeszélni?
Bocsánat, ez az interjú nagyon érdekesnek tûnik számomra. Mindenrõl nagyon szívesen beszélek. Minden kérdésére õszintén és mélyen kifejtve válaszoltam. De ne kérdezzen Cristianóról. Ezt meg kell értenie. Kérem, ne ragaszkodjon ehhez a témához.
Akkor még egy utolsó kérdés: Mit gondol José Mourinho arról, hogy a Casillas – Xavi páros nyerte az Asztúria Hercege Díjat?
Ez volt a nap egyik legjobb híre. Hadd ragadjam meg ezt a lehetõséget, hogy gratuláljak mindkettõjüknek az AS hasábjain. Ikernek, a kapitányunknak, a Madrid és a spanyol válogatott kapitányának, és a legtöbb válogatottsággal rendelkezõ spanyolnak. Egy nagy és szeretetteljes ölelést küldök neki, és még egyszer gratulálok. Xavinak is a legõszintébb gratulációmat szeretném tolmácsolni.