Gy. András
Beszámoló: Levante – Real Madrid (1-0): Viszlát, vezető hely!
A mérkőzés első akciója a vendégek nevéhez fűződik. Benzema lőtt kapura a 7. percben a tizenhatoson belülről, de Aitor Fernández résen volt, és védeni tudott. Néhány perccel később a francia előtt újabb lehetőség adódott, miután Isco készítette le neki a labdát, de a kapus ismét remek teljesítménnyel rukkolt elő.
A blancók folyamatosan a hazai kaput támadták, a 16. percben újabb nagy lehetőséget dolgoztak ki. Kroos végezhetett el szögletet, amely után a Levante kapusa próbálta kiöklözni a labdát, de elvétette a mozdulatot, így Casemiro fejelhetett, ám a brazil bólintása centiméterekkel kerülte el az üres kaput. A Real Madrid megérdemelte volna a vezetést, azonban a Levante elkezdett magasabban védekezni. A vendég helyzetek továbbra is egymást követték, leginkább Luka Modrićnak köszönhetően. A horvát a kapufát találta el a 32. percben, nyolc perccel később pedig Aitor Fernándeznek kellett nyújtóznia, hogy Lukita életerős bombáját védeni tudja.

A második játékrész elején a Real Madrid tizenegyest szeretett volna kapni, amikor úgy tűnt, hogy Campaña kézzel ért a labdába a büntetőterületen belül. A mérkőzés aztán kezdett átalakulni, a csapatok felváltva támadtak, de mégis a Real Madrid előtt adódott gólszerzési lehetőség. Marcelo remek külsős passza ért el Hazard-hoz az 52. percben, a belga aztán szembetalálta magát Aitor Fernándezzel, aki útját állta a lövésének. Néhány perccel később Hazard sérülés miatt hagyta el a pályát, Vinícius váltotta őt.
A 79. percben aztán jött a pofon. Morales 1-0-s előnyhöz juttatta csapatát egy csodálatos ballábas lövéssel. Még mindig volt idő arra, hogy a Real Madrid megfordítsa a meccset, a játékosok pedig az utolsó pillanatig keresték ennek lehetőségét. Vinícius hozott egy kis plusz sebességet a pályára, de Benzema nem tudta gólra váltani a visszagurítását. Ramosnak is megvolt az esélye az egyenlítésre, de erőtlen fejesét a hazai kapus gond nélkül védte. A blancók tehát 0 ponttal távoztak Valenciából, átadva a tabella vezető helyét a Barcelonának.
Beharangozó: Levante – Real Madrid: Valenciai utazás a BL-meccs előtt
A Real Madrid a LaLiga idegenben legjobban teljesítő csapata, hiszen távol a Bernabéutól 25 pontot szereztek, 21 gólt lőttek, és hét alkalommal örülhettek győzelemnek. Mindhárom mutató a legjobbnak számít a spanyol bajnokság csapatai között. Zidane fiai remekül kezdték a 2020-as évet, hiszen három idegenbeli meccsüket is megnyerték. A Getafe ellen 0-3, a Valladolid ellen 0-1, az Osasuna ellen pedig 1-4 lett a találkozó végeredménye.

„Tudjuk, hogy nehéz meccsek állnak előttünk, de minél közelebb leszünk az idény végéhez, annál nehezebb lesz minden” – mondta Zidane a találkozó előtt. A francia mester keretébe ezúttal sem került be Rodrygo, de távol maradt a héten gyomorpróblémákkal küzdő Bale és Jovic is, viszont ott van Sergio Ramos, aki már hét gólnál jár ebben az idényben.
A Levante jelenleg a 13. helyen áll a bajnokságban úgy, hogy kilenc hazai mérkőzéséből hatot megnyert. A Ciudad de Valencia mindenesetre gyümölcsöző helyszín a Real Madrid számára. A blancók 13-szor látogattak ide bajnoki meccsen, ezek közül 10-et megnyertek. Az aktuális bajnoki idény első meccsén a blancók a Bernabéuban tudták tartani a három pontot a Levante ellenében Benzema duplájának és Casemiro góljának köszönhetően (3-2).
Roger Martí: Könnyebb egy csatár dolga a Real Madridban, mint a Levantéban
Gondolod, hogy a csatárokat a góljaik alapján kell megítélnünk?
Igen. Közhelynek tűnik, de ez a nyomás rajtunk van, gólokat kell lőnünk. Igaz, hogy manapság más dolgok is meghatározzák egy csatár megítélését, és minél komplettebb játékos valaki, annál jobb. De a gólok nagyon fontosak.
Milyen jelentőséget tulajdonítasz a statisztikáidnak?
Mindig szerettem gólokat lőni. Komoly elvárásokat szoktam támasztani magammal szemben, és minél több gólt lövök egy idényben, annál jobb. Tíz gól számomra nagyon szép szám.

Gondolod, hogy leggólerősebb spanyolként van esélyed, hogy behívnak a válogatottba?
Szerintem ez nagyon messze van. Remélem, hogy tudok még gólokat lőni, amivel segíthetem a csapatot, hogy elérje a célját, és ha ez még máshoz is hozzásegít, akkor annál jobb.
Gondolod, hogy Luis Enrique jobban számításba veszi a kisebb csapatok játékosait?
Igen, mivel manapság nagyon mély merítési lehetősége van a LaLigában. Bárki kaphat behívót, de én a magam részéről a klubomra koncentrálok.
Hogy készül a Levante a Real Madrid elleni meccsre? Korábban már többször is megnehezítette a Madrid életét…
Ez egy csodás meccs lesz, olyan, amilyet minden játékos meg akar tapasztalni. Mi egyértelműen a három pontért fogunk küzdeni.
Vártad, hogy ilyen idényed lesz, miután kétszer is megsérült a térded?
Igen. Mindig nagyon igényes voltam magammal szemben. Tudom, hogy milyen messzire juthatok, és még nagyon sokat tudok adni. Egy remekül sikerült, 13 gólos idény után érkeztem el ehhez az idényhez. Most 10-nél járok, és jól megy a játék. Az edzőm is bízik bennem. Az ilyen térdsérüléseken nehéz túllendülni, de teljesen felépültem.
Mit gondoltál, amikor szóba hoztak a Barcelonával?
Ez igazából csodás dolog. Az, hogy felvették a kapcsolatot az ügynökömmel, nagyszerű, és szerintem növelte is az önbizalmamat. Igaz, hogy voltak egyeztetések, de én mindig a Levante együttesére koncentráltam.
Mit jelent számodra, ha a Real Madrid ellen játszol?
Talán ez az a mérkőzés, amelyen ha jól teljesítesz, annak nagyobb a visszhangja. De ez is csak három pont, ami viszont nagyon fontos számunkra. Keményen dolgozunk érte. A Real Madrid legyőzése csodás lenne, de az ezért kapott három pont is csak három pont.

Mit gondolsz a Real Madridról?
Remekül teljesítenek ebben az idényben. A minap a Celta ellen kicsúszott a kezükből a három pont, én pedig biztos vagyok benne, hogy most megsebzett vadként fognak menni előre, de itthon játszunk, és már az első pillanattól kezdve támadnunk kell őket.
Néhányan azt mondják, hogy a Real Madrid már a BL-re gondol. Megengedhetik maguknak ezt a luxust?
Bár megtennék. Ez a Real Madrid. Nem fognak eldobni egyetlen meccset sem, még úgy sem, hogy jön a BL-meccsük a héten.
Könnyebb egy csatár dolga a Real Madridban, mint a Levantéban?
Úgy gondolom, hogy igen. Miért hazudnék? De ahhoz, hogy eljuss a Real Madridba, először rengeteg dolgot kell jól csinálnod. Ha egy ilyen csapatban vagy, több lehetőséged adódik meccsenként, és több gólt szerezhetsz, de eljutni odáig nem könnyű.
Van esetleg valamilyen fogadalmad arra az esetre, ha eléred a 15 gólt?
Lehet, hogy csináltatok egy tetoválást a végleges számról.
Se veled, se nélküled – Ramos és Pérez módra
A jelenből visszatekintve Florentino Pérez 17 éves elnöki regnálására a Real Madrid élén, valószínűleg kevesen kérdőjelezik csak meg azt az állítást, mely szerint Sergio Ramos szerződtetése volt a legokosabb és legkörültekintőbb igazolása a spanyol klubvezetőnek. Az azóta klub- és válogatott legendává avanzsált spanyol védő 27 millió euróért cserébe tette át a székhelyét Sevillából Madridba még 2005-ben. Olyan galaktikusok leigazolása után, mint Figo, Zidane, Ronaldo, Beckham és Owen, Pérez úgy döntött, hogy egy helyi spanyol ígéret mellett teszi le a voksát. Azóta kiderült, hogy nem tévedett, hiszen ez a spanyol tehetség már 170-szer mondhatta magát spanyol válogatottnak, és 636-szor ölthette magára a habfehér mezt.
2005 óta Ramos és Pérez számos diadalt és kudarcot élt már meg együtt a királyi gárda kötelékében. A címben is említett se veled, se nélküled kapcsolat eddig három alkalommal lángolt fel igazán, a következőkben ezek a fejezetek kerülnek bemutatásra.
A Manchester United érdeklődése a spanyol csapakapitány iránt
2015-ben René Ramos, Sergio Ramos testvére és ügynöke komoly ajánlatot hozott a Manchester Unitedtől annak érdekében, hogy megpróbáljon jobb szerződést kiharcolni ügyfelének. A vörös ördögök 5 évre nettó 55 millió eurós fizetést ajánlottak a spanyol védőnek, a hírek pedig bejárták a világsajtót. Kritikus időszakban érkezett az ajánlat, a blancók ekkor egyeztek meg Iker Casillasszal arról, hogy a kapuslegenda és a klub útjai elválnak. Pérez így hatalmas nyomás alá került, hiszen nem akarta, hogy mindkét kapitánya egyszerre távozzon. A Real Madrid elnöke végül engedni kényszerült, és egy évi 14 millió eurós fizetést biztosító szerződést ajánlott fel Ramosnak.
Az Ajax elleni Bajnokok Ligája kiesés
A második felvonásra az előző szezonban került sor, amikor is a két érintett fél az Ajax elleni Bajnokok Ligája-kiesés után szólalkozott össze az öltözőben. Ramos először azzal vádolta az elnököt, hogy a klub mindenféle megtervezettség nélkül vágott neki az idénynek és erről egyértelműen a vezetőség tehet. Pérez erre kirúgással fenyegette meg a játékost, mire a csapatkapitány a következő szavakat vágta rá vissza: „Semmi akadálya, akkor már kezdhetsz is kifizetni.”
Kína színre lépése
A legutóbbi összetűzés 2019 nyarán történt meg, ekkor René Ramos szellőztette meg azt a médiában, hogy testvére nem zárkózik el attól, hogy ingyen Kínába igazoljon. A család azon kapta fel a vizet, hogy az elnök az El Transistor névre hallgató rádiós műsorban elmondta, hogy a spanyol hátvéd teszi zsebre a legtöbb fizetést a blancóknál. A feszültség rövidesen újra köddé vált, most pedig a kapitány 2021-ben lejáró szerződésének megújítása van porondon.
Reinier: A Real Madrid a szenvedélyem
Mit jelent számodra, hogy bemutattak a Real Madrid mezében?
Nincs még egy ilyen klub, mint a Real Madrid, ez a csúcs. A világ legnagyobb klubja, a csapat, aminek mindig szurkolója voltam. Nagyon boldog vagyok, ez egy valóra vált álom a nekem, édesanyámnak, édesapámnak és a testvéremnek is. Elöntenek az érzelmek, ha erre az adódó lehetőségre gondolok. Ahogy már mondtam, egy álmom vált valóra, köszönhetően Istennek és azoknak, akik ehhez hozzájárultak.
Hogy folytatódik az álom?
Bár valóra vált, nagyon nehéz volt eljutni idáig. Rengeteg munkaórába, edzésbe került, most pedig teljes elköteleződéssel folytatódik tovább minden. Mindent meg fogok tenni, és hallgatni fogok azoknak a tanácsaira, akik már régóta ennél a klubnál vannak. Boldog vagyok a lehetőség miatt.
Mi futott át a gondolataidon először, amikor megláttad a 13 európai serleget?
A történelem, és az, hogy mennyire jelentős ez a klub nemzetközi szinten. A klub nagysága világszinten. Megtiszteltetés itt lenni, a Real Madrid játékosának lenni. Ez egy valóra vált álom. Keményen dolgoztam azért, hogy eljussak ide. Boldog vagyok, hogy itt lehetek és megélhetem ezt a pillanatot.

Mit mondanál, ha meg kellene határoznod a pályán mutatott karakteredet?
Szeretek rövid passzokkal operálni, szeretem a kettő az egy elleni szituációkat. Szeretek kapura lőni, a tizenhatoson belülre törni és cselezni. Kapura törni, gólt szerezni, lekészíteni a labdát a társaimnak.
Beszéltél Marcelóval, Casemiróval, Viniciusszal, Rodrygóval vagy Militãóval?
Nagyszerű emberek, fantasztikus játékosok. Rodrygóval eltöltöttem némi időt, megmutatta a létesítményeket, teljesen lenyűgözött, ahogy fogadott. A többiekkel is beszéltem. Tárt karokkal fogadtak.
Honnan ered a Real Madrid iránti szenvedélyed?
Gyerekkorom óta szerettem a Real Madridot. Sok BL-meccset, magasba emelt trófeát láttam. Nagyon örülök, hogy itt vagyok. Mindenki tudja, hogy kiskorom óta a szenvedélyem ez a csapat.
Most Raúl irányítása alatt fogsz dolgozni, aki a Real Madrid egyik legnagyobb csillaga volt. Milyen érzés ez?
Csodálatos. Nagyon izgatott vagyok, hogy ő az edzőm. Rengeteget fogok tanulni tőle. Elmondhatom, hogy nagyszerű srác, kiváló edző, és biztos, hogy sokat fog nekem segíteni abban, hogy fejlődjek játékosként és emberként is.
Milyen áldozatot hozott a családod, hogy a Real Madridban játszhass?
Amikor kisgyerek voltam, elhagytam édesanyámat és a nővéremet, hogy futballista lehessek. Brazíliavárosból Rióba költöztem, magam mögött hagytam őket. Nagyon nehéz volt, mivel addig ők segítettek nekem az iskolával, és minden mással kapcsolatban is. Két évvel később jöttek utánam, akkor már minden könnyebb volt. De Istennek hála minden jól alakult, és végül a sok erőfeszítés és kemény munka árán eljutottam ide. Az, hogy itt vagyok, nekem és nekik is valóra vált álom.
Üzensz valamit a madridistáknak?
Itt vagyok, teljes szívemből örülök ennek a lehetőségnek. A legjobbamat fogom nyújtani, örömmel fogok futballozni, gólokat fogok lőni és sok gólt fogok előkészíteni. Ebben vagyok jó, ez az, amit imádok csinálni. Az életemet adom a Madridért, egy álmom vált valóra. Hala Madrid!
Hazard 3 tizenegyest harcolt ki 680 perc játékkal
Eden Hazard a Real Madrid Celta Vigo elleni mérkőzésén harmadik alkalommal harcolt ki tizenegyest ebben az idényben. A belga remek formában tért vissza sérüléséből, amely több mint 80 napra kényszerítette partvonalon kívülre. 1-1-es állásnál harcolta ki a büntetőt Ruben Blancóval szemben úgy, hogy megtolta a labdát, mielőtt a hálóőr letarolta őt.
Hazard korábbi két kiharcolt tizenegyese a Leganés és az Eibar elleni meccseken született. Az előbbi mérkőzésen Juan Soriano, utóbbin Pablo de Blasis szabálytalankodott vele szemben.
Ebben az idényben a LaLigában csak Nabil Fekir ellen követtek el annyi büntetőt érő szabálytalanságot, mint a belga ellen, de amíg Hazard 680 percet töltött a pályán, ő 1551-et.

A belgánál több büntetőt az aktuális idényben valójában Marcus Rashford, Fabio Quagliarella és Riyad Mahrez harcolt ki az öt európai topligában.
Hazard cselezési képessége mind a védők, mint a kapusok számára komoly veszélyforrásként jelentkezik a büntetőterületen belül. Az elmúlt évtizedben összesen 20 tizenegyest harcolt ki a klubjaiban, aminél többre csak Edinson Cavani (25) és Luis Suárez (23) volt képes Európában. Nemzetközi porondon már más a helyzet, Hazard javára itt mindössze egyszer ítéltek büntetőt az elmúlt tíz évben, még 2014-ben, egy Maribor elleni meccsen.
Zinédine Zidane reméli, hogy a belga továbbra is mérkőzéseket eldöntő pillanatokkal ajándékozza meg a Real Madrid szurkolóit, már a közelgő, Manchester City és Barcelona elleni meccseken is.
Sergio Ramos: Szerződéshosszabbítás hegymenetben
Szándékbeli különbségek
A blancók nem siettetik az ügyet. Tisztában vannak azzal, hogy Ramos már 35 esztendős lesz jelenlegi szerződésének lejártakor, ezért még túl korainak gondolják annak megállapítását, hogy megtörténjen-e a hosszabbítás. Arra az esetre, ha végül megállapodás születik, a klub álláspontja egyértelmű: egyszerre egy év.
Ha az andalúz játékos az idény következő szakaszában magas szinten teljesít, akkor fel fognak ajánlani neki egy szerződéshosszabbítást 2022-ig, vagyis a következő világbajnokság évéig. Jelenleg azonban a Real Madrid nem kezeli top prioritásként a március végén 34 esztendőssé váló kapitány szerződéshosszabbításának ügyét. Nem igazán aggódnak amiatt, hogy a jelenlegi szerződés alapján a játékos az utolsó idényét fogja megkezdeni a klubbal a következő nyáron.

Ramos viszont mindenképp folytatni szeretné Madridban, ráadásul két újabb évig. Az előző nyáron felmerült egy kínai átigazolás lehetősége, ám ezt hamar elhessegette a játékos, és kifejezte aziránti szándékát, hogy a Real Madridból szeretne visszavonulni. Ramos kiemelt öltözői szerepe ellenére is nagyon nehéz a klubnak elfogadni a kétéves hosszabbítás ötletét, mivel a klub saját belső szabályzata szerint a 32 esztendős játékosok esetében évente hosszabbítanak szerződést, mindig egy évvel. A blancóknak a Financial Fair Play korlátozásait fejben tartva kell kezelniük a fizetéseket. A kapitány Gareth Bale mellett a legmagasabb fizetéssel rendelkező játékos a keretből, évi nettó 14 millió euróval.
Ramos, aki 2005-ben, 27 millió euró fejében érkezett a Sevillától, eleddig háromszor hosszabbította meg szerződését. Először 8 évre írt alá, az első hosszabbítás 2011-ben történt, akkor 2017-ig tolták ki a szerződés lejárati idejét. 2015-ben aztán megkezdődött egy átigazolási szappanopera. Az akkori hírek szerint a játékosért nagy érdeklődést mutatott a Manchester United, a Madriddal pedig nem tudott megegyezni a hosszabbításról. A tárgyalások végül mégis eredményesen zárultak, Ramos pedig 2020-ig kötelezte el magát aktuális klubjához. A szerződést utoljára 2017-ben módosították, bár ezzel kapcsolatban nem volt hivatalos bejelentés sem a klub, sem a játékos oldaláról. Az új kontraktus pénzügyileg kedvezőbb feltételeket tartalmazott a játékosnak, illetve egy évvel, 2021-ig ki is tolódott a lejárati ideje. Ez az a szerződés, amely a mai napig hatályban van.
A Real Madrid kapitányai
A múltban volt néhány alkalom, amikor a blancók aktuális kapitányai elhagyták az együttest, név szerint Fernando Hierro, Raúl González Blanco és Iker Casillas.

Egyikük sem abból a klubból vonult vissza, amely legendákká tette őket. Hierro 35 évesen távozott az Al-Rayyanhoz, később a Bolton Wanderers-ből vonult vissza. Raúl 33 évesen igazolt el a Schalke együtteséhez, ahonnan az Al Saddba, majd a New York Cosmosba vezetett az útja. A spanyol kapus viszonylag fiatalon, 34 évesen intett búcsút a Bernabéunak, és a Portóhoz csatlakozott.
Bár Raúl az utolsó évében elvesztette helyét a csapat kezdő tizenegyében, Hierro és Casillas is úgy távozott, hogy a kezdő rendszeres szereplői voltak. A védő szerződése lejárt, és nem hosszabbították meg, a támadó és a kapus pedig egyezségre jutott a klubbal az aktuális szerződésük felbontása kapcsán.
Jamie Carragher: Az UEFA kétségbeesetten akarja majd, hogy a Real Madrid kiejtse a City-t
„A játékosoknak nem szabad elhagyniuk a City-t. Nem szabad erre gondolniuk. Gondolj bele. Kifizették értük a hatalmas pénzeket, megkapják a zsíros fizetéseket, a klubot pedig végül is pont ezért tiltják el. Az elmúlt években itt voltak sikeresek. Nézzük például Buffont a Juventusnál. Lojális volt, kitartott. Ez a követendő példa.”
„Valaki említette, hogy majd most megmutatják, mindent bele kell adniuk, hogy bizonyítsák, itt a helyük a BL-ben. Én pedig nem hiszem el, hogy a Manchester City még most is ott van a BL-ben. És ezt nem liverpooli szemmel nézve mondom.”

„Mi lenne, ha megnyernék a sorozatot? Ők is ott vannak az esélyesek között. Európa egyik legjobb csapatáról beszélünk. Ez a sorozat kigúnyolása lenne. Az UEFA kétségbeesetten fogja akarni, hogy a Real Madrid legyőzze a City-t. Teljesen kétségbeesetten.”
„El tudod képzelni a szituációt, amikor az UEFA embereinek a Manchester City egyik játékosnak kellene átadniuk a trófeát Isztambulban?”
„Az első kérdés, amit Pep Guardiola megkapna a meccs után, az lenne, hogy ez is egy elcsalt győzelem volt? Mint a Barcelonáé? Megkérdőjeleznék a kupa értékét. Egyáltalán ott kellene lenniük a tornán?”
„Szóval most ott vannak, de ha nyernek, azzal teljesen beszennyezik a sorozatot. Úgy gondolom, hogy az UEFA-nak azonnal ki kellett volna zárnia a City-t, vagy a döntést az idény végén kellett volna meghozniuk.”
Figo: „Mbappé fiatal…
Figo: „Mbappé fiatal játékos, a világ egyik legjobbja és legdrágábbja. Egy olyan csapatban játszik, amelynek nincsenek pénzügyi gondjai, nem tudom, hogy lehetséges-e a megszerzése. Viszont nagyszerű igazolás lenne a Real Madrid számára. A kor semmit nem jelent akkor, ha ennyire tehetséges vagy. A legfontosabb, hogy továbbra is legyen a szenvedélye ez a sport, hogy tovább javuljon, hogy minden egyes nap jobb akarjon lenni. Csak így érhet el mindent, amire vágyik.”