Gy. András

8872 cikk
1997, Roberto Carlos, Šuker, Mijatović, Raúl, habfehér mez, azóta szerelem. És ez már így is marad. 2008 óta vagyok a magyar madridista szurkolói közösség aktív részese hírszerkesztőként, 2009-ben alapító tagja voltam a Real Madrid Magyar Szurkolói Egyesületnek, amelynek jelenleg is alelnöke vagyok, 2011-ben pedig a penamadridista.hu megalapításának is részese lehettem, amire azóta is nagy büszkeséggel gondolok. Mindörökké Real Madrid!
Tovább

Hivatalos közlemény: Elindul a LaLiga Impulso projekt

A megállapodást 37 klub hagyta jóvá a pénteki közgyűlésen. Az első 400 millió eurós tőkeinjekció, melynek célja a klubok infrastruktúrájának megerősítése, digitalizáció és nemzetközi nyitás, néhány héten belül megérkezik a klubokhoz.

A LaLiga közgyűlése 2021.12.10-én jóváhagyta a LaLiga Impulso projektet, a klubok nagy többségének támogatásával. A projekt egy stratégiai megállapodás a CVC nevű globális befektetési alappal, melynek célja a LaLiga és klubjainak globális növekedésének elősegítése.

A 42 LaLiga klub közül 37-en szavaztak a projekt mellett, amely összesen 1994 millió eurós befektetést jelent mind sport, mind pedig üzleti szempontú növekedési kezdeményezésekre.

A LaLiga Impulso keretén belül a LaLiga egy Spanyolországban és a nemzetközi sportiparban nagy tapasztalattal bíró és elismert partnerrel egyesíti erőit, aki hosszú távú befektetésekkel és szakértelmével segíti a LaLigát és klubjait ebben az ipar számára bizonytalan időszakban az infrastruktúrájuk megerősítésében, digitalizációban és nemzetközivé válásban.

LaLiga Impulso

A közgyűlés döntése értelmében azok a klubok, akik nem kívánnak részt venni a projektben, nem lesznek érintettek. A többiek számára a közel 2 milliárd eurós tőkeinjekció azt eredményezi, hogy a rendelkezésükre álló összeg 70%-át az infrastruktúra fejlesztésére, a nemzetközi fejlődésre, a brand fejlesztésére, termékfejlesztésre, kommunikációs stratégiára, innovációra és technológiafejlesztésre, digitális tartalomfejlesztésre és social media fejlesztésre fordítsák. Maximum 15%-ot használhatnak igazolásokra, a maradék 15%-ot pedig adósságaik csökkentésére.

Ez az együttműködés egy meghatározó pillanat a spanyol sport és futball számára. A megállapodás a klubok modernizációját segíti elő, amelyből a futballszurkolók és a spanyol sportipar profitál majd, melynek hírnevét világszinten öregbíti.

Javier Tebás (a LaLiga elnöke) : „Ez egy új mérföldkő a LaLiga és klubjainak történelmében. Büszkék vagyunk arra, hogy sikerült elérnünk ezt a megállapodást a CVC-vel, ami lehetővé teszi számunkra, hogy folytassuk az átalakulásunkat egy globális digitális szórakoztató vállalattá, hogy jobbá tegyük a versenysorozatot és növeljük a szurkolói élményt. Sikerült elindítanunk a projektet. Biztos vagyok abban, hogy ez a 37 résztvevő klub számára vízválasztó pozitív pillanat lesz. Számukra ezt azt fogja jelenteni, hogy képesek lesznek fejleszteni az infrastruktúrájukon a szurkolóik számára, képesek lesznek építeni a nemzetközi brandjüket, és együtt egy óriási lépést tehetnek annak érdekében, hogy a ligát még magasabb szintre emeljék az egész világon.”

A résztvevő klubok osztották az elnök gondolatait és kifejezték elégedettségüket, miután a projekt megkapta a zöld jelzést.

Egy egyedi hosszú távú projekt a klubok számára

A megállapodást azután hagyta jóvá a pénteki napon a LaLiga közgyűlése, hogy a Real Madrid, a Barcelona és az Athletic Club augusztusban kérvényezte a kimaradását a projektből. Az ezzel kapcsolatos döntésüket követően a projekt átalakításra került, most pedig a 42 klubból 37 elfogadta azt.

A mai ratifikáció hosszú hónapok kemény munkájának és a LaLiga klubok támogatását és promotálását segítő legjobb megoldás megtalálására való törekvés részeként elvégzett rengeteg elemző munkának az eredménye. Ebben a szakma vezető képviselői voltak a segítségünkre. Az ügyletet a Rothschild & Co és a Duff & Phelps értékelte a LaLiga és a CVC számára, a LaLiga számára pedig az Uría Menéndez és a KPMG, míg a CVC számára a Latham & Watkins biztosította a tanácsadási szolgáltatásokat.

A megállapodás megszilárdítja a LaLiga pozícióját a világ vezető szórakoztatóipari márkái között. A LaLiga olyan szenvedélyt, izgalmat és dinamizmust testesít meg, mint a világon semmilyen más versenysorozat, ez a megállapodás pedig segít abban, hogy tovább haladhasson legfőbb célja felé, vagyis hogy elérje a tökéletességet és továbbra is minőségi szórakoztató termékeket biztosítson a szurkolók számára szerte a világon.

Eddigi cikkeink a témában:
2021.08.06: A Real Madrid hivatalos reakciója a projekt bejelentésére
2021.08.10: A Real Madrid jogi útra tereli a kérdést
2021.12.04: Az Athletic Club, az FC Barcelona és a Real Madrid nyílt levele a kluboknak
2021.12.09: A LaLiga hivatalos reakciója a levélre
2021.12.09: A spanyol szövetség és a LaLiga közleményháborúja

Tovább

Rodrygo: Jó formában érkezünk a derbire

„Jó formában érkezünk a mérkőzésre. Jó néhány meccset megnyertünk sorozatban, reméljük, hogy a derbin is minden jól alakul majd. Úgy kell teljesítenünk az Atlético ellen, ahogy azt az elmúlt meccseken tettük. A kezünkbe kell vennünk az irányítást és határozottnak kell maradnunk, amikor nyomás alá helyeznek minket.”

Rodrygo

„Jól érzem magam, hálás vagyok azért, hogy az edző bízik bennem. Bármikor is legyek a pályán, a legjobbamat nyújtom, hogy segítsem a csapatot. Ancelotti azt kéri tőlem, hogy a védekezésbe is segítsek be. Tudja, hogy milyen jól kezelem a labdát, de vissza is kell zárnom. Napról napra jobbá kell válnom, gólokat kell szereznem és gólpasszokat kell kiosztanom.”

„Ancelotti és Pintus fantasztikusak. Pintus lenyűgöző munkát végez, látható, hogy fizikálisan jó formában vagyunk. A csapat a helyezkedésben is jónak tűnik, minden meccsen koncentrálunk.”

„Öröm Vinivel játszani. Mindig jól éreztük magunkat együtt a válogatottnál is. Szeretek mellette lenni. Boldogok vagyunk, a lehető legjobb helyen, készen állunk arra, hogy segítsük a Real Madridot.”

Tovább

Asensio: Harcos mérkőzés lesz

„Harcos mérkőzés lesz. Egy jó csapat ellen fogunk pályára lépni, a derbik pedig mindig különlegesek. Meg fogunk próbálni olyan kezdeményezők lenni, mint az elmúlt meccseinken. Mindkét tizenhatosnál élesnek és agresszívnak kell lennünk, ez lesz a kulcs.”

„A játékunk következetes, megfelelő szinten teljesítünk. A védelemben és támadásban is meccsről meccsre jól teljesítünk. Jól megértjük egymást a pályán, egyre jobban tudunk összejátszani, és az edző is pontosan ezt kéri tőlünk.”

Asensio

„Sok helyzetet dolgozunk ki, egyre többen megyünk előre. Ez azt jelenti, hogy egyre több gólszerzési lehetőségünk lesz, de fontos, hogy ezeket gólra is váltsuk.”

„A derbi egy különleges, kivételes meccs, legfőképp azért, ahogy megéljük, és ahogy a szurkolóink megélik minden pillanatát. Nagyon különleges érzés a Bernabéuban játszani a szurkolóink előtt és újra érezni a stadion hangulatát.”

„A gólok önbizalmat adnak. Az, ha egy nagy meccsen betalálunk, sokat segít, mindannyian jó formában vagyunk. A magam részéről én nagy önbizalommal játszom, nagyon szeretnék annyit játszani, amennyit csak lehetséges.”

„A klasszis lövésekhez sok apróság kell. Először is kell az, ami benned van, a természetes ösztön, aztán hosszú órák gyakorlása különböző módokon, és így tudod átültetni a gyakorlatba a dolgot.”


Kattints ide és nézd meg a kínálatot!

„Ancelotti elég egyértelműen értésünkre adja, hogy melyik poszton mi az elvárása. Középen és szélen játszva teljesen más a helyzet. Különböző dolgokat kér, attól függően, hogy hogyan játszunk. Én mindkét poszton jól érzem magam, mindent megteszek, amit kér tőlem.”

„Az Atlético az egyik olyan csapat, amely ellen még nem lőttem nagy gólt. Nagyon szeretném kivenni a részem a mérkőzésből, szeretnék felkerülni a gólszerzők közé és jól akarok teljesíteni a győzelem megszerzése érdekében.”

Tovább

Az RFEF és a LaLiga közleményháborúja a LaLiga Impulso ügyében

Az RFEF közleménye a Real Madrid, az Athletic Club és az FC Barcelona nyílt levelének megjelenése után (Amelyre egyébként a LaLiga is reagált, ezt ide kattintva elolvashatod.):
Ahogy már augusztus óta hangoztatjuk, ismételten elmondjuk, hogy mélységesen ellenezzük a LaLiga Impulso projektjét. A javaslat a jogrendszerünkkel összeegyeztethetetlen módon készült, ezért bízunk abban, hogy az illetékes spanyol hatóságok nem fogják engedélyezni a végrehajtását.

Az RFEF-nek kötelessége biztosítani azt, hogy a spanyol sportjog irányítási rendszere megmaradjon. Ez összeegyeztethetetlen azzal, hogy egy harmadik fél belépjen a LaLiga irányításába és gazdasági részesedést szerezzen benne, még inkább akkor, ha ez egy kockázati tőkealap.

A LaLiga kizárólag az első és másodosztályban szereplő kluboké lehet és csak ők irányíthatják, anélkül, hogy ez bármilyen módon sértené az alacsonyabb kategóriákban szereplő klubok jogos elvárásait.

Ezért kötelességünk azoknak a kluboknak a rendelkezésére állni a jogrendszerünkkel összeegyeztethető és a spanyol labdarúgás hagyományos értékeihez méltó megoldás megtalálásában, amelyek nem kívánják a versenysorozatok sorsát kockázati tőkealapokhoz kötni.

LaLiga

A LaLiga közleménye az RFEF kommünikéjére reagálva:
Az RFEF közleményével kapcsolatban a LaLiga szeretné tisztázni, hogy augusztusban a LaLiga közgyűlése a 42-ből 38 tagklub támogató szavazatával elfogadott egy sor megállapodást, ez a többség pedig egyértelműen legitimálja a projekt fejlesztését, a LaLiga elnökének pedig az a felelőssége, hogy a közgyűlés által elfogadott megállapodásokat végrehajtása megtörténjen.

Nem értjük, hogy az RFEF miért ellenez egy olyan megállapodást, amely a LaLiga egyértelmű többségi akarata, és amely nem károsítja az RFEF-et, sőt, ha figyelembe vesszük, hogy a LaLiga Impulso sok klub számára lehetővé teszi a stadionjaik fejlesztését, akkor még inkább elősegíti a 2030-as labdarúgó világbajnokság megrendezésére irányuló pályázat sikerességét.

Visszautasítjuk a projekt jogszerűtlenségével kapcsolatos összes vádat, ha pedig az szándékos tájékozatlanságból származik, úgy még inkább. Az RFEF előtt ott volt a lehetőség, hogy betekintsen az összes információba, amelyek között olyan neves cégek jelentései is szerepelnek, mint az Uría Menéndez vagy a Latham & Watkins, amelyek a CVC számára biztosítanak tanácsadási szolgáltatásokat, ez pedig garantálja, hogy a megállapodás jogilag rendben van.

Másrészt a klubok állítólagos kondícióival kapcsolatos vádak is ugyanilyen alaptalanok, és a gazdasági irányítási szabályok módosításával kapcsolatos ismeretek teljes hiányát feltételezik, hiszen ezek valid, érvényes és eredményes megállapodások, amelyeket a LaLiga kompetens szervei jóváhagytak.

RFEF

Az RFEF viszontválasza:
Az RFEF sajnálja, hogy a LaLiga meggondolatlanul reagált a CVC-vel folytatott művelettel kapcsolatos közleményünkre. Ahogy az lenni szokott, a LaLiga válasza semmitmondó, nem tartalmaz semmit, ami akár csak minimálisan is ellensúlyozná azt, amit a közleményünkben kifejtettünk, ez pedig ismételten bizonyítja a projekt egyértelmű jogellenességét, amely az egész spanyol labdarúgás számára káros. Mindenki számára, kivéve néhány érdekelt felet:

  • Tebás úr, aki minimum a következő hét évre kap egy jól fizető pozíciót egy LaLigán kívüli, CVC-vel közösen létrehozott testület elnökeként.
  • A kockázati tőkealap (CVC), amely a spanyol labdarúgás rovására fog szaftos nyereséget bezsebelni. 

Mindeközben azok a klubok, amelyek aláírják a megállapodást, elveszítik televíziós jogaik egy százalékát, amely jóval meghaladja a számukra biztosított hitelt, és amelyet egyébként szintén teljes egészében vissza kell fizetniük (az egy százalékos jogosultság elvesztése mellett).

Ezenkívül azok a klubok, amelyek nem az 1. vagy 2. osztályban szerepelnek, eleve elesnek ettől a százalékos összegtől, amelyre egyébként jogosultak lennének abban a pillanatban, hogy belépnek valamely fenti osztályba.

A LaLiga megállapodáshoz ragaszkodó elnöke és az azt támogató klubok együttesen lesznek felelősek a megállapodás törvénytelenségeinek következményeiért.

Ismerve Tebás úr harciasságát és buzgóságát, valamint a szinte biztosra vehető válaszát, az RFEF előrebocsátja, hogy nem fog belemenni a közlemények és ellenközlemények végeláthatatlan sorozatába.

Az álláspontunk egyértelmű, és amikor csak szükséges, ragaszkodni fogunk ennek a katasztrofális megállapodásnak a törvénytelenségéhez. 

Tovább

Hivatalos közlemény: LaLiga Impulso

A Real Madrid CF, az Athletic Club és az FC Barcelona által a többi klubnak címzett és a média több képviselője által megjelenített levéllel kapcsolatban, amely egy hipotetikus pénzügyi ajánlatról szól, 25 évre szóló, 2,5 – 3%-os kamatozású hitellel a JP Morgan, a Bank of America és a HSBC részéről a spanyol klubok számára, a szervezetünk az alábbiakat közli:

Az, hogy ezt az ajánlatot december 2-án publikálták, tudva, hogy a LaLiga közgyűlése december 10-én esedékes, figyelembe véve azt, hogy a folyamat már augusztus 12 óta zajlik, megmutatja, hogy az érintettek szándéka egy olyan projekt megfúrása, amely a saját érdekeiket sérti, még akkor is, ha ezzel tönkreteszik a versenysorozatok és az azokban szereplő klubok jövőjét.

A levélben tett javaslat egy hitelezésen keresztül történő kollektív finanszírozásról szól, ám meglehetősen hiányos, így nem alkalmas arra, hogy annak életképessége megítélhető legyen. Első olvasatra rendkívül meglepő az ajánlat, tekintettel arra, hogy a legtöbb klub számára, köztük az FC Barcelona számára is megvalósíthatatlannak tűnik.

A LaLiga Impulso projekt hosszú hónapok megfeszített munkájának eredménye, mely során az összes strukturális nehézségre megoldás született, így többek között az érintett klubok körének folyamatos változására is. A LaLiga Impulso készen áll az indulásra, a CVC pedig készen áll az átalakulás megkezdésére. Másrészt a levélben vázolt folyamat egy rögtönzött javaslat, melynek kidolgozása nélkülözte a legkisebb pontosságot is.

Az, hogy ezt hasonlítják össze a LaLiga és a CVC projektjével, megmutatja, hogy egyáltalán nem értik a LaLiga Impulso projektet, amely sokkal több mint egy pénzügyi művelet. Az Impulso célja az, hogy egy olyan ipari partnert vonjon be, amely komoly tapasztalatokkal rendelkezik Spanyolországban és a sportjogok világában, amely hosszú távú tőkét és valódi ágazati tapasztalatot tud felmutatni a LaLiga és a klubok globális növekedésének segítéséhez, egy olyan időszakban, amely egyébként is komoly kihívásokkal és bizonytalanságokkal teli.

A cégek, amelyekbe a CVC befektet, páratlan működési és kereskedelmi fejlődési utat jártak be. Ilyen a MotoGP, az F1, a rögbi, a röplabda vagy a krikett. A CVC egy olyan partner, amely komoly tapasztalatokkal rendelkezik a szektorban, kiterjedt nemzetközi jelenléte pedig elősegíti a fejlődési folyamatot.

Az Impulso nem a LaLiga klubjainak likviditási problémáira adott válasz, hanem egy stratégiai projekt, amely közép- és hosszú távon garantálja a klubok számára versenyképességet. Ahogy kifejtettük, az Impulso forrásainak 70%-át hosszú távú értékteremtő projektekbe fektetjük. A CVC segíteni fog a LaLigának és a kluboknak (még azoknak is, akik nem támogatják a projektet) abban, hogy a forrásokat optimálisan használják fel, azt a célt szem előtt tartva, hogy hosszú távon növeljék a versenysorozat értékét.

Meglepő, hogy az Európai Szuperliga bejelentői, ami egyébként letális lett volna a nemzeti bajnokságokra nézve, kifejezik aggodalmukat egy olyan projekttel szemben, amely gazdaságilag nincs rájuk hatással, és amelyet a legtöbb LaLiga klub elfogadott.

Tovább

Hivatalos közlemény: Megújult a stadionfelújítással kapcsolatos hitelszerződés

Az új szerződés értelmében további 225 millió eurós kölcsönt kap a klub, amelyet 27 év alatt kell visszafizetnie, mindössze 1.53%-os kamattal. A sportiparban soha nem született még megegyezés ilyen kedvező kondíciókkal. A kölcsönmegállapodás tartalmaz egy türelmi időt is, ami azt jelenti, hogy a Real Madridnak 2024. július 30-a után kell megkezdenie a törlesztést.

Fontos kiemelni, hogy a Real Madrid úgy ütötte nyélbe ezt a megállapodást, hogy abban nem szerepel jelzáloggarancia, vagy olyan pénzügyi korlátozás, amely bármilyen módon is veszélyeztethetné a klub normál gazdálkodását.

Az összeget egy óriási föld alatti melegház megépítésére fordítja majd a klub, amelyet a bonyolultsága miatt eredetileg nem terveztek be a munkálatokba, ám amely idő közben technológiailag megvalósíthatóvá vált. Ez a melegház teszi majd lehetővé a Bernabéu gyepének eltávolítását és optimális körülmények között való tartását, továbbá tökéletes állapotban történő megőrzését, hogy az a stadionban lejátszásra kerülő futballmeccseken kiválóan használható legyen. Ezzel a fejlesztéssel elősegíthető, hogy a gyep károsodása nélkül maximalizálható legyen a stadionban megtartható egyéb rendezvények száma.

A Real Madrid a Key Capital Partners-t bízta meg a pénzügyi tanácsadással és koordinálással, a Clifford Chance pedig jogi tanácsadóként vett részt a folyamatban. A finanszírozást a J.P. Morgan és a Bank of America biztosítja.

A Real Madrid női cs…

A Real Madrid női csapata 3-0 arányban múlta felül a Bajnokok Ligájában az izlandi Breiðablik együttesét. Asllani kétszer, Zornoza pedig egyszer volt eredményes. A hölgyek így bejutottak a torna negyeddöntőjébe.

Spanyol hírek szerin…

Spanyol hírek szerint a Real Madrid azt tervezi, hogy szerződéshosszabbítási ajánlatot tesz Kroos asztalára. A játékos így 2024-ig maradhatna a csapatnál, ami azt jelentené, hogy innen vonulna vissza. A német középpályás is nyitott lenne a megállapodásra, ráadásul a visszavonulása után is szívesen maradna a klubnál valamilyen szerepben.

Tovább

Handanović: Mi nem használtuk ki a lehetőségeinket, ők igen

Škriniar:
„Tudtuk, hogy kemény mérkőzés vár ránk. Jól kezdtünk, sok helyzetet dolgoztunk ki, miközben jól járattuk a labdát és csapatként jól működtünk. Ám ha egy ilyen csapat ellen nem használod ki a lehetőségeidet, akkor azért meg fogsz fizetni.”

„Sokkal pontosabbnak kellett volna lennünk az első fél órában, de büszke vagyok a csapatra. Eljöttünk Madridba, hogy kiálljunk ellenük és a csoport első helyéért küzdjünk. Most a bajnokságra kell koncentrálnunk, fenn kell tartanunk a jó formát a Serie A-ban.”

Handanović:
„Sokkal agresszívabbnak kellett volna lennünk, többet kellett volna kapura lőnünk. Összességében jól játszottunk, ahogy az odavágón is. Nyomás alatt tartottuk őket. A nagy különbség az utolsó labdaérintésekben mutatkozott meg. Nem használtuk ki a lehetőségeinket, míg a Real Madrid mindig a legtöbbet hozza ki a helyzeteiből. Egy kicsit többre lett volna szükségünk.”


Kattints ide és nézd meg a kínálatot!

„A szurkolók jó meccset láttak. A vereség ellenére látható volt, hogy sok mindent jól csinálunk, de ha van valami, amit most láthattunk, az az, hogy sokkal pontosabbnak kell lennünk.”

„Mindenesetre továbbjutottunk a következő körbe, ebben az idényben pedig ez volt az egyik korai célunk. Azért jöttünk, hogy első helyen végezzünk a csoportban, de most tovább kell lépnünk és a ligára kell koncentrálnunk.”

D’Ambrosio:
„Amikor 11 a 11 ellen játszottunk, akkor egy szinten voltunk velük. Ráadásul sok helyzetünk is volt. Mindig nehéz a Real Madrid ellen játszani, de ha emberhátrányban vagy, akkor még nehezebb. Le akartuk győzni őket, ezért jöttünk Madridba, de végül is továbbjutottunk a legjobb 16 közé.”

„A mottóm az, hogy mindig készen kell állni. Nem csak nekem, aki eszerint gondolkodik, hanem az egész keretnek. Mind egy irányba tartunk. Már a vasárnapi, Cagliari elleni meccsünkre gondolunk.”

Tovább

VIDEÓ – Összefoglaló: Real Madrid – Inter Milan (2-0)