Di(lem)ma – mi lesz veled Ángel?

A kapuskérdés mellett a nyári madridi információs bolhapiac másik kelendõ portékája a Di María-saga. Az argentin labdazsonglõr sorsa minden madridista fantáziáját megmozgatta az átigazolási idõszakban. Vannak, akik nem tudják nélküle elképzelni a kezdõt, mások pedig még a bõröndbe is segítenének bepakolni, csak menjen végre. Mi lesz a végkifejlet? Továbbra is nálunk szórja az asszisztokat, vagy õsszel már akár ellenfélként tér vissza a Bernabéuba?

Ángellel kapcsolatban hosszú hetek óta több kérõrõl is lehet hallani. Ezek között elsõként a Manchester United csapatát érdemes megemlíteni. Az angolok edzõje, Louis Van Gaal egyértelmûsítette is, hogy szüksége volna a játékosra, valószínûleg egy hatvan millió euró körüli vételár kifizetése sem okozna gondot a klubnak. Bár Di María biztosan kihagyhatatlan lenne a kezdõbõl, nem hiszem, hogy motiválná egy nagy múltú, ám jelenleg nem a legfényesebb idõszakát élõ csapatban való szereplés lehetõsége. Mint ismeretes, a Manchester United nem indul sem a Bajnokok Ligájában, sem az Európa-ligában ebben a szezonban, így szerintem jelen pillanatban Di María számára visszalépés volna, ha elfogadná az angolok ajánlatát.

A következõ a sorban a Monaco. A francia csapat az elõzõ szezonban megszerzett ezüstéremmel egybõl a BL-csoportkörbe kvalifikálta magát. James távozását követõen a nemzetközi porondon égetõ szükségük lenne egy olyan játékosra, mint Di María. Az együttes edzõje Leonardo Jardim, aki menedzseri pályafutása jelentõs részét Portugáliában töltötte, azaz minden bizonnyal már a Benfica játékosaként is láthatta varázsolni az argentin passzkirályt. A James eladásából befolyó összegbõl biztosan véghezvihetõ lenne a transzfer, azonban nem hiszem, hogy Di María úgy dönt, hogy a Monacóhoz igazol. Hiába a pénz, a BL-indulás, a várható “kiemelt státusz”, nem gondolom, hogy Ángel számára megfelelõ irány lenne a hercegség.

Legvégül talán a legfontosabb érdeklõdõ következik, a PSG. A párizsi klub akár tökéletes választásnak is tûnhet: a játékos fizetésével nem lenne gond, a BL-ben garantált az indulás, a játékoskeret pedig eléggé acélos. Di María beilleszkedését pedig bizonyára megkönnyítené honfitársai, Lavezzi és Pastore jelenléte is. A PSG edzõje, Laurent Blanc szerint az üzlet a vételáron bukhat el. A pénzügyi fair play szabályai korlátozzák a költekezést, és a franciák nem kevés pénzt kicsengettek David Luizért, így nem engedhetik meg maguknak egy újabb sztár érkezését. A helyzet persze változhat, hiszen a Liverpool érdeklõdik Cavani iránt, aki hasonló áron válthat klubot, mint Di María. Ha átigazolás lesz a dolog vége, akkor legvalószínûbb célállomás tehát Párizs lehet.

Persze az is lehet, hogy Di María végül a Real Madridnál marad. Tavaly kiváló szezont zárt a szélsõbõl középpályássá lett játékos, az argentin válogatottal pedig bejutott a világbajnokság döntõjébe. Azonban James és Kroos érkezése új helyzetet teremtett. Nézzük át azokat a szempontokat melyek a játékos sorsával kapcsolatban döntõ fontosságúak!

Pozíció

Ancelotti a tavalyi szezonban a 4-3-3-as taktikát erõltette, a gálakezdõ pedig nagyjából ez volt: López/Casillas – Carvajal, Ramos, Pepe, Marcelo/Coentrao – Modric, Alonso, Di María – Bale, Benzema, Cristiano. Ancelotti volt az az edzõ, aki észrevette, hogy elõnyösebb, ha Di María nem szélsõként, hanem középpályásként szerepel, így Bale gyorsasága is jobban kamatozott, az argentin pedig elkezdte termelni a kulcsfontosságú átadásokat. Az átigazolási idõszakban azonban érkezett két játékos – és nem a padra. Ha marad a 4-3-3, Modric átveheti Alonso szerepét, mint mélységi irányító, Kroos és James lennének a középpályán, míg elöl a BBC – csakhogy ekkor Di Maríának marad az ülõke. Az pedig nem túl kényelmes poszt, ráadásul a Real Madridnak már van két tökéletes 12. embere is Isco és Jesé személyében. Ha váltunk 4-2-3-1-re, akkor a Modric-Kroos tengely elõtt Bale-James-Cristiano játszik majd, elõttük Benya, és Ángelt ismét csak a kispadon találjuk. Nyilvánvaló, hogy a középpályások és a támadók alkotta hatosból öt hely biztosan foglalt, Di María egyetlen bekerülési lehetõsége pedig Benzema helyén van, 4-3-3-ban. Ekkor Rodríguez “hámesz” kilencesként szerepelne Cristiano és Bale vonalában, míg mögöttük Kroos, Modric és Di María játszana. 4-2-3-1-ben a középsõ középpálya és a szélek is telítettek, ott nincs más lehetõség, csak a szotyi. Összefoglalva erõsen kérdéses, hogy Di María kezdõ státuszú lenne, a cseresorban kapott 20-30 percek pedig nem elegendõek egy olyan játékos számára, aki optimális életkorban van, és egy remekül sikerült szezonon van túl.

Státusz

Di María 2010-es érkezése óta alapemberré nõtte ki magát, az idén nyáron történtek alapján azonban bizonytalanná vált a sorsa. Egyik nap még arról szóltak a hírek, hogy távozna, és közel a megegyezés a PSG-vel, majd másnap már edzésre jelentkezett, és csinálta a felkészülést a többiekkel. Ez a hercehurca pedig szemet szúrhatott az elnökségnek, a szakmai stábnak vagy épp a csapattársaknak. Az érkezõkkel (és egy esetleges szerkezeti változással) ráadásul a játékos kezdõ státusza is veszélybe kerülhet. Di María ráadásul nem az a tipikus sztáralkat, nem szokása fürdõzni a rivaldafényben, és a közösségi oldalak használatát is kerüli. A Real Madridnál pedig a médiában való rendszeres szereplés, és az eladhatóság szintén fontos tényezõ. Ezek nem könnyítik meg az argentin dolgát, aki viszont edzésen és a mérkõzésen nyújtott teljesítményével válaszolhat a kétkedõknek – már amennyiben marad a klubnál.

Anyagiak, helyettesek

A legutóbbi hírek szerint Di Maríát nem muszáj eladnia a Realnak ahhoz, hogy a pénzügyi fair play szabályainak eleget tegyen, így anyagi okokból nem szükséges a váltás – hacsak nem tervez a klub egy új érkezõvel. Radamel Falcaót sokszor összehozzák a Real Madriddal. Véleményem szerint bármilyen jó csatár Falcao, nem feltétlen szükséges az érkezése. Egyrészt a Monaco ragaszkodik hozzá, másrészt Benzema és hamis kilencesként Isco és James is alkalmasak a pozíció betöltésére. A Tigris komoly sérülésbõl épült fel, és bár úgy tûnik a góllövõ csuka még mindig a lábán feszül, jövõ februárban már 29 éves lesz. A kolumbiai csatár ráadásul csakis Di María távozása esetén jöhetne, hiszen a keretben maximum 3 EU-n kívüli játékos lehet, õk pedig James, Navas és Di María. Véleményem szerint az argentin megtartása elõnyösebb lenne, mint Falcao leigazolása.

Számomra tehát Di María helye adott lenne a kezdõcsapatban (ahogy fenti ábrán is látható), kérdés, hogy a szakmai stáb hogyan gondolkodik, továbbá, hogy mit szeretne a játékos: menni vagy maradni? Most még nagy a dilemma – hamarosan azonban pont kerül az ügy végére.

Forrás: penamadridista.hu
Szólj hozzá te is!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

TÉMÁBA VÁGÓ CIKKEK