Gy. András
BL: Továbbjutás? Csoportelsőség? Európa-liga? Kiesés? Számolgassunk.
A Borussia Mönchengladbach kikapott az Inter Milan együttesétől a BL-csoportkör előző fordulójában, így a blancók annak ellenére is megkapták a lehetőséget, hogy saját sorsukról döntsenek, hogy 2-0-ra kikaptak a Sahtar Donyeck otthonában.
Egy kijevi győzelemmel a Real Madrid automatikusan bejutott volna a legjobb 16 közé a BL-ben, azonban Dentinho és Solomon góljainak köszönhetően a 13-szoros bajnok a harmadik helyen találta magát a csoportjában a Sahtar és az első helyen álló Mönchengladbach mögött.
Az Inter szívességet tett a Madridnak
Ha a Gladbach legyőzte volna az Intert, úgy a németek bebiztosították volna, hogy csoportelsőként jussanak tovább a csoportból. Továbbá a Madridnak az utolsó fordulóban jobb eredményt kellett volna elérnie a Gladbach ellen, mint a Sahtarnak az Inter ellen, hogy továbbjussanak.
Mindenesetre az Inter megtette azt a szívességet Zidane csapatának, hogy 3-2 arányban legyőzték a Borussia-Parkban a németeket, így a blancók attól függetlenül is továbbjuthatnak a következő fordulóba, hogy mi történik a milánói mérkőzésen. Ráadásul még az is előfordulhat, hogy csoportelsők lesznek…
De mi kell a továbbjutáshoz?
A Real Madrid a Gladbach legyőzésével automatikusan továbbjut.
Egy döntetlen szintén a blancóknak kedvezne, amíg az Inter megveri a Sahtart. Ebben az esetben a Madrid 8 ponttal zárná a csoportot, hasonlóan az Interrel, ám az egymás elleni eredmények miatt a blancók jutnának tovább.
Mi kell a csoportelsőséghez?
A Madrid megnyerheti a B csoportot, ha nyer a Mönchengladbach ellen, a Sahtar pedig nem tudja legyőzni az Intert.
Mi vezethet kieséshez?
A Madrid harmadikként végez, és az Európa-ligában folytatja, ha döntetlent játszik vagy kikap, a Sahtar pedig elkerüli a vereséget.
A spanyolok a csoport utolsó helyén végeznek, és elbúcsúznak az európai porondtól, ha kikapnak, miközben az Inter megveri a Sahtart.
A döntés napja: december 9.
A Bajnokok Ligája B csoportjában az utolsó forduló mindkét mérkőzését 2020. december 9-én 21:00-kor rendezik meg.
Mennyire Zidane hibája ez a helyzet?
Zidane hibája, hogy Cristiano Ronaldo pótlása Mariano Díaz és Luka Jović lett? A Madridnak komoly gondjai vannak a gólszerzéssel, amióta a portugál távozott, ez pedig egy olyan probléma, amit Julen Lopetegui és Santiago Solari is megszenvedett a francia előtt, és ami csak súlyosbodott azóta, hiszen a körülmények miatt a Madrid nem tudott világklasszis csatárt igazolni.
Zidane hibája, hogy a játékosai nem tudnak könnyű helyzetekből betalálni? A Sahtar elleni első félidő erre a legjobb példa. A blancóknak négy tiszta helyzetük volt, egyik sem végződött góllal. A Madrid kidolgozta a helyzeteket, de egyiket sem értékesítette. Így lehetetlen nyerni.
Zidane hibája, hogy nem igazolt senkit a klub a nyáron? A madridi frissítés szükségessége mindenki számára nyilvánvaló volt, de a világjárvány meghiúsította azt. A gazdasági helyzet miatt a keret érkezők nélkül maradt, Zidane pedig elfogadta azt, hogy azzal a kerettel kell dolgoznia, amelyből három hónapja még bajnokot csinált.
Zidane hibája, hogy Hazard mindig sérült? A belgának kellene a csapat sztárjának lennie, de a sérülései miatt alig tud játszani. Már 37 mérkőzést hagyott ki az érkezése óta, és ez a szám csak növekedni fog.
Zidane hibája, hogy Ramos megsérült a válogatottban? A sérülések keményen sújtják a Madridot ebben az idényben. A keddi meccs előtt a Madridnak három mérkőzése volt sorozatban, amelyen nélkülöznie kellett Ramost, Valverdét, Hazard-t és Benzemát, minden csapatrészből egy-egy alapembert. Ramos elvesztése a legdrámaibb. A legutóbbi 10 nélküle lejátszott BL-meccséből a Madrid 8-at elveszített.
Zidane hibája, hogy Vinícius és Rodrygo még mindig nem csillognak? A Madrid 100 millió eurót költött két brazilra, akik jónak tűnnek, de még nem világsztárok. Két fiatal srácról beszélünk, akik még fejlődésben vannak, és nem állnak készen arra, hogy a hátukon cipeljenek egy csapatot.
A Madrid szenvedése akkor kezdődött, amikor Cristiano Ronaldo távozott. Zidane egy meggyengült kerettel kezdte meg a menetelést, amellyel aztán megnyert egy szuperkupát és egy bajnokságot. Már önmagában ezért is tiszteletet és türelmet érdemel, most pedig mindennél nagyobb szüksége van a türelemre. Hiszen Zidane kiérdemelte ezt, és egyébként is mindig képes megváltoztatni a dolgokat.
Hugo Sánchez: Elhamarkodott lépés lenne Zidane elküldése
„Nem gondolom, hogy most el kellene küldeni Zidane-t, ez egy elhamarkodott lépés lenne” – mondta a mexikói legenda egy ESPN-nek adott interjújában.
„Meg kell várni, hogy mi történik a csoportkör végén, ami nem könnyű, hiszen a többi csapattól is függ, hogy mi lesz. Egyértelmű, hogy nagy lesz a nyomás, az idegesség, és persze a Borussia Mönchengladbach elleni mérkőzést az eredmény miatt nagy várakozás előzi meg.”
Zidane: “We need to show our pride and win the next game."#RMUCL pic.twitter.com/rYX18D5jzj
— Real Madrid C.F. (@realmadriden) December 1, 2020
„Komoly kritikák érték Zidane-t. Nagyon nyugodtan viseli ezt, de látom rajta, hogy ideges, amiért a játékosai nem hozzák azt a szintet, amit a Real Madrid játékosaitól az emberek elvárnak.”
A Real Madrid december 9-én lép pályára az Alfredo Di Stéfano Stadionban a Borussia Mönchengladbach ellenében a BL-csoportkör utolsó fordulójában úgy, hogy egy győzelem esetén biztos továbbjutónak mondhatná magát.
Modrić: A szavak önmagukban semmit nem érnek
Kroos:
„Nagyon jól játszottunk az első félidőben, irányítottuk a meccset, kapura sem lőttek, mi pedig számos helyzetet dolgoztunk ki. Összességében egyáltalán nem kezdtünk rosszul, de kellett volna egy gól. Azokon a meccseken, ahol mi találunk be először, magabiztosabbak vagyunk, és más stílusban tudunk játszani.”

„Szenvedünk, ha az ellenfél talál be először. Keményen harcolunk, csinálunk jó dolgokat a pályán, majd mégis betalálnak. Egy kicsit több szerencsére lenne szükségünk elől. Nem lőttünk gólt, ők pedig az első kapura lövésükből betaláltak. Ha megnézzük az első góljukat, akkor az nem egy nagyszerű akcióból született, hanem szerencsétlenül pattant a labda. Az első félidőben sok labdát szereztünk, magasan letámadtunk és birtokoltuk a labdát. Ez nem erőnlét kérdése. Minden játékosnak magának kell tudnia, hogy hogyan érzi magát. Én a magam részéről jól vagyok, de ha elveszítesz meccseket, akkor minden reménytelennek tűnik.”
„Ha meccseket nyersz, az növeli az önbizalmadat, ha veszítesz, az nem. Keményen kell dolgoznunk tovább, és együtt kell visszatalálnunk a győztes útra. Ami a csapatot illeti, meg kell próbálnunk kimenni a pályára és megnyerni az utolsó meccset.”
Modric:
„Nehéz megmagyarázni a történteket, főleg az első félidei teljesítményünk után, ahol nagyon jól játszottunk, sok helyzetet dolgoztunk ki, de végül nem sikerült betalálnunk. Nagyon nehéz helyzetbe kerültünk, de ez van. Még mindig van egy meccs, mindent bele fogunk adni a győzelem érdekében.”

„Pozitívnak kell maradnunk. Még van egy meccsünk a csoportban, a végsőkig harcolni fogunk. Otthon játszunk majd, a Madrid pedig mindig hozta az eredményeket győzelmi kényszer alatt. Persze nem elég csak mondani ezt. Ki kell mennünk a pályára, és meg kell mutatnunk ezt a pályán is, mivel a szavak önmagukban nem érnek semmit.”
Zidane: Nincs esély arra, hogy lemondjak
„Voltak nehéz pillanataink, és ilyenek mindig lesznek is. Az eredmények tekintetében rossz sorozatban vagyunk, ez az igazság, de folytatnunk kell a munkát. Tudtuk, hogy a mai meccs egy kupadöntő lesz, jól felkészültünk rá. Nagyszerű első félidőt játszottunk, de nem sikerült megszereznünk a vezető gólt. Még van hátra egy meccs a csoportban, azt meg kell nyernünk, és csak arra gondolhatunk, hogy továbbjutunk a következő körbe. Mindig voltak nehéz pillanataink, ennél a klubnál ez mindig így lesz.”
„Nincs semmi esély arra, hogy lemondjak. Folytatni fogjuk a munkát. Igazából az első félidőben nagyon jók voltunk. Megérdemeltük a vezetést, ami meg is változtatta volna a dolgokat. A góljuk komoly károkat okozott nekünk, mivel addig jól játszottunk a térfelükön, nyomás alatt tartottuk őket és gyorsan vissza tudtuk szerezni a labdákat. Két vagy három nagy helyzetünk volt, még a kapufát is eltaláltuk, de a labda nem akart bemenni, aztán a dolgok nehézzé váltak számunkra.”

„A nehéz pillanatokban kell igazán megmutatni, hogy milyen fából faragtak minket. A mai meccsért nagy kár, nem ezt érdemeltük. A következő mérkőzésünket meg kell nyernünk, ez lesz az utolsó csoportmeccs. Ma nem ennek kellett volna történnie, de hiszünk magunkban, keményen harcolunk, efelől semmi kétségem nincs.”
„Erősnek érzem magam, mindent bele fogok adni, ahogy eddig is. Ugyanez igaz a játékosokra, ma is ezt tették. Nem gondolom, hogy a hétvégi bajnokin győzelmet érdemeltünk volna, mivel rosszul játszottunk, de ma igen. Felemelt fejjel kell hazatérnünk, és most a következő meccsünkre kell koncentrálnunk. Ha rossz sorozatban vagy, akkor nem tehetsz mást, mint kisegíted a társadat, és a következő meccsre koncentrálsz. Ez most a legfontosabb.”
„Megoldások? Ahogy mondtátok ti is, rengeteg dolog játszott közre abban, ami történt. Ma magasan letámadtunk, sok labdát szereztünk, voltak helyzeteink, és nem gondolom, hogy ez arról szólna, hogy hogyan játszunk, vagy mit mutatnak a játékosok a pályán, mivel jó munkát végeztek. A mi problémánk az, hogy nem tudtuk megszerezni az első gólt, ami megkönnyítette volna a dolgunkat. Át fogjuk vészelni ezt az időszakot is. Egyértelmű, hogy ezek most nagyon rossz eredmények, de keményen fogunk dolgozni tovább, és hiszünk abban, amit teszünk.”
Beszámoló: Sahtar Donyeck – Real Madrid: Fordítsd oda a másik orcád is
Az ukrán csapat jó vendéglátóhoz híven megtisztelte a blancókat azzal, hogy komolyan vette a mérkőzést, és a második félidőben el is döntötte a három pont sorsát, ami tulajdonképpen teljesen megérdemelten maradt Kijevben.
Zidane meglepetésre a kispadon hagyta Casemirót, és Martin Ødegaard-nak szavazott bizalmat a középpálya közepén, miközben Nacho maradt az egyik középső védő Militão játszatása helyett. Karim Benzema visszatért a támadósorba, őt Asensio és Rodrygo vették körbe.
A Real Madrid a mérkőzés elején egyből próbálkozott, miután Martin Ødegaard és Asensio játszottak össze nagyszerűen. Utóbbi aztán a kapufát találta el az akció végén. Voltak még ezen kívül is vendég próbálkozások, például egy távoli Asensio lövés, de komoly károkat nem tudtak okozni a blancók a hazai védelemben. Maradt tehát a 0-0 a félidőre.

A madridi meccsel ellentétben a Sahtar nem adott sok feladatot Courtoisnak, de amikor próbára tették, a belga figyelt, és közbeavatkozott. Ilyen volt például Taison lövése közvetlenül a második félidő indulását követően.
Percekkel később ismét Courtois előtt akard feladat, de ezúttal esélye sem volt megállítani Dentinho próbálkozását, aki így megszerezte a vezetést a hazaiaknak. A Sahtar egy kontratámadást vezetett, amelynek végén Ferland Mendyről pattant oda a labda Dentinho elé. A mozdulat és a labda iránya meglepte Varane-t, és a kommunikáció sem működött megfelelően a vendégek védői között, a hazai támadó pedig köszönte szépen, és kíméletlenül élt a kínálkozó lehetőséggel.
A Sahtar gólja megzavarta a Realt, és egyre inkább úgy tűnt, hogy a hazaiak újra be fognak találni. Meglepetésre nem jött csere Zidane-tól, miközben a Sahtar lövésekkel tette próbára Courtois-t.
Végül kevesebb mint negyedórával a találkozó vége előtt a francia mester pályára küldte Iscót, Marianót és Viníciust Martin Ødegaard, Benzema és Rodrygo helyére.
A trió új enegriát hozott a madridi támadásokba, a Sahtar beszorult a saját térfelére, és próbálta elkerülni a bekapott gólt.
A vendégek gólszerzési törekvéseit a védelmük sínylette meg, amit a Sahtar boldogan ki is használt. Solomon zárt eredményesen egy kontrát, ezzel pedig kétgólosra növelte csapata előnyét (2-0).
Változás már nem történt az eredményben, bár a Madrid még kétségbeesetten próbált kapura törni. Könnyen lehet, hogy a többi ellenfele ellen még gólt sem lövő Sahtar számára ez a győzelem a továbbjutást jelenti majd. A Real Madrid immár nem saját magától függ a BL-ben.
Luís Castro: Győzni akarunk a Real Madrid ellen
Az első mérkőzés előtt a Sahtarnál nagyon komoly problémák adódtak a játékosállomány kapcsán, és a szakértők akkor azt mondták, hogy a legnagyobb fegyverük egy esetleges lebecsülés lehet az ellenfél oldaláról. Most a Madrid bosszúra szomjazik. Ezen a meccsen mi lehet az aduász?
Tökéletesen tisztában vagyunk azzal, hogy ennek a párharcnak semmi köze a korábbiakhoz. Sem a sikeresekhez, sem a sikertelenekhez. A mostani egy nagyon különleges mérkőzés lesz. Tudjuk, hogy nem lesz könnyű dolgunk, mivel ez nekünk és az ellenfelünknek is döntő fontosságú találkozó a BL folytatása szempontjából. Nagyon fontos, hogy helyén kezeljük a meccset. Valóban előfordulhat, hogy több olyan játékost is alábecsültek, aki a madridi mérkőzésen pályára lépett. A játékunk sokakat meglepett, köztük a Real Madridot is. Most könnyebb lesz, mert a két csapat már jobban ismeri egymást. És könnyebb lesz a Realnak, mert már meg tudják tippelni a kezdőnket. Először is védekezésben nagyon erősnek kell lennünk, és meg kell próbálnunk semlegesíteni az ellenfél minden fegyverét. Stratégiai szempontból az első meccshez hasonlóan erős lesz a játék. Fontos, hogy ne adjunk le sokat abból, amit az első meccsen mutattunk, bizonyítsunk magunknak pontosan ugyanúgy. Győzni akarunk, tovább akarunk jutni a BL-ből, még akkor is, ha a Real Madrid egy rendkívül kemény ellenfél.
«Решающая игра для «Шахтера» и для «Реала»
Луиш Каштру поделился ожиданиями от матча Лиги чемпионов и рассказал о поддержке руководства и нестабильности европейских грандов https://t.co/girYT6zP3e#ШахтерРеал #UCL
— FC SHAKHTAR DONETSK (@FCShakhtar) November 30, 2020
Nem zavar be a képletbe az, hogy a Real Madrid az Inter ellen nagyon jól játszott, az Alavés ellen viszont szörnyen?
Az, ami a Real Madriddal megtörtént, számos európai klubbal szintén előfordult. Senki nincs hozzászokva az ilyen szintű kiegyensúlyozatlansághoz. Nézzünk csak körül. Milyen világban élünk most? Hétről hétre veszítjük el a játékosainkat, három vagy négy ember hiányzik sérülések vagy a COVID-19 miatt… Minden, ami szokatlan és furcsa volt korábban, ma már teljesen normális. Ehhez folyamatosan hozzá kell szoknunk. A csapatok kiegyensúlyozatlanok. Nekünk is van egy jó meccsünk, aztán egy rosszabb. Ez történik most. Mi is átmentünk néhány különböző szakaszon az idény során. Meg lehet nézni minket, a Real Madridot, a Manchester Unitedet, a Liverpoolt, a PSG-t… Minden európai óriás nehéz időket él meg. Az embereknek meg kell érteniük, hogy most nincs állandóság. Nem volt nyári szünet, edzőtábor, szabadság, nyaralás, nem volt meg a két idény közötti szokásos átalakulás. Az egyiknek vége lett, a másik pedig néhány nappal később el is kezdődött. Manapság nem edzők vagyunk, hanem olyan menedzserek, akik próbálnak megbirkózni a dolgok alakulásával. Megpróbálunk kidolgozni egy stratégiát, próbálunk a meccsek után regenerálódni, és nekimenni a másik meccsnek. És ez állandóan ismétlődik. Nem tudunk megfelelően edzeni. Jelenleg ilyen világot élünk. Azok, akik nem értik, nem érzik át a futballt, valószínűleg nem is fogják ezt megérteni. Ahogy nagyon helyesen mondtátok korábban, minden csapat problémákkal küzd.
Ebben az idényben a Sahtar nem hozza az elvárt eredményeket, sok olyan személyi probléma volt, ami korábban nem. Érzik a vezetőség támogatását? És ha igen, ez milyen jellegű támogatás?
Persze, hogy érezzük. Mind a vezetés, mind a szurkolók támogatását. De nem pont ez történik egy jó családban? Ha valakinek problémája van, mindenki más megérti, elfogadja azt, és valahogyan próbál segíteni. Ugyanez történik velünk is. Természetesen nagyon nehéz ez az idény. Amikor az előzőnek vége lett, el kellett volna mennünk nyaralni, aztán jönnie kellett volna az előszezonnak, de ilyen nem volt. Mindenkit szeretnék emlékeztetni, hogy ott voltunk az Európa-liga elődöntőjében, folyamatosan meccseink voltak. Ez egy szoros naptárbeosztás, nyaralás és edzőtábor nélkül. Ez elég keserves. Tudjátok van egy igazság a sportban, ami a labdarúgásra is passzol: még a lovaknak is pihenniük kell a futamok előtt. Mi pedig emberek vagyunk, ezt meg kell érteni. A naptár nagyon sűrű, megállás nélkül jönnek a meccsek. Amikor 11 játékosunk esik ki COVID miatt, mindenki olvassa a hírekben, de valamiért senki nem akarja teljesen megérteni, hogy ez mit jelent. Az előző idénnyel összehasonlítva ugyanazok a játékosaink, edzői stábunk, vezetésünk, szurkolóink vannak. A kontextus változott meg. A körülmények, amelyek között élünk. Szeretném újra elmondani, hogy kiegyensúlyozatlanság van. A szurkolóink persze nem örülnek, ha nem szállítjuk az olyan nagyszerű eredményeket, mint tavaly. Különösen úgy, hogy 23 ponttal végeztünk a második helyezett előtt a tabella élén az ukrán bajnokságban, és bejutottunk az El döntőjébe is. A pontvesztések és a gyenge meccsek ebben az igényben nehezen fogadhatók el. Egy dolgot mondhatok. A játékosok keményen próbálkoznak, az edző stáb mindent megtesz. Sokan maximálisan támogatnak minket. A világ most nem változik nagyon gyorsan. Ez egy kemény idény lesz, és semmi nem fog visszatérni a normál kerékvágásba egyetlen csettintésre. Olvassuk a híreket: munkanélküliség, éhezés… A futballban is hiányzik a stabilitás, számunkra is nehéz. Mindenkinek meg kell értenie ezt is, de sajnos vélhetően ez senkit nem érdekel. Azt akarjátok, hogy meséljek az öt európai topligáról, hogy hogyan játszanak ott? Tökéletesen tisztában vagytok vele, hogy mi történik ezekkel a csapatokkal, és már én is sokszor elmondtam. Az emberek, akik ezt nem akarják megérteni, talán még nagyobb kiegyensúlyozatlanságot akarnak. Miért lenne szükség erre? De nem. Végül mindent meg fogunk oldani. Ha vége az idénynek, visszatekintünk, megnézzük a bajnoki állást, és meglátjuk, hogy ki a jobb. De csak a legvégén.
Az utolsó BL-meccsen Pyatov játszott, a bajnokságban viszont Trubin. Ki szerepel este?
Tudjátok, hogy amikor Trubin visszatért a válogatottból, nem játszhatott egy darabig. Emiatt nem volt megfelelően felkészült, így nem játszott aznap. Ahogy teljesen készen állt, pályára küldtük. Lehet, hogy ő játszik este.
Orvosi jelentés: Hazard
A klub orvosai által végzett vizsgálatok megállapították, hogy Eden Hazard jobb lábának combizmában (rectus femoris) keletkezett sérülés. A játékos felépülését az orvosi stáb folyamatosan nyomon követi.
Nem hivatalos információk szerint ez azt jelenti, hogy minimum 3-4 hét kihagyás vár a belgára, aki így vélhetően nem lép már pályára 2020-ban.
A Sahtar Donyeck elleni keret
Kapusok: Courtois, Lunin és Altube
Védők: E. Militão, R. Varane, Nacho, Marcelo, F. Mendy és Chust
Középpályások: Kroos, Modrić, Casemiro, Ødegaard, Isco és Arribas
Támadók: Benzema, Asensio, Lucas V., Vini Jr., Mariano és Rodrygo
Kimaradt: Hazard, Odriozola, Sergio Ramos, Valverde és Carvajal sérülés, Jović koronavírus miatt.

Sahtar Donyeck – Real Madrid (BL-mérkőzés)
Helyszín: Kijevi Olimpiai Stadion (Kijev); Időpont: 2020.12.01. (kedd) 18:55; TV: M4 Sport