Puskás, Kubala, Kocsis – magyarok az El Clásicón

A „száguldó õrnagy” 14 gólt szerzett az õsi rivális ellen, ezzel külön fejezetet követel magának az El Clásicók történelmében. Hazai pálya.

Aligha meglepõ bárkinek is, hogy az El Clásicók legeredményesebb magyar szereplõje Puskás Ferenc. A „Száguldó Õrnagy” 1958-1966 között szerepelt a Real Madridban, mialatt 11 bajnokin összesen kilenc gólt szerzett (minden sorozatot figyelembe véve 14-szer volt eredményes) a katalán csapat ellen.

Az 1959/60-as szezonban a Bajnokcsapatok Európa-kupájában futottak össze a csapatok, és Puskás akkor is letette a névjegyét: a két csapat elsõ, madridi mérkõzésén egy góllal vette ki a részét csapata 3–1-es gyõzelmébõl (rajta kívül még Di Stéfano vállalt kettõt), majd a visszavágón Barcelonában kétszer talált a kapuba. A Madrid idegenben is 3–1-re nyert, és végül 6–2-es összesítéssel jutott a BEK döntõjébe, ahol a Frankfurt ellen ugyancsak Puskás hathatós közremûködésével fölényes gyõzelmet aratott.

Egy évvel késõbb a két csapat ismét találkozott legrangosabb Európa-kupában, ezúttal a legjobb tizenhat között. A Madrid akkor is Puskással, Di Stéfanóval és Gentóval rohamozott, ám ezúttal nem volt szerencséje: a Kocsis Sándorral felálló Barcelona az elsõ meccsen 2–2-t játszott Madridban, majd a visszavágón 2–1-re nyert, és kiejtette a címvédõt. A madridiak máig felemlegetik ezt a párharcot, és azt mondják, a madridi meccsen az elsõ gólt szerzõ Kocsis méteres lesen állt az indítás pillanatában.

Puskás Ferenc legnagyobb alakításait a bajnokikra tartogatta. Elsõ klasszikusát még 1958-ban játszotta, ám elsõ gólját csak három évvel késõbb szerezte meg a Barcelona ellen, amikor a Madrid az õ 79. percben szerzett góljának köszönhetõen nyert 3–2-re a Bernabéuban.

Mindmáig Puskás az egyetlen játékos a két klub történelmében, aki Madridban és Barcelonában is mesterhármast tudott szerezni. 1963. január 27-én a spanyol bajnokság 17. fordulójában a Real Madrid történelmi, 5–1-es vereséget mért a Barcelonára a Nou Campban, Puskás három gólt szerzett, valamint betalált még Di Stéfano és Gento. Néhány hónappal késõbb, a Bernabéuban lemásolta év eleji káprázatos produkcióját: a Real Madrid ezúttal 4–0-ra verte a Barcelonát, Puskás háromszor villant, Di Stéfano egyszer talált be.

Puskás góljai a Barcelona ellen:

  • 1959.06.07., Real Madrid – FC Barcelona 2-4 (kupa): 1 gól
  • 1960.04.21., Real Madrid – FC Barcelona 3-1 (BEK): 1 gól
  • 1960.04.27., FC Barcelona – Real Madrid 1-3 (BEK): 2 gól
  • 1961.03.26., Real Madrid – FC Barcelona 3-2 (liga): 1 gól
  • 1961.09.30., Real Madrid – FC Barcelona 2-0 (liga): 1 gól
  • 1962.04.22., FC Barcelona – Real Madrid 1-3 (kupa): 1 gól
  • 1963.01.27., FC Barcelona – Real Madrid 1-5 (liga): 3 gól
  • 1963.12.15., Real Madrid – FC Barcelona 4-0 (liga): 3 gól
  • 1964.03.30., FC Barcelona – Real Madrid 1-2 (liga): 1 gól

Puskáson kívül más magyar játékos nem szerzett gólt a Barcelona ellen, azt viszont rajta kívül még többen elmondhatják, hogy a Real Madrid szerelésében pályára léptek El Clásicón. Itt van például Alberty Gyula, aki 1934-1936 között volt a „királyi gárda” kapusa (összesen 23 meccsen védte a Madrid kapuját), és rögtön elmondhatja azt, amit rajta kívül nem sokan: a két meccs alatt, amin szerepet kapott, egyetlen gólt sem kapott, csapata pedig otthon és idegenben is 3–0-ra nyert. Akkoriban egyébként olyan játékosok fémjelezték a Real Madridot, mint Ciriaco, Quincoces vagy Guillermo Kellemen – avagy Kelemen György. Róla nem sokat tudni, az viszont biztos, hogy Albertyvel együtt pályán volt az 1936-os madridi 3–0-án.

Az egyedüli magyar edzõ, aki valaha is trenírozta a Real Madridot, Hertzka Lipót, aki 1930-1932 között négy El Clásicón vezette csapatát. Mérlege két vereség, egy gyõzelem és egy döntetlen.

Barcelonai oldalon valamivel markánsabb a magyar játékosokat tartalmazó lista. Sokáig úgy nézett ki, elõször Platkó Ferenc mutatkozhat be a Madrid ellen, õ azonban játékosként végül sosem tehette ezt meg, ellenben késõbb edzõként már vezette csapatát, például az 1934/35-ös szezonban, amikor a Barcelona 8–2-es vereséggel hagyta el a madridi csapat pályáját.

Az elsõ magyar játékos, aki a Barcelona színeiben pályára lépett a Real Madrid ellen, Berkessy Elemér. A nagyváradi születésû egykori fedezetet majd edzõt külföldön csak Emilióként ismerték, és a Barcelona elõtt többek között a Ferencvárosban és a Racing Parisban futballozott. Innen szerzõdött aztán 1934-ben Barcelonába, ahol 34 bajnokin lépett pályára, és többek között részese volt egy Madrid elleni 5–0-s gyõzelemnek.

Kubala László legendája mindmáig élénken él a Barcelona-szurkolók emlékezetében, annak ellenére, hogy a közkedvelt „Lászinak” a Real Madrid ellen nem volt túl sok sikerélménye, noha több csúcsrangadón lépett pályára, mint Puskás Ferenc: elsõ klasszikusát 1951-ben játszotta, majd még 12-vel megfejelte mindezt, ám ez idõ alatt csak kétszer volt eredményes. Betalált 1960. december 4-én, amikor a Real Madrid 5–3-ra nyert Barcelonában, majd 1961. március 26-án, amikor szintén a „királyiak” nyertek 3–1-re. Puskás egyébként mindkét meccsen szerepelt a Real Madrid kezdõcsapatában, utóbbi meccsen ráadásul Del Sol és Di Stéfano után csapata harmadik gólját szerezte. Kubala nem csak játékosként, de edzõként is részt vett El Clásicón.

A Kubala-éra után több magyar játékos is megfordult a Barcelonában, így például Szegedi Miklós, Czibor Zoltán és Kocsis Sándor. Közülük valamennyien a Real Madrid ellen is játszhattak legalább egy meccsen. Szegedivel a soraiban a Barca egyszer nyert (1950-ben: 7–2), egyszer pedig kikapott (1951-ben: 1–4) a nagymeccsen, Czibort egyetlen fellépése alkalmával kiállították 1958-ban (a Barca ennek ellenére 4–0-ra megnyerte a paprikás hangulatú meccset), míg Kocsis három meccsen kétszer is megrezegtette a „fehér balett” hálóját, elõször 1960-ban, majd 1962-ben.

Forrás: FourFourTwo
Szólj hozzá te is!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

TÉMÁBA VÁGÓ CIKKEK