Gy. András
Iker Casillas: A távozásom? Mindannyian hibázunk.
Nem érdemelted meg, hogy így hagyd el a Real Madridot. Hibáztál?
Nos, mindenki hibázik, de tanulunk belőle. Nem szívesen nézem vissza azokat a képeket, szerintem senkinek nem volt jó élmény. Biztos vagyok benne, hogy egy napon kárpótolunk mindenkit ezért a bakiért, és jó dolgokat viszünk majd véghez annak érdekében, hogy újra boldoggá tegyük az embereket.
Ültél a kispadon Vicente del Bosque és José Mourinho kezei alatt is. Mi volt a különbség?
A két helyzet teljesen más volt. Az egyik futballszempontok alapján, a másik némileg személyes okok miatt történt. Del Bosque és én remekül kijöttünk egymással másfél évig, aztán voltak nézeteltéréseink, ami teljesen normális egy kapitány és egy edző esetében. Ez nem jelenti azt, hogy több lennél az edzőnél, de végül lesznek problémáitok, mert lényegében napi szinten beszélnetek kell, a kapcsolat pedig elkezd megromlani.

José Mourinho úgy gondolta, hogy nem vagyok azon a szinten, mint a csapattársam, ráadásul nem is volt a legjobb a kapcsolatunk, úgyhogy könnyebb volt számára a választás. Sok dolog van, amit az emberek nem látnak, de már remek a kapcsolatunk. Azóta többször találkoztunk már, és mindig jókat beszélgettünk. Nincsenek rossz érzéseink, mivel mindketten a legjobbat akartuk a csapatnak. Úgy döntöttem, hogy nem nagyon tartok fenn vele kapcsolatot, mivel sok minden nem tetszett, amit láttam, és másik kapust választott.
Ez az élmény sokkal érettebbé tett engem 33 évesen. A klubon belül meglévő vitákon felül az ember megpróbál nem újabbakat generálni. Nem változtatnék meg semmit, és nem gondolom, hogy hibáztam volna.
Milyen volt, amikor a „galaktikusok” megérkeztek a Real Madridba?
Úgy éreztem, hogy a Real Madrid bármely játékos számára az ígéret földje. Florentino filozófiája, miszerint bármikor képesnek kell lenni a világ legjobb játékosát leigazolni, hatalmas motivációt jelentett számunkra. Nagyon jó emlékeim vannak erről az időszakról. Bár az utolsó évben nem nyertünk semmit, mégis begyűjtöttünk két BL-címet, két bajnoki címet és számos más elismerést is 2000 és 2003 között. Florentino tudta, hogy miként juttassa el a klubot arra a szintre, ahol most van, hogyan tegye a történelem legfontosabb klubjává.
Milyen a nyomás a Real Madridban?
Amikor az utánpótlásban játszottam, és mondjuk nyertünk 8-2-re, az edző akkor is számonkérte rajtam, hogy miként kaptam két gólt. Már ez is kudarcnak számított, már akkor megvolt ez a fajta nyomás. Ez komolyan felkészített arra, hogy elviseljem az első csapat kapusszerepével járó nyomást. Tudtam, hogy három naponta komoly felelősség hárul rám. Természetesen nem könnyű mindig fenntartani ezt a szintet, de nagyon élveztem, hogy ilyen felelősségem van.

Mesélnél valamit az első BL-utadról?
A legfurcsább az volt, hogy épp rajzórán voltam. Beszélgettem az osztálytársaimmal, és a Real Madrid volt a téma, mert akkoriban nem volt a legjobb formában a csapat. Az utolsó meccsről beszéltünk, és mind futballszerető srácok, néhány játékost kezdtünk el lerajzolni. Aztán a szünet előtt jött a portás, és szólt a tanáromnak, hogy el kell hagynom az osztályt, mert beszélni akarnak velem.
Először nem gondolkodtam, de miután 15-20 métert sétáltunk a folyosón, elkezdtem aggódni, hogy valamilyen rossz hírt akarnak közölni velem. Aztán gyorsan megnyugodtam, amikor elmondták, hogy a Real Madridtól hívtak, és el kell utaznom velük a BL-meccsükre. El sem akartam hinni, és nem is nagyon értettem, amit mondanak. Azt hittem, hogy viccelnek. Aztán amikor megérkeztem az igazgató irodájába, elmondták, hogy azért hívtak, mert Norvégiába visznek.
A csapat kritikusából hirtelen a csapat részévé váltam egy európai túrán. Egy asztalnál ettem Clarence Seedorffal, Fernando Morientesszel, Raúl González-szel, Davor Sukerrel és Roberto Carlosszal. Az, hogy a csapattal lehettem, amely megnyerte a Hetediket, olyan volt, mintha Disneylandben lennék.
Zidane: Nem a felállás a lényeg, hanem az egyensúly
„Folytatnunk kell azt, amit eddig csináltunk. Tudjuk, hogy ezek nehéz mérkőzések, nehéz ellenfelek ellen. Ez a csapat hazai pályán és idegenben is gondot fog okozni nekünk, most annyi a dolgunk, hogy az első pillanattól az utolsóig jól játsszunk. Folytatnunk kell azt, amit az előző idényben abbahagytunk, ugyanolyan motiváltnak, elszántnak és elkötelezettnek kell lennünk, mint ahogy mindenki más. Hazai pályán leszünk, nyerni akarunk.”
„Sok opciónk van. Egy motivált csapat áll rendelkezésemre, amely mindig nyerni akar. Tudjuk, hogy javulnunk kell, tudjuk, hogy tudunk javulni, és ezt is akarjuk. Edzések útján válhatunk jobbá, és a megfelelő játékosokat kell használnunk a megfelelő időben. Dolgozunk ezen. Nyugodtnak kell maradnunk. Legfőképp itt, házon belül, mivel a külvilág az teljesen más tészta.”
Csúcsformában van a csapat? „Jó kérdés. Három hetünk volt, nem nagyon volt meccsünk, csak egy barátságos. Bíznunk kell abban, amit csinálunk, és ez nem egy furcsa idény. Ez most ilyen. Mindig készen kell állnunk.”
VAR kritizálása: „Ahogy mondtad, a jó döntéseket is kritizálják. Nem fogok ebbe belemenni, mindenki azt mond, amit akar. Mi arra gondolunk, ami a mi feladatunk, mivel bármelyik meccsen megtörténhet bármi. A dolgok nem változnak. Mit tehetnénk? A munkánkra koncentrálunk. Szeretnék a következő meccsünkre gondolni. A játékosaim is ezt akarják, a meccsekre koncentrálni, mivel a többire nincs ráhatásunk. Nem vagyok mérges. Mindenki elmondhatja a véleményét, és ezt is fogják tenni. Az egyetlen dolog, amit mondani fogok, az az igazság, vagyis az, hogy kritizálják a jó döntéseket, mert pontosan ez történt a minap. Ennyi.”

Kétcsatáros játék: „A legfontosabb a csapat egyensúlya. Nem a felállás. Nem tudom, hogy látjátok-e, hogy mit csinálok a meccseken, mivel eléggé eltérő véleményen vagytok… Végül a lényeg úgyis a csapat motiváltsága akkor, amikor nálunk van a labda, és akkor, amikor nincs. Ez a fontos. Akkor is, ha két csatárral játszunk, de akkor is, amikor szélsőkkel. Ha hárman vannak elől, nem gondolom azt, hogy a játékosnak a szélen kell maradnia. Sok mindent megváltoztathatunk, mivel rengeteg opciónk van, én pedig azért vagyok itt, hogy ezeket alkalmazzam. Mindent számításba kell venni. A játékosok, akik itt vannak, jól dolgoznak, és engem ez érdekel. Holnap meccsünk lesz. Csak erre koncentrál mindenki.”
Jobb a keret, mint tavaly? „Mindig ez van. Mindenkinek megvan a véleménye. Számomra mindig az aktuális a legjobb keret. Bármi is történjék, az enyém a legjobb. A Madrid mindig ilyen volt. Ezért is mondom, hogy az átigazolási piac október 5-ig nyitva áll, de nagyon elégedett vagyok azzal, amim van. Igazából már most is sokan vagyunk. Még hoznál játékosokat? Minek? Már most is nehéz csapatot összeállítani, mivel mindenki nagyon jó, és mindenki a rendelkezésemre áll. Nagyon boldog vagyok emiatt, tényleg.”
Vini és Rodrygo kevés lehetősége: „Az ilyen kérdéseken mindig nevetnem kell. Ez a Madrid, ezt tudjátok? Véleményt mondani mindig nagyon könnyű. De én vagyok itt a játékosokkal minden egyes nap, nekem kell gondolkodnom azon, hogy mit csináljunk. Vinícius a meccsek 34%-án játszik? És a másik 32? és 31? Ez mindig ilyen lesz. Mindenkire szükségem van, de mindig lesznek, akik többet vagy kevesebbet játszanak.”
„Minden meccset meg akarok nyerni, minden címet be akarok zsebelni. A játékosoknak készen kell állniuk, a külső hatások pedig nem segítenek. Ha 25 fős kereted van, akkor is 11 játékost kell választani. Mindenki nagyobb állandóságra vágyik. Mindenki szeretne többet játszani, Vini pedig azért van itt, hogy próbálkozzon és minden meccsen játsszon. A többi már az edzőn múlik, aki választ, és én nagyon elégedett vagyok Vinivel ebben a nagy, kiváló keretben. Nekünk arra kell koncentrálnunk, hogy megfelelően felkészüljünk.”
Hazard: „Nagyon közel áll a visszatéréshez. A csapattal dolgozik, jelenleg tudjuk, hogy nem edzett még túl sokat. Ennyi. Folyamatosan dolgozik, és jól van. Meg fogjuk vizsgálni, hogy hogyan térjen vissza. Játszani akar, és azt szeretné, ha nem zavarná semmi. A legfontosabb most ez, hiszen hosszú idény áll előttünk.”
Varane: „Visszatért, és nem gondolom, hogy valaha is halványodott volna. Volt néhány hibája a City ellen, de én az edzője vagyok és emlékszem az idényére, a reakciójára, és a hétvégi meccsére is. Ez is mutatja, hogy milyen nagyszerű játékos, és milyen szintű a csapat, hiszen a Madridban sosem könnyű játszani. Nem érdekel minket, hogy mit mondanak róla az emberek. Mindig van versenyhelyzet, és jól kell teljesítened. Én értékelem az elszántságot, motivációt a jó szereplés és győzelem irányába, és azt, ha valaki maximálisan a célra koncentrál.”
Mayoral vagy Jović: „Nem válaszolok erre. Mind itt vagyunk, meglátjuk, hogy mi történik majd. Minden bevethető játékosomra szükségem van. Ha lesz változás, akkor majd meglátjuk.”
Hosszú idény: „Tudjuk, hogy hosszú az idény, de van egy csapatom, amely mindig teljesíteni és győzni akar, ez pedig segít a céljaink elérésében. Nem könnyű, hiszen három naponta kell bizonyítanod magadnak, és olyan csapatok ellen kell játszani, akik szélsebesen robognak előre. Nem könnyű három naponta játszani, de mi szeretjük ezt. Örülünk, hogy játszhatunk, a játékosok motiváltak. Lesznek rossz pillanataink az idény során, ez biztos, de ez is a futball része, és el kell fogadni. Időről időre nehéz a pályán lenni, de ez is a sport szépségéhez tartozik.”
Az AS szerint Zidane…
Az AS szerint Zidane rábólintott Luka Jović
kölcsönadására, így a játékos még a héten távozhat. A legvalószínűbb állomásnak jelenleg az AS Romát tartják, de az Inter és az AC Milan is tett már ajánlatot. A felek közös célja az, hogy a játékos számára minél több játékpercet biztosító ajánlatot fogadják el.
Valverde: Addig futok, amíg a lábam bírja
A Betis elleni győzelem: „Nagyon kemény meccs volt, sok minőségi játékosuk van, akik remekül játszanak. Jól védekeznek és nehézzé teszik a meccseket. Jól játszottunk, amikor az edző kérte, nyomást gyakoroltunk rájuk, ez jól látszott. De most már vége az ünneplésnek, már a Valladolid elleni meccsre kell koncentrálnunk, ahol szintén nyerni szeretnénk.”
Gól a Betis ellen: „A gólszerzés nagyon különleges örömmel tölt el, ez pedig további motivációt jelent a javulásra. Nagyon élvezem, hogy mindent beleadok a pályán, az a dolgom, hogy fussak, segítsem a csapatot, és keményen dolgozzak addig, amíg csak bírja a lábam. Sok embernek ajánlottam a gólomat, mivel nem szerzek túl sokat. A feleségemnek, a fiamnak, édesanyámnak és testvéremnek, aki egyébként a születésnapját ünnepelte.”
Elfáradsz valaha a futásban? „Ez is a középpályások szerepének része. Mindent szívesen csinálok a pályán. Annyit kell futnom, amennyit csak tudok, ez a dolgom, és szeretem is ezt csinálni. Addig futok, amíg a lábam bírja, ha pedig be is találok, az még jobb.”

92%-os passzpontosság a Betis ellen: „Ahogy fejlődök játékosként, egyre jobb leszek ebben is. Keményen kell dolgozni a javulás érdekében, ezt a mutatót is javítanom kell. Nincs sok értelme annak, ha azért futok, hogy fussak. Ha a futás mellett még jól is passzolsz, az sokat segít.”
Zidane: „Bátorít engem arra, hogy törjek be a tizenhatoson belülre, mivel megvan ehhez a fizikumom. Próbálok figyelni arra, amit mondd, mivel az én érdekemben teszi mindezt. Meg kell változtatnom azokat a dolgokat, amiket ő kér tőlem, és meg kell próbálnom tovább javulni.”
Közös munka a CKM-mel: „Sokat adnak nekem. A rivalizálás a csapaton belül nagyon jó. Versengünk, de jó viszonyban, ami segít a fejlődésben. Amikor te játszol, akkor sok tanáccsal látnak el és támogatnak. Az, hogy tanácsokat adnak, sokat segít a fejlődésemben. Büszkeséggel és örömmel tölt el, hogy olyanok segítenek és látnak el jó tanácsokkal, akik ilyen sok címet nyertek már.”
Középpályás szerep: „Manapság nem lehet már csak a csatárokra rakni a gólszerzés terhét. Mindenkinek támadnia és védekeznie kell, ha pedig kisegíthetjük őket azzal, hogy gólt szerzünk, az csak jó. Az a dolgunk, hogy megtegyük a magunkét a Real Madrid győzelme érdekében.”
A keret: „Minőségi keretünk van; sok játékosunk van, akik mindent megnyertek. Ez nagyszerű. A fiataloknak, akik látják, hogy ezek a futballisták milyen keményen eddzenek, motiváló. Nagyon erős egységet alkotunk. Ha játszanod kell, mindenki ott van, hogy támogasson. Mindannyiunknak szeme előtt ugyanannak a célnak kell lebegnie: annyi címet nyerni, amennyit csak lehet.”
Magánélet: „Én egy nagyon csendes ember vagyok. Az életem nem sokat változott. Boldogsággal tölt el, hogy mindent meg tudok adni a fiamnak. Mindenki megőrül érte, én teljesen háttérbe szorultam, de a legfontosabb számomra az, hogy ő jól van.”
Felismeri-e őt a fia: „Igen, amikor hazaérek, mindig nagyon örül nekem, ez pedig örömmel tölt el egy édesapát. Itt van ez a kép, amit a feleségem küldött át nemrég. Nem mondom, hogy 90 percig, de sokáig néztem, és nagyon boldog voltam ettől.”
Visszatérés a Di Stéfanóba: „Izgatottak vagyunk emiatt, nagyon szeretnénk győzni, hogy feltörjenek az előző idény különleges emlékei.”
Mendy: „Amikor aláír…
Mendy: „Amikor aláírtam a Real Madridhoz, nagyon féltem. Nehéz volt eljutni ide, de hamar beilleszkedtem, és úgy tűnik, hogy végül minden jól alakult. Az, hogy Zidane akar a csapatába, nagyon hízelgő, ő egy klasszis. Nem gondolom, hogy átvettem volna Marcelo helyét. Remek kapcsolatunk van, és rengeteg jó tanáccsal látott már el.”
Beharangozó: Real Betis – Real Madrid: Sorozatban másodszor idegenben
Egy héttel azután, hogy megkezdte bajnoki menetelését, a Real Madrid második idegenbeli meccsére, és első idénybeli győzelmére készül. Az ellenfél a Betis együttese lesz a Benito Villamarínban, ma este 9 órakor, a spanyol bajnokság harmadik fordulójában. A csapatnak muszáj lesz megnyernie a mérkőzést, ha nyomás alatt akarja tartani a tabella elején elhelyezkedőket.

A Real Madridnak a San Sebastiánban mutatott első félidei játék szintjét kell hoznia, de ezúttal 90 percen át. Az intenzitás és a magas letámadás kéz a kézben kell, hogy járjon a védekezéssel, mindenki számára. Támadásban Benzema remek statisztikákkal rendelkezik a hazaiak ellenében, a legutóbbi hat látogatás alkalmával ugyanis összesen öt gólt szerzett.
„Egy jó csapat ellen lépünk pályára, amely remekül kezdte az idényt” – mondta Zidane a meccs előtti sajtótájékoztatón. A francia nehéz összecsapásra számít, 22 fős keretében ezúttal nincs olyan Castilla-játékos, aki nem csak papíron tartozna az utánpótlás csapathoz.
Hatból hat pont. Ez Pellegrini fiainak eddigi mérlege. A zöld-fehérek remek formában kezdték a szezont. Az első két meccsen Tello, Fekir és William voltak a gólfelelősök, ők segítették hozzá csapatukat a két győzelemhez. A Betis eddig még gólt sem kapott a ligában, így a ma esti egy komoly teszt lesz Zidane csapata számára.
Spanyol hírek szerin…
Spanyol hírek szerint Nacho iránt a Napoli, az AC Milan és az AS Roma is élénken érdeklődik. Könnyen elképzelhető, hogy a játékos már az aktuális átigazolási időszakban távozik.
Mourinho: „Ha a karr…
Mourinho: „Ha a karrierem legrosszabb pillanatát kellene kiválasztanom, akkor azt a bizonyos Bayern elleni BL-búcsút mondanám a Real Madriddal. Kétségkívül mi voltunk Európa legjobb csapata, rekordpontszámmal és rekord mennyiségű góllal lettünk bajnokok, és a döntőt is megnyertük volna, ebben biztos vagyok. A legkegyetlenebb az volt, hogy bár kiválasztottuk a tizenegyesrúgásokhoz Cristianót, Kakát és Sergio Ramost, akik mindig halálpontosak voltak a tizenegyespontról, pont azok a srácok hagyták ki a büntetőket, akik sosem hibáznak. Ez teljesen letaglózott.”
Beszámoló: Real Sociedad – Real Madrid: A bajnok döntetlennel kezdte az idényt
A bajnoki címvédő döntetlennel kezdte az idényt San Sebastiánban. A Real Madrid jól kezdte a meccset, jól járatta a labdát, nyomás alatt tartotta az ellenfelet, gyorsan visszaszerezte a labdákat már az ellenfél térfelén.
Az első perctől kezdve próbálkozott a csapat, az első helyzet pedig Ramos előtt adódott. Toni Kroos szöglete a 36. percben találta meg a kapitányt, aki fordulásból két hazai védőbe lőtte a labdát. Négy perccel később Benzema próbálkozott a tizenhatoson belülről egy szép akciót követően. A szünet előtt a hazaiak előtt adódott nagy lehetőség, de Courtois bravúrral védte Isak próbálkozását a 43. percben.
A második játékrész hazai helyzettel kezdődött. Oyarzabal vette észre az elfutó Barrenetxeát, akinek kapáslövése alig ment el a kapu mellett. A Madrid az 55. percben válaszolt, Carvajal próbálkozott távoli lövéssel, amivel kis híján meglepte Remirót.
Benzema előtt is adódott még lehetőség, amikor a 62. percben, a tizenhatos vonaláról próbálkozott lövéssel, de a kapus eszén ő sem tudott túljárni. Zidane aztán a cserékhez nyúlt, beállt Casemiro, Valverde, és debütálhatott Marvin is, Ødegaard, Modrić és Rodrygo pedig pihenhetett. Innentől kezdve lényegében csak a Real Madrid próbálkozott, a blancók keresték a győztes találat megszerzésének lehetőségét. Végül nem született gól a mérkőzésen, de az utánpótlás egy újabb ígérete, Arribas még debütálhatott a hosszabbítás perceiben váltva Viníciust.