A franciák elleni válogatott mérkõzést megelõzõen kétszer is rád esett a szurkolók választása: te lettél az év válogatott játékosa és rólad készül szobor a berlini panoptikumba is. Melyik a nagyobb elismerés?
Mivel mindkettõ a szurkolóktól érkezett, nagyon örültem nekik. Az év válogatott játékosa választásnál a szurkolók nem csak egy meccset értékelnek, hanem egy egész év teljesítményét. A viaszbábú pedig csak egyszer történik az életben. Igazán nagy megtiszteltetés egy futballista számára.
A Real Madrid játékosaként leginkább külföldön tartózkodsz. Nem kétszer olyan nehéz a német szurkolók között így is sikeresnek lenni?
Ezen már én is gondolkodtam. A Real Madrid meccseit nem igazán lehet követni a német televíziókban. Ezért a legtöbben nem látnak semmit abból, amit csinálunk. De tudom, hogy ezért még jobban meg kell becsülnöm egy olyan elismerést, amit a német szurkolóktól kapok. Nagyon büszke vagyok emiatt, és jó teljesítménnyel szeretném meghálálni.
Egy nehéz idõszak után úgy tûnik, hogy újra formába lendültél a Real Madridnál. Nagyon sok gólból kivetted a részed. Mi történt?
Ez már néhány hete tart nálam, és persze szép dolog, ha állva tapsol a közönség. Hirtelen újra zseniként emlegetnek és a teljesítményemet „színtiszta fantáziaként” írják le. De én mindig azt mondtam, hogy az egyének csillogása mellett csapatként kell mûködnünk. Az elmúlt hetekben sikerült ezt megtennünk.
A Granada ellen nem játszottál eltiltás miatt. A Real Madrid 0-1 arányban vereséget szenvedett. Hogy egyeztethetõ össze ez az elmúlt hetek jó teljesítményével?
Ez egy visszaesés volt. Sajnos nem tudtam segíteni, hogy elkerüljük ezt a vereséget. De most újabb gyõzelmi sorozatot kell kezdenünk.
Készen áll a Real Madrid a Bajnokok Ligájára és a Manchester United elleni mérkõzésekre?
Mindenképp. Az ilyen párharcokért dolgozunk egész évben. Már kétszer is az elõdöntõig jutottunk a Bajnokok Ligájában. Most a döntõbe akarunk jutni, és meg akarjuk nyerni a tornát. A Manchester is meglehetõsen erõs, de mi is azok vagyunk. Tiszteljük õket, de nem félünk tõlük. Egyszerûen két nagyszerû meccset fogunk játszani velük.
A válogatott a 2012-es évet egy sokkoló 4-4-es, svédek elleni meccsel, illetve egy hollandok elleni 0-0-val zárta, és még nagyon fontos meccsek következnek. A 4-4-et már sikerült feldolgozni?
Az edzõ biztosan fog beszélni velünk errõl, vagy most, vagy márciusban. Most viszont jó hangulatban állok munkába. A Madridnál eddig ez jól mûködött, a Bayernnél és a Dortmundnál is, a svédek ellen pedig hatvan percig meg tudtuk mutatni, hogy milyen csapat vagyunk. Ezért nem szabad most õrült módjára játszanunk, hanem állandóságra kell törekednünk. Amikor a képességeinknek megfelelõen játszunk, megnyerjük a meccseinket, mivel megvan bennünk a potenciál.
Az euforikus hangulatot, ami a válogatottat körüllengte, elõször az olaszok elleni, Európa-bajnokságról való kiesés, majd a svédek elleni 4-0-s vezetés elszórakozása törte le. Milyen nagy a baj?
Ha valaki figyelmen kívül hagy néhány felfújt hírt a médiából, a baj nem is olyan nagy. Én mindig örülök, ha a válogatotthoz jöhetek. Mindig jó a hangulat, egy mûködõ egység vagyunk. Az edzõi stábbal is minden rendben. A többi pedig nem érdekel.
Mennyire fontos a franciák elleni gyõzelem? Jó évkezdés lenne.
Akarjuk ezt a gyõzelmet, és úgy is készülünk. Ez egy szép feladat, mivel mindkét csapatban világklasszis játékosok vannak. Egy rendkívül érdekes és izgalmas meccsre számítok, jó focival.
Egy vereség tovább rontana a helyzeten. Egyetértesz ezzel?
Ha nem játszunk elég jól, akkor mindig elõjön ez a téma. De megmondtuk, hogy egy-két mérkõzés miatt nem fogunk megõrülni. A helyzet az, hogy nagyon fiatal, sikeréhes csapat vagyunk, és még bõven van idõnk arra a 2014-es világbajnokságig, hogy kiépítsünk egy állandóságot. A selejtezõkön egyetlen hibát vétettünk, ez a 4-4-es, svédek elleni meccs volt. Ott is az utolsó fél órát rontottuk el, az elsõ hatvan percben világklasszis teljesítményt nyújtottunk. Nem veszítettük el a meccset, ezért a csoportban sem változott semmi. Most ezt az utolsó harminc percet kell kielemeznünk, és az elsõ hatvan percben mutatott játék felé kell orientálódnunk.
Néhány játékostól több védekezést kérnek. Errõl még most is vannak viták a csapaton belül?
Ez az edzõ dolga. Õ fogja megmutatni nekünk, hogy hol hibáztunk a svédek ellen. A védelem a csatároknál kezdõdik. Ha valaki nem mûködik együtt, akkor már nem mûködik a dolog. Ezt a svédek ellen is láthattuk. Aki a német csapatban akar játszani, annak kilencven percen át kell a maximumon pörögnie. Ez így mûködik.
A Real Madridban más szerep jut neked, mint a válogatottban?
Mindkét edzõ bízik bennem, támadásban szabad kezet kapok. Ezért jól is érzem magam. Már fiatalon is szerettem irányítani a játékot. De ha az ellenfélnél van a labda, akkor a védelembõl is ki kell vennem a részem.
Melyiket preferálod? Ha szépen játszik a német válogatott, vagy ha gyõz?
Mindkettõre szükség van. De szép játékra törekszünk. Korábban a német futball mindenekelõtt a kemény küzdelemrõl szólt. Ma már az egész világot lenyûgözzük a játékunkkal. A megoldásainkkal, ahogy például a spanyolok, akik szintén nagyon jól járatják a labdát, és ennek köszönhetõen rendkívül eredményesek is.
Te voltál az egyetlen német a legjobb tizenöt között az Aranylabda szavazáson, és egy német sem került be a legjobb 11-be. Miért szerepelt ilyen gyengén a német futball?
Egy olyan világban élünk, ahol a leginkább a címek száma fontos. A spanyolok megnyerték a világbajnokságot és az Eb-t is, sok játékosuk csillog a Real Madridban vagy a Barcelonában. Ha mi lettünk volna az Európa-bajnokok, és a Bayern vagy a Real nyerte volna a Bajnokok Ligáját, máshogy néznének ki ezek a listák. A jövõben én is a világ legjobbja akarok lenni. Ezt szavakkal nem lehet elérni, csak a pályán. A világ legjobbjaival kell versenyezni és közöttük kell helytállni. Csapatként, játékosként. Így lehet címeket nyerni.