Gy. András
Florentino Pérez: Meg akarjuk menteni a labdarúgást
„A Szuperligát a bevételek csökkenése keltette életre, és a vágy, hogy a legjobb csapatok gyakrabban játsszanak egymással, ezáltal pedig a bevételek növekedjenek, a szurkolók pedig megkapják, amit akarnak.”
„A legnagyobb angol, olasz és spanyol klubok megoldást kellett, hogy találjanak erre a szörnyű helyzetre, amelyen most épp keresztül mennek. Az Európai Klubszövetség szerint 5 milliárd eurót veszítettünk. A Madridnak 800 milliós költségvetése van, majd ez 700-ra csökkent. Ebben az évben 900 helyett meglátjuk, hogy meglesz-e a 600 millió. Két év alatt 400 millió eurót veszítettünk.”

„Ha nincs más bevételed, mint a televíziós jogdíjak, akkor a legjobb módja a bevételek növelésének a sokkal látványosabb mérkőzések biztosítása. Itt kezdtük meg a munkát. Arra jutottunk, hogy egy hétközi Szuperligával a Bajnokok Ligája helyett képesek lennénk korlátozni a bevételkiesést. Sok gyenge mérkőzés van. Egy Barcelona – Manchester United sokkal szórakoztatóbb, mint amikor a United egy gyengébb csapattal játszik. Melyik az, amit a világ akar?”
(Megkérdezték az elnököt, hogy tart-e az UEFA fenyegetéseitől:) „A labdarúgásnak fejlődnie kell, ahogy az üzleti világ, az emberek és a közösségi média is tette. A labdarúgásnak alkalmazkodnia kell a jelenhez. A futball iránti érdeklődés csökken. Valamit tenni kellett. A labdarúgás az egyetlen globális sport. A 12 alapító csapatnak pedig a világ minden táján vannak szurkolói. Ez hozza a bevételeket. A többi sorozat nem hozza, a pénz pedig mindenkié. Ez egy piramis. Ha mi, akik a csúcsán vagyunk, rendelkezünk forrásokkal… De ha nincs bevétel, akkor nincs miről beszélni. Alkalmazkodnunk kell. ”
„A fiatalokat már nem érdekli a futball, a futballnak alkalmazkodnia kell az új helyzethez. Változtatnunk kell, hogy sokkal vonzóbb legyen a sport.”
„Ez olyan, mint az 50-es évek, amikor elindult a BEK. Az embereknek nem tetszett, de minden megváltozott… Mi a vonzó? Az, hogy nagy csapatok játszanak egymás ellen. Ez az, ami bevételeket generál. Minden, amit teszek, azt a futball érdekében teszem.”
„A 15 alapító csapat az, amely hozni fogja a bevételt, öt másik csapat pedig sportszempontok alapján kerül majd be. A tervem az, hogy megmentsem a labdarúgást.”
„Hogy mikor kezdünk? Amint csak lehet. Beszélnünk kell az UEFA-val arról, hogy miként döntsük el, mi alapján válasszuk ki az öt plusz csapatot.”
„Hogy beszéltem-e korábban az UEFA-val? Az UEFA egy másik formátumon dolgozik. Nem értem. Nem fog olyan bevételt generálni, ami megmentené a sportágat, ezt nyugodtan mondhatjuk. Nem magamért vagyok itt, a Real Madrid tagjait képviselem. Azért vagyok itt, hogy megmentsem a futballt. Drámai a helyzet. Beszélnünk kell az UEFA-val és a FIFA-val, nem tudom, hogy miért ennyire dühösek.”
„Amit az UEFA elnöke a Juventus elnökéről mondott, azt nem mondhatja. Megsértette Agnellit. Az UEFA-nak változnia kell, nem akarunk olyan elnököt, aki sérteget minket. Átláthatóságot akarunk. Pozitív változásokat akarunk. Egy demokratikus Európában elképzelhetetlen, hogy ilyenek elhangozzanak.”
„Az UEFA egyeduralkodó. Mi jobbá akarjuk tenni a futballt. Azért jöttem a Madridhoz, hogy megmentsem a klubot, amikor nehéz helyzetben volt, pénzügyi érdekek nélkül. A legjobbat akarjuk a labdarúgásnak.”
„A játékosoknak nem kell aggódniuk, a fenyegetéseket nem válthatják be. Az UEFA-t irányítóknak átláthatóbbnak kellene lenniük. Nincs jó megítélése a szervezetnek. Beszéltem a bajnokságokkal, a klubokkal, és senki nem érti az UEFA új BL-modelljét. A klubok eurómilliókat veszítenek, azonnali megoldásra van szükségük, most. Nem 2024-ben.”
„Hiszünk abban, hogy ez a formátum megmentheti a futballt, ahogy a BEK annak idején az 50-es években már megmentette. Teljesen esélytelen, hogy a Real Madridot kizárják a BL aktuális idényéből. Beszélnünk kell az UEFA-val, hogy meglegyen a párbeszéd, de a futball az összeomlás szélén áll. Ha a nagy klubok nem tudják kifizetni az átigazolási összegeket, a kisebb klubok megszűnnek létezni.”

„A labdarúgásnak világ szinten négymilliárd szurkolója van, de meg kell menteni ezt a sportágat. Nem fogok neveket mondani, de az egyik klub 250 millió eurót, egy másik 200 millió eurót veszített…”
„A LaLiga nem fog veszíteni az értékéből. A Real Madrid továbbra is a legjobb játékosaival áll ki a Valencia ellen. A két sorozat tökéletesen meg tud élni egymás mellett. A LaLiga nem szenved hátrányt. A Premier League Angliában teljesen szilárd, nem fog változni semmi. A labdarúgás jelenleg nem elég vonzó a fiataloknak. A BL csak a negyeddöntőtől érdekes. Sokkal látványosabb meccsekre lesz szükségünk ahhoz, hogy letegyék a tableteket, és élvezzék a futballt. A fiatalokat nem érdekli ez. A 18-24 éves korosztályban drasztikusan lecsökkent az érdeklődés. Ha öt meccset játszunk kedden és ötöt szerdán, megkapjuk a pénzt, akkor beszélhetünk. A futballvilág többi részével is össze fogunk tartani.”
A PSG is beszáll? „Jelenleg 12-en vagyunk.”
A Bayern? „Valami idióta az egész elején azt mondta, hogy ott akarjuk hagyni a bajnokságokat, de ez őrültség. Természetesen szó sincs erről. Ami a bevételt hozza, az a 15 alapító csapat, a világ legnagyobb látványosságában.”
„Azért vagyok itt, hogy kiálljak a Real Madridért, és jobbá tegyem a dolgokat. A BL-ből kapott pénzzel haldoklunk.”
„Ez nem a gazdagok ligája, hanem a liga, ami megmenti a futballt, amely összetartáson alapul. Azért teszünk mindent, hogy megmentsük a szerényebb lehetőségekkel bíró klubokat, mielőtt már esélyünk sem lesz erre.”
„A Szuperligán múlik, hogy az őket kritizálóknak mindent megmagyarázzon, többek között Boris Johnsonnak, az Egyesült Királyság miniszterelnökének is azt, hogy amiket az emberek mondanak, azok nem fedik a valóságot, és hogy a Szuperliga a futball megmentéséért és a szurkolók érdekében jött létre.”
„Nem fogok jogi dolgokba belemenni, de lehetetlen, hogy a Real Madridot kizárják az aktuális BL-sorozatból.”
Nem fogják megunni az emberek ugyanazokat a meccseket újra és újra? Manchester City a Real Madrid ellen újra és újra? „Nem. Ezek a leglátványosabb meccsek, ezek generálják a legnagyobb bevételeket.”
„A futball jövőjéért harcolunk. Vannak, akik ezt nem veszik kellően komolyan. Hatalmas veszteségek vannak, ismétlem magam, ötmilliárd euróról beszélünk.”
„Lesz VAR a Szuperligában is, és javítani fogunk rajta, jobb bíráskodás lesz. Próbálunk olyan bírókat alkalmazni, akik megfelelnek a szakmai követelményeknek. Lesz pénzügyi fairplay és gazdasági stabilitás.”
Megmenti a Barcelonát gazdasági szempontból ez a lépés? „Mindenkit megment. A labdarúgás egy rendkívül nehéz pillanatban van. Ez az elmúlt 20 év legrosszabbja. Nem fog csak úgy eltűnni a sport, de egy alacsonyabb szintre eshet vissza, ha a fiatalokat már nem érdekli. Azért dolgozunk, hogy az elkövetkezendő 20 évben békében élhessünk egymás mellett.”
Mehetnek válogatott meccsekre a Szuperligában játszó játékosok? „Sok dolgot meg kell változtatnunk. Túl sok mérkőzést játszunk. Mindennek változnia kell. A labdarúgás a jelenlegi formájában nem mehet tovább.”
„Már két éve dolgozunk ezen a koncepción, de a világjárvány felgyorsította az eseményeket. A Real Madrid ebben az idényben 300 millió eurót veszített, és el kellett engednünk olyan játékosokat, akiket nem akartunk.”

„Hogy miért most? Mivel most van itt az idő. A következő idényben már el lehet indulni. Szombaton mindenki aláírta a szerződést, ez már jogilag is kötelezi az alapítókat. Tovább kell dolgoznunk. Elvégeztünk egy felmérést ötezer szurkoló részvételével öt országban, és mindenhol azt az eredényt kaptuk, hogy a kezdeményezés mellett vannak.”
„A további öt csapat? Három ország csapataival beszéltünk. Nem tudjuk, hogy mi alapján fogjuk őket kiválasztani, dolgozunk ezen. Sportszakmai szempontok döntenek majd. Egyeztetünk a FIFA-val, UEFA-val… Ez nem egy zárt liga.”
„Az olyan csapatoknak, mint az Eibar vagy a Levante, örülniük kellene, hiszen minél nagyobb bevétel generálódik a nagycsapatoknál, annál több csorog lefelé is.”
„A fiatalok konzolokon játszanak, és azt mondják, hogy a futballmeccsek túl hosszúak. Valamit tennünk kell. Ha a fiatalok szerint ez a helyzet, akkor sokkal érdekesebbé kell tennünk a játékot, sőt, akár még rövidebbé is.”
„Nem tudjuk, hogy az UEFA és a FIFA munkatársai milyen pénzeket visznek haza. LeBron James fizetését tudjuk, mi pedig nagyobb átláthatóságot akarunk, ami a LaLigában és az UEFA-nál nincs meg.”
„Azért jöttem, hogy tájékoztassam az embereket arról, hogy mi történik.”
„A Bajnokok Ligája folytatódhat. Vagy lehet egy alacsonyabb szintű torna. Az UEFA-nak meg kell értenie, hogy mindenki változást akar.”
„A következő lépés? Párbeszédet szeretnénk a FIFA-val és az UEFA-val. Ha ők nem akarnak beszélni velünk, akkor…”
„Ugyanazt a modellt szeretnénk, mint amit az európai kosárlabdában is láthatunk. Ez nem a gazdag és szegény klubokról szól, ez egyszerűen nonszensz. Ki mondta ezt? Valaki, aki kitüntetett helyzetben van.”
„Mindenkivel szeretnénk egyeztetni és megegyezni, aki a folyamat része lesz. És sokan vannak ilyenek. Lehet, hogy végül nem sikerül most megvalósítanunk a tervünket, de folytatni fogjuk és harcolunk.”
„Ismét el kell magyaráznunk a Szuperligát. Sok kritika teljesen téves. Heti szinten fogjuk látni a leglátványosabb meccseket, amelyek a világon négymilliárd embert mozgatnak meg. Idő kell, hogy elmagyarázzuk, miről van szó.”
Ezzel a pénzzel könnyebb lesz leigazolni Mbappét? „Azért vagyok itt, hogy a Szuperligáról beszéljek. A következő nyolc évben fogok még másról beszélni. Nézzék. Az utcán sétálok a maszkomban, és azt hallom, hogy igazoljuk le Mbappét.”
És mit válaszol? „Nyugi…” (nevet)
„Igazából ő egy kiváló játékos. A Madridnak is változásra van szüksége. Nem Mbappéról beszélek. De rengeteget nyertünk. Annyi minden történt. Változtatnunk kell, ez pedig az én feladatom.”
"Nem tudom, hogy hosszabbít-e. Nem beszéltem vele. Legalább is ma nem." (nevet)
Igazolások: „Mindent megteszek ami tőlem telik annak érdekében, hogy a Madrid ne veszítse el jól megérdemelt helyét. A madridisták tudják ezt. De az igazság az, hogy 900 millió eurós bevételt kellett volna generálnunk, de 600 lesz. Bár az is igaz, hogy a Madrid akkor is meg volt törve gazdaságilag, amikor először ide jöttem.”
Cristiano: „Hogy visszajön-e? Nem. Szerződése van a Juventusszal. Számára nem lenne értelme a visszatérésnek. Nagyon szeretem őt, rengeteget adott a klubunknak.”
Sergio Ramos: „Őt is nagyon szeretem, de nagyon rossz helyzetben vagyunk. Reálisan kell néznünk a dolgokat. Mindannyian rossz helyzetben vagyunk. Nem azt mondom, hogy Ramos nem folytatja. Egyelőre az idény befejezésén gondolkodunk, aztán meglátjuk, mi lesz a következő idényben. Sok minden megtörténhet. Először fejezzük be ezt az idényt. Sok játékossal beszélünk, akik önként vállalják a fizetéscsökkentést. Néhányan már megtették, még ketten vannak hátra, Jovic és Odegaard. Ramos tavaly elfogadta. Ebben az évben más helyzetben van.”
Zidane: „Ő a legjobb edző, aki valaha megfordult nálunk. Egy legenda. Hasonló személyiség, mint én, ki nem állhatja a sajtótájékoztatókat. Nem mond semmit, de boldog.”
Messi: „Szeretném, ha maradna. Nagyszerű játékos. A Madrid – Barca párharc egy olyan luxus, ami csak itt, csak nekünk adatik meg, és emberek milliói nézik. Amikor a City játszik a United ellen, akkor például nem ez a helyzet.”
Eladná Viníciust? „Nem. Esélytelen. Senkinek.”
„Mindig hálás leszek Mourinhónak azért a versenyszellemért, amit behozott a klubhoz. Ez egy olyan DNS, ami azóta is bennünk van.”
A Szuperliga trófeák BEK/BL trófeának számítanak majd? Ha jövőre megnyeri, akkor 13+1-et vagy 14-et mond majd? „Nos, lehet, hogy 15-öt.” (nevet)
„Az interjú után az emberek talán kicsit jobban megértik, miről szól a Szuperliga, de ez nagyon bonyolult dolog.”
„Már felépültem a COVID-ból, de még mindig fáradt vagyok.”
„Úgy gondolom, hogy a hatóságok részéről nehéz lenne engedélyezni, hogy szeptemberben visszatérhessenek a nézők a stadionokba.”
(Külön köszönet Prince-nek a közreműködésért! – a szerz. kieg.)
Frissítve: 21.04.20. 09:24
Hivatalos közlemény: 2024-től megújulnak az UEFA klubsorozatai
A reformok kidolgozását hosszú egyeztetési folyamat előzte meg a futballcsalád tagjai között, és az újításokat az Európai Klubszövetség vezetősége és az UEFA klubtornákért felelős bizottsága is teljes mértékben támogatta múlt pénteken.
A változtatások célja a teljes európai futball jövőjének biztosítása, és az érdekelt felek növekvő igényeinek kielégítése. A nyílt verseny és a sportértékek elve melletti egyértelmű elköteleződés mellett rendkívül fontos cél a hazai bajnokságok fenntartása is.
Aleksander Čeferin, az UEFA elnöke: „Ez az új formátum hozzájárul a hazai tornák státuszának megőrzéséhez és jövőjéhez is Európa-szerte. Továbbra is megtartjuk azt az alapelvet, hogy a hazai tornákon nyújtott teljesítmény lesz a kvalifikáció kulcsa, továbbá a nyílt versenyen és a játékon keresztül megerősítjük a szolidaritás elvét.”
„Ez a megváltozott formátum továbbra is életben tartja bármely európai csapat számára azt az álmot, hogy részt vegyen az UEFA Bajnokok Ligájában, köszönhetően a pályán mutatott teljesítményének, és hosszú távú megvalósíthatóságot, jólétet és növekedést biztosít mindenkinek az európai futballban, nem csak egy apró, önjelölt kartell számára.”
„A labdarúgás egy szociális és kulturális kincs, amelyet értékek, tradíciók és érzelmek gazdagítanak a kontinensünkön. Mint az európai labdarúgás irányító szervezetének és felelős irányítójának, az UEFA feladata az, hogy megőrizze ezt az örökséget, és az európai futballt egy pozitív jövőbeli fejlődés irányába vezesse nemzeti szervezetek, ligák, klubok, játékosok és szurkolók számára minden lehetséges szinten. Ezért is zajlott egy kiterjedt egyeztetési folyamat az elmúlt két és fél évben, amely egyhangú támogatottsághoz vezetett, és meg vagyunk győződve arról, hogy ezek a reformok elérik a fenti célokat.”
További döntések, mint a résztvevők listájának kialakítása, meccsnaptár, kiírás rendszere, a döntők formátuma, a koefficiensek, a pénzügyi elosztás az év végére alakul ki, és amennyiben még szükséges lesz bármilyen változtatás bevezetése, erre meglesz a lehetőség.
Ugyanakkor az UEFA szeretné újra megerősíteni, hogy pénzügyileg erősen elkötelezett az egész európai labdarúgás iránt, és lépéseket tesz annak érdekében, hogy a nagyobb szolidaritási hozzájárulás útján nagyobb számú (akár UEFA tornákon nem jelenlévőkhöz is) jussanak el támogatások. Ez meg fogja erősíteni az erős alapokat, amelyekre az európai labdarúgás épült.
Az UEFA az érintett felekkel további egyeztetéseket kezdeményez, hogy javaslatokat tegyen a játékosok egészségének védelmére vonatkozó óvintézkedések kapcsán.
A formátum részletei:
Az eddigi 32 csapatos létszám 36-ra nő a Bajnokok Ligájában, a legnagyobb változás pedig a hagyományos csoportkör teljes átalakítása lesz, hiszen a jövőben ez egy liga típusú állomás lesz, minden csapat részvételével. Mostantól minden csapat számára 10 ligameccs lejátszására lesz lehetőség, 10 különböző ellenféllel szemben (5 hazai, 5 idegenbeli meccs), ellentétben az eddigi hat mérkőzéssel három ellenféllel szemben.
Az első nyolc helyen végző csapat automatikusan továbbjut az egyenes kieséses szakaszba, miközben a 9-24. helyen végző együttesek kétmeccses rájátszáson keresztül biztosíthatják helyüket a legjobb 16 között.
Az Európa-ligában és az Európa Konferencia Ligában ugyanilyen változtatások lesznek (8, illetve 6 meccses ligaszakasz). Jövőbeli egyeztetések alapján ezek a sorozatok is kibővülhetnek 36 csapatosra.
A Bajnokok Ligájába való kijutás továbbra is nyílt lesz, és a csapatok hazai bajnokságban nyújtott teljesítménye alapján dől el. (Ezzel kapcsolatban szerepel néhány további részlet az eredeti közleményben, ha valaki szeretné mélyebben is beleásni magát – a szerk. kieg.)
A döntők kivételével továbbra is minden mérkőzést hét közben rendeznek, figyelembe véve a hazai bajnokságok naptárának fontosságát Európa-szerte.
A LaLiga hivatalos közleménye a Szuperligával kapcsolatban
A LaLiga maximálisan elítéli az elszakadó, elitista európai versenysorozat bejelentését, amely támadás a nyílt verseny és a sportszakmai érdekek ellen, amelyek az európai futballpiramis szívét jelentik.
Jelenleg az európai futballszurkolók függetlenül a csapatuk méretétől álmodozhatnak arról, hogy az felemelkedik, csúcsra tör, és versenyez az európai futball csúcsán. A LaLiga mindenki számára megvédi ezt az európai futballhagyományt. A koncepció, amelyet 12 európai klub jelentett be, tönkreteszi ezt az álmot, bezárja a kapukat az európai futball előtt, és csak néhány elit csapatnak hagyja azt nyitva.
A LaLigának büszke, 90 éves történelme van, és ez egy nyílt, teljesítmény alapú versenysorozat. Futballszurkolók milliói követik a LaLiga Santander és a LaLiga Smartbank 42 klubját az egész világon. Versenysorozataink sikerei hozzájárultak ahhoz, hogy a labdarúgás Spanyolország egyik meghatározó gazdasági eleme legyen, 1,4%-kal hozzájárulva a GDP-hez és közel 200.000 ember számára munkahelyet biztosítva.
A frissen bejelentett európai sorozat nem több, mint egy önző, egoista javaslat, amely a már most is szupergazdag klubok további gazdagodásának céljával jött létre. Ez aláássa majd a játék vonzerejét, mélyen romboló hatással lesz a LaLiga, a benne lévő klubok és az egész futballgazdaság jelenére és jövőjére.
Összességében tehát az elszakadó liga fenyegetés az egész spanyol sportra nézve, amelyhez a LaLiga ebben az idényben 126 millió eurós hozzájárulást biztosít a spanyol kormánnyal és a szövetséggel történt megegyezés értelmében.
Az európai futball gazdasági rendszerének elpusztítása pedig az új versenysorozat és az abban résztvevő klubok bukását is okozza majd, amelyek saját sikere a sportban megszerzett trófeákon, győzelmeken alapul, ezek pedig most erősen korlátozásra kerülnek.
Minden rendelkezésünkre álló eszközt felhasználunk, és az érdekelt felekkel összedolgozva mindent megteszünk azért, hogy megvédjük a spanyol futball integritását és jövőjét a játék érdekében.
Hivatalos közlemény: Jön a Szuperliga!
Az alapító klubok: AC Milan, Arsenal FC, Atletico Madrid, Chelsea FC, FC Barcelona, FC Internazionale Milano, Juventus FC, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United, Real Madrid CF és Tottenham Hotspur. További három klub kerül még meghívásra a sorozatba, mielőtt az első idény megkezdődne, erre pedig a lehető leghamarabb sor kerül majd.
Az alapító klubok nyitottak arra, hogy a jövőben párbeszédet folytassanak az UEFA és a FIFA képviselőivel annak érdekében, hogy megtalálják a legjobb megoldást a Szuperliga és a világfutball számára.
Az új liga egy olyan időszakban kerül megalapításra, amikor a világjárvány megnövelte az európai futball gazdasági modelljének instabilitását. Az alapító klubok évek óta próbálják javítani a jelenleg működő európai versenysorozatok minőségét és növelni azok erejét, próbáltak egy olyan versenysorozatot alkotni, amelyben a legjobb játékosok és klubok versenghetnek egymás között a jelenleginél nagyobb gyakorisággal.
A világjárvány megmutatta, hogy stratégiai gondolkodásra és kereskedelmi megközelítésre van szükség a növekedéshez, és a futball egészének támogatásához. Az elmúlt hónapokban intenzív egyeztetések zajlottak a jövőbeni európai sorozatokat irányító szervezetekkel. Az alapító klubok úgy gondolják, hogy azok a megoldási javaslatok, amelyeket ezek a szervezetek bemutattak, nem oldják meg az alapvető problémákat, vagyis nem ajánlanak megoldást a magasabb minőségű mérkőzésekre, és arra, hogy valós pénzügyi forrásokat biztosítsanak a világfutball számára.
A versenysorozat formátumának részletei:
- 20 klub vesz részt a sorozatban, 15 alapító klub, és öt további együttes, amelyek az előző idényben nyújtott teljesítményük alapján jutnak be.
- Minden mérkőzést hétközben játszanak, minden klub továbbra is részt vesz hazája bajnokságában, megőrizve a tradicionális mérkőzéseket, amelyek a klubélet szívét jelentik.
- Az idény augusztusban kezdődik, két 10 csapatos csoporttal, hazai pályán és idegenben lejátszott meccsekkel. Mindkét csoport első három helyezettje továbbjut a negyeddöntőbe. A csapatok, amelyek a negyedik és ötödik helyen végeznek, lejátszanak egy további kétmeccses rájátszást. Ezt követően kétmeccses párharcok következnek a negyeddöntőktől az egymeccses döntőig, amely május végén, semleges helyszínen kerül megrendezésre.
A férfi sorozat elindítását követően a lehető leghamarabb elindul a női sorozat is, amely nagyban hozzájárul majd a hölgyek játékának fejlődéséhez és a fejlesztésekhez.
Ez az új sorozat jelentősen magasabb pénzügyi növekedést tesz lehetővé, ami lehetővé teszi a klubok számára, hogy hosszú távú elkötelezettséggel támogassák az európai futballt, és az új európai liga által generált bevételeken keresztül a szolidaritási hozzájárulások is növekedni fognak. A jelenlegi sorozatok rendszere által generált hozzájárulásoknál jóval magasabb összegek kerülnek majd kifizetésre, a várakozások szerint ezek átlépik majd a tízmilliárd eurót abban az időszakban, amelyre a klubok kötelezettséget vállaltak. Mindeközben az új sorozat önfenntartó pénzügyi modellre épül, minden alapító elkötelezte magát egy kiadási keret mellett. Ezért cserébe a klubok egy egyszeri, 3,5 milliárd eurós kifizetést kapnak, melynek kizárólagos célja az infrastruktúrába való befektetés, és a világjárvány hatásainak csökkentése.
A Real Madrid elnöke, és a Szuperliga elnöke, Florentino Pérez: „Minden szinten segíteni fogjuk a futballt, és a megérdemelt helyére helyezzük a világban. A futball a világ egyetlen globális sportja, négy milliárd követővel, nagy klubokként pedig kötelességünk megfelelni a szurkolók elvárásainak.”
Andrea Agnelli, a Juventus elnöke, a Szuperliga alelnöke: „A 12 alapító tagunk több milliárd futballszurkolót képvisel. Azért fogtunk össze ebben a kritikus időszakban, hogy átalakulást hozzunk az európai futballba, és megadjuk az általunk szeretett sportnak azokat az alapokat, amelyek fenntarthatóvá teszik azt a szolidaritási hozzájárulás növelésével, adunk egy álmot a szurkolóknak és az amatőr játékosoknak, megadjuk a legmagasabb minőségű meccseket, amelyek a futball iránti szenvedélyüket táplálják majd.”
Joel Glazer, a Manchester United társtulajdonosa, a Szuperliga alelnöke: „Azzal, hogy a világ legjobb klubjait és játékosait hozzuk össze, hogy egymás ellen játszanak egy egész idényen át, a Szuperliga egy új fejezetet nyit az európai labdarúgás történetében, miközben biztosítja a legmagasabb színvonalú versenyt és létesítményeket, valamint általánosságban nagyobb pénzügyi támogatást nyújt az egész futballpiramis számára.”
Beszámoló: Getafe – Real Madrid (0-0): Ez már túl sok volt
Egy sérülések, eltiltások és koronavírus miatti kötelező kimaradók által sújtott kerettel érkezett meg a Madrid a ma esti mérkőzésre, ahol Zinédine Zidane pihentetés céljából kihagyta a kezdőből a kimerültség határán táncoló Karim Benzemát és Toni Kroost. Így végül egy Odriozola, Militão, Chust, Marcelo védőnégyessel, egy Modric, Isco, Asensio, Rodrygo, Vinícius középpályával, és Marianóval vágott neki a csapat a találkozónak, Courtois-val a kapuban.
Chust már az első percekben megvillant, amikor csapattársai tévesen lest intettek, ő azonban megakadályozta Matát abban, hogy máris megszerezze a vezetést a hazaiaknak.
A Getafe érezte, hogy ez ellen a felállás ellen lehet keresnivalója, és a találkozó elején nyomás alá helyezte a Real Madridot. Courtois azonban Olivera helyzeténél résen volt, Arambarri pedig nem sokkal ezután célt tévesztett.

A Getafe sorra dolgozta ki a helyzeteket, még a kapufa is besegített a vendégeknek, miután Mata fejese kifelé pattant a lécről.
A Real Madrid is meg-megvillant. Először Mariano talált a Getafe kapujába egy tetszetős akció végén, a találatot azonban les címén érvénytelennek ítélte a játékvezető, amit a VAR meg is erősített. (Az már csak érdekesség, hogy a MARCA később kikockázta a jelenetet, mivel a VAR által megmutatott képen nem látszott a labda elrúgásának pillanata, és a kikockázás alapján nem volt lesen a dominikai támadó.) Nem sokkal ezután Marcelo beadását próbálta gólra váltani Mariano, azonban Timor a gólvonal elől ki tudta vágni a labdát.
Egy helyzetekkel teli félidőt láthattunk, ám érvényes gólok nélkül, még az utolsó pillanatokban Alena próbálkozott életerős lövéssel, ám a labda a kapu felett hagyta el a játékteret.
A második játékrész elején aztán Eres Unal előtt adódott lehetőség, amikor 3 a 2 ellen vezették kapura a labdát a hazaiak, jobblábas lövését azonban Courtois védeni tudta. A félidő közepéhez közeledve Zidane pályára küldte Benzemát és Blancót, Mariano és Rodrygo helyére.
Nem sokkal a cserék után Ángel Rodríguez előtt adódott lehetőség, ám lövése elment a kapu mellett. Ezt követően Arribas érkezett Asensio helyére.
Courtois aztán Maksimovic bombájánál avatkozott ismét közbe, nagyszerű mozdulattal tessékelve kapu fölé a labdát. Az utolsó percekben a Real Madrid játszott fölényben, a blancók próbálták megszerezni a győztes gólt és ezzel a három pontot, de a Getafe védelme kitartott, így a csapatok végül 1-1 ponttal mehettek haza.
Beharangozó: Getafe – Real Madrid: Rengeteg a hiányzó, de győzni kell
Ismét elérkeztünk egy bajnoki fordulóhoz, ezúttal a Getafe ellen kell helytállnia Zidane csapatának az előrehozott 33. fordulóban, vasárnap este 21:00-tól az Alfonso Pérezben. A blancók szeretnék megszerezni sorozatban ötödik győzelmüket a bajnokságban, miközben harcban állnak a bajoki trófeáért az egy pontos előnyben lévő Atléticóval és a két ponttal mögöttük álló Barcelonával, akik ezt a meccsnapot április 29-én játsszák majd le.

Ez lesz a Real Madrid ötödik áprilisi mérkőzése úgy, hogy még csak a hónap felénél járunk, a csapat lényegében háromnaponta pályára lépett ebben az időszakban, miközben az Éibar, a Liverpool és a Barcelona legyőzése után az angol együttessel a BL-negyeddöntő visszavágóján gólnélküli döntetlent játszottak a blancók, bebiztosítva helyüket a Bajnokok Ligája legjobb négy csapata között, ahol majd a Chelsea-vel kell megküzdeniük. Zidane csapata 14 mérkőzés óta veretlen (11 győzelem, 3 döntetlen), ezt a sorozatot szeretnék folytatni.
„A csapat elkötelezett, és maximálisan a Getafe elleni nehéznek ígérkező mérkőzésre koncentrál” – mondta Zidane a mérkőzés előtti sajtótájékoztatóján. A francia rendkívül megtépázott kerettel utazik a Getafe otthonába, hiszen az eltiltott Casemiro és Nacho is kikerült a keretből, Mendy pedig sérülés miatt esett ki az utolsó pillanatban.
A Getafe épp a kiesés elől menekül, jelenleg négy ponttal áll a kiesőzóna előtt. A csapat Cádiz elleni veresége egy hárommeccses veretlenségi sorozatnak vetett véget (Atlético, Elche, Osasuna elleni döntetlen). A hatgólos Ángel Rodríguez a csapat legeredményesebb játékosa, találataiból ötöt a bajnokságban szerzett.
Benzema 2023?
A klub már tájékoztatta Benzemát a hosszabbítási szándékról, és arról, hogy ezzel is szeretnék elismerni az idényben nyújtott kiváló teljesítményét.
A Real Madrid az egyéves hosszabbítási ajánlatával hű marad saját játékospolitikájához, amelyet a 30 év feletti játékosainál alkalmaz, mindössze annyi történt most, hogy nem várták meg, amíg a játékos az élő szerződésének utolsó évébe lép, ami egyébként Ramos, Modric és Vázquez esetében megtörtént.
Mivel a klub és a játékos kapcsolata kiváló, a megegyezésre vélhetően még a 2020/2021-es idény vége előtt sor kerül, hacsak valami drámai változás nem történik. 2009-es érkezése óta Benzema soha nem kért fizetésemelést vagy új szerződést, minden esetben a klub kereste meg őt a szerződéshosszabbítási ajánlatokkal, ő pedig szinte észrevételeket is alig tett ezekkel kapcsolatban.

Benzema egyértelművé tette, hogy szeretne legalább 2023-ig a Real Madridban maradni, hiszen az Atalanta elleni BL-párharc után adott interjújában elmondta: „Az ajtóm nyitva áll, ha az elnök szeretné megújítani a szerződésemet.”
Benzema korábbi klubja, a Lyon folyamatosan nyomon követi a játékos madridi helyzetét, és nagyon szeretnék utolsó éveire megszerezni maguknak a kiváló támadót. Ez a lehetőség azonban elúszni látszik, tekintettel arra, hogy 2023-ban Benzema már 35 esztendős lesz.
A dolgok jelenlegi állása szerint Karim Benzema a Real Madrid egyik legfontosabb játékosa, akinek profizmusát nem lehet megkérdőjelezni. Még mindig sokat adhat a klubnak, a blancók vezetősége pedig reméli, hogy legalább két évig meg tudják tartani a keretben.
Karim a klub történetének ötödik legeredményesebb játékosa, és ha így folytatja, könnyen előfordulhat, hogy Raúl González és Cristiano Ronaldo után a harmadik helyen fogja befejezni madridi pályafutását.
Megvan a végső megegyezés Luka Modrić ügyében
A Real Madrid és Luka Modrić egyezségre jutott egy új, egy évre szóló szerződéssel kapcsolatban, melynek értelmében a horvát játékos 2022 nyaráig biztosan a blancók játékosa marad. A középpálya varázslójának remek idei teljesítménye meggyőzte a klubot arról, hogy érdemes még egy évvel meghosszabbítani a szerződését. A Madrid több hónapon át dolgozott azon, hogy nyélbe üsse az üzletet. Modrić szeme előtt mindig is az lebegett, hogy Zidane csapatában folytatja, ennek megfelelően el is fogadta a klub által felajánlott egyéves hosszabbítást, amely a világjárványra való tekintettel fizetéscsökkentést is tartalmazott.

Ha a szerződés hivatalossá válik, akkor Modrić elmondhatja magáról, hogy tizedik idényét is megkezdheti a Madrid játékosaként, és 36 éves koráig biztosan a spanyol fővárosban marad. Amióta 35 millió euróért cserébe 2012-es megérkezett a Tottenham együttesétől, a nagyszerű teljesítményének köszönhetően a szurkolók kedvencévé vált. Összesen 383 mérkőzést játszott már le a habfehér mezben, 26 gólt szerezve és 61 gólpasszt kiosztva eközben. Többek között négy BL-címet, két bajnokságot, egy Király-kupát és négy klubvilágbajnokságot is megnyert. Egyéni teljesítményét is elismerték, hiszen 2018-ban Aranylabdát nyert, miután BL-győztes lett a Madriddal és világbajnoki ezüstérmes a horvát válogatottal.
Ebben az idényben, amikor már úgy tűnt, hogy ideje több fiatalt beépíteni a csapatba, ismét alapvető fontosságú játékos lett Zidane számára, a Madrid középpályás motorjának egyik alapeleme. Modrić a francia edző által legtöbbet foglalkoztatott játékosok között van, 3038 percet játszott eddig 40 mérkőzésen. A Casemiro, Kroos és Modrić által fémjelzett középpálya kétségkívül a klub történetének egyik legjobbjaként vonul majd be a történelembe. Annak ellenére, hogy ő a trió legidősebb tagja, fizikálisan elképesztő állapotban van: 35 éves, de mindössze egyetlen meccset hagyott ki sérülés miatt ebben az idényben. Kulcsszerepe volt abban, hogy a csapat jelenleg harcban áll a bajnoki címért, és a BL-elődöntőben is megmérkőzhet.
Modrić szerződéshosszabbítása már lényegében késznek tekinthető, ám a klub Ramosra és Lucas Vázquezre még vár. Mindkét játékos szerződése júniusban jár le. A tárgyalások nem ígérkeznek sétagaloppnak, hiszen a játékosok elvárásai és a klub szándékai nincsenek összhangban egymással.
Casemiro: Ez a továbbjutás a kemény munkánknak köszönhető
Casemiro:
„Tudtuk, hogy az ellenfél játékstílusa miatt kemény meccs lesz. Tudtuk, hogy magas intenzitással játszanak, és nehéz ellenük hazai pályán, de a csapat remekül teljesített. Ez a trófeák megnyerésének kulcsa. Ez minden játékos kemény munkájának köszönhető.”
„Úgy terveztük, hogy úgy állunk a meccshez, mint bármelyik másikhoz. A hazai pályán végzett munkánk nagyon fontos volt, de szerettük volna megnyerni ezt a meccset is. Nagyszerű játékosaik vannak, remek edzővel, de a kemény munkánk kulcsfontosságúnak bizonyult, ez döntötte el a párharcot.”
A meccs embere!
„Az elődöntőben vagyunk, ott sincs esélyes. Tudjuk, hogy kemény meccsek lesznek, de egyelőre a következő bajnokinkra koncentrálunk.”
„Nem mindig tudod, hogy mikor kapod meg az esélyt a bizonyításra. Amit ezek a játékosok mutattak ezeken a meccseken, abból egyértelműen látszik, hogy készen állnak arra, hogy a Real Madrid játékosai legyenek. Nagyon nehéz ebbe a csapatba bekerülni, de remekül felkészültek. Vannak nagy hiányzóink, mint Ramos vagy Varane, akik kulcsfontosságú játékosok, de a többiek is megmutatták, hogy tudnak játszani.”
Courtois:
„Nagyon örülünk, hogy továbbjutottunk az elődöntőbe. Fontos meccs volt, de az ember tudja, mire számíthat, ha az Anfieldre jön. Képesek voltunk visszazárni, nagyon jól védekeztünk, volt néhány védésem is. Talán jobban is járathattuk volna a labdát, és lezárhattuk volna a meccset elől, de támadások szempontjából ez nem volt a mi napunk.”
„Két nagyon nehéz meccs után érkeztünk ide, talán hiányzott a lendület a támadásokban, de védekezésben úgy futottunk, mintha tizenketten lettünk volna a pályán. Hihetetlen volt. Mindenkinek ilyen teljesítményt kell letennie az asztalra, ha a határon vagyunk. Be kellett ásnunk magunkat, mindent bele kellett adnunk, és pontosan ezt tettük. Ez most jót tett a csapatnak, megmutattuk, hogy egységesek vagyunk.”

„Két jó védésem is volt az első félidőben. Az egyik Salah lövésénél, amit nehéz volt lábbal védeni, könnyedén elcsúszhatott volna a lábaim között. Ez egy nagyszerű védés volt a meccs elején. Aztán egyet kiszedtem a felső sarokból is, Milner lövésénél. Úgy tűnt, hogy ez kicsit megtörte őket, és semmit nem lőttek be, ami egyre nehezebb helyzetbe sodorta őket. A második félidő elején újabb védést kellett bemutatnom. Ha az bement volna, akkor az egész második játékrész arról szólt volna, hogy meg akarják szerezni a másodikat. Remekül védekeztünk, Militão két fantasztikus blokkot is bemutatott. Elégedett vagyok a védekezésben mutatott erőfeszítéseinkkel.”
„Nagyszerűen érzem magam, keményen dolgozom. Annyi trófeát akarok nyerni a Real Madriddal, amennyit csak lehet, ezért is adok bele mindent minden egyes meccsen. Nem tudom, hogy én vagyok-e a legjobb, sok kiváló kapus van, mindegyikük a legmagasabb szinten játszik, de azt hiszem, hogy egy vagyok közülük. Nagyon örülök, hogy sikerült megúszni a bekapott gólt. Most előre tekintek, mivel újabb erős hét vár ránk, három mérkőzéssel hat nap alatt, aztán jön az elődöntő.”
„Különleges párharc lesz a korábbi klubom ellen. Amióta Tuchel az edző, 3-5-2-t és 3-4-3-at játszanak, és jól teljesítenek, nem sok gólt kapnak. Kemény lesz, de remélem, hogy továbbjutunk. Szeretnénk megnyerni egy újabb BL-t, meg kell próbálnunk. Lehet, hogy visszatér néhány sérültünk, de mindenki, aki ma játszott, megmutatta, hogy nagyszerű csapat vagyunk. Hala Madrid!”
Nacho:
„Tudtuk, hogy jó előnyre tettünk szert az első meccsen, de azzal is tisztában voltunk, hogy erősen fognak kijönni a pályára. Voltak helyzeteik, de a csapat meg tudta akadályozni, hogy gólra váltsák azokat, 90 percen át. Nagyszerűen védekeztünk. Egy kicsit kevesebb volt a tűz elől, mint az első meccsen, de ez normális. Az ilyen meccseken várható, hogy az ember megpróbálja megvédeni a 3-1-es előnyét.”
„Egyszerűen megpróbálom a lehető legjobban végezni a munkámat. Ahogy mondtam a minap, ez a karrierem legjobb idénye. Remekül érzem magam, tele vagyok önbizalommal, és élvezem, hogy segíthetem a csapatot. Ez a legfontosabb. Elérjük a céljainkat, mint például most, a továbbjutást.”

„Én és Militão is a keret részei vagyunk, okkal vagyunk itt. Jól felkészültünk az ilyen meccsekre. A legnagyobb meccsek közül hármat együtt játszottunk végig, és nagyon magas szinten teljesítettünk. Szóval elégedett vagyok magammal és Militäóval, de az egész csapattal is.”
„Szokatlan idény ez, három naponta meccsünk van. Alig van idő kiélvezni a győzelmeket, de ilyen a naptár. Ahogy az edző mondja, a beosztás miatt talán fizikálisan nem vagyunk olyan erősek, mint a korábbi években, de ha nyersz és tovább is jutsz, az nagyon motiváló a következő meccsekre nézve.”
„Nem voltunk esélyesek akkor sem, amikor a Liverpoollal sorsoltak össze minket. Mi csak el akarjuk érni a célunkat, ami mindig a továbbjutás. Most a Chelsea-vel kell játszanunk, akik a Liverpoolhoz hasonlóan kemény csapat. Önbizalommal teli érkezünk a párharcra. Jó meccseket akarunk játszani, és be akarunk jutni a döntőbe.”