Florentino Pérez az A.C.S. építõvállalkozási cég a vezetõségi tagja és 13%-os résztulajdonosa (ez a része a személyi vagyonának 550 millió eurót ér…). Az építõmérnökbõl lett üzletember, az egyik legbefolyásosabb alakja a spanyol üzleti életnek, és ebben nagy része van annak, hogy a Real Madrid elnöke is egyben. 1983-ben hagyta abba a politikai karrierjét, hogy megvegye azt a csõdbe ment építõvállalkozást, amit a felfuttatása után végül A.C.S.-nek neveztek el 1997-ben. Addigra Florentino már túl volt elsõ kampányán a Real Madrid elnöke posztjáért: az 1995-ös választáson a klub rossz anyagi helyzetével érvelt az akkori elnök, Robert Mendoza ellen, de végül 700 szavazattal alulmaradt (Mendoza az év végén így is távozni kényszerült, és Lorenzo Sanz vette át a helyét).
2000-ben újra nekiindult a választásoknak, és bár a Sanz-érában két BL-trófeát is begyûjtött a Real Madrid (1998, 2000), a klub anyagi helyzete továbbra is rosszul állt, és ez ezúttal elég nyomós érv volt a socióknak arra, hogy megválasszák az ezzel kampányoló Pérezt. Ahogy a cégét, a Real Madridot is eladósodással pörgette fel a galaktikus érában, majd pár év szünet után Cristiano, Benzema és Kaká leigazolásával a mostani ciklusában is. Nem áll távol tõle a megalomán gondolkodásmód (ahogy a Real Madrid Resort Island esetén is láthattuk), habár egyben egy visszafogott ízlésû ember: nem iszik alkoholt, és mindig ugyanolyan színû öltönyben jelenik meg.
Míg a fociõrült Spanyolországban nem firtatják különösen azt a tényt, hogy a Real Madrid hozzávetõlegesen 500 millió eurós tartozást halmozott fel, addig az építõvállalkozása esetén a befektetõk már nem ugyanilyen toleránsak. Igaz, a cége még mindig rentábilis: 962 millió eurós bevételt termelt a tavalyi évben, és terjeszkedik az olyan gyorsan növekvõ piacok felé, mint Dél-Amerika. Az mindenesetre jól látszik, hogy Florentino mind a cége, mind a klub esetében elõre menekül: az A.C.S. esetén, a válság sújtotta ingatlanszektorban további terjeszkedéssel igyekszik nyereséges maradni, míg a Real Madrid esetén, egy trófeák nélküli idõszak után sztárigazolásokkal és óriási kölcsönökkel próbálja a világ legjobb csapatát összehozni.
A spanyol lakosság fogja hitelezeni Cristianót?
Ha a Real Madrid kölcsöneirõl beszélünk, akkor nem mehetünk el szó nélkül azon 76,5 millió euró mellett, amit a Caja Madrid adott kölcsön 2009-ben a Real Madridnak, hogy leigazolja Cristiano Ronaldót. Ez az ügylet nagy vihart kavart Spanyolországban, hiszen ugyanaz a bank (ahogy szinte mindegyik más) sok családnak és vállalkozásnak tagadta meg a hitelnyújtást. Õk nyilván nem rendelkeznek olyan a befolyással, mint Florentino Pérez, akinek ambiciózus terve meggyõzhette a hitelezõket arról, hogy visszakapják a pénzüket.
A Caja Madrid a válság miatt azóta arra kényszerült, hogy egybeolvadjon a Bancajaval és több más bankkal, és ezt az új csoportosulást Bankia-nak nevezték el. A lényeg most jön: a napokban röppent fel a hír, hogy a Bankiának gondjai vannak, és a spanyol állam egy 10 milliárd eurós mentõcsomaggal fogja megsegíteni õket. Ez azt jelentené, hogy közvetett módon a spanyol állampolgárok adópénzébõl hiteleznék azt a 76,5 millió eurót is, amiért a Real Madrid Cristiano leigazolásáért folyamodott. Persze ebbõl csak akkor származna kára a spanyoloknak, ha a Real Madrid végül nem törlesztene.
A Real Madridot a világ legjobb csapatává tenni nemcsak nehéz, de egyben nagyon kockázatos vállalkozás is. Reméljük, hogy Florentino Pérez és a klub a sikerbe menekül elõre…