Gy. András

8872 cikk
1997, Roberto Carlos, Šuker, Mijatović, Raúl, habfehér mez, azóta szerelem. És ez már így is marad. 2008 óta vagyok a magyar madridista szurkolói közösség aktív részese hírszerkesztőként, 2009-ben alapító tagja voltam a Real Madrid Magyar Szurkolói Egyesületnek, amelynek jelenleg is alelnöke vagyok, 2011-ben pedig a penamadridista.hu megalapításának is részese lehettem, amire azóta is nagy büszkeséggel gondolok. Mindörökké Real Madrid!
Tovább

Ilyen csak egyszer adódik az életben

„Javi Antón sír” – mondja Vicente Parras, és nem ő volt az egyetlen. A Club Deportivo Alcoyano edzője végignézett az El Callao pályáján, a kifakult falakon. „Moral”, látszott foltokban egy kis kék ajtó mellett a sarokban, miközben sok játékos még jóval a lefújás után is a pályán tartózkodott. Néhányan fehér mezeket tartottak a kezükben, de a legtöbben a telefonjukat. „Mindenki hazatelefonál” – mondja. Végtelen számú üzenet és számtalan beszélgetés vette kezdetét néhány perccel korábban. Parras fia nem tudott eljönni a meccsre. Senki sem tudott. „Csak biztos akartam lenni benne, hogy látta” – vallja be.

De nem mindenki látta. José Juan Figueiras felesége és kislánya könnyek közt fogadták az érzelmektől túlfűtött hívást, de az öt éves fia már ágyban volt, elaludt. Késő volt már, és másnap várta az iskola. Már csak reggel fogja megtudni, hogy mi történt, hogy mit vitt véghez az édesapja, hogy miért beszél mindenki hirtelen róla. És ami történt, az a következő volt: a kis Alcoyano, a klub, amely 70 éve nem szerepelt az első osztályban, és amely jelenleg a félprofi harmadosztályban futballozik 102 csapattal és 10 csoporttal, épp legyőzte a legnagyobbat, kiejtette a Real Madridot a Király-kupából. 10 emberrel, szurkolók nélkül, hosszabbításban.

Végre beteljesült a legenda. „Más moral que el Alcoyano”, hangzik a mondás, amely jóval túlmutat már a futballon, és amely hétköznapivá vált a környéken. Valahogy így mondhatnánk ezt magyarosan: kitartóbb, mint az Alcoyano. Ha valaki megküzd a lehetetlennel, ha valaki nem fogadja el az elkerülhetetlent, ha valaki soha nem adja fel, akármennyire is reménytelen, abszurd a helyzet, aki hisz abban, hogy valami olyan dolgot meg tud tenni, amit nyilvánvalóan nem, akkor rá azt mondják, hogy erkölcsösebb, harcosabb, több benne a spiritusz, a bizalom, mint az Alcoyanóban, amelyet a hit mércéjeként tartanak számon.

Manapság már senki nem tudja biztosan, hogy honnan ered a mondás, de vélhetően az 1940-es évekből, amikor a csapat a helyi amatőr kategóriából öt év alatt feljutott az első osztályba, és az 1947/1948-as idényben a Madrid előtt végzett. Ez volt az egyetlen idény, amikor túl tudták élni az első osztály küzdelmeit. Vagy az is lehet, hogy az 50-es évekből, amikor utolsóként búcsúztak a ligától, de szintén legyőzték a Madridot. Aztán beszélnek egy korszakról, amelyet őrült mérkőzések öveztek, amelyeken bármi megtörténhetett. Meccsek, amelyek 5-4-re vagy 4-5-re végződtek. Egy győzelemről az Athletic Club ellen egy San Mamésben lejátszott 3-3-as döntetlen után. Van egy történet egy Espanyol elleni, 1943-as meccsről a rájátszásból, ahol 7-1-re álltak, a játékosok pedig körbevették a bírót, és több hosszabbítást kértek, mert hittek abban, hogy még meg tudják fordítani a meccset. De van, aki úgy sejti, hogy egy 13-0-ról való feltámadásból eredeztethető, bár nem teljesen biztos, hogy ez a mérkőzés valóban megtörtént.

Ez a mostani azonban igen, a bizonyíték ott van a felvételeken, és ez is legalább olyan abszurd volt. A legboldogabb nap Spanyolország legszomorúbb városában. Alcoy teljesen bezárt, semmi sincs nyitva. Az El Mundo szerint egy idősek otthonát bezártak, miután a bentlakó 139 emberből 73-an életüket vesztették a koronavírus következtében, ez pedig egy ennél sokkal nagyobb és még aggasztóbb dologgal is összefüggésben van. Arányaiban Alcoyban a legrosszabb a helyzet, 100.000 lakosra vetítve 2402 a fertőzöttek száma. A csapatot sem kerülte el a baj, októberben karanténba kerültek, a meccseket lefújták.

Itt most legalább kaptak egy kis reményt, vagy legalább is elterelődött a figyelmük. „Nincs jobb gyógymód, mint az, hogy jön a Madrid” – mondta korábban az edző, még akkor is, ha tudvalevő volt, hogy kevesen fogják látni őket. Reménykedtek abban, hogy 150 ember kijöhet majd a 4850 fős stadionba, de ez nem valósulhatott meg. Mivel a kapuk zárva maradtak, az Alcoyano szimbolikus, emlékjegyeket árult, a csapattagok aláírásával ellátva, ezek pedig most sokkal jelentősebbek, értékesebbek lettek, mint azt bárki is gondolta volna. A klub elnöke és második számú embere sem tudott eljönni, mindketten pozitív tesztet produkáltak. A polgármester sem jött el, hogy példát mutasson, de senki más nem jöhetett. A kezdéskor lehetett hallani néhány biztató hangot a környékbeli házak erkélyeiről, de az Alcoyano végül újságírók, néhány ablakban könyökölő helyi lakos és a stadion falán bekukucskáló fiatal előtt írt történelmet.

Amikor José Juan elhagyta a házát szerda délután, ezzel búcsúzott: „Meglátjuk, hogy sikerül.” Néhány órával később a Cadena SER-nek már azt mondta: „Így sikerült.” Militão találatának következtében hátrányba kerültek, alig találkoztak a labdával (20% alatt volt a labdabirtoklásuk), 5 alkalommal lőttek kapura 25-tel szemben, de 10 perccel a meccs vége előtt a védő José Solbes egy szöglet után kiegyenlített, aminek köszönhetően hosszabbításra került sor. Ahogy a játékosok a kétszer tizenöt percre készültek, valaki azzal viccelődött, hogy majd meg kell csinálniuk a papírokat, hogy nehogy véletlenül megbüntessék őket hazafelé, a kijárási tilalom idején. Senki nem gondolt erre korábban, senki nem képzelte, hogy ilyen csoda történik.

Öt perccel a hosszabbítás vége előtt, hulla fáradtan és Ramón Lopez kiállítása után 10 emberrel játszottak, és megvolt az esélyük, hogy tizenegyesek következnek, de ekkor valami rendkívüli történt. A Madrid az ő térfelükön volt. Aztán hirtelen szabad lett a labda, megszerezték, és rohantak. Egy csodás kontratámadással azonnal a pálya másik felére kerültek. Ott aztán Juanan Casanova megszerezte a győztes gólt. Ugyanaz a Juanan, aki a görcsöktől szenvedve alig tudott mozogni, de aki a meccs előtt kijelentette: „Ha betalálok, az lesz az igazi nagy szám.”

Betalált. És tényleg az volt.

Amikor bement a labda, Zinédine Zidane arcára hitetlenkedő mosoly ült ki. A Madrid emberelőnyben játszott, olyan futballistákkal a pályán, mint Karim Benzema, Toni Kroos, Eden Hazard, Casemiro és Marco Asensio. Bízott abban, hogy velük elkerüli ezt a forgatókönyvet. „Ez hihetetlen” – mondta José Juan. De ez nem egyfajta Dávid Góliát ellen történet, inkább Dávid Góliát, Góliát testvére, meg az összes haverjuk ellen. Az Alcoyano teljes éves költségvetése 700.000 euró. Amennyi pénzt a Madrid Odriozoláért fizetett, azzal 42 évig rendben lennének. A négy csere, akit a Madrid pályára küldött, 317-szer ennyit ér.

Ezen az estén két külön világ találkozott, annak minden szépségével. Az Alcoy győztes góljának szerzője odaállt Kroos elé, és megkérdezte tőle, hogy elkérheti-e a mezét. Juli Cerdá a fiának kérte el Luka Modricét. Az Alcoy hőse a kapus, José Juan volt. 41 éves. Soha, senki nem győzte még le a Madridot a kupában ennél idősebben, ráadásul három évvel mindenkit megelőz. Karrierje az előző évszázadig nyúlik vissza, és mindössze 27 perc jutott neki az első osztályban, ahol az első dolga az volt, hogy kiszedje a hálóból a labdát, miután csereként beállt a Celta Vigóba egy Racing Santander elleni meccsen. Emellett még hat meccset ült végig a padon. Az egyik ilyen alkalommal Ronaldót, Luís Figót, David Beckhamet, Raúlt, Roberto Carlost és Zidane-t figyelte, de még a közelükbe sem kerülhetett.

Most igen. „Nézd, mekkorát mentünk, mit vittünk véghez” – mondta a meccs után.

Sok kárt okoztak, kezdésnek. Ez volt a negyedik alkalom, hogy a Madrid egy harmadosztályú csapat ellen búcsúzzon a sorozatból, de lehet, hogy ez volt mind közül a legrosszabb. Amikor Zidane-t megkérdezték, hogy ez megalázó volt-e, ő csak ennyit mondott: „Ezek a te szavaid, nem az enyémek.” De igazából mindenki így gondolta. Mintha az egész sajtó egy oldalon állt volna. „Senki nem ússza meg ezt a szégyent” – írta a MARCA a címlapján, az edző fotójával megspékelve. Az AS is a szégyen szót használta, hozzátéve, hogy ez „egy újabb folt a Madrid történelmén”. Az El Mundo szégyenteljes Madridként hivatkozott a csapatra. „Alázás” – élvezte ki a pillanatot a katalán El Mundo Deportivo. „Igazi bukás”, írta a lap, hozzátéve, hogy a Madrid „padlón van”. Nevetség tárgyává váltak, kárörvendett a katalán Sport.

A MARCA azt fejtegette, hogy „a Madrid történetének egyik legsötétebb napja” és ez a „krízis” vajon döntő lehet-e Zidane jövője kapcsán. A Madrid mindössze egyet nyerte meg legutóbbi öt mérkőzéséből, ráadásul két trófeától is elbúcsúzhatott közben. Az időzítés még rosszabbá tette az egészet. A meccs reggelén robbant a hír, hogy Martin Ødegaard, egy újabb mellőzött fiatal menni akar, amely újabb feszültségforrást jelent a klub és az edző között. Múlt hétvégén Luka Jović tért vissza Németországba, ahol 27 perc alatt két gólt szerzett, pontosan annyit, amennyit Madridban másfél év alatt. Zidane-t védi a pretoriánus gárdája, de az elnök már ezt is nehezményezi. Emellett az edző kezdi elveszíteni az öltöző és a szurkolók támogatását is.

Ha veszítesz, mindenféléről beszélnek, mondta Zidane a meccs után. De ha nyersz, akkor is… Különösen akkor, ha egy olyan csapat vagy, amely ilyen módon győzi le a Real Madridot. „Sírtam. Ez elképesztő. Ezer dolognak kellett összeállnia ahhoz, hogy ez megtörténhessen, és így lett” – mondta Juanan. Az Alcoyano elnöke elárulta, hogy nem egyeztek meg győzelmi bónuszban a játékosokkal, mert senkinek nem jutott eszébe, hogy nyerhetnek. „Az alcoyiak szurkolhattak nekünk, még ha csak otthonról is” – mondta Juli. „Most a fellegekben járunk; négy-öt napig fel sem fogjuk majd, hogy mit vittünk véghez” – tette hozzá Juan José. „Ilyen dolgok egyszer történnek egy életben, ha egyáltalán történnek.”

„A klub, a város és a szurkolók is megérdemlik ezt, mert nagyon rossz időszakot élnek át. Mélyen a sárban a futball hordoz ilyen dolgokat is” – mondta Vicente Parras, végignézve az üres lelátókon, a pályán, ahol a játékosai még mindig próbálták felfogni, ami történt, és épp hazatelefonáltak a családjaiknak, barátaiknak, akik otthon ragadtak, hogy meggyőződjenek róla, hogy látták, ami történt, hogy megoszthassák velük ezt a pillanatot. „Tudni akarod, hogy mit is jelent a ’más moral que el Alcoyano’?” – kérdezte. „Pontosan ezt.”

Tovább

VIDEÓ – Összefoglaló: Alcoyano – Real Madrid (2-1)

Tovább

Zidane: Ezt most nagyon nehéz elfogadni

„Mindent megtettünk, a játékosok mindent beleadtak a pályán. Voltak lehetőségeink a második gól megszerzésére, de ha nem sikerül kihasználnod ezeket, látjuk, hogy mi történik. 1-1 után megváltozott a mérkőzés képe, szenvedtünk. Nehéz ezt most elfogadni, mivel ez a vereség most azt jelenti, hogy kiestünk a Király-kupából. Másképp kellett volna csinálnunk bizonyos dolgokat, de nem sikerült.”

„Én vagyok az edző, ez az én felelősségem, ezt elfogadom. A játékosok mindent megpróbáltak, ha pedig belőttük volna a második gólt, minden másképp alakult volna. Ha gólszerzési lehetőség adódik, azt ki kell használni. Az ellenfél kapusa két vagy három remek védést is bemutatott, a második gól pedig letaglózott minket, és kiestünk.”

Zidane

„Ilyen a futball. Egy harmadosztályú csapat ellen játszottunk, meg kellett volna nyernünk a meccset. Ez nem megalázó vagy bármi hasonló. Ilyen dolgok előfordulnak egy futballista karrierjében, én pedig vállalom a felelősséget. Keményen dolgozunk tovább. Túl kell lépnünk ezen, ahogy a múltban is tettük, és túl is fogunk. Ez most egy újabb fájdalmas nap, mivel nem szeretünk veszíteni. Különösen a játékosoknak rossz, hiszen nyerni akarnak. Nem fogjuk elveszíteni a fejünket, tovább kell dolgoznunk.”

„Úgy gondolom, hogy a játékosaim hisznek bennem, de ezt tőlük kellene megkérdezni. Mostanában nem vittünk véghez túl sok jó dolgot, de ebben az idényben már csináltunk jó dolgokat. De még mindig harcban állunk a bajnokságban és a BL-ben is. Muszáj koncentrálnunk, mivel még van esélyünk címeket nyerni.”

„Mindig sok mindent mondanak rólunk, ha kikapunk. Történjék bármi, én nyugodt vagyok. Meglátjuk, hogy mi történik a következő napokban. A játékosaim megpróbálnak meccseket nyerni, de néha ez nem sikerül. Minden vereség fájdalmas. Sem én, sem a játékosaim nem szeretnek veszíteni.”

Tovább

Beszámoló: Alcoyano – Real Madrid (2-1): Történelmi pofon a Király-kupában

A blancók egy gyenge, élettelen játékkal előrukkolva búcsúztak a sorozattól, amely felelevenítette a madridisták számára az Alcorcón és a Real Unión elleni kínos fiaskókat.

Egy héttel azután, hogy a csapat kikapott az Athletic Bilbaótól a Spanyol Szuperkupa elődöntőjében, Zinédine Zidane még nehezebb helyzetben találta magát.

Bár Éder Militao talált be először a mérkőzésen az első félidő lefújása előtt, a blancók nem tudtak újabb gólt szerezni a kellemetlen hazai csapat ellen, akik az utolsó percekben egyenlítettek Solbes góljának köszönhetően. Az Alcoyano a hosszabbítás utolsó tíz percére emberhátrányba került, aminek meg kellett volna könnyítenie a Madrid dolgát, de ahelyett, hogy a blancók megszerezték volna a vezetést, Juanan góljának köszönhetően a hazaiak mennybe mentek.

A foghíjas védelem rákényszerítette Zidane-t arra, hogy változtatásokat eszközöljön a hátsó alakzatban, így végül egy olyan védősorral állt ki, amelynek tagjai szinte alig, vagy egyáltalán nem kaptak lehetőséget a bizonyításra. Odriozola mellett Militão, a Castilla játékosa, Chust és a mellőzött Marcelo kezdte meg a meccset. Isco volt a középpálya új arca, miközben a támadásban Vázquez, Mariano és Vinícius kapta meg az ellenfél kapujának megrohamozásával kapcsolatos feladatot. Rajtuk kívül még Andriy Lunin lépett pályára, ő ezen az estén debütálhatott a kapuban.

A Madrid már a meccs első szakaszában jó néhány alkalommal próbára tette a hazaiak 41 esztendős kapusát, José Juant. Fede Valverde próbálkozott távolról, majd Militão fejelt egy szöglet után, de Lucas Vázquez is próbálkozott lövéssel, azonban a félidő utolsó pillanatáig nem tudták bevenni a hazaiak kapuját.

A blancók gólja végül Marcelo beadása után született, aki remekül küldte be a labdát a kapu elé, ahol Militão érkezett, majd remekül fejelt a hálóba a védeni próbáló José Juan mellett.

Ahogy az első 45 percben, a Madrid a meccs utolsó harmadában sem igazán fenyegette az ellenfél kapuját, annak ellenére sem, hogy a labdát többet birtokolta. Végül egy kontratámadás végén majdnem megszerezték a vezetést, ám José Juan kirobbant a kapujából, hogy blokkolja Vinícius lövését.

Erre a lelki lökésre volt szüksége az Alcoyanónak, akik aztán néhány perccel később kiegyenlítettek. Juli végzett el egy szögletet, amelyre Solbes érkezett tökéletesen a rövid saroknál, majd nagyjából egy méterről a kapuba juttatta a labdát.

Zidane rémülten hallgatta végig a hármas sípszót, majd a második cseréjét a hosszabbítás előtt ejtette meg. Asensio váltotta Viníciust. Később Eden Hazard és Toni Kroos is pályára lépett, ők Odrizolát és Iscót váltották.

Ismét José Juannak kellett közbeavatkoznia egy Asensio – Benzema összjáték után, a Madrid egyre közelebb volt a gólhoz. Ezt a dolgukat megkönnyítette az Alcoyano, miután Ramon egy buta szabálytalanság miatt megkapta második sárga lapját a lefújás előtt tíz perccel.

A 41 éves hazai kapusnak még egyszer közbe kellett avatkoznia, ezúttal Marcelo lövését tudta bravúrral hárítani.

Az Alcoyano számára elérkezett az arany pillanat. Juli indított el egy kontratámadást, amelyet Diakite és Anton vitt tovább hibátlanul. Előbbi aztán középre küldte a labdát Juanannak, aki a szép mozdulattal helyezte a labdát a Real Madrid kapujába, ezzel megszerezve a vezetést csapatának.

Ezúttal nem jött az utolsó perces csoda a Real Madrid számára, így végül a harmadosztályú Alcoyano 2-1-es végeredménnyel búcsúztatta a blancókat a Király-kupából.

Tovább

Kroos: Én nem küldtem volna el Lopeteguit

„Lopetegui menesztése érintett meg személyesen a leginkább, mivel ő egy első osztályú edző és ember. Egyszerűen rossz pillanatban lett a klub edzője. Nagyon örültem, amikor megnyerte az Európa-ligát a Sevillával, mert nagyon megérdemelte. Nagyszerű munkát végzett, de nem volt szerencséje, és nem jöttek azok az eredmények, amik a klubnak elég jók lettek volna.”

„Jessy [Kroos felesége – a szerk. kieg.] folyamatosan kérdezgetett, hogy mi a baj, én pedig elmondtam neki, hogy nagyon sajnálom Lopeteguit, és hogy én megtartottam volna őt az edzői székben, mivel maximálisan meggyőzött.”

„Három BL-cím megnyerése után érkezett meg úgy, hogy Cristiano távozott. Egyértelmű volt, hogy nem lesz egy könnyű év.”

„Hogy őszinte legyek, megérintett a dolog. Ez a menesztés volt az, amelyik a leginkább, egyszerűen azért, mert még mindig úgy gondolom, hogy emberként és edzőként is kiváló. Keserű szájízzel vettem tudomásul a döntést.”

Tovább

Király-kupa: Zinédine Zidane mumusa

A francia három BL-címet, két bajnokságot, két UEFA-szuperkupát, két Spanyol Szuperkupát, két klubvilágbajnokságot is megnyert már, de a spanyol kupában még soha nem örülhetett végső győzelemnek. 

Ráadásul mondhatjuk, hogy néhány fájdalmas és meglepő vereség miatt ez a sorozat lett a szakember mumusa. Az eddigi három sorozatban egyszer sem jutott a Zidane-csapat a sorozat elődöntőjébe.

2017 januárjában a Real Madrid történelmi triplázásért állt harcban a bajnokságban, a Király-kupában és a BL-ben úgy, hogy a Spanyol Szuperkupa és a klubvilágbajnokság már zsebben volt, a csapat nagy előnnyel vezette a bajnokságot, ám a Celta Vigo megálljt parancsolt a negyeddöntőben 4-3-as összesítésben.

A kuparémálom a következő évben folytatódott, ezúttal is a negyeddöntő jelentette a végállomást, most azonban a Leganés volt az ellenfél.

Az előző idényben a Real Madrid ismét a negyeddöntőben búcsúzott egy olyan meccsen, ahol egy kései feltámadás nem bizonyult elégnek ahhoz, hogy a blancók megállítsák a remeklő Real Sociedadot a Bernabéuban.

Az utóbbi két teljesítménynek voltak utóhatásai, a csalódottság kihatott más mérkőzésekre is, ezt pedig Zidane nem szeretné ebben az idényben újra megkockáztatni, különösen úgy, hogy a csapat az Atlético Madridot üldözi a bajnoki tabellán, a BL-ben pedig már a kanyarban van a legjobb 16 közötti párharc az Atalantával.

Tovább

Beharangozó: Alcoyano – Real Madrid: Minden készen áll a Király-kupára

Ma este újabb versenysorozatban lép pályára a Zidane-csapat az idényben, amely szám szerint a negyedik lesz a bajnokság, a Bajnokok Ligája és a Spanyol Szuperkupa után. Az ellenfél ezúttal a spanyol harmadosztályban játszó Alcoyano, a helyszín pedig az El Collao lesz a sorozat legjobb 32 csapata által lejátszott fordulóban, amely során egymeccses párharcon dől el a továbbjutás sorsa.

A két klub harmadik alkalommal találkozik egymással a kupában. Mindkét korábbi párharc kétmeccses volt, és a Real Madrid ünnepelhetett továbbjutást. Az elsőre az 1945/1946-os idényben került sor a negyeddöntőben, a másodikra pedig a 2012/2013-as idény legjobb 32 csapata között.

Lucas és Valverde

„Készen kell állnunk, mivel nincs olyan, hogy könnyű sorozat vagy könnyű meccs” – figyelmeztetett Zinédine Zidane a mérkőzés előtti sajtótájékoztatón. Karim Benzema, aki a legutóbbi, Alcoyano elleni idegenbeli meccsen két gólt is vágott, ezúttal is a keret tagja, ám nagy meglepetésre kimaradt az utazó keretből Martin Odegaard, aki a hírek szerint valamilyen sérüléssel küzd.

Az Alcoyano jelenleg a spanyol harmadosztályban szerepel, ahol a III. csoport B alcsoportjának harmadik helyén áll. A kékfehérek már legyőztek egy első osztályban szereplő csapatot a Király-kupában, miután a második körben egy 2-1-es győzelemmel küldték haza az Huescát. Az első kört egyébként a Laredo ellen tudták sikerrel abszolválni.

Tovább

Ødegaard az elengedését kérte a Real Madridtól

Martin Ødegaard madridi helyzete komoly fordulatot vett, mivel a norvég játékos kérte a klubot, hogy hagyják jóvá távozási szándékát.

Miután az előző idényben kiválóan teljesített a Real Sociedadban, a tervezettnél korábban hívták vissza a Real Madridba, ám Zinédine Zidane irányítása alatt alig kapott bizonyítási lehetőséget, ami komoly frusztrációt jelent a játékos számára, ő pedig nem szeretné így folytatni a pályafutását.

Az, hogy végül az Alcoyano csapata elleni keretből is kimaradt a Király-kupában, figyelmeztető jel lehet a tehetséges középpályás számára.

Az aktuális idényben mindössze 367 percet töltött a pályán, ami arra sarkallta, hogy kérvényezze, engedjék el újra kölcsönbe egy másik csapathoz, ahol megkaphatja azt a játéklehetőséget, amelyre szüksége van a fejlődéshez.

Mivel nincs túl sok opció a középpályára a csapatban, Zidane szeretné megtartani a norvég játékost, de úgy tűnik, hogy inkább csak vészmegoldásként tekint rá, mintsem valóban ki szeretné használni Ødegaard tehetségét.

A Real Madrid problémája a kéréssel az, hogy annak milyen üzenete van. Ødegaard volt a klub egyetlen nyári igazolása, még akkor is, ha a játékos csak kölcsönből tért vissza. A Real Sociedad csapatában a LaLiga egyik legjobbja lett a helyzetek kialakításában, és mindenki arra számított, hogy kezdőjátékos lesz belőle a blancóknál.

Igazság szerint valóban annak kellett volna lennie, koránál fogva pedig a Real Madrid nem adhatja már kölcsön túl sokszor. Akár Real Madrid szintű játékos, akár nem, túl értékes ahhoz, hogy ide-oda küldözgessék különböző csapatokba, különösen akkor, amikor Florentino Pérez arra törekszik, hogy megvágja a költségeket és növelje a bevételeket.

A sérüléseket leszámítva sem számolt vele Zidane, ami a játékosban is nyomot hagyott, és az elmúlt hónapok krízisei megmutatták, hogy a Real Madridnak el kell döntenie végre, hogy mit akar kezdeni Ødegaard-ral.

Tovább

Alaba megszerzésének kulcsa

Az osztrák július 1-től a Real Madrid játékosa lesz, úgy, hogy ehhez a Manchester City, a Chelsea és a Liverpool, vagyis az angol liga leggazdagabbjainak legyőzésén át vezetett az út. A Juventus is érdeklődött Alaba iránt, de a játékos nem tudott ellenállni a Real Madrid hívásának, hiszen évek óta szeretett volna már a blancóknál játszani.

A Real Madrid nagyon gyorsan lépett, amikor a játékos ingyen igazolhatóvá vált, és egy négy év alatt összesen 80 millió euróba kerülő befektetés mellett döntöttek, ami a játékos bruttó fizetéséből jön össze. A világjárvány következményeként kialakult gazdasági helyzetben nem volt más megoldás arra, hogy a klub egy ilyen tehetséges és drága játékost meg tudjon szerezni.

Alaba 11 millió eurós nettó fizetése rendkívül magas lesz, de ha azt nézzük, hogy Európa egyik legjobb játékosa érkezik egy kulcsposztra, akkor bőven megéri majd. A Real Madrid már egy ideje figyelte a játékospiacot középső védőt keresve, de nem sok opciót találtak, különösen nem 50 millió euró alatt.

Alabát 65 millió euróra taksálja a Transfermarkt, Éder Militao pedig 50 millió euróba került. Pau Torres is 50 millió euróért igazolható, de még ott van a fizetése is, ami egyértelműen arra utal, hogy Alaba leigazolásánál a gazdasági szempontok is fontos szerepet játszottak.

A Real Madrid már azóta csábítja Alabát, hogy ingyen igazolhatóvá vált, és közelről figyelte az eseményeket, amikor a Bayern és a játékos között megszakadtak a tárgyalások. A MARCA január elsején megírta, hogy a Madrid letett az asztalra egy ajánlatot, a megállapodás pedig mostanra meg is született a játékos édesapjával, és az ügynökével, Pini Zahavival is.

Az idő majd eldönti, hogy Alaba miként válik be a Real Madridban, de ez az üzlet felidézi a Toni Kroosszal történteket, még 2014-ből. Bár ő nem ingyen, hanem 25 millió euróért cserébe érkezett, az ár aprópénznek bizonyult azok után, amit a játékos a blancók teljesítményéhez hozzátett.

A Real Madrid hasonlóan járt el most is, mint Takefusa Kubo esetében, amikor a blancók reagáltak leggyorsabban az eseményekre, és elhappolták a japánt a Barcelona elől, és ingyen leigazolták.

A gyorsaság tehát kulcsfontosságúnak bizonyult abban, hogy Európa topklubjai alul maradjanak a játékosért folytatott küzdelemben, aki július 1-től már a blancók mezét fogja viselni, ráadásul már az orvosi vizsgálatokon is túl van.

Tovább

Megvan a megegyezés, Alaba ingyen érkezik!

A Bayern München védője azután csatlakozik a spanyol együtteshez, miután jelenlegi csapatával 2021. június 30-án lejár a szerződése. A játékos négy évre ír alá a Real Madridhoz, évi nettó 11 millió eurós fizetéssel.

Az osztrák védő január elsejétől szabadon tárgyalhatott más klubokkal, a Real Madrid pedig egyetlen másodpercet sem vesztegetett el, és arra törekedett, hogy mielőbb lezárjon minden nyitott kérdést, és nyélbe üsse az ötletet. A játékos már át is esett az orvosi vizsgálatokon.

 A 28 éves védőt Európa legnagyobb klubjai közül többen is próbálták elcsábítani. A Manchester City, a PSG, a Liverpool és a Chelsea is felvette a kapcsolatot Pini Zahavival, a játékos ügynökével. Alaba már korábban kifejezte érdeklődését a spanyol liga iránt, tíz Bayernben töltött év után pedig nem látott problémát abban, hogy hosszabbítás nélkül töltse ki legutolsó szerződését.

A bajorok három ajánlatot is tettek Alabának az elmúlt hónapokban, ám még a klub vezetője, Karl-Heinz Rummenigge is elmondta egy novemberi interjú során, hogy a tárgyalásoknak vége. „Sokat beszélgettünk az ügynökével, volt egy utolsó találkozó egy utolsó ajánlattal, októberi határidővel, amit nem fogadtak el, az elnökünk pedig visszavonta” – magyarázta Rummenigge. „Mindent megtettünk annak érdekében, hogy egyezségre jussunk, csak el kellett volna fogadnia az ajánlatot, de végül nem sikerült” – tette hozzá.

Innentől kezdve a Bayern elfogadta, hogy el fogja veszíteni sokoldalú védőjét, és engedélyezte számára, hogy más klubokkal tárgyaljon.

Alulértékelt
Sok játékos, aki végigjárja az utánpótlás ranglétrát a Bayernnél, alulértékeltnek érzi magát. Alabánál is ez volt a helyzet, aki mindössze hat hónapot töltött távol Münchentől, egy Hoffenheimnél lezajlott kölcsönidőszakban, még 2011-ben.

Miután az előző idényben mindent megnyert, úgy döntött, hogy elfogadja a Real Madrid ajánlatát, amely teljesen megegyezett egy néhány évvel ezelőtt elé tett ajánlattal. A spanyol csapat azóta is szorosan követte a játékos körüli eseményeket, és azonnal megkeresték, amint kiderült, hogy nem hosszabbít.

Madridban úgy, hogy ingyen érkezik a játékos, megengedhetik maguknak, hogy magasabb fizetést adjanak, még annak ellenére is, hogy komoly gazdasági megszorításokat eszközöltek a világjárvány kitörése óta.

408 mérkőzésen 32 góllal és 49 gólpasszal segítette hozzá a Bayern együttesét 25 trófea megnyeréséhez, amelyek között két BL-cím és kilenc német bajnoki cím is megtalálható, mindeközben pedig Európa egyik legjobb védőjévé nőtte ki magát. Fizikálisan erős, rendkívül technikás, képes a védelem közepén, a bal oldalon, de még a középpályán is helytállni.

Marca címlapok Alabával (forrás: MARCA)Marca címlapok Alabával (forrás: MARCA)

Stratégiai igazolás
A Real Madrid egy ideje már követi a középső védők piacát, Pau Torresszel, Jules Koundéval és Diego Carlossal az élen. Sergio Ramos már 34 éves, és bizonytalan a jövője a klubnál, most épp meg kell várni, hogy elfogad-e egy egy idényre szóló 13 millió eurós, vagy egy két idényre szóló, de 10%-kal alacsonyabb fizetésről szóló ajánlatot. Ez kulcsfontosságú igazolássá teszi Alabát, különösen úgy, hogy Varane szerződése 2022-ben jár le, egyszerre Nacho Fernándezével. Az Éder Militãóra 2019-ben elköltött 50 millió euró még nem térült meg, és ez is indokolja, hogy a klub egy olyan tapasztalt játékosba fektessen, mint Alaba.

Az osztrák kiválóság tehát top prioritás lett a csapat védelmének megerősítése szempontjából, nem csupán középen, de a szélen is, ahol Marcelo jövője kérdéses, és csak Ferland Mendy jelent tényleges megoldást.