Gy. András

8872 cikk
1997, Roberto Carlos, Šuker, Mijatović, Raúl, habfehér mez, azóta szerelem. És ez már így is marad. 2008 óta vagyok a magyar madridista szurkolói közösség aktív részese hírszerkesztőként, 2009-ben alapító tagja voltam a Real Madrid Magyar Szurkolói Egyesületnek, amelynek jelenleg is alelnöke vagyok, 2011-ben pedig a penamadridista.hu megalapításának is részese lehettem, amire azóta is nagy büszkeséggel gondolok. Mindörökké Real Madrid!
Tovább

Zidane mentesült 10 millió euró megfizetése alól

Spanyol hírek szerint a Real Madrid nem fizetteti ki Zinédine Zidane-nal a szerződésének idő előtti felbontásával kapcsolatos büntetését.

Bár Zinédine Zidane arra panaszkodott nyílt búcsúlevelében, hogy nem érzi a Real Madrid vezetőségének bizalmát, Florentino Pérezzel mindig kiváló kapcsolatot ápolt. Ez a kapcsolat ráadásul annyira kiváló, hogy most Zidane számára lehetővé vált, hogy szerződését büntetés nélkül bontsa fel. A francia szakember visszatérésekor a szerződésébe foglaltak egy záradékot, ami arra vonatkozott, hogy ha Zidane a szerződés lejárta előtt távozik a csapat éléről, 10 millió eurós büntetést kell fizetnie.

Zidane

2019 márciusában azért került bele a szerződésbe a fenti kitétel, mert a klub igyekezett elkerülni egy olyan helyzetet, mint ami 2018 májusában következett be, amikor a francia váratlanul bejelentette a lemondását.

Ám a legenda iránti tiszteletből a klub igazgatótanácsa úgy döntött, hogy felmentik Zidane-t a szerződésben foglalt büntetés megfizetése alól, továbbá a szakember kérésére nem tartottak külön sajtótájékoztatót a távozása után.

Miközben Zidane ismét előzetes bejelentés nélkül távozott az idény végén, most annyiban volt más a helyzet, hogy a szakember elmúlt hónapokban tett nyilatkozatai alapján a Madrid meg tudta kezdeni a felkészülést arra az esetre, ha Zizou a távozás mellett döntene.

Persze nem tettek ajánlatot egyik potenciális jelöltnek sem addig, amíg Zidane be nem jelentette a távozási szándékát, ám ezt követően a klub gyorsan bejelentette Carlo Ancelotti érkezését.

Tovább

Ancelotti: Hat és fél évvel több tapasztalatom van, mint legutóbb

„Nagyon boldog vagyok, hogy visszatérhettem. Fantasztikus emlékeim vannak az itt töltött időszakomról, nagyon sok sikert értünk el abban a két évben. Nagyon fontos nekem ez a lépés, mivel hazatérhettem. Nagyon izgatott vagyok, minden energiámmal azon leszek, hogy megpróbáljam a lehető legmagasabbra juttatni a Real Madridot.”

„Felelősségteljes és reményteli vagyok, a legjobbamat fogom nyújtani. Tudjuk, hogy mik a Real Madrid céljai minden egyes idényben, minden tapasztalatunkkal és energiánkkal azon leszünk, hogy elérjük ezt a célt. Boldog vagyok, hogy visszatérhettem, mert imádom ezt a klubot. Nagyon örülök, és nehéz kifejezni, hogy mit érzek. A Madrid a világ legnagyobb presztízzsel rendelkező klubja, egy klub, ahol nagyon élveztem az eltöltött két évet. Felejthetetlen emlékeim vannak.”

AncelottiForrás: realmadrid.com

„Köszönettel tartozom az Evertonnak, nagyon boldog voltam az ott töltött két és fél évem alatt. A hangulat pozitív volt, az emberek keményen dolgoztak. Most még több tapasztalattal tértem vissza, nagyon jól ismerem a Real Madridot, a keretet, több játékossal is dolgoztam a múltban. Jól fogunk teljesíteni.”

„Minden egyes nap meg kell próbálnod javulni. Pozitív tapasztalatokat szereztem Németországban, Olaszországban és Angliában is. Minden egyes tapasztalat az előnyödre válik, most hat és fél évnyi plusz tapasztalattal tértem vissza. Remélem, hogy ez jól jön majd a Real Madridnak.”

„Egy edző egyedül nem nyerhet. A győzelem az edző, játékos és klub közös munkájának az eredménye. Úgy gondolom, hogy fontos a tapasztalat, de a fiatalok is, hiszen sok energiát és szenvedélyt hoznak be a csapatba. Amikor először dolgoztam itt, négy játékos jött fel a Castillából, és a tapasztalt és fiatal játékosok ilyen kombinációja a múltban is sok sikert hozott nekünk.”

„Minden játékosomat támogatni akarom, a legjobbamat ajánlom nekik. Minden itt dolgozó nagy felelősséggel edz és játszik, hiszen ez a világ legjobb csapata. Ez egy olyan felelősség, amit mindannyiunknak el kell fogadnia.”

„Ennél a klubnál elvárás a támadó szellemű, izgalmas, minőségi és intenzív futball. Semmi nem változott.”

„Nagyon jól emlékszem a Tizedik megnyerésére, mivel az az idény remekül sikerült. Minden meccsen jól játszottunk, ahogy az Atlético elleni döntőben is. Emlékszem a Cibelesre aznap este, elképesztően élvezetes volt.”

„Tudom, hogy a szurkolók a csapat mögött állnak, szeretném ezúton is üzenni nekik, hogy nagyon boldog vagyok, hogy visszatérhettem.”

Tovább

Hivatalos közlemény: Antonio Pintus

A Real Madrid C. F. hivatalos közleményben tudatja, hogy a jövőben Antonio Pintus a klub alkalmazásában dolgozik, mint az első csapat vezető erőnléti edzője, továbbá a teljes futball szekció erőnléti módszertani felelőse.

Tovább

Lucas Vázquez: Folytatódik az álmom

„Hihetetlenül büszke vagyok, nagyon különleges dolog ez a szerződéshosszabbítás. Az álmom folytatódik itt, az otthonomban, ami a részemmé vált. Az ember mindig nagy dolgokról álmodik, de ahhoz, hogy elérd őket, menni kell előre. Nagyon boldog vagyok, hogy megújítottam a szerződésemet, és 2024-ig a Real Madrid játékosa lehetek.”

„Egy olyan játékos vagyok, aki a Real Madrid értékei szerint nőtt fel, ez pedig engem és a családomat is boldoggá teszi. Nagyon büszke vagyok, ez most egy hatalmas felelősség. A Rela Madridnak van néhány nagyon jól megalapozott értéke: kemény munka, tisztelet, alázat… Ezek vitán felül állnak az életben és a labdarúgásban is. 240 meccsen léptem pályára, de harcolni fogok, hogy ezt tovább növeljem. Amikor csatlakoztam a klubhoz, el sem tudtam képzelni, hogy idáig jutok. Nagyon elégedett vagyok mindennel, amit megtapasztalhattam, amiért dolgoztam, amit tanultam, és minden percét élveztem a csapattársaimmal töltött időnek.”

Lucas Vázquez

„Az egész életem a futballról szót. A különleges emlékek nélkül arról az időszakról, amikor elkezdtem játszani Curtisszel, a testvéremmel, a családommal és a barátaimmal, valószínűleg nem tartanék itt. Emlékszem, amikor gólt szereztem egy futsal tornán, a magasba emeltem a mezemet, és Raúl meze volt alatta. Szívesen másoltam a madridi játékosok gólörömeit.”

„Amikor először betettem a lában a Real Madrid Citybe, a szüleimmel és a testvéremmel érkeztem, és láttuk, hogy mennyire egyben van az egész. Minden egyes szeglete a futballról szólt. Nagyon jó lehetőség volt előttem, hogy azzá váljak, aki vagyok. Mindenért nagyon hálás vagyok a Real Madridnak.”

„A Tizenegyedik megnyerése előtt nagyon magabiztos voltam, egyetlen pillanatig sem gondoltam arra, hogy kihagyom a büntetőt, csak arra koncentráltam, hogy segítsem a csapatot azzal, hogy belövöm. Istennek hála sikerült is. Kivételes pillanat volt ez a karrieremben, az első BL-címem a Real Madriddal az első idényemben.”

„Emlékszem, hogy miután a társainkkal megünnepeltük a győzelmet, a családjaink is lejöttek a pályára, odamentem a feleségemhez és a testvéremhez, és ölelkeztünk. Amint egy kicsit lazítottunk a szorításon, mindhárman elkezdtünk sírni. Történelmet írtunk azzal, hogy háromszor egymás után megnyertük a Bajnokok Ligáját. Ez egy olyan eredmény, ami a mai napig nem kapta meg a neki járó elismerést, és biztos vagyok benne, hogy néhány év múltán visszatekintünk, és azt fogjuk mondani: ’Elképesztő dolgot vittünk véghez!’”

„Támadóként olyan játékos vagyok, aki keresi a kapcsolatot a társaival, és keresi a legjobb lehetőségeket. Szélső védőként próbálom olvasni a játékot, miközben tudom, hogy ott nem tehetem meg ugyanazt, mint szélsőként. A legfontosabb a futballban az, hogy ott legyél a pályán, segítsd a csapatot, akár védőként, akár támadóként.”

„A legtöbbször azt tanácsolják nekem, hogy legyek bátor, sose bánjak meg semmit, de mindenekelőtt élvezzem a mindennapi életet. A futball nagyon különleges dolog, ha képes vagy élvezni, akkor lenyűgöző. A futballkarrieremre az életem egy olyan szakaszaként tekintek, mely során mindent bele kell adnom, hogy minden egyes nap egyre jobbá váljak, és hiszek abban, hogy ha vigyázok magamra, keményen dolgozom és minden nap tanulok valamit, akkor az pont ezt szolgálja. Ezért is fogom ezt tenni a visszavonulásom pillanatáig.”

Tovább

Míchel: Sosem leszek a Real Madrid edzője

„A barátaim, a családom egy ideje tisztában van azzal, hogy a Real Madrid edzői posztja nem szerepel a terveimben, hiszen ahhoz, hogy a Real Madridot edzhesd, több kell, mint egy CV, szükséged van lobbira, ami nekem nincs meg.”

„Nem vagyok közel a döntéshozókhoz. Ezt nem Florentinóra mondom, akivel csodálatos a kapcsolatom, de valamilyen oknál fogva azok, akik hozzá legközelebb dolgoznak, más típusú embereket, edzőket preferálnak, figyelmen kívül hagyva a kérdést, hogy egyébként vagyok-e olyan szinten, hogy alkalmas lennék a munkára.”

„Ez nem CV, tapasztalat, vagy a Real Madrid iránt érzett szeretetem kérdése, egyszerűen arról van szó, hogy egy adott ember nem kedvel engem, szóval nincs meg a lehetőségem. Az ügynököm sincs jó barátságban ezzel az emberrel, nincs befolyásunk rá, vagy a döntéshozókra, és ismét elmondom, nem Florentinóról beszélek.”

Michel
a kép forrása: YouTube (Getafe C.F.)

„Lehetetlen, hogy a Real Madrid edzője legyek, de ezt nem rossz szájízzel mondom, ahogy edző lettem, azonnal elfogadtam ezt a dolgot.

„Nem tudom, hogy jó ötlet lett volna-e Raúl kinevezése. De azt sem tudom, ki hozza meg ezeket a döntéseket… Én úgy hiszem, hogy jelenleg egy olyan klubnál, mint a Real Madrid, az edzőnek komoly gondjai lesznek, ha nem lesznek változtatások a keretben.”

„Teljesen mindegy, hogy Raúl, Ancelotti, Zidane, Mourinho vagy Conte ül ott, vagy nem Míchel.” (nevet)

„A nagy klubok, főleg a Real Madrid és a Barcelona szenvednek attól, hogy rengeteg pénzért könnyű igazolni. Ilyenkor nem engedhetsz meg hibát, 50 vagy 100 millió eurók esetén. Bale-ről vagy Hazard-ról kérdeztek, de Coutinho sérült, Griezmann nem tudott kiteljesedni… Szerintem a sportigazgatóknak nagyot kell javulniuk, tudniuk kell, hogy mikor kell leigazolni a megfelelő játékost, és nem a drágát.”

„Én személy szerint úgy gondolom, hogy jelenleg az Atlético és a Sevilla kerete jobb, mint a Real Madridé vagy a Barcelonáé. Nem a kezdő tizenegyük, de a keretük igen.”

„Úgy gondolom, hogy Zidane korrekt levelet tett közzé. Az meglepett, hogy egy újságban tette, nem mondjuk a közösségi oldalán. De amit mond, az számomra korrektnek tűnik. Nagyon nehéz a helyébe képzelni magad, hiszen egy edző, még a Real Madrid edzője is gyakran magára marad.”

Tovább

Ancelotti: Ez az otthonom, boldog vagyok, hogy visszatértem

Köszöntés: „Nagyon boldog vagyok, hogy visszatértem ide, a klubhoz, amelyet az otthonomnak érzek. Minden energiámat abba fogom fektetni, hogy azt tegyük, amit korábban is. Nagyszerű emlékeim vannak arról a két évről, amit eltöltöttem itt. A trófeák, a kapcsolatom mindenkivel.”

Felelősség: „A Real Madrid edzőjének lenni nagy felelősség, de kellemes is egyben. A világ legjobb csapatát irányítod.”

Ramos: „Csak most érkeztem, beszélnem kell a klubbal a következő napokban. Még nem volt lehetőségem a játékosok jövőjéről beszélni velük.”

Ancelotti

Játékstílus: „A klub hagyományai azt követelik meg, hogy megpróbálj támadó futballt játszani. Úgy gondolom, hogy a labdarúgás megváltozott az elmúlt öt évben. Mostanra sokkal intenzívebb, szervezettebb, de a Real Madridnál az alapötlet továbbra is ugyanaz. A labdarúgásnak támadó szelleműnek és látványosnak kell lennie.”

Keret: „Nem beszéltem a klubbal erről egyelőre. Jól ismerem a keretet, ismerem a fiatal játékosokat, és azokat, akik visszatérnek kölcsönből. Sok lehetőségünk van. Mindenkit szeretnék nyugodtan kielemezni. Az elő alkalommal, amikor ide jöttem, négy fiatal is érkezett a Castillából – Morata, Nacho, Casemiro és Jesé – és remekül teljesítettek. Carvajal a Leverkusenből tért vissza. Köszönhetően az igyekezetüknek, és az idősebb játékosok tapasztalatának, jól teljesítettünk.”

Igazolások: „Nem volt időnk beszélgetni erről, minden olyan gyorsan történt. Csak köszönetet mondtam az elnöknek, mivel nagy dolog számomra, hogy visszatérhettem.”

Veteránok: „Nagyon kedvelem Bale-t, Iscót, Marcelót. Ők is a Real Madrid játékosai, ami motiválja őket. A pálya mondja ki az ítéletet. Jól kell edzeniük, és meg kell mutatniuk az edzőnek, hogy képesek a Real Madridban játszani.”

A staff: „El fogjuk dönteni az edzői stáb összeállítását is a következő napokban.”

Minőségi keret: „Úgy gondolom, hogy kiváló keretünk van, sok tapasztalattal, Kroos, Modric, Ramos, Bale, Benzema… És fiatalokkal, akik komoly kvalitásokkal rendelkeznek. Rodrygo, Vinícius, Valverde… Játékosok, akik már megmutatták, hogy mit tudnak. Minőségi keretünk van. Egy kicsit át kell alakítanunk, meglátjuk, hogy miként.”

Ramos jövője: „Egyértelmű, hogy Ramos nagyon fontos játékos a Real Madrid számára. Nagy szerepe volt a klub sikereiben. Beszélni fogunk vele, de nem ismerem a részleteket a tárgyalások kapcsán, mivel eddig Liverpoolban voltam.”

Kevés gól: „Benzemának 50-et kell lőnie, nem 30-at. Viníciusnak több gólt kell szereznie. A többieknek is. A játékosaimnak remek kvalitásaik vannak. Örülök, hogy ismét Benzemával dolgozhatok. Sokat javult, több felelősséget vállal. Vannak fiatalok is, akik nagy jövő előtt állnak. Nem csak arról van szó, hogy igazolni kell játékosokat, a többieknek is több gólt kell szerezniük.”

Ancelotti és Pérez

Gólvágó igazolás: „Az, ha leigazolsz valakit, aki 30 gólt lő egy idényben, nem oldja meg a problémádat. A gólszerzéshez játékrendszer kell. Egy taktikai rendszer, ami mindenkinek segít a csapatban, hogy betaláljon.”

Bale: „Gareth nem játszott túl sokat az angol bajnokságban, de mégis sok gólt szerzett. Nagyon hatékony volt, amikor megkapta a lehetőséget a legutóbbi meccseken. Nagyon jól ismerem őt, és ha kellően motivált abban, hogy a legjobbját próbálja nyújtani, akkor nagyszerű idénye lehet. Nincs kétségem efelől.”

A keret nyerhet trófeát: „Ezzel a kerettel küzdhetünk trófeákért. Pontosan ezzel a kerettel, a kölcsönjátékosok nélkül a Madrid eljutott a BL elődöntőjéig, és versenyben volt a bajnoki címért.”

Zidane: „Mit mondhatnék Zizouról? Megnyert három BL-t, nagyszerű munkát végzett, egyészen az utolsó pillanatig. Távozott, majd ismét visszatért, és mindent nagyon jól csinált. Mindenkinek hálásnak kell lennie neki. Amit véghez vitt, az lenyűgöző. Nem beszéltem még vele, mivel minden nagyon gyorsan történt. De biztos vagyok benne, hogy fogunk beszélni.”

Hazard: „Ő egy top játékos. Voltak problémái, az első évében csúnya sérülése volt, és nem tudott kiteljesedni, de szerintem ki fog.”

Zidane levele: „Nem értettem, amit Zidane írt. 40 éve vagyok a futballban. Az emberek beszélnek. A játékosok fociznak, az újságírók leírják, ami történik. Ez normális. Jól ismerem ezt a világot. Ez ilyen. El kell fogadnunk, ami történik. Tiszteletben kell tartanunk mindenkit, aki ebben a világban dolgozik. Edzőket, játékosokat, újságírókat.”

Cristiano leigazolása: „Nagyon kedvelem Cristianót, de nem szeretek más klubok játékosairól beszélni. Szerződése van a Juventusszal, nem gondolom, hogy helyes róla úgy beszélni, hogy egy másik klubhoz köti szerződés. Nagyon boldog vagyok, hogy azt láthatom, hogy még mindig remekül teljesít a Juventusnál, sok gólt szerez.”

Ancelotti és Pérez

Vannak kétségei a visszatérése kapcsán, miután elolvasta Zizou levelét? „Nem tudom, hogy milyen kapcsolata volt Zidane-nak az elnökkel, szóval nehéz megválaszolni ezt a kérdést. De amikor az elnök felhívott, nem voltak kétségeim.”

Cristiano: „Nem küldött nekem üzenetet.” (Bizonyos pletykák arról szóltak, hogy üzenetben gratulált neki a portugál.)

Kis humor, amikor az egyik újságíró kérdezett: „Úgy látom, hogy az újságírók még ugyanazok. Itt csak az edzők változnak, az újságírók nem.” (nevet)

Allegri és Conte: „Ők olyan edzők, akik nyertek trófeákat nagy kluboknál. Conte megnyerte az olasz bajnokságot, Allegri sokat nyert a Juventusszal. Jó hallani, hogy engem is összehasonlítanak a két jó barátommal.”

Kritikák: „Mindenki tisztában van a célokkal a Real Madridnál: bajnokság, BL és Király-kupa megnyerése. Ez a cél. A kritika normális. Ez a világ legnépszerűbb klubja. A világ legnagyobb klubját edzeni óriási felelősség, és néha a dolgok nem úgy alakulnak, ahogy szeretnéd. De a legfontosabb, hogy tiszteljük az embereket: játékosokat, edzőket, újságírókat…”

A Tizedik himnusza: „Nagyon tetszik, tökéletesen emlékszem a dalra, remélem, hogy újra elénekelhetem majd.”

Tovább

A Tizediktől a Moratazóig

A legfiatalabbak már nem fognak emlékezni erre, hiszen nem szenvedtek miatta, de Carlo Ancelotti 1989 tavaszán kezdte el beírni magát a Real Madrid történelemkönyveibe. Carletto akkoriban az Arrigo Sacchi féle AC Milan kiváló középpályása volt, és ő kezdte meg a gólgyártást a Real Madrid történetének legcsúfosabb európai vereségének alkalmával: 5-0 a Milan ellen a San Siróban, az 1988/1989-es idényben. Voltak más, végeredmény szempontjából hasonló vereségek a Real Madrid történelmében, de ez különösen kegyetlen volt, mivel végleg eltemette a „keselyű ötösét”, egy olyan generációt, amely számos alkalommal próbálta megszerezni a Hetediket, ám sosem sikerült neki, bár a bukás egyszer sem volt olyan nagy, mint azon a milánói estén.

Ancelotti Francisco Buyo eszén járt túl a San Siróban, ezzel felnyitva egy sebet, amelynek egy évtized kellett a gyógyuláshoz, amíg Predrag Mijatovic meg nem lőtte azt a bizonyos gólt Angelo Peruzzi mellett az Amsterdam Arenában, 1998 májusában. A Hetedik sokára érkezett meg, de a Tizedik is: Zinédine Zidane Glasgow-i kapáslövésétől Sergio Ramos megállíthatatlan lisszaboni fejeséig. Ekkor már Ancelotti ült a Real Madrid kispadján, ahová azzal a céllal érkezett, hogy megkönnyítse egy intenzív Mourinho-korszak megemésztését. A portugál közelebb vitte a Real Madridot a BL-sikerhez, de végül az olasz volt az, aki mindkét fülénél megragadta a serleget, egy olyan Madriddal, amely olyan sokban különbözik a jelenlegitől, hogy az ember beleborzong, ha rá gondol. Cristiano Ronaldo a legjobb formájában, Gareth Bale, aki ekkor még előrébb helyezte a futballt a golfnál, Angel Di María beadásai, Xabi Alonso passzai, és egy Sergio Ramos, aki többet foglalkozott a futballal, mint a lovakkal, tv-szereplésekkel és szerződéshosszabbításokkal, Marcelo és Isco (a két srác, akik megváltoztatták a döntő dinamikáját) itt indultak el karrierjük csúcsára. Más idők, más futball, más Real Madrid.

A BL-siker, amelyet egy Király-kupa-győzelem előzött meg, melynek során Marc Bartra kisiklott a Bale nevű gyorsvonat mellett, egy remek 2014/2015-ös idényt ígért. És az is lehetett volna, de Luka Modric megsérült, és a Real Madrid iránytű nélkül maradt, egy frissen érkező Toni Kroosszal, lesokkolva Xabi Alonso Münchenbe való távozásától, a Manchester United bármennyit megadott volna Di Maríának, a Real Madrid pedig elveszítette a bajnoki címért folytatott harcot két vereséggel a San Mamésben és a Nou Campban, miután 15 fordulón át vezette a tabellát. Mégis, az európai búcsú volt az, amely megpecsételte Carletto sorsát. Egy tartalékos Madrid (amely 3-0-ra nyert a Liverpool ellen az Anfielden, Chicharito góljával pedig kiejtette az Atlético Madridot a negyeddöntőben) alulmaradt a Juventusszal szemben, miközben Morata kétszer is betalált, egyszer Torinóban, egyszer Madridban, ezzel örök kétséget hagyva, hogy vajon a Real Madrid képes lett volna-e sorozatban 5 BL-t nyerni, ahogy Di Stéfano csapata, hiszen ezután következett Zidane BL-triplázása.

Senki nem mondta volna ezt meg 2015-ben, de most Zidane a Real Madrid múltja, Carlo pedig a jövője. A kérdés most az, hogy a „puha kezű” edző képes lesz-e megerősíteni egy olyan csapatot és klubot, amely inkább áll készen a forradalomra, mint a jó érzésekre, pozitív hangulatra és cigarettára.

Tovább

43 évvel ezelőtt hunyt el Santiago Bernabéu

Azt beszélik, gróf Gómez Tortosa egy alkalommal arra panaszkodott Bernabéu édesapjának, hogy annak fia "egy mihaszna kölyök, nincsenek ambíciói, igazi semmirekellő lesz". Hét évtizeddel később ez a "semmirekellő", hosszan tartó betegsége által megtörten csak ezt ismételgette feleségének: "María, úgy halok meg, hogy nem láthatom a Hetediket."

Santiago Bernabéu 1978. június 2-án, 82 esztendős korában távozott az élők sorából. Játékosként, edzőként, igazgatóként és elnökként is letette névjegyét a klubnál, a blancók történelmének kulcsfigurája volt. Elnöki regnálása alatt a Real Madrid komoly sikereket ért el mind intézményi szinten, mind pedig a pályán. Az egyik általa indított kezdeményezés a Nuevo Chamartín építése volt, amely 1947-ben nyitotta meg kapuit, néhány évvel később pedig az ő tiszteletére átnevezésre is került.

Santiago Bernabéu Almansában született, 1895. június 8-án, a Real Madrid elnökének pedig 1943-ban nevezték ki. Irányítása alatt a futballcsapat hat BEK-serleget (ezt a sorozatot ő maga is segített megalapítani), egy Világkupát, két Latin-kupát, 16 bajnoki címet és 6 Király-kupát nyert.

Ebben az időszakban a kosárlabdacsapat is komoly erőt képviselt mind hazai, mind nemzetközi szinten. Nyert 6 BEK-et, három Világkupát, egy Latin-kupát, 19 bajnoki címet és 18 spanyol kupát.

Tovább

Aleksander Čeferin: Már csak három klub hiszi azt, hogy a föld lapos

„Amikor visszajöttem Szlovéniába, egy idős, bottal közlekedő hölgy megállított az utcán, és azt mondta: ’Köszönöm, hogy harcol azokkal a gazemberekkel’. És nem is néz futballt. Ez egy társadalmi kérdés.” 

„Egy svájci barátom fia hazaért az iskolából, és azt mondta: ’Apa, mi támogatjuk a Szuperligát vagy ellenezzük?’. Az apja erre azt válaszolta, hogy ’ellenezzük’. A kilenc éves fia így válaszolt: ’Hála Istennek. A suliban mindenki ellenzi.’.”

„Bizonyos szempontból jó, hogy ez az egész megtörtént, mivel mindig a levegőben volt – a nagy klubok a többiek ellen.”

„Mondok egy példát. Bejöhetek a házadba, és mondhatom neked, hogy ’mennyit ér’? Ha te azt mondod, 500.000 font, akkor én azt mondom, adok neked egymilliót, és távozz. De te azt fogod mondani, hogy ’nem, nem. Ez az én házam.’”

Ceferina kép forrása: SkySports Twitter video

„Ez egy komoly dolog volt, a fenyegetés most elmúlt. Egy másik nézőpontból pedig látszik, hogy Európának milyen sokat jelent a futball.”

„Úgy gondolom, hogy a három klub [Real Madrid, Barcelona, Juventus], amely még mindig azt hiszi, hogy létezik a Szuperliga, bizonyos módon segített nekünk, hiszen most már sokkal könnyebb szolidaritásról és minden másról beszélni, mivel nyugodtan mondhatjuk nekik, hogy menjenek a Szuperligájukba, ha nem tetszik nekik valami. Az emberek azt mondták, hogy az angol klubok amerikai tulajdonosai a hibásak, de ne felejtsük el, hogy csak három klub szerint lapos a föld, és közülük kettő spanyol és egy olasz.”

„Korábban, jó néhány évig nehéz volt, mivel mindig volt egyfajta fenyegetettség, de most egyértelmű, hogy akinek megvan a magához való esze, nem próbálná meg ezt újra. Kemény volt, stresszes, 48 óráig. De jó, hogy megtörtént.”

„Nagyon fontos, hogy életben tartsuk az álmokat mindenki számára, még fontosabb, mint korábban. Nézzük az Európa-liga döntőjét. A Villarrel nyerte meg a trófeát, egy 50.000-es városból. Nyertek a pályán. Ez egy egyértelmű jel.”

„Az Európai Unió olyan jogszabályokat fog alkotni, amelyek segítségével megvédhető a sport feljutással és kieséssel kapcsolatos modellje, és megakadályoz bármilyen jövőbeli szakadár Szuperliga létrejöttét.”

A Real Madrid, a Barcelona és a Juventus jogi lépéseket tesz az UEFA és a kilenc visszatáncoló klub ellen is, akik idő közben kihátráltak a Szuperliga ügye mögül. Ezzel a három klub kockáztatja a következő idény BL-szereplését is.

„Még azok is megértik, akik a világon a legkevésbé vannak tisztában az ezzel kapcsolatos dolgokkal, hogy a Szuperligának vége.”

„Az UEFA beszélni fog az Európai Unióval, támogatva Emmanuel Macron indítványát, mely szerint tiltanak minden olyan kezdeményezést, amely a feljutás – kiesés modelljét változtatná meg. Vannak nemzeti bajnokságok, európai tornák, kvalifikálnod kell magad ezekbe. Ez a futball esszenciája.”

„Örülök, hogy a brit kormány is gondolkodik néhány jogi szabályozáson annak érdekében, hogy a jövőben elkerülhető legyen az önjelölt Szuperliga megalkotása.”

„Az angol klubok nélkül nehéz lenne azt mondani, hogy ez egy komoly sorozat. Beszéltem Joel Glazerrel, őszintén elmondta, hogy hibát követtek el. Tudják, hogy szankciókkal kell szembenézniük, és soha nem tesznek ilyet újra. Én hiszek neki.”

„Ed Woodward azt mondta nekem, hogy nem tudta, mi történik. De nem tudom. Nem akarom őt meggyanúsítani. Nem mondtam róla semmit senkinek. Csak azt mondtam, hogy felhívott, és arról beszélt, hogy jók a BL-reformok. Lehet, hogy akkor őszinte volt. Nem tudom. Később mindenesetre azt akarta megmagyaráznni, hogy nem tudta, hogy a Szuperliga készül. Ennyit tudok.”

„Örülök, hogy a Chelsea és a Manchester City már nincs benne ebben, és az UEFA tagjai. Nem tudom, hogy miért kellene őket üldöznünk az egész hátralévő életükben. Számomra a 9 klub esetében a történetnek vége, ugyanúgy kezelem őket, mint a többi klubot.”

„Sokat segített az angol kormány és a szurkolók reakciója, ez tény. Úgy gondolom, hogy ezeket a klubokat mégsem szabad olyan keményen kezelni, ezt a hat angol együttest, mivel megértették, hogy hibáztak. Számomra eléggé nagy meglepetés, hogy fogalmuk sem volt, mibe ugranak bele. De ahhoz is kell egyfajta nagyság, hogy beismerd, ha hibáztál, és vissza tudj lépni.”

„Nem mondanám, hogy meglepett a kormány beavatkozása, de egyértelműen lenyűgözött. Láttam, hogy ők is a mi nézeteinket osztják, a szurkolókét, a futballtársadalomét, ami nagyon fontos volt.”

„Túl egyszerű lenne azt mondani, hogy segített a dolgon az, hogy az UEFA jelöltje a 2030-as világbajnokság megrendezésére Anglia. Mindenesetre nagyra értékelem a támogatásukat. Sokat segített, hogy mind összefogtunk. Ez nem az UEFA-nak volt segítség, hanem a futballnak. A fő kérdés ez volt: jöhet 12 milliárdos és megveheti a futballt? A válasz egyértelműen az, hogy nem. Nem számoltak azzal, hogy a futball az örökségünk, kultúránk, történelmünk része, és nem eladó. Nagyon jó és nagyon fontos volt, hogy összefogtunk. Ezt az egészet összekapcsolni bármilyen ajánlattal, számomra problémás lenne.”

„Nézze. Az a három klub a legfurcsábbak között van, akiket valaha is láttam. Kijöttek egy sajtóközleménnyel, amely szerint a Szuperliga még mindig létezik, hogy nekik még mindig ott a Szuperliga. Két nappal később benyújtották a jelentkezésüket a következő idény BL-kiírására.”

„Tehát ők benne vannak a Szuperligában és kiszálltak a Bajnokok Ligájából, de ott akarnak lenni a Bajnokok Ligájában? Azt mondták, hogy a Bajnokok Ligájának vége, de mégis játszani akarnak benne? Most fenyegetőznek, leveleket küldenek arról, hogy beperelnek minket ilyen-olyan bíróságokon. Egyértelmű, hogy túl sok pénzük van. Inkább a női futballba és az utánpótlásba kellene fektetniük.”

Ceferina kép forrása: SkySports Twitter video

„Úgy gondolom, hogy a másik 9 klubot is fenyegetik. Most tényleg így akarnak újra a család tagjai lenni? Fenyegetéssel? Néhány napja kijött egy közlemény, amely szerint ha nem születik meg a Szuperliga, akkor a futballnak vége, vagy valami hasonló. Micsoda tévedés.”

„Hogy szerepeljenek-e a BL-ben? Nézze. Számomra az az ideális helyzet, amikor mindenki, aki kvalifikálja magát, játszik. De persze nehéz velük kommunikálni, amikor hirtelen eltűntek, majd mostanáig nem is jelentek meg. Amit kapunk tőlük, az néhány levél. Nem olvasom el őket, de a jogi részlegünk szerint minden lehetséges módon fenyegetnek minket. Amikor az Európai Klubszövetség 244 klubjával beszélek, nem ez a három klub a legnépszerűbb. Mindenkit beperelnek, mindenkit fenyegetnek. Ők úgy gondolják, hogy majd játszanak a saját elit sorozatukban, és adományokat osztogatnak. Senkinek nem kell az adomány.”

„A német 50+1 modellt nehéz lenne Angliában is bevezetni. Németországban működik, de ott teljesen más volt a helyzet. Ha megveszel egy klubot egymilliárdért, kétmilliárdért, akkor hogy vehetnének el ebből a szurkolók 51 százalékot?”

„De most minden könnyebb lesz, hiszen összefogtunk, van esélyünk mindent megbeszélni. Bizonyos szempontból javítanunk kell a sorozatainkon a bevételek szempontjából. A szurkolók azt kiabálják folyamatosan, hogy UEFA, pénz, ez meg az, de a pénz 93,5%-a a klubokhoz vándorol, ami óriási szám.”

„Egy másik szempontból pedig tiszteletben kell tartanunk a ligákat. Jobb a kapcsolatunk velük, mint valaha. Most a klubszövetség a három klub nélkül sokkal őszintébb. Remélem, hogy nem vagyok naiv, bár ezt kétlem, úgyhogy optimista vagyok.”

„Nem az én döntésem, de úgy gondolom, hogy az angol labdarúgás nem veszítene sokat azzal, ha megszüntetnék a ligakupát. Vannak bizonyos anyagi jellegű ösztönzések az alacsonyabb osztályú klubok irányába, de ezt máshogy is meg tudnák oldani. Ha változtatni akarunk, akkor meg kell változtatnunk az alapokat.”

„Nem mondhatjuk, hogy az UEFA-nál van pénzügyi fair play, a ligákban pedig nincs. Nem mondhatjuk, hogy a BL-ben van keretlimit, de a bajnokságokban lehet 150 játékosod. Ezeket a dolgokat helyre kell tenni. Nem akarok semmit sem túlerőltetni, nem az én hatásköröm nyomást helyezni a ligákra, de megpróbáljuk felsorakoztatni az érveinket.”

„A BL kapcsán jó ötletnek tűnik a futballhét. Képzeljék csak el, ha mondjuk négy csapat érkezik meg Londonba, hogy lejátsszák az elődöntőket és a döntőt. Lenne néhány utánpótlás mérkőzés, női BL-meccs, talán koncertek és hasonlók. Lehetne kombinálni a jegyeket, a női döntőket a legnagyobb stadionokban lehetne lejátszani. Persze ez Európa nagyjából öt városában lenne működőképes, nem többen. Hiszen hatalmas városnak kell lennie, nem tudom, 150.000 szurkoló, klubok, stb.”

„A FIFA által újragondolt klubvilágbajnokság soha nem lesz olyan érdekes, mint a Bajnokok Ligája, ez az egyik dolog. A másik az, hogy a megállapodás értelmében négy évente lenne, a 24 résztvevőből 8 lenne európai klub. Számomra ez is egy érdekes sorozat lenne, tudnánk egymást népszerűsíteni. Nem látom, hogy problémát okoznának számunkra ezzel. A naptár nem tenné lehetővé, hogy négy évnél gyakrabban rendezzenek ilyen tornát, ha pedig ez a helyzet, az nem gond.”

„Az, hogy kétévente legyen futball-vb, nem működne. Teljesen irracionális döntés lenne. Ez már futballpolitika, ami néha problémásabb mint a sima. A naptár telített. Katar után a következő vb 2026-ban lesz. 2028 az Eb és a Copa America éve. Mikor játszol? És egyáltalán megengedhető, hogy a játékosok minden nyáron részt vegyenek egy egyhónapos tornán? Ez irracionális.”

„Azzal sem tudok teljes mértékben azonosulni, hogy a most megrendezésre kerülő Eb-t 12 országban fogják lejátszani. Ezt még az elnökségem előtt döntötték el, én pedig úgy gondolom, hogy ez egy nagyon bonyolult modell. És a szurkolók utaznak. Nem tudom, az olasz, török, walesi, svájci csoport Rómában és Bakuban játszik. Ez hosszú utazás, ráadásul itt a Covid. Szóval nehéz, nagyon nehéz. Aztán vannak vörös, sárga és zöld zónák, és ezek minden nap változnak. Nem tudom, hogy mi lesz jövő hónapban. Ez hatalmas kihívás számunkra. Ez volt életem legrosszabb éve, de ha ezt túlélem, akkor úgy gondolom, hogy talán még néhányat túl fogok.”

Tovább

Hivatalos közlemény: Carlo Ancelotti

Az Everton megerősíti, hogy Carlo Ancelotti elhagyta menedzseri pozícióját a klubnál azért, hogy vezetőedző legyen a Real Madridnál.

Ancelotti, aki négy és fél éves szerződéssel csatlakozott az Everton együtteséhez 2019 decemberében, a következőt mondta: „Szeretnék köszönetet mondani az igazgatótanácsnak, a játékosoknak és a szurkolóknak azért a rengeteg támogatásért, amit a klubnál töltött időszakom alatt kaptam tőlük.”

„Maximális tiszteletem mindenkinek, akinek köze van az Evertonhoz, és remélem, hogy megragadják az előttük álló lehetőségeket.”

„Miközben rendkívüli módon élveztem az Evertonnál dolgozni, egy olyan váratlan lehetőség adódott előttem, amely úgy gondolom, hogy jelen pillanatban a legjobb lépés nekem és a családomnak.”

Az Everton szeretné megköszönni Carlónak az elmúlt 18 hónapban végzett munkáját. A klub azonnal megkezdi az új edző kinevezésével kapcsolatos munkát, és változás esetén tájékoztatást ad.