Gy. András
Nem Zidane hibája, hogy Jović megbukott
Az, hogy a Real Madrid szurkolóinak bizonyos része szisztematikusan megkérdőjelez egy edzőt, aki a klub történetének legjobb trófea/meccs arányával rendelkezik, megmutatja, hogy ezek a szurkolók mennyire ingatagok. Egy legendáról van szó, aki kétszer is válaszolt a klub kétségbeesett hívására, és aki kétszer húzta ki a gödörből a csapatot, és faragott belőlük bajnokot. Olyasvalakiről, aki mindenkinél jobban tudja, hogy mit jelent a Real Madrid, és mit képvisel ez a klub. De egyértelmű, hogy még egy olyan ikon, mint Zidane, egy spanyol bajnok, és a modern futball egyik (ha nem a) legjobban kidekorált edzője sem érdemel tiszteletet vagy elismerést néhány feszült szurkolótól. Minden sokkal egyszerűbb a FIFÁ-ban.
A frusztrációjuk egyik oka talán a tény, hogy Luka Jović a klub történetének egyik legrosszabb igazolásának bizonyult, legalább is az eddig nyújtott teljesítménye alapján. Nagyjából 18 hónappal azután, hogy 60 millió euróért cserébe megérkezett a Real Madridhoz, két gól és 32 mérkőzés írható fel a neve mellé, ami elkerülhetetlenné tette, hogy kidobott pénzről beszéljenek, de azt sem szabad elfelejteni, hogy amikor a blancók leigazolták őt, épp 27 gólt vágott 48 meccsen 21 évesen, és ő volt az európai játékospiac egyik legígéretesebb csatára.

Erling Haalanddal a láthatáron a klub Lautaro Martínezt és Mauro Icardit is figyelte, és amellett, hogy mindketten drágának bizonyultak, nem is illettek volna a Karim Benzema helyettesének szerepébe, a blancók pedig ilyen játékost kerestek. Úgy gondolták, hogy van egy nagyszerű támadóhármasuk: Hazard, Benzema, Asensio. Nehéz egy jó csatárt a padon tartani, még a Real Madridnak is. Álvaro Morata volt az utolsó, akivel ezt sikerült megtenniük, aki miután 20 góllal zárta a 2016/2017-es idényt, eligazolt a Chelsea-be. Ott mindössze 18 hónapot töltött el.
Zidane nem felelős azért, hogy Jović az első időszakban elbukott. A szerb és Mariano Díaz összesen nyolc gólt számlálnak. Előbbi nagyon kevés lehetőséget kapott, de ha játszott, idegennek tűnt a csapatban. Ez a pálya mellett is így volt: különböző sérülések, korlátozások megszegése, kertiparti tartása, miközben az tiltott tevékenység volt… Nagy hírnévvel érkezett meg a Real Madridba, de bízni kell abban, hogy felnő és újra visszatér a helyes útra.
Mindeközben egyre nagyobbra nyílik az olló a Real Madrid fiatal játékosokkal kapcsolatos elképzelései és Zinédine Zidane gyakorlata között, már ami a Vinícius, Rodrígo, Odegaard hármast jelenti. Sok feladat van még azzal kapcsolatban, hogy Zidane túlságosan ragaszkodik a régi csapathoz, illetve azzal is, hogy a fiatalok teljesítménye elmarad az elvárttól, amikor megkapják a játékperceket. Szükségük van játéklehetőségre, hogy növelhessék az önbizalmukat, és hagyni kell őket hibázni, de a szükséges állandóságot csak folyamatos játéklehetőséggel lehet elérni. Azt pedig látjuk, hogy az embereknek mennyi türelme van Zidane irányába, pedig ő aztán nyert már néhány dolgot.
Ramos fájdalomcsillapítókkal játszotta végig a Bilbao elleni meccset
A középső védő fájdalomcsillapítókkal játszott, mivel bal térdével gondok vannak. A bemelegítést nem is tudta végig csinálni, és fennállt a lehetősége, hogy Nacho lép pályára helyette, de miután egyeztetett a klub orvosaival, úgy döntött, hogy mindenképp játszani fog.
Nem szokatlan, hogy Ramos fájdalmakkal vagy gyógyszerekkel vállalja a játékot a Real Madridban. De a válogatottban is volt már erre példa, amikor a 2014-es világbajnoki döntőben idegsérüléssel játszott.
Ezúttal komolyabb aggodalomra ad okot, hogy a játékos térdével van probléma. A klub a következő napokban szorosan nyomon követi a védő állapotát.
Incredible of Sergio Ramos and Athletic Bilbao manager Marcelino together, watching the Bilbao players celebrate after knocking Real Madrid out of the Spanish Super Cup.
Respect
(via @pablogsacristan) pic.twitter.com/vZcAawfeJd
— ESPN FC (@ESPNFC) January 15, 2021
Az szinte biztos, hogy Ramos nem lép pályára az Alcoyano ellen a Király-kupában, de elképzelhető, hogy a hétvégi bajnokin az Alavés ellen már újra bevethető lesz.
Zinédine Zidane nem szereti, ha a játékosai fájdalmakkal játszanak, pontosan ezért küldte el melegíteni Nachót a mérkőzés előtt. Végül a spanyol Jolly Joker a szünetben állt be Varane helyére, aki nem tudott túllépni egy első félidőben bekapott rúgáson. Ramos végig a pályán maradt.
A 34 éves játékos nem játszott rosszul a La Rosaledában, ő volt az egyik, aki veszélyt jelentett a Bilbao kapujára, leginkább a találkozó utolsó szakaszában.
Beszámoló: Real Madrid – Athletic Bilbao (1-2): Búcsú a szuperkupától
Zinédine Zidane ugyanazt a kezdőt küldte pályára, amelyet az Osasuna elleni, gólnélküli döntetlen alkalmával, újabb esélyt adva Eden Hazard-nak a bizonyításra a támadósorban, miközben Lucas Vázquez a hiányzó Carvajal helyén szerepelt a védelem jobb oldalán.
A Bilbao első találata egy madridi hiba után született. Lucas Vázquez adta el a labdát a saját térfelének közepén, Dani Garcia köszönte szépen az ajándékot, amelyet rögtön tovább is adott Raúl Garcíának, aki pedig tökéletesen fejezte be az akciót, megszerezve a vezetést csapatának.
Lucaz Vázquez nehéz estéje még nehezebbé vált, miután a spanyol játékos elszámolta egy beívelt labda ívét, majd lerántotta az így előnybe kerülő Inigo Martínezt a büntetőterületen belül. A játékvezető a tizenegyespontra mutatott, Raúl García pedig magabiztosan értékesítette is a megítélt büntetőt, ezzel 0-2-re módosítva az állást.

Zidane az első cseréjét a szünetben ejtette meg, ekkor a sérült Varane helyére állt be Nacho. A második játékrész elején egy Muniain fejesnek köszönhetően kishíján tovább nőtt a Bilbao előnye, ám a labda elkerülte a kaput. A Real Madridnak mindenképp tennie kellett valamit, a blancók igyekezete pedig egy remek akció végén Eden Hazard passza után egy Asensio kapufát eredményezett.
Zidane aztán ismét cseréhez folyamodott, ezúttal Vinícius és Valverde lépett pályára Hazard és Luka Modric helyett. Asensio próbált életet lehelni a csapatba, ám ismét a kapufa állta útját a gólörömnek. Bal lábas bombája ezúttal a baloldali kapufáról pattant le.
A Real Madrid reményei akkor kaptak egy igazán nagy lökést, amikor negyed órával a találkozó vége előtt Karim Benzema gólra váltott egy Casemiro által középre fejelt labdát. A partjelző először lest intett, azonban a videószobában láthatóvá vált, hogy ha milliméterekkel is, de a Bilbao védőjének lába belógott Benzema mögé. 1-2.
Néhány másodperccel azután, hogy Asier Villalibre csereként pályára lépett, Thibaut Courtoisnak kellett közbeavatkoznia a játékos lövésénél. A belga bravúrral védte a Bilbao játékosának átemelési kísérletét, ezzel életben tartva a blancók reményeit.
Az utolsó percekben a Real Madrid minden erejével próbálta megszerezni az egyenlítő találatot, Mariano állt be Benzema helyére, Sergio Ramos szinte csatárként játszott, ám ő sem tudott kapuba találni egy végjegyévé vált utolsó perces fejessel. A VAR még egy újabb tizenegyes szituációt megvizsgált (vagyis vélhetően kettőt, hiszen egy lehetséges kezezés is felmerült az utolsó madridi akciónál), ám nem látott szabálytalanságot, így maradt az 1-2-es végeredmény, a Madrid pedig búcsúzott a sorozattól.
A MARCA szerint Luka…
A MARCA szerint Luka Jović még a téli átigazolási időszakban visszatér a Frankfurt együttesébe, ahol kölcsönben tölti a következő hat hónapot. A lap szerint a megállapodás, amely lényegében már biztosnak tekinthető, vételi opciót is tartalmaz.
A Real Madrid játékosai nem tudnak hazautazni a szuperkupa előtt
A Spanyolországot sújtó vihar ellehetetlenítette a visszautat Madridba, ami tovább növelte a blancók frusztrációját, a pénteken kezdődött és folyamatban lévő úttal kapcsolatban. A terv most az, hogy a játékosok Málagába fognak utazni hétfőn reggel, így ez a kis túra nyolc naposra nőhet, mielőtt teljesen vége szakad.
A döntést nem könnyen hozták meg, a klub munkatársai az elmúlt 24 órát azzal töltötték, hogy minden lehetséges forgatókönyvet kielemeztek, egyeztettek a hatóságokkal, de egy madridi visszatérés a mai napon teljesen lehetetlennek bizonyult. Mivel a mai napra nem volt garantálható az utazás, a klub végül úgy döntött, egyenesen Andalúziába utazik a csapat Pamplonából, ahol jobb körülmények között készülhetnek a szuperkupa-mérkőzésre.
El Real Madrid no puede regresar a casa. Se quedará un día más en Pamplona y luego, si el tiempo lo permite, directamente a la Supercopa https://t.co/278RxMKR9G
— MARCA (@marca) January 10, 2021
A blancók naptára meglehetősen sűrű, ha legyőzik a Bilbaót csütörtökön, akkor Sevillába utaznak a vasárnapi döntőre, a Real Sociedad – Barcelona mérkőzés győztesével játszani. Aztán két további idegenbeli találkozó következik, január 20-án az Alcoyano ellen lép pályára a csapat a Király-kipában, 23-án pedig az Alavés ellen a bajnokságban. Az Osasuna elleni mérkőzést is beleszámolva ez lényegében sorozatban öt idegenbeli meccset jelent úgy, hogy a csapat közben megjárja Spanyolország északi, déli és keleti részét is.
A közlekedési miniszter a pénteki repülőútról
A spanyol közlekedési minszter, José Luís Abalos is nyilatkozott a Real Madrid repülésével kapcsolatban, és elmondta, hogy még a repülőtér lezárása előtt szállt fel a gép úgy, hogy a pilóta biztonságosnak nyilvánította a felszállást.
„A reptér működött, de nehézségekkel… A pilótáé volt az utolsó szó, ő pedig úgy ítélte meg, hogy a adottak voltak a biztonságos felszállás körülményei” – mondta a miniszter.
Jagoba Arrasate: Kellemetlenné tettük a Real Madridnak a meccset
„Hosszú napon vagyunk túl, nagyon sok dologra kellett figyelnünk, de a legfontosabb az, ami a pályán történt, és szerintem nagyszerű munkát végeztünk. Voltak időszakok, amikor teljesen elnyomtuk a Real Madridot, és úgy érzem, hogy meglehetősen kellemetlenné tettük nekik a meccset. Ez egy pozitív egy pont számunkra. Igen, egy ideje már nem nyertünk, és ezzel lehetne előre menni a tabella végéről, de az ilyen csapatok ellen egyetlen pont begyűjtése is nagyon pozitív dolog.”
RUEDA DE PRENSA | Jagoba Arrasate: “Hemos incomodado mucho al Real Madrid, el punto es positivo para nosotros".#OsasunaRealMadrid
https://t.co/Yv0q8jvL7l pic.twitter.com/gfcoQ9HdDK
— C. A. OSASUNA (@CAOsasuna) January 9, 2021
„Mindig próbáljuk a dolgok jó oldalát nézni. Egyikünk sem azzal van elfoglalva, hogy nem nyertünk, de tudjuk, hogy ez történt. Ma hiányzott az erő ahhoz, hogy a saját térfelükön nyomás alatt tartsuk őket, Lucas, Darko és Javi nélkül, aki az elmúlt két meccs után teljesen kifulladt. És szoros meccset játszottunk.”
„Szerintem a csapat nagyon, nagyon jó munkát végzett. A végén a meccs nyitott volt, mivel ők is cseréltek, és gólt is szerezhettek volna, de mi is betalálhattunk volna néhány kontrából. Összességében nagyon elégedett vagyok minden játékosom munkájával.”
Zidane: Ez nem egy focimeccs volt
„Egy kicsit dühösek voltunk, mert mindent megtettünk a pályán, amit lehetett. Ez nem focimeccs volt. A körülmények kemények voltak. Ezzel az érzéssel, és minden mással a fejünkben távozunk, ami az elmúlt két napban történt.”
„Nem tudjuk, hogy mikor térhetünk vissza Madridba. Holnap, esetleg holnapután. De ilyen a futball. Nos, mondjuk ma nem igazán volt ez egy futballmeccs. Ezt most el kell fogadnunk, és a következő, csütörtöki meccsünkre kell gondolnunk.”

„Természetesen el kellett volna halasztani ezt a meccset. Azért játszottunk, mert azt mondták nekünk, hogy játszanunk kell. Mindannyian láttuk, hogy mi a helyzet. Végül játszottunk, ennyi. Ez a véleményem. Nem tudjuk, hogy mit fogunk csinálni, meglátjuk. Most regenerálódnunk kell, és a következő meccsel kell foglalkoznunk.”
„A pálya állapota nem kifogás. Mindenki focimeccset akar nézni, a körülmények pedig nem voltak ehhez adottak ma este. Mindenki így gondolja. Ezt most edzőként mondom neked.”
„Annak, hogy három órát vártunk a repülőn, nem volt hatása. Ez most a meccs volt, a pálya. A körülmények nem voltak megfelelőek.”
Courtois: Nem bábok vagyunk, akiknek mindig játszaniuk kell
Kroos:
„Voltak helyzeteink, irányítottuk a meccset, csak egy kis extra hiányzott elől, ami a győzelemhez kellett volna. Tudtuk, hogy védekezésre fognak berendezkedni, de a kvalitásaink alapján több helyzetet kellett volna kidolgoznunk, a pálya állapotának ellenére is. Nem fogjuk kifogásként használni a körülményeket, mindkét csapat ugyanazon a pályán játszott, nem ez volt az ok.”

„Gyorsan elveszítettük a labdát elől, nehéz volt a középpályán játszani. Az edző változtatott, megpróbálta megtalálni, ami hiányzik, de végül nem sok minden változott. Nem örülünk, mivel az első helyért akarunk harcolni, ez a döntetlen pedig ezen egyáltalán nem segít.”
Courtois:
„Először is szeretném megköszönni az Osasuna dolgozóinak, hogy ilyen pályát varázsoltak ide. Az viszont sajnálatos, amit a LaLiga velünk tett. Tudjuk, hogy milyenek a körülmények, és természetesen tudtunk játszani, de lefagyott futópályáról kellett felszállnunk, most pedig nem tudunk hazautazni, de még az is lehet, hogy holnap sem. Előfordulhat, hogy közvetlenül Málagába kell utaznunk a következő meccsre. Emberek vagyunk, nem pedig egy show.”

„Megtettük, amit kértek, mivel ha nem jöttünk volna ide, három pontot vettek volna el tőlünk. Hóval borított utakon jöttünk ide, gondolnunk kell a biztonságra, családos emberek vagyunk. Nem bábok vagyunk, akiknek mindig játszaniuk kell. Ma komoly erőfeszítéseket tettünk, a játékra koncentráltunk, de át kell gondolnunk ezt az utazást és a hazatéréshez szükséges logisztikát.”
„Nyerni akartunk, mert ha a bajnoki címért akarunk harcolni, akkor ezeken a helyszíneken hozni kell a meccseket. Folytatnunk kell a munkát, még sok pont forog kockán, az idény egész második fele.”