Gy. András

8872 cikk
1997, Roberto Carlos, Šuker, Mijatović, Raúl, habfehér mez, azóta szerelem. És ez már így is marad. 2008 óta vagyok a magyar madridista szurkolói közösség aktív részese hírszerkesztőként, 2009-ben alapító tagja voltam a Real Madrid Magyar Szurkolói Egyesületnek, amelynek jelenleg is alelnöke vagyok, 2011-ben pedig a penamadridista.hu megalapításának is részese lehettem, amire azóta is nagy büszkeséggel gondolok. Mindörökké Real Madrid!
Tovább

Andreas Christensen: Szörnyű ellenfél akarunk lenni

„Tudjuk, hogy jelenleg nehéz a csapatunk ellen játszani, de ugyanakkor komoly kvalitásokkal rendelkezünk elöl is, és szépen játszunk. Szóval nincs rajtunk extra nyomás, egyszerűen azt fogjuk tenni, amit mindig, amit már oly régóta teszünk, és mindeközben megmutatjuk, hogy milyen jól tudunk támadni.”

„Változtattunk a rendszeren, ami egyértelműen jól sikerült, és minden egyes meccsel egyre jobbak vagyunk, nem csak a hátsó ötös, hanem az egész csapat. Megpróbálunk olyan csapat lenni, amely ellen nehéz játszani, amely egy szörnyű ellenfél, és amint megszerezzük a labdát, jól és gyorsan akarunk játszani, tele energiával.”

ChristensenA kép forrása: YouTube (Chelsea Football Club)

„Mindenki ugyanazért dolgozik, rengeteg új dolgot próbáltunk gyorsan bevezetni, jelenleg folyamatosan fejlődünk, ha pedig sikerülnek a dolgaink, akkor nő az önbizalmunk, és tovább próbálkozunk, dolgozunk azon, hogy még jobban működjön minden, mint most.”

„Sokféle szerkezetben és nagy fegyelemmel játszunk, különösen akkor, ha nincs nálunk a labda. Nagy energiával vetjük magunkat a játékba, nem hagyhatjuk őket levegőhöz jutni. Próbálunk okosan játszani, szóval nem akarjuk kifárasztani saját magunkat. Amint megvan a labda, tudjuk nyugodtan járatni, vagy gyorsan, direkt játékkal előre vinni.”

„Az olyan csapatok ellen, amelyek sokat tartják a labdát, jobban oda kell figyelnünk arra, hogy terelgessük őket, ha mondhatom ezt így, ha pedig megvan a labda, akkor talán nem annyira szeretnek futni utána, ezt pedig ki kell használnunk. Szóval mindig arra gondolunk, hogy mit tudunk tenni annak érdekében, hogy segítsünk magunkon, ez pedig rengeteg apró részletből áll össze.”

„Nagyon szeretnénk bejutni a döntőbe, majd pedig megnyerni a sorozatot. Ezért játszunk, az ilyen nagy trófeákért. Már akkor tudtam, hogy a Chelsea játékosa leszek, amikor 2012-ben megnyerték a sorozatot, közelről követtem a történéseket. Szóval már akkor is reménykedtem, és azóta is reménykedem, hogy megnyerhetem én is egyszer ezt a címet a csapattal. A klubnál mindenki a történet része akar lenni.”

ChristensenA kép forrása: YouTube (Chelsea Football Club)

„Persze akkor még csak 16 voltam, szóval elég fiatal, és tudtam, hogy valószínűleg hosszú út fog vezetni odáig, hogy egyáltalán részese lehessek egy ilyennek, de a klubban rejlő kvalitások és az egész körítés volt az, ami ide hozott engem.”

„Hosszú idő óta küzdünk már ezért, de eddig nem sikerült, viszont úgy gondolom, hogy most jó helyzetben vagyunk. Megfelelő egyensúly van a fiatal, sikeréhes játékosok és a tapasztalt veteránok között. Nagyon várjuk a meccset, hiszen rengeteget jelent ez számunkra, és a klubnak is.”

Tovább

Damien Duff: Hazard sosem volt csúcsprofi

„Én aggódnék azért, hogy hogyan tud előre lépni” – mondta Duff az RTE-nek adott interjújában.

„30 éves, és az élességére támaszkodik, mivel rendkívül gyorsan cselez. Mindannyian tudjuk, hogy 30 után már lefelé vezet az út.”

„Soha nem volt csúcsprofi játékos, és soha nem volt meg benne az, ami Cristianót és Messit hajtja. Ha így lett volna, valószínűleg egy lapon említenénk őt ezzel a két játékossal.”

Hazard

„Az első előszezonjára galaktikusként érkezett meg a Real Madridhoz, 160 millió euróért, túlsúlyosan. Kövéren. Hívd, ahogy akarod.”

„Én a spanyolok helyében aggódnék, mivel 11 sérülése volt, és ahhoz, hogy 11 sérülés után visszajöjjön úgy, hogy szinte alig játszott az elmúlt két évben, szüksége lenne arra a bizonyos pluszra, csúcsprofiként kellene viselkednie.”

„Lehet vitatkozni ezzel, de mindig küzdött a súlyával, az egész karrierje alatt.”

„Ha leigazol a Real Madrid 160 millió euróért, életed formájában fogsz megérkezni az előszezonra.”

„És túlsúllyal érkezett meg, mert nyaralt… Ezt nem tudom megérteni. Nem szeretek egy játékosra ilyet mondani, de ő úgyis mindig megkapta ezt.”

Hazard eddig mindössze 39 meccsen lépett pályára a Real Madridban, miközben négy gólt szerzett és hét gólpasszt osztott ki.
 

Tovább

Militão: Mindent kiadunk magunkból a pályán

Militão:

„Két gólhelyzetem is volt az első félidőben. Aztán végül be is lőhettem egy gólt. Nagyon fontos találat volt ez a bajnoki címért folytatott harcban. Egyszerre egy mérkőzéssel kell foglalkoznunk, és meg kell próbálnunk a megfelelő dolgokat véghez vinni, hogy boldogan mehessünk haza.”

„Jól játszunk, de szükségünk volt némi pluszra a gólhoz. A második félidőben sikerült kétszer is betalálnunk.”

„Minden egyes napon a csapattársaim segítségével dolgozom azért, hogy megkapjam a lehetőséget, és biztosítsam, hogy jól teszem a dolgom. Mindig csak egy találkozóval foglalkozunk egyszerre, meglátjuk, mi történik majd. Mindkét trófeát meg akarjuk nyerni, de egyszerre csak egy lépést teszünk.”

„Nem úgy megyünk ki a pályára, hogy bennünk marad még valami. Mindent beleadunk. Sok meccset játszunk, de tovább dolgozunk és végezzük a feladatunkat.”

Militao

Blanco:
„Megpróbálok mindig készen állni, ha az edzőnek szüksége van rám. Keményen dolgozom, hogy mindent bele tudjak adni, amikor behívnak. Megpróbálom a saját játékomat játszani, és próbálom segíteni a csapatot. Zidane elmondta, hogy csak játsszam a saját játékomat.”

„Ez egy kulcsfontosságú meccs volt a bajnoki hajrá tekintetében. Keményen dolgoztunk az első sípszótól, és nagyszerű teljesítményt nyújtottunk. Most a következő meccsünkre gondolunk, a BL-ben, és arra, hogy bejussunk a döntőbe.”

„A csapat nagyszerű teljesítményt nyújtott. Remekül védekeztünk és jól tartottuk a labdát. Megvoltak a lehetőségeink a gólszerzésre, és végül meg is jött a gól. Mindannyian elszántan védekezünk és támadunk. Nem kapunk sok gólt, ez pedig fontos, amikor győzelmeket kell produkálni.”

„Megtiszteltetés Casemiro mellett játszani, aki egy igazi példakép. Rengeteg tanácsot ad, és büszke vagyok arra, hogy mellette, a világ legjobbjaival játszhatok. Megtiszteltetés ezt a mezt viselni. Keményen fogok dolgozni minden egyes nap, hogy készen álljak, ha eljön az esély, és a lehető legjobbamat tudjam nyújtani. Készen állunk a bajnokság és a BL megnyerésére.”

„Örülök, hogy behívtak a Castillába, és vasárnap játszani fogok, ha szükség lesz rám. Mindent megteszek annak érdekében, hogy nyerjen a Castilla.”
 

Tovább

Zidane: Türelmesek voltunk, ez kifizetődött

„Nagyon jó érzésekkel távozom. Harcos győzelem volt. Sok helyzetet dolgoztunk ki az első félidőben, és ha ez történik, de nem találsz be, idegessé, feszültté válhatsz, de a mi esetünkben nem ez történt. Tovább játszottuk a játékunkat és kellően türelmesek voltunk, a gól pedig végül megjött.”

„Tudták, hogy ugyanúgy fogunk kijönni a pályára, mint az első félidőben. Egy egységként védekeztek középen, így a széleken kellett próbálkoznunk, maximálisan ki kellett használnunk a pálya teljes szélességét. A második játékrészben ezt tettük.”

„Elégedett vagyok a játékosaimmal. Amikor egy csapat úgy játszik, ahogy mi tettük az első félidőben, ahol volt öt lehetőségünk is gólt szerezni, de nem sikerült, akkor az frusztrálóan hat rájuk. Mindenesetre a szünetben elmondtam nekik, hogy jönni fog a gól, ha türelmesek lesznek, tovább játszottak, és meglett a gól. Nagyon örültem nekik, mert ha betalálsz, az igazi megkönnyebbülés, és most nekem is az volt. A gólörömöm a játékosaimnak szólt. Ők harcolnak a pályán, ami nem könnyű, hiszen az ellenfelek mindig mindent beleadnak, játszák a saját játékukat és harcolnak, ez pedig nehéz. A játékosok most nagyon elégedettek.”

Zidane

„Igaz, hogy sok nehézségen mentünk át, de ez van. Harcban állunk, nagyon igyekszünk, ma pedig újabb három pontot szereztünk. Négy meccsünk van még hátra. A végsőkig harcolni fogunk, van esélyünk. Nem azt mondom, hogy mi fogjuk megnyerni a ligát, de az biztos, hogy mindent bele fogunk adni. Ezt garantálhatom. Nagyon boldog vagyok, tényleg. Nem is lehetnék boldogabb. Az utánpótlás játékosok is behozzák az energiájukat a csapatba, ez pedig nagyon jót tesz nekünk. Kilenc hónapja harcolunk, versenyben vagyunk.”

„De koncentráljunk a mai meccsre. Örülünk, hogy megvan a három pont. Elégedett vagyok a játékosaimmal és az erőfeszítéseikkel. Reméljük, hogy Rafa sérülése nem komoly, de jelenleg nem tudok mit mondani. Beszéltem vele, azt mondta, hogy nem tűnt komolynak, én pedig remélem, hogy valóban így is van. Most a mai meccsre gondolunk. Ki kell élveznünk ezt a győzelmet, aztán tovább lépünk a szerdai meccsre.”

„Szerintem Hazard jól teljesített. Ahogy mondtátok, ez az első alkalom, hogy kezdett és közel 70 percet játszott. Jól teljesített, különösen Karim mögött. Keményen dolgoztak, elégedett vagyok a teljesítményükkel.”

„Sok meccset kell lejátszani. Luka és Toni ma pihentek, ez nagyon fontos. Blanco beugrott, és remekül teljesített. Jó munkát végzett. Harcos győzelem volt ez. Elégedett vagyok a játékosokkal, mivel nem könnyű megtenni azt, amit minden meccsen csinálnak. Újabb kapott gól nélküli meccset hoztak, és két gólt lőttek. Elégedettnek kell lennünk ezzel. Ez egy szép győzelem volt.”

„Ma nagyon jó állapotban voltunk fizikálisan és mentálisan is, a lefújás után már a regenerálódásra gondoltunk. Tudjuk, hogy ha három naponta játszunk, akkor minden apró részlet számít ahhoz, hogy újra erőre kapjunk, így megyünk bele minden meccsbe. Ma fizikálisan nagyon jók voltunk. Most élvezzük ki a győzelmet, pihenünk, aztán szerdán újra játszunk.”

Tovább

VIDEÓ – Összefoglaló: Real Madrid – Osasuna (2-0)

Tovább

Beszámoló: Real Madrid – Osasuna (2-0): Továbbra is harcban a bajnoki címért!

Kulcsfontosságú győzelmet arattak a blancók, akik így válaszolni tudtak az Atlético Madrid Elche elleni győzelmére, így mindössze két pont a különbség a két csapat között, ami nagyon fontos a bajnoki hajrá tekintetében.

Fél szemmel már a Chelsea elleni BL-elődöntő visszavágójára gondolva Zinédine Zidane a megszokott középpályás párosa, Kroos és Modric nélkül állt ki, és Casemirónak, illetve a fiatal Antonio Blancónak szavazott bizalmat, miközben Asensio kapta meg a feladatot, hogy támogassa az Hazard, Vinícius, Benzema támadóhármast.

A Real Madridnak már a mérkőzés elején is több gólszerzési lehetősége volt, de az Osasuna tartotta magát, és még Thibaut Courtois-nak is akadt némi dolga, ami részben a fiatal tehetségnek, Javi Martíneznek köszönhető.

Az Osasuna kapusa, Sergio Herrera elképesztő teljesítményt nyújtva akadályozta meg a hazaiak vezető góljának megszületését. Először hatalmasat védett Hazard megpattanó lövésénél, majd Militão két remek fejesénél is bravúrt mutatott be.

Real Madrid

Az első félidőben egyértelműen a Real Madrid irányított, de az Osasuna is leadott néhány figyelmeztető lövést, a félidő vége előtt Chimy Avila még a hálóba is betalált, ám a találat les miatt érvénytelennek bizonyult.

A Real Madrid a második félidőre már Nachóval jött ki, aki a sérült Varane helyére érkezett, később pedig Miguel Gutierrez és Rodrygo is beállt Marcelo és Vinícius helyére.

A frissen beállt brazil előtt remek lehetőség adódott, amit lényegében magának teremtett meg, ám lövése végül centiméterekkel elkerülte a kaput. Zidane-nak még mindig nagyon kellett a gól, így az utolsó húsz percre frissítésként beküldte Iscót Hazard helyére.

És milyen jól tette. A blancók folyamatosan nyomás alá helyezték a pamplonaiak kapuját, az áttörés pedig meg is érkezett, Militão jóvoltából, aki a blancók egyik legveszélyesebb játékos volt ezen az estén. A brazil védő Isco szögleténél emelkedett nagyszerűen a magasba, és tökéletesen helyezett fejesével már az egész este bombaformát mutató Herrera sem tudott mit kezdeni. 1-0.

Az Osasuna kénytelen volt némileg kinyílni, ami a Real Madrid malmára hajtotta a vizet. A blancók az előnyüket is növelni tudták. Benzema indult meg a kapu felé, majd egyre inkább középre húzódott a labdával, és egy remek ütempasszal játszotta meg Casemirót, aki bár túl hosszan vette át a labdát, pont ezzel csapta be a vendégek kapusát, így a hosszú labdaátvétel gólt eredményezett. 2-0.

A második találat lényegében végleg lezárta a mérkőzést, ezzel pedig el is dőlt, hogy a blancók sikeresen otthon tartották a három pontot.

Tovább

Szerintünk – avagy jósol a szerkesztőség (Real Madrid – Osasuna)

Balázs szerint:

Courtois – Odriozola, Militão, Nacho, Marcelo – Blanco, Isco, Casemiro – Asensio, Benzema, Vini Jr.

Csabi szerint:

Courtois – Varane, Nacho, Militao – Odriozola, Blanco, Isco, Marcelo – Rodrygo, Mariano, Hazard

Gergő szerint:

Courtois – Varane, Nacho, Militao – Odriozola, Blanco, Isco, Marcelo – Rodrygo, Mariano, Hazard

 

Matyi szerint:

Courtois – Nacho, Militão, Varane, Marcelo – Casemiro, Kroos, Modrić – Hazard, Benzema, Rodrygo

Pisti szerint:

Courtois – Odriozola, Militão, Nacho, Marcelo – Casemiro, Blanco, Isco – Hazard, Mariano, Rodrygo

Szoki szerint:

Courtois – Odriozola, Militão, Varane, Nacho, Marcelo – Casemiro, Kroos, Modrić – Hazard, Benzema

umek szerint:

Courtois – Odriozola, Militão, Varane, Nacho, Marcelo – Casemiro, Blanco, Isco – Hazard, Benzema

Balázs szerint:

2-0 Benzema, Hazard (csereként)

Csabi szerint:

2-0 Hazard, Rodrygo

Gergő szerint:

3-1 Hazard, Rodrygo, Marcelo

Matyi szerint:

2-0 Hazard, Casemiro

Pisti szerint:

2-0 Rodrygo, Arribas ˙(csereként)

Szoki szerint:

2-1 Benzema, Casemiro

umek szerint:

2-0 Benzema, Hazard

Tovább

Mino Raiola: A Madrid le tudná igazolni Hålandot, de megengedheti magának, hogy ne tegye?

Hogy fedezte fel Hålandot?
Először a TV-ben láttam játszani, egy Molde-meccsen.

És utána ment.
Igen. Nem szoktam túl gyakran első látásra szerelembe esni, de ha meglátok egy játékost, aki igazán tetszik, azt mondom magamnak, hogy ő lesz az.

Milyen igazából Håland?
Mint bármelyik nagyágyú. Számára a futball mindennél fontosabb. Cristiano, Ibrahimovic… Ők mind a labdarúgást helyezték az életük középpontjába. Håland nem tudja, hogy milyen éttermek vannak Dortmundban, keményen dolgozik és tanul, hogy egyre jobb legyen. A nagy bajnokok véleményem szerint a legőszintébb emberek. Fontos, hogy melletted legyen a megfelelő nő, kulcsfontosságú, hogy megteremtsd a belső körödet.

Raiola
A kép forrása: ASTV (as.com)

Mindenkit meglepett a madridi és barcelonai túrájával Håland édesapjának társaságában…
Ha elárulnám az utazás okát, nem hinnék el. Håland édesapjának Marbellára kellett utaznia. Szeretett volna menni, és én is, mivel gratulálni akartam Laportának, aztán Madridba is el akartam menni. Egy körben letudtunk mindent. Egyébként az esetek 99%-ában senki nem tudja, hogy hol vagyok, merre utazok épp.

Egy marketing körútnak tűnt…
Fura, hogy nincs privát terminál Barcelonában. A nap 24 órájában vannak ott lesifotósok. Úgy gondolom, hogy színészekre várnak. Nem sport paparazzik voltak. De igazából nincs mit rejtegetnem, sokat beszélek a Barcelona igazgatóival és José Ángel Sánchezzel is.

Elárulta önnek Håland, hogy hol akar játszani?
Nem, mivel jelenleg nem is akarom tudni. Akkor kell elmondania, amikor a fejemben már minden tiszta, és elé tudom tenni a lehetőségeket. Itt van ez, ez és ez az opció. Jelenleg nincs ilyen. Most annyit tudunk, hogy a Dortmund nagyon komolyan beszélt velünk, és azt mondták, hogy nem akarják eladni. Ez a helyzet jelenleg.

Nem akarják eladni ezen a nyáron?
Ezt mondták. Meglátjuk, hogy szeptember elsején is így gondolják-e.

Nem függ attól, hogy ott lesznek-e a BL-ben?
Ezt ön mondta.

Gondolom így van.
Gondolni bármit lehet. Jelenleg a Dortmund álláspontja ez. De én más szemmel is nézem a dolgot, úgy gondolom, hogy ha jön egy jó ajánlat, ami mindenkit boldoggá tenne, akkor le fogjuk tenni az asztalra.

Honnan tudja, hogy mi a megfelelő időpont a váltásra?
Senki nem tudja. Maradni kockázatos, de távozni is az.

De én úgy látom, hogy ön nyitott a távozás lehetőségére.
Ez az én fejemben létezik, a Dortmund nem így gondolja.

Van bármilyen megállapodás arra vonatkozóan, hogy Håland távozhat 2022-be?
Nézze, az én ügynökségemnél vannak szabályok, amelyek olyanok, mint a jogszabályok. Ha egy futballista megbízik bennem, akkor abban is megbízhat, hogy minden, ami vele történik, az a sírba megy velem együtt. Ha beszélni akar erről a témáról, nyugodtan megteheti. Én nem tehetem és nem is akarok. Egyébként pedig ez nem is fontos.

Raiola
A kép forrása: ASTV (as.com)

Nem az?
Ami ennél sokkal fontosabb, az az, hogy egy játékos távozni akar-e vagy nem. Ibrának nincs kivásárlási ára, Pogbának sem. Spanyolországban 400 millió eurós kivásárlási árak vannak.

De ha van valamilyen kikötés 2022-re vonatkozóan, akkor a Dortmundnak érdeke lehet már ezen a nyáron eladni a játékost.
Erről a Dortmundot kellene megkérdezni.

A Premier League vagy a LaLiga stílusa fekszik jobban Hålandnak?
Őt két dolog érdekli. Gólokat lőni, mivel egy kicsit olyan mint Cristiano vagy Zlatan… Ennek a megszállottja, pozitív értelemben. És címeket nyerni. Nincs kétség afelől, hogy oda fog menni, ahol mindkettőre a legjobb esélye van. Nehéz tagadni. Ha egy olyan klub, mint a Barcelona vagy a Real Madrid jelentkezik be érted, ilyen történelemmel, ilyen nagy klubként, nehéz nemet mondani. A PSG is belép a nagy klubok közé, a City is próbálkozik, a Juve pedig mindig is ott volt. A bajnokság is fontos, ahol szerepelnek. A PSG játszik a legrosszabb ligában a nagy klubok közül. A Bayern látványos bajnokságban játszik, de tudjuk, hogy mindig ők nyernek. Spanyolországbna három klubnak is van esélye…

A Madrid megengedheti magának Hålandot?
Nem tudom, hogy megengedhetik-e, mivel nem néztem bele a könyvelésükbe. De úgy gondolom, hogy igen. A kérdés inkább az, hogy megengedheti-e magának a Madrid és a Barca, hogy ne vegye meg őt.

A Barcának azért nehezebb dolga van.
Nehéz, de nem lehetetlen. Ez a klubvezetők feladata. A klub és a játékosok számára is sajnálatos ez a helyzet. A vonat megy tovább, mit teszel? Felugrasz vagy hagyod elmenni? Ez a nagy kérdés.

Mintha a Madrid jobban koncentrálna Mbappé megszerzésére.
Ez a nagy klubok problémája. Mbappé szerződéséből egy év van hátra. A PSG több dolgot tehet. Amit a Borussia tett néhány éve Lewandowskival, nem adja el és elengedi egy évvel később ingyen, ami bátor húzás, vagy eladja most. A klubon és a játékoson is múlik.

De Håland madridi jövője Mbappétól is függ valamilyen szinten.
Egy futballista jövője sosem függ egy másik játékostól, csak saját magától. A nagy kluboknál játszhatnak együtt nagy játékosok. Neymar és Messi játszott együtt, vagy Ronaldinho nagy játékosokkal, Håland is játszhat Mbappé mellett. A nagyszerű játékosok mindig együtt játszanak.

Håland azt gondolja, hogy ő lehet az egyik legnagyobb?
Úgy gondolom, hogy ezt az egész világ tudja, nem csak ő. Meg is mutatta már. Akkor állsz készen egy nagy klubba igazolni, amikor a nagy klubok eljönnek érted. Hagynod kell, hogy a piac beszéljen.

És mit mond a piac?
Hogy készen áll.

Melyik csapatok hívták?
Mindegyik nagy, amelyiket csak akarod…

Mindegyik Szuperliga-csapat?
Mind a 14 klub akarja, igen. Most az a fontos, hogy tudni kell, melyik a legjobb opció.

Oda fog menni, ahol a legtöbbet fizetik neki?
Nem, nem… Nekem az a feladatom, hogy maximalizáljam a játékos gazdasági teljesítményét, de ennek egy nagy projektnek kell lennie. Nem vehetsz meg egy játékost úgy, hogy nincsenek terveid a jövőre nézve. A Real Madrid és a Barcelona sokat változott ebben az értelemben. Volt olyan időszak, amikor olyan játékosokat vettek, akik előtt nem állt nagy jövő. Hamar távozniuk is kellett. Túl gyorsan jöttek-mentek a játékosok.

Raiola
A kép forrása: ASTV (as.com)

A Madrid kritikus időszakban van, újra kell építeniük a csapatot.
És fontos, hogy jól válasszanak. Ahogy az is, hogy jó áron vásároljanak. Ha nem így tesznek, akkor néhány éven belül gondjaid lesznek. Ezt a változást a Madrid 10 évre tervezi, ezért is fontos Håland, hiszen nagyon fiatal, de mégis komoly tapasztalattal rendelkezik. Ugyanez a helyzet Mbappéval. De csak egy esélyed van megvenni őket. Jelenleg a következő tíz évre tudod ezt megtenni. Ugyanez történt Cristianóval és Messivel. Aztán ha már ott vannak egy nagy klubnál, akkor nem engedhetik el őket.

Mit kedvel leginkább Hålandban?
Skandináv játékosként mindig kedvelte Ibrát, példaként tekintett rá. Zlatan rengeteget tett az északi országokért. Nincsenek ott nagy sztárok, mert az ország nem igazán fogadná el őket. Nagyon tanultak emberek, nyugodtak. Nem roboghatsz végig Malmö utcáin egy Ferrarival. Zlatan pedig megmutatta az embereknek, hogy azok lehetnek, akik csak akarnak. Håland tanult ebből. Tudja, hogy az lehet, aki csak akar.

Håland képes Pogbához hasonló gazdasági bevételt termelhet?
Úgy gondolom, hogy ez más. Volt egy aranylabdásom, Nedved, aki marketing szempontjából nulla volt. Miközben el lehet képzelni Balotellit Messi gondolkodásával, mivel a kvalitásai megvannak. És Paul az első számú ebben. Ha a Madrid vagy a Barca játékosa lett volna, akkor ő generálta volna a legnagyobb mennyiségű pénzt.

Håland után Pogba a legnagyobb kérdés az ön számára ebben az átigazolási idényben?
Amikor egy játékos megkér, mit teszünk? Ez egy óriási felelősség. Ilyenkor van az, hogy éjszakázol, gondolkodsz, hogy mi lenne a legjobb. A célom az, hogy a játékos mellett hozzak döntést, hogy lássam, igazából mi van a szívükben. Ibra tudta, hogy nem akartam, hogy a Barcába menjen, de menni akart, mivel akkor csodás csapatot alkotott a Barcelona. És az emberek talán másképp gondolják, de szerintem nagyon fontos volt az a rossz választás, és nem volt katasztrófa. Rengeteget tanult abban a hat hónapban.

Pogba esetében fontos, hogy mit akar a Manchester United, milyen projektet vázolnak neki. Pogbát mindig egy dolog motiválta, BL címeket nyerni, ez a célja. Meglátjuk, hogy ez a Unitedben lehetséges lesz-e.

Miért nincs még a Real Madridban?
Ezt a kérdést a Madridnak kell címezni. A United és a Madrid számára nagyon nehéz egy ilyen jellegű átigazolás kapcsán megegyezni, mivel a nagy klubok nem szeretik a nagy játékosokat más nagy kluboknak eladni. És nem fogok hazudni, Pogba számára mindig nagyon vonzó lehetőség volt a madridi játék, Zidane miatt is. Ő Pogba gyerekkori hőse.

Még mindig megvan a lehetőség?
Nem tudom. Szerintem semmi nem lehetetlen, de a labdarúgás folyton változik. Így megy ez. És neked rugalmasnak kell lenned, minden lehetőséget át kell gondolnod. Mi van, ha a Madrid holnap el akarja cserélni Hazard-t Pogbára? Most mondtam egy példát. És ha mind a négy érintettnek tetszik az ötlet, miért ne?

Mi a véleménye a Real Madridról?
Florentinóval kapcsolatban van egy nagy dolog, mégpedig az, hogy megteremtette a Galaktikusokat, amiről az én generációm még mindig sokat beszél. Csodálatos ötlet volt. A Madrid története csodálatos. Egy játékos számára fantasztikus érzés ott játszani. De a Barcelonával összehasonlítva be kell látni, hogy a Madridot nagyszerű játékosok köré építették, míg a Barcelonát egy filozófia köré.

Raiola
A kép forrása: ASTV (as.com)

És ez befolyásolja, hogy milyen játékosok mennek oda?
Szerintem igen. Ha Ibrahimovic a Madridba ment volna, még ma is ott játszana. Mivel Zlatan nem egy filozófiára épült, ő arra hivatott, hogy nagyszerű játékos legyen, mint Benzema, Cristiano, Di Stéfano, Puskás. Ők a tiszta tehetségre építenek, a Barcelona a filozófiájára, egy játékstílusra. Ha a rendszer részei vagyunk, akkor engem bármikor ki lehetne cserélni önre. Számomra egy másik különbség az is, hogy a Madrid elengedte Cristianót. A Barcelona nem engedte el Messit, mivel ő alapvető fontosságú a filozófiájukban.

Milyen a kapcsolata Florentinóval?
José Ángel Sánchezzel állok kapcsolatban.

Florentinóval nem?
Nem igazán. Szeretek a sportigazgatókkal vagy főigazgatókkal üzletelni, mint amilyen José Ángal Sánchez is. Akkor beszélek az elnökökkel, ha ilyen szerepük is van. Gondolok itt Gino Pozzóra, aki elnök, sportigazgató, edző, csatár, középső védő… Aztán vannak más típusok, mint Agnelli, aki a barátom, és akivel évente néhányszor beszélgetek, néha más dolgokról is. De a Juvénál Paraticivel, a Milannál pedig Maldinivel üzletelek.

30 éve van már a szakmában, hogyan változott meg a munkája?
Manapság a játékosoknak olyan gazdasági erejük van, ami nem normális. És rengeteg dologtól meg kell védeni őket. A futball nem csak egy sportág, hanem egy iparág is egyben. Az emberek nem szeretik ezt mondani, mivel nem romantikus, de attól még igaz. Korábban a futball csak futball volt.

Az én esetemben szeretek aktív lenni az átigazolási piacon, azért, amiket a játékosokról mondok, amit teszek… Amerikában draftnak hívják az átigazolási piacot, ez a játék egyik legfontosabb része, egy show. Ha a futballról beszélünk, akkor az a vasárnapra, a meccsnapokra korlátozódik. Ha kivesszük a fociból az átigazolást, akkor a fontos dolgok 60%-át kivettük, és marad csak a játék.

Mit gondol az olyan játékosokról, mint Mbappé, akiknek nincs ügynökük?
Van nekik, csak másképp. Rengeteg ember áll mögöttük. Nem mondhatom, hogy jó vagy rossz. Nem tudom, hogy jobban vagy rosszabbul járnának-e velem, de amit tudok, az az, hogy aki az én ügyfelem, az boldog. És engem ez tesz boldoggá. Úgy gondolom, hogy egy apának, aki nincs megfelelően felkészülve, nem szabadna ebben a szakmában lennie. A legjobb orvosok sem operálják a saját gyerekeiket. Ennek oka van. Szükség van a szakmai távolságtartásra. Az egyik gyerekem kiváló játékos volt, de nem akart profi lenni. És ha az lett volna, nem lettem volna az ügynöke.

A klubok az ügynökök túszai? Minden klub velük dolgozik, rájuk vannak utalva…
Nehéz egy klubnak megnyílnia felém, mivel engem kizárólag a játékosom érdekei érdekelnek. De ahhoz, hogy a legjobbat adhassam a játékosomnak, ismernem kell a klubot. Ezért van az, hogy a játékosaim nem drágák, hanem olcsók, hiszen rendkívül sikeresek. Az a drága játékos, amelyik nem teljesít.

Az ügynökökről sokan azt gondolják, hogy nem csinálnak semmit, csak tömik a zsebüket.
Nos, ez óriási tévedés. A futballisták nagy piramisában csak néhányaknak adatik meg, hogy profivá váljanak, de ők egy rendkívül összetett iparág részeivé válnak. Gondoljunk csak arra, amikor Ibrahimovic a Barcelonába ment. Ez is az élet része, előfordulhat, hogy a dolgok rosszul alakulnak.

Jól összeveszett emiatt Guardiolával.
Nem, ő veszett össze velem. (nevet)

Mi történt?
Nézze. Úgy gondolom, hogy Guardiola egy fantasztikus edző. Nem utálok senkit, nem gondolom, hogy ő egy kellemetlen figura, mivel nem ismerem. Nem tetszett, amit Zlatannal csinált, de ez már a múlt.

Mit gondol a Szuperligáról?
Azt, hogy radikálisan más, mint bármi. Mindig támogatni fogom a FIFA elleni harcot, nem tetszik ez a monopolista mentalitás. Nincs szükségünk a FIFA-ra ahhoz, hogy focizhassunk. De az alapján, amit láttam, úgy gondolom, hogy a szervezők célja az volt, hogy megszabaduljanak a Bajnokok Ligájától. És ez nagy hiba. A kulcsszó az „IS”.

Hogy érti?
A Ferrarinak indulhat autója a Forma-1-ben és a Le Mans-on is. Miért ne játszhatna a Madrid a BL-ben és a Szuperligában is? Ez lenne a futballtörténelem legcsodásabb kísérlete. Ha lenne két torna, a BL és a Szuperliga. És döntsön a közönség, hogy melyiket kedveli jobban.

Raiola
A kép forrása: ASTV (as.com)

Értem.
Ha én klubtulajdonos lennék, akkor azt akarnám, hogy a csapatom játsszon a Szuperligában, a BL-ben és a bajnokságban is. A játékosoknak nagyszerű lenne, a szurkolóknak is. A verseny óriási lenne a szervezők között, így nagyon látványosak lennének a tornák. Jelenleg nem ez a helyzet, ha valaki a legmagasabb szinten akar meccset nézni, akkor BL. Ennyi.

Szóval mellette van…
Kétkedően figyeltem az utcán tüntetők reakcióját. Olyan dolog ellen tüntettek, amit nem is ismernek. Egy zárt sorozat koncepciója ellen tiltakoztak. De a Szuperliga nem lenne kötelező. Ha nem akarod, ne vedd meg a jogokat, ne fizess, hogy nézhesd. Ha akarod, nézd… Gyerünk. De a kulcsszó az „IS”.

Nem gondolja, hogy a Szuperliga azt jelenti, hogy az elit játékosokat eladjuk az amerikaiaknak?
Miért vesznek az amerikaiak európai klubokat? Miért nem európaiak veszik őket? Mert bár pénz itt is van, nincs meg a hagyománya a sportba való befektetésnek. Ha megveszel egy klubot Európában, a bankok és az emberek azt gondolják, megőrültél. Egy amerikai pedig megvesz egy klubot, megvannak az üzleti, gazdasági elképzelései, mint ahogy ezt a Liverpool vagy a United esetében is láthattuk. És nem mondhatod ezeknek az embereknek, hogy ha megvetted a Unitedet, félre kell tenned az amerikai mentalitást. A valóság pedig az, hogy az MLS, NFL és NBA a Szuperligához hasonlóan működik… Azok, akik az utcán tüntettek, utálják az NBA-t is vasárnap este? Vagy a Forma-1 egy nyitott sport?

A Szuperligával vége lenne a hazai bajnokságoknak?
Nem. A BL és a pénzügyi fairplay teremtette meg a különbséget a nagy és kis klubok között. Az ok egyszerű. Spanyolországból 6-7 csapat is eljut európába: Real Madrid, Atlético Madrid, Barcelona, Sevilla, Villarreal, Valencia… Nos, ezek olyan klubok, amelyek több mint száz millió eurót gyűjtenek be minden évben a BL-ből és az El-ből. Az olló pedig egyre nagyobbra nyílik a kis és nagy klubok között.

A két tornán való szereplés nem okozna gondot a naptár összeállításánál?
Hány játékos van egy Barcelona vagy egy Real Madrid keretében? A kluboknak ma az a gondjuk, hogy több játékosuk van, mint amennyi játszani tud. Ezen már évek óta gondolkodom. És a fő szabály az lehetne, hogy nem rakhatsz át egy sztárt az egyik tornáról a másikra. Kötelező lenne leadni egy listát arról, hogy ki játszana az egyik tornán és ki a másikon, és ezen nem lehetne változtatni. Ez lehetővé tenné a kluboknak, hogy stratégiát állítsanak fel, eldöntsék, hogy melyik számukra a fontosabb torna. Kölcsön is vehetnének játékosokat, hogy játszanak ezeken a tornákon. Át kellene gondolniuk, hogy Ibrahimovic a BL-ben vagy a Szuperligában játsszon-e?

De a FIFA és az UEFA komolyan ellenállna.
Véleményem szerint az a monopol helyzet, amiben vannak, ellentétes a sport és a futball szellemiségével. A boxban négy vagy öt szövetség is van. A golfban szövetség nélkül rendeznek világbajnokságokat. Az úszószövetség épp most veszített a bíróságon azzal kapcsolatban, hogy ők lehetnek-e az egyetlenek, akik úszótornákat rendezhetnek…

A FIFA történelmi mélyponton van?
Szerintem egy nagyon fontos dolog van ezzel kapcsolatban, az pedig az, hogy ez a szervezet számtalan botrány részese volt. Ha egyszer előfordul, rendben, megtörténhet. De ha minden negyedik vagy ötödik évben jönnek a botrányok, és csak az emberek nevei változnak, akkor az már nem véletlen, az már a természetükből adódik. Mi döntöttük el, hogy ezek az emberek döntsenek a fejünk felett? Ez teljes őrület. Az a baj, hogy jogaink vannak, vagy csak szívességet tesznek. Nem döntheti el a FIFA, hogy ki játszhat a világbajnokságon, csak az alapján, hogy van-e rajta sapka vagy nincs? Egy átláthatatlan, zárt szervezetről beszélünk.

Milyen modellt ajánlana a meccsek szervezésére a FIFA nélkül?
A futball nagy ereje az, hogy a FIFA nélkül is képes túlélni. (nevet) Szerintem a futballvilágnak létre kell hoznia egy fórumot, ahol minden szinten rendeznie kell a nyitott kérdéseket. A FIFA-nak pedig demokratikusan meg kell vitatnia olyan általános dolgokat is, mint a szabályok, les… Ez eddig csak kihirdetésre került, és azt kell csinálni. Teljesen rossz rendszer.

Mit gondol, miért akarják beszabályozni az ügynökök mozgásterét?
Nézze, a FIFA olyan rengeteg problémát kell, hogy megoldjon, hogy inkább csinál újakat. Másrészt egyre nyilvánvalóbb, hogy a futballban az igazi hatalommal a játékosok rendelkeznek, hiszen ők azok, akik létrehozzák, a FIFA pedig szeretné csökkenteni a befolyásukat, erejüket.

A FIFA azt mondja, hogy az ügynökök túl nagy befolyással bírnak.
Nem tudják, hogy milyen a futball. Rendben, akkor legyen fizetési sapka, átigazolási sapka, jegyár sapka. Miért emeli minden évben a szponzorok által fizetendő díjakat és a TV-s jogokat? Őket miért nem limitálja senki?

Mi a helyzet az ügynökök befolyásával?
Az ügynökök munkája az, hogy a játékosok érdekeit maximálisan képviseljék. A sportigazgatóké pedig az, hogy a klubok érdekeit képviseljék. Ez olyan, mintha vennél egy Rolls Royce-t, de nem fizetnél egy sofőrért. Vagy vennél egy repülőt, de nem alkalmaznál egy pilótát. Totális őrület. Mi is a futball részei vagyunk. Egyébként pedig soha nem mentem tárgyalni úgy, hogy kitettem volna egy fegyvert az asztalra. Ha létezünk, az azért van, mert a játékosoknak és a kluboknak szükségük van ránk.

Tovább

Zidane: Meg akarjuk nyerni a bajnokságot

„Még mindig versenyben vagyunk a bajnoki címért. Mindig a napi munkánkra koncentráltunk, a LaLiga pedig az utolsó pillanatig kemény lesz. Közeledik az idény vége, és egy nagyon fontos meccs vár most ránk, maximálisan erre koncentrálunk. Három pont forog kockán, megpróbáljuk mindet begyűjteni.”

„Nem irányíthatunk mindent magunk körül, csak arra lehet ráhatásunk, amit mi teszünk. Sok meccset kell lejátszani, sok játékperc van még hátra, sok minden változott ebben az idényben a sérülések és a COVID miatt, de a legfontosabb továbbra is az, hogy akik bevethetők, készen álljanak a harcra. Annyi pontot akarunk szerezni, amennyit csak lehet. Így működik a futball. Ha elkezded túlgondolni, akkor nagyon nehéz dolgod lesz, és nem tudsz mindent megcsinálni.”

„A trófea megnyerése szempontjából a legfontosabb szempont az, hogy annyi pontot gyűjtsünk, amennyit csak lehet. Négy csapat van versenyben, ez a küzdelem pedig a végsőkig fog tartani. Minden apróságnak nagy jelentősége van, négy csapat küzd még az első helyért, mindent beleadunk annak érdekében, hogy bajnokok legyünk.”

Zidane

„A Barcelona meccse? A LaLiga hihetetlenül nehéz sorozat, ez az utolsó pillanatig nem fog változni. Nem lelem örömömet a riválisaink vereségeiben. Meg akarjuk nyerni a bajnokságot, és a végsőkig küzdeni fogunk ezért. Arra akarunk koncentrálni, ami előttünk áll, most az Osasuna elleni meccsre összpontosítunk.”

„Nem tudom megmondani, hogy mi okozza a sok sérülést. Minden klubnak megvannak a problémái, talán mi még jobban szenvedünk ettől. Amíg eljutottunk idáig, rengeteg nehézséggel kellett megküzdenünk, a játékosok pedig elképesztően reagáltak, és megmutatták, hogy ennek a csapatnak van karaktere. Ez most a kemény munkának és a szenvedélyünk iránti elkötelezettségnek köszönhető, továbbá annak, hogy hiszünk abban, amit a pályán csinálunk.”

„Amikor hét vagy nyolc jelentős sérülés sújtja a csapatot, akkor felteszed a kérdést, hogy mi történik, de mi hiszünk magunkban, és ez a legfontosabb ahhoz, hogy túllendüljünk a dolgon. Eddig is ezt tettük, és a hátralévő időben is ezt fogjuk tenni. Edzőként nagyon zavar a sok sérülés, hiszen azt akarom, hogy a játékosaim fittek és egészségesek legyenek. Amikor egyikük megsérül, vagy visszaesik, nem örülök neki, de tovább kell mennünk és pozitívnak kell maradnunk. Megtanultam, hogy ahol problémák vannak, ott megoldások is vannak, mi pedig folyamatosan azon dolgozunk, megtaláljuk azokat.”

„Minden pillanatban megtettük, ami tudtunk. Nem könnyű egy olyan keretet menedzselni, mint a Real Madridé, hiszen mindenkinek megvan a vélemény. Az én munkám az, hogy a lehető legjobban menedzselje a dolgokat. Persze a sok sérülés miatt ez nem könnyű. Fura idény volt ez, hiszen a fizikai felkészülés nagyon fontos minden játékos számára, erre pedig egyáltalán nem volt időnk ezúttal, szóval csak edzünk és meccseket játszunk. Amikor teljesen kifulladva is dolgozol tovább, és kevés időd van felkészülni, akkor jöhetnek a sérülések, és talán most is ez történt. A lehető legjobban próbáljuk kezelni a helyzetet. Remélem, hogy még hét meccset kell lejátszanunk. A végsőkig küzdeni fogunk.”

„Fizikálisan rendben vagyunk. Apróságokon múlik minden. Védekezésben jó formában vagyunk, fontos, hogy jól járassuk a labdát. Az erősségünk az összedolgozásban és a közös védekezésben rejlik. Javulnunk kell a labdajáratásban, ezen próbálunk változtatni. Ha megszerezzük a labdát, akkor jön el a pillanat, hogy megteremtsük a különbséget a technikai képességeink segítségével.”

„Ramos újra velünk dolgozik, ami nagyszerű hír. Akár játszhat is, holnap kiderül. A keretet később nevezzük meg, ki fog derülni, hogy ott lesz-e, mindenesetre készen áll.”

Marcelót behívták a választási bizottságba: „Így megy ez. Teljesíteni fogja a kötelességét. Semmi nem változott. Szerdán már velünk lesz.”

„Mendy nem lesz ott az Osasuna ellen. Még a felépülés szakaszában van, nem edzett a többiekkel. Meglátjuk, hogy szerdára milyen állapotban lesz.”

Tovább

Lucas Vázquez új ajánlatot kapott a Real Madridtól

A Real Madrid először egy változatlan fizetéssel járó szerződést ajánlott a játékosnak (ami nagyjából évi 3.5 millió eurót jelent), ráadásul úgy, hogy ehhez még a világjárvány idejére vonatkozóan egy 10%-os csökkentést tartalmazó kitétel is csatlakozott volna, ami minden futballistát és kosárlabdázót is érintett.

Lucas

A 29 éves játékos mindig azt hangoztatta, hogy számára az első számú prioritás az, hogy maradjon a Real Madridban, ráadásul olyan futballistáról van szó, aki a Real Madrid mérkőzéseinek 64%-án kezdő volt, és akit Zidane a sérült Dani Carvajal helyén, jobb hátvéd pozícióban is sikerrel vetett be.

Több tárgyalási kör után, figyelembe véve a külső érdeklődőket, a Real Madrid egy előnyösebb ajánlatot tett le a játékos asztalára, ami egy 5 millió eurós fizetéssel járó, 3 évre szóló szerződés, plusz egy évvel történő meghosszabbítási lehetőséggel. Ez már egy olyan ajánlat, amely azt fogja eredményezni, hogy a szélső továbbra is annál a klubnál marad, ahol azóta is szívét-lelkét kiteszi a pályára, amióta 2007-ben először megérkezett az utánpótlás bázisra.