Gy. András
Robinho: Nem örülök, hogy rosszul végződött a madridi karrierem
1. Érkezés Madridba
Robinho 21 évesen igazolt a Santosból a Real Madridba, és a Cádiz elleni debütálása alkalmával is mély benyomást tett a szurkolókra. De nem csak a Bernabéu figyelte minden mozdulatát árgus szemekkel, hiszen a Barcelona is megpróbálta leigazolni őt.
„Amikor a Madrid bejelentkezett értem, tudtam, hogy egy nagyszerű brazil mag is van a csapatukban, az edzőjük pedig Vanderlei Luxemburgo volt. Miért mentem volna a Barcelonába?”

„Tudom, hogy néhányan azt várták tőlem, hogy megnyerem az Aranylabdát. Amikor Pelé beszél rólad, az emberek figyelnek. Volt néhány összehasonlítás, de nincs még egy Pelé, nem is lesz soha.”
„A debütálásom nagyszerűen sikerült. Egy nappal a meccs előtt érkeztem meg Madridba, ideges voltam a játéklehetőség miatt. Tökéletesre sikerült. Amikor megkaptam az első passzt, átpöccintettem a labdát az ellenfél játékosa felett, és elkezdtem cselezni.”
2. Keserű távozás
A Real Madridnál elért figyelemreméltó számai ellenére (35 gól és 27 gólpassz) Robinho nem győzte meg a klub vezetését. A blancók végül örömmel adtak túl rajta.
„A célom az volt, hogy a Chelsea-be menjek. Scolari elmondta, hogy megteremteném számára a különbséget a csapatban. De a Real Madrid nem jött ki jól velük. Nem tetszett nekik az ötlet, hogy a Chelsea a nevemmel mezeket adjon el, mielőtt megkötik az üzletet.”

„Nem bántam meg, hogy elhagytam a Madridot. De nem örülök, hogy rosszul végződött kettőnk kapcsolata. A Madrid annak idején megnyitotta előttem a kapuit, lehetőséget adott, hogy sikeres legyek Európában.”
„Nagyon szeretnék újra találkozni Florentino Pérezzel, megölelni őt, és megköszönni neki a rengeteg jó dolgot, amit értem tett. A rengeteg szeretetet.”
3. A manchesteri éjszaka
A brazil végül 2008-ban csatlakozott a Manchester City együtteséhez óriási összeg fejében, de az angliai éjszakai élet megzavarta őt.
„Nagyon kedveltem Manchestert, a klubokat, az éttermeket… De ne feledkezzünk meg a nightklubokról sem…”
„Szerettem jól érezni magam. De az angolok többször járnak el, mint a brazilok! Joe Hart mindig kijárt, Micah Richards és Shaun Wright-Phillips ugyanúgy. De amikor a brazilok mentek el szórakozni, mindig lebuktak.”

„Beszéltem néhányszor a klub tulajdonosával. Elmondta, hogy nagy erőfeszítéseket tett Kaká és Messi megszerzéséért.”
„Minden klubnál bajnok voltam, ahol csak megfordultam, a City-t kivéve. Ha valamit is bánok, az az, hogy nem nyertem trófeát a City-vel. Ez az egyetlen dolog, ami miatt kicsit szomorú vagyok.”
4. Csapattársak
Robinhót igazi sztárok vették körül karrierje során, mind Madridban, mind Milánóban, többek között ott volt David Beckham vagy Zlatan Ibrahimovic.
„Zlatan gyakran emlegette, hogy ő győzte meg a Milant, hogy igazoljanak le. ’Miattam vagy itt!’ Hogy arrogáns lenne? Igen, de jó értelemben. Ez csak önbizalom, hogy hisz a képességeiben. Szerintem minden csatárnak ilyennek kellene lennie: showman és győztes.”
„Egy edzésen kihívta Gattusót egy jiu-jitsu küzdelemre. Ott volt ez a kegyetlen védő, aki harcművészetben mérette meg magát Zlatannal. És ki nyert? Mindig Zlatan nyer.”

„Beckham mindig a brazilokkal lógott. A kis csapatunk része volt. Igazából a spanyolok irigykedtek, mivel jobban beszélt portugálul, mint spanyolul, úgyhogy több időt töltött velünk.”
Modrić 2021-ig a Real Madrid játékosa marad
Luka Modrić kitölti jelenlegi szerződéses idejét a Real Madriddal, ami azt jelenti, hogy a klub szurkolói 2021 június 30-ig élvezhetik a horvát válogatott kiválóság játékát a híres habfehér szerelésben. A középpályás most 34 éves, és rengeteget vitatkoztak az emberek arról, hogy mikor van itt a megfelelő idő arra, hogy félreálljon, és átadja a helyét a norvég Martin Odegaardnak, aki a 2019/2020-as idény egyik nagy felfedezettje lett a Real Sociedadban. Modrić tudatta az edzői stábbal, hogy ha úgy érzi, nem képes már a legmagasabb szinten teljesíteni, akkor félreáll, és átadja a helyét a fiataloknak.

Modrić meglehetősen gyengén kezdte az aktuális idényt, azonban ahogy haladtunk előre az időben, folyamatosan javuló tendenciát mutatott. A szerény kezdés ellenére is a kilencedik legtöbbet foglalkoztatott játékos az idényben, Zidane 1904 játékpercet biztosított neki. Casemiro 3120 perccel vezet, őt Ramos (3033), Varane (3001), Benzema (2957), Carvajal (2910), Courtois (2865), Kroos (2702) és Fede Valverde (2068) követi. A sok játékperc ellenére Modrić nem hagyott ki mérkőzést sérülés miatt.
Miután megnyerte a 2018-as Aranylabdát, és bejutott a világbajnokság döntőjébe a horvát válogatottal, a zadari születésű játékos szeretne még egy bajnoki címet is elhelyezni a vitrinjében. A bajnokságot szüneteltették a koronavírus miatt, de a játékos közben segíti szülővárosát, és 100000 Eurót adományozott a vírusfertőzés elleni küzdelemre Zadarnak.
A kiváló játékos szurkolói megnyugodhatnak, tudva, hogy a horvát továbbra is lenyűgözi majd a Bernabéu közönségét a 2020/2021-es idény végéig.
Hertzka Lipót: A Real Madrid első bajnok edzője
1930-ban a Real Madridnak még nem volt spanyol bajnoki címe, de Hertzka Lipót (vagy ahogy a spanyolok mondják, Lippo Hertzka) személyében megtalálták az edzőt, akivel magasabb szintre léphettek.
Miután 26 évesen megérkezett a spanyol fővárosba, megszerezte a klubnak az első hazai bajnoki trófeát, szinte napra pontosan 88 éve.
Játékos karrierje nem volt túl izgalmas, bár a Real Sociedadba az Essener Turnebund csapatától érkezett, azonban 22 évesen már a baszk klub első profi edzőjévé vált.

Ezt követően az Athletic Bilbao együtteséhez ment, majd a Sevilla szolgálatába állt, miközben a Real Madrid azon dolgozott, hogy magához édesgesse a legjobbat.
Hertzka egy választási bonyodalom közepén érkezett meg a fővárosi együtteshez, hiszen Antonio Bernabéu, Santiago idősebb testvére lemondott posztjáról.
Luis Usera vette át a helyét, és leigazolta Hertzkát, kapusnak pedig Ricardo Zamorát, azzal a céllal, hogy a csapatot a várva várt hazai sikerhez vezesse.
A budapesti születésű szakembert először erőtlennek bélyegezték, hiszen a blancók hatodik helyen végeztek az első idényében, a kupából pedig a negyeddöntőben búcsúztak. Sokan kételkedtek benne, mielőtt megkezdődött a második idénye, de ekkor aztán úgy nyerte meg a bajnokságot, hogy csapatával egyetlen mérkőzést sem veszített el.
Egy későbbi kupa-fiaskó (búcsú egy alacsonyabb ligás ellenféllel szemben) mindenesetre azt eredményezte, hogy a klub megköszönte Hertzka munkáját.
A Real Madrid napra pontosan 88 éve nyerte az első bajnoki címét!
A 33 bajnoki cím közül ez volt az első és egyben utolsó, amit a csapat a Barcelona stadionjában ünnepelhetett, ami akkor a Camp de Les Corts volt.
Manapság nem igazán fordulhatna elő ilyen, mivel a LaLiga nem szívesen osztja be úgy a versenynaptárt, hogy az idény végére kerüljön El Clásico.

A Barcelona egyébként sosem ünnepelt bajnoki címet a Real Madrid stadionjában, viszont az Atlético Madrid már a katalánok és a blancók ellen is meg tudta ezt tenni.
A bajnokság akkoriban 10 csapatos volt, akik között a mai első osztályú együttesek közül a Real Madrid (akkor Madrid CF néven), a Barcelona, a Bilbao, az Espanyol, a Valencia, a Real Sociadad (akkor Donostia néven) és az Alavés volt megtalálható. De ott volt még a Racing Santander, a Getxo, és az Irún.
A blancók 28 ponttal lettek bajnokok, a második helyen a 25 pontos Athletic Bilbao, a harmadik helyen pedig a 24 pontos Barcelona végzett.
Goyo: A bajuszos középhátvéd, akit imádott a közönség
A Bernabéu lelátójáról annak idején sokszor hallható volt az alábbi mondat: „Rántsd elő a fejszét, Goyo!”. Persze ez nem valamilyen közös erdei munkára való finom felhívás volt. De hogy mit is jelentett pontosan, az mindjárt kiderül.
A középső védő, aki mindig a könyöke fölé hajtogatta mezének ujját, úgy érkezett, mint egy gyorsvonat, és a csatár, aki lehetett akár Johan Cruyff, Ruben Cano, Biri-Biri, Carlos Morete vagy Lobo Diarte, azonnal levált a labdáról, majd a partvonal mellett, a mikrofonok között találta magát.
Aztán a lelátóról érkező ováció közepette a csatár letapogatással ellenőrizte a testén, hogy mindene megvan-e, lepacsizott a védővel, majd készültek a következő összeütközésre.
Ez a belső védő Goyo Benito volt, aki a Real Madrid védelmének kulcsfigurájaként tetszelgett több mint egy évtizeden át. Egy labdarúgó, aki az 5-ös számú mezt viselte, és aki arra született, hogy a csatárokat őrizze.

Benito, aki Pirri társa a blancók hátvédsorában, amikor utóbbi játékos hátra került, jobban szerette a sarat, a vért és a kötést a fején, mint labdába érni.
Annak idején a védelem vezéreit nem kérték arra, hogy építsék fel a játékot hátulról elindulva. Ők voltak a szurkolói harag megtestesítői. Néhány srác, akikre lehetett számítani, ha forrósodott a helyzet.
Benito természetesen bajuszt viselt, ami a posztján játékosok kötelező kelléke volt abban az időben, fontosabb, mint a sípcsontvédő. Az ajkak feletti szőrtelen felület még azt a látszatot találta volna kelteni, hogy valaki csaló, egy egyszerű utánzat.
Migueli, Juan Antonio Sanudo, Juan Carlos Arteche és sokan mások is súlyt adtak ennek a teóriának. Minden csapatnak megvolt az embere, aki már csak a nézésével is félelmet keltett az ellenfelekben. A szurkolók számára ezek a középső védők igazi hősök voltak. Az ellenfelek szurkolói számára pedig igazi antikrisztusok.
A Benito-kód
A Bernabéu szurkolói kifütyülték azokat a játékosokat, akik képesek voltak kötényt kiosztani a tizenhatoson belül, vagy a mindig mosolygó művészeket. Mindenesetre akkoriban sokkal nagyobb elismerést érdemelt a teleizzadt póló, mint a finom játék, a szakadt póló, mint a csillogó bőr. A bujkálás és a pózolás nem volt a Benito-kód része.
Abban a stadionban soha nem hangzott el füttyszó egy olyan középső védő irányába, aki minden meccsen úgy játszott, mintha az lenne karrierje utolsó összecsapása. Benito nemessége és a szurkolók szeretete közötti kapocs megtörhetetlen volt.
Most, hogy ezekben a szomorú időkben, amikor félárbócra engedtük a zászlókat, üresek a stadionok, nem fogja megkapni azt a tiszteletteljes búcsút, amit megérdemel. De ha legközelebb a Bernabéu közelében jársz, és jól figyelsz, hallani fogod a mondatot: „Rántsd elő a fejszét, Goyo!”
Ancelotti James-t és Bale-t is vinné az Evertonba
Az Everton folyamatosan lépéseket tesz annak érdekében, hogy az angol bajnokság egyik legerősebb csapatává váljon, és szeretne a bajnoki cím esélyeseként előállni.
Carlo Ancelotti érkezése volt az első lépés a megkezdett úton, most pedig a keret erősítésén dolgozik a csapat, újabb tehetségek megszerzésével.
A klub és az edző a végül kialakították a célpontok listáját, ezen pedig szerepel James Rodríguez és Gareth Bale neve is.

Ancelotti folyamatosan jó teljesítményt tudott kihozni Gareth Bale-ből, amíg a Real Madridot irányította, és szintén az ő kezei alatt teljesített legjobban James Rodríguez is Spanyolországban.
Az olasz mester tudja, hogy a walesi megszerzése igazi kihívás lenne, de biztos abban, hogy ha az egyik játékost meggyőzi, a másik követni fogja.
Bale-nek még mindig két év van hátra a szerződéséből a spanyol fővárosban, de a kolumbiainak már csak egy. További nehézség a walesi szélső kapcsán, amivel az Evertonnak szembe kell néznie, az a fizetési igény. Farhad Moshiri azonban hosszú távú szerződéssel szeretné elcsábítani a párost, és meglehetősem ambiciózus tervvel készül az ajánlattételre.
McManaman: Håland számára túl korai lenne még a Madridba igazolás
A Real Madriddal kapcsolatos pletykákat, amelyek szerint a klub érdeklődik Erling Håland és Sadio Mané iránt, a helyükön kezelem.
Függetlenül attól, hogy végül miként alakul a Bajnokok Ligája idei kiírása, a világ legjobb csapatai jelenleg az angol együttesek. A Real Madrid és a Barcelona nincs ott a csúcson.
Mindketten szeretnének egy újrakezdést, igazolnának néhány új játékost, mivel ez az idény mindkettőjük számára csalódást keltő volt eddig, szóval fel fogják forgatni a keretüket. Persze nem gondolom, hogy teljesen esélytelen, hogy Sadio Mané végül a Real Madridban, Mohamed Salah pedig a Barcelonában kössön ki.

Ami a Borussia Dortmund támadóját, Erling Hålandot illeti, egyértelmű, hogy korai még elhagynia a csapatát, hiszen boldognak tűnik ott, de ami ennél is fontosabb, folyamatosan játszik és gólokat szerez.
Akkor kellene váltania, amikor már sokkal több tapasztalatot szerzett, mondjuk 200 dortmundi mérkőzéssel a háta mögött, 20-30 BL-meccsel a stoplisában, nem pedig azonnal fejest ugrani egy olyan óriásklubba, mint a Real Madrid.
Láthattuk, hogy mi történt ebben az idényben Luka Joviccsal, aki lényegében alig ért labdához a Real Madridban, miután csodálatos idényt tudhatott maga mögött Németországban. Hålandnak nincs szüksége ilyen nyomásra, ráadásul a Real Madrid a hírek szerint inkább Kylian Mbappé iránt érdeklődik, vagyis kettejüknek nem kell egyszerre oda mennie.
Az azzal kapcsolatos pletykák, hogy Paul Pogba most már a Manchester Unitedben képzeli el a jövőjét, talán arra utalnak, hogy a Real Madridot már nem érdekli a középpályás…
Pogba nem játszott eleget ebben az évben ahhoz, hogy felkeltse olyan csapatok érdeklődését, mint a Real Madrid.
Ha marad, játszik, és újra összeszedi magát a Unitedben, akkor úgy gondolom, hogy nagyon könnyen visszakerül a kezdőcsapatba. Nemanja Matić idősebb nála egy évvel, ahogy Juan Mata is, Paul pedig egyértelműen van olyan jó, hogy Bruno Fernandes mellett betöltse ezt a pozíciót, és nem gondolom, hogy bármi gond lenne ezzel arrafelé.

Nyilvánvalóan megvan benne az a tehetség, ami egy Manchester United középpályástól elvárható, persze amíg egészséges és fitt. De ez az idény azzal telt, hogy vártuk a híreket a jövőjével kapcsolatban. Pogba még nem mondta ki, hogy maradni akar, vagy távozna inkább.
A gyenge kezdés ellenére a Tottenham mestere, José Mourinho továbbra is érdeklődik Éder Militão iránt…
Lehet, hogy a debütáló idényében nem igazán tudta beverekedni magát a kezdőcsapatba a Real Madridban, de az előző idényben lenyűgözött az, amit a Portónál csinált, és úgy gondolom, hogy egy kiváló középső védő.

A Portóban játszani Portugáliában más, mint a Real Madridban Spanyolországban. De amikor láttam, ahogy a BL-ben teljesített, értelmet nyert az, hogy a blancók leigazolták. Militão madridi sorsát igazából az pecsételte meg, hogy visszatért Zinédine Zidane, aki ragaszkodott korábbi, jól bevált védőnégyeséhez. Ezért a brazil számára igen nehéznek bizonyult a kezdőbe kerülés.
De Militão a Portóban kiváló középső védő volt, és úgy gondolom, hogy az a megfelelő időszak, ami alapján érdemes őt megítélni.
Amikor Mourinho ítéletet mondott Pedro Leónra
Mindenki emlékszik José Mourinho hírhedt sajtótájékoztatójára, ahol a portugál nyíltan felszólalt Pedro León ellen. A portugál küldött egy emlékeztetőt a játékosnak arról, hogy hol is van a helye a csapatban, amikor az újságírók a mellőzéséről kérdezték.
„Ő nem Zidane vagy Maradona” – mondta a tréner.
De akkor csak kevesen tudták, hogy a színfalak mögött mennyire kíméletlen volt. Mourinho három nappal a sajtótájékoztatót megelőzően nagyon mérges volt a játékosra, a Levante elleni döntetlen után.

A Real Madrid 0-0-ra állt a bajnokság ötödik meccsnapján, amikor a középpályást elküldték melegíteni.
„Ő meg mit csinál?” – ordított Mourinho, amikor látta, hogy Pedro León a szögletszászlónál állva figyelte, ahogy a csapata támad. De Mourinho mégis beállította, és nem is játszott rosszul, de egyértelmű volt, hogy a neve mellé bekerült a fekete pont.
„Én nem Míchel vagyok” – mondta Mourinho az öltözőben a lefújás után, utalva León korábbi edzőjére a Getefénál. „Én valami más vagyok.”
Az edző dühe azonban nem hagyott alább, a következő napi edzésen, Valdebebasban is kitartott.
„Nem fogsz játszani többet” – fakadt ki a tréner.
„Olyan játékosokra van szükségem, akik mindent beleadnak a pályán, te pedig nem ilyen vagy.”
Innentől kezdve Pedro Leónnal összesen 87 perc jutott az idény hátralévő részében.
Håland a legtermékenyebb a csatárjelöltek között
Zinédine Zidane számára sem Luka Jović, sem pedig Mariano Díaz nem meggyőző, egyikük sem lépett elő, hogy levegyen némi terhet Karim Benzema válláról.
A blancók számára Cristiano Ronaldo 2018-as távozása óta gondot jelent a gólszerzés, és bár Jović az előző nyáron 60 millió euró ellenében átigazolt az Eintracht Frankfurtból, a klub készen áll újra piacra menni egy vérbeli csatárért.
A Real Madrid listájának első helyén Erling Håland áll, aki ebben az idényben eddig 33 mérkőzésen 40 gólt számlál úgy, hogy a Red Bull Salzburg és a Borussia Dortmund csapatát is erősítette.
A norvég minden sorozatban halálosnak bizonyult, ahol pályára lépett, de különösen igaz ez a Bajnokok Ligájára, ahol olyan termékeny, hogy a blancóknál a Cristiano utáni korszakban nem volt példa hasonlóra.
Az adatok, elemzések is jól mutatják, hogy mi történik a pályán. A Driblab elemzése alapján látható, hogy Håland minden szempontból túlszárnyalja a blancók többi jelöltjét a 9-es posztra (Kylian Mbappé, Lautaro Martínez, Timo Werner), de még Benzemát is.
Mbappé egy komplettebb játékos, de senki sem hatékonyabb a tizenhatoson belül, mint Håland, hiszen a norvégnak mindenki másnál kevesebb lehetőségre van szüksége a gólszerzéshez.

A 19 éves játékos hihetetlen, 48%-os eredményességi mutatóval rendelkezik, ami a Dortmundnál mutatott kiváló formájának köszönhető, tekintettel arra, hogy 22%-os mutatóval hagyta el a Salzburgot. Ezt is csak Mbappé tudja megközelíteni.
A Driblab xG kimutatásából az is látszik, hogy Håland esetében van a legnagyobb esélye annak, hogy ha a játékos kapura lő, akkor abból gól születik. Igaz, hogy kevesebb alkalommal célozza meg a kaput, mint a többiek, de a kapus közelében lényegében halálos.

Lautaro Martínez neve is felmerült a Bernabéuban, de az ő esélyeit csökkentik, hogy EU-n kívüli játékosnak számít (bár előfordulhat, hogy jövőre már nem ez lesz a helyzet).
Az ő xG mutatójából az látszik, hogy az Inter csatára nem olyan pontos befejező, mint a norvég, de többször van játékban, és változatosabb helyeken tűnik fel.
Timo Werner esetében is ugyanez a helyzet, ám a német hatékonyságban felülmúlja argentin vetélytársát, kevesebb helyzetre van szüksége a gólszerzéshez.

Ha Håland az a 9-es, akire a Real Madridnak szüksége van, akkor Mbappé még ennél is több: egy valóra vált álom.
A francia támadó nem fog mindent egyedül megváltoztatni, de szinte biztos, hogy vele garantált a siker. A tanulmány szerint Mbappé is több gólt szerzett a vártnál az elmúlt években.
Ő az, akiben minden megvan, de ha a Real Madrid egy igazi tizenhatoson belüli lesipuskást keres, akkor Håland az emberük. De a Bernabéuban azt is tudják, hogy ha egyszer Mbappé mellé sikerülne állítaniuk a norvégot, akkor a gólszerzési problémáik a múltba vesznének.
Rodrygo: Mielőtt a Real Madridba igazoltam, Pelé áldását is megkaptam
A Real Madrid fiatal támadója, Rodrygo Goes jelenleg első idényét tölti a Santiago Bernabéu Stadionban azt követően, hogy elhagyta a Santos együttesét. Eddig 17 mérkőzésen adatott meg számára a lehetőség arra, hogy megmutassa a világnak, mit is tud valójában.
A játékos most bevallotta, hogy mielőtt elhagyta Brazíliát a Real Madridért, Pelével is beszélt a döntéséről.
„Cristiano Ronaldo és Neymar hatalmas inspirációt jelentenek számomra, két olyan játékosról van szó, akiket nagyon kedvelek” – mondta a DAZN-nak adott interjújában.
„Pelé, Neymar és Robinho rengeteget jelentettek számomra és a kedvenc csapatom számára is, ami a Santos. Neymar volt az, akit a leginkább követtem, de Istennek hála mindhármukkal volt lehetőségem találkozni.”

„Mielőtt Madridba jöttem, elmentem Pelé házába, és az áldását kértem a távozásom előtt.”
A Real Madridhoz való csatlakozás olyasvalami volt, amiről a fiatal brazil régóta álmodott.
„A Real Madrid olyan, mint a Vila Belmiro (a Santos stadionja), egy álom” – mondta.
„És valóra vált az álmom. Akik ismernek, azok pontosan tudják ezt. Nagy álmom volt, hogy itt futballozzak, mindig néztem a csapat meccseit.”
A 19 éves srác most a futballtörténelem egyik legnagyobb alakjának kezei alatt játszik, amit nagyon pozitív élményként ír le.
„Kiváló kapcsolatom van Zinédine Zidane-nal, tárt karokkal fogadott” – mondta.
„Mindig tudta, hogy mikor küldjön pályára, és hogy hogyan készítsen fel erre. Segít nekem, tanácsokkal lát el, és elmondja, hogy miben és hogyan javuljak. Azt is kiemeli, hogy mi az, amit jól csinálok.”